Dagelijks Bestuur lil. vergaderde „Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland VRIJDAG 5 JUNI 1964 52e Jaargang No. 2734 Frankering oij abonnement: Terneuzen IN de op maandag 1 juni 1964 te Goes, onder leiding van de voorzitter, ir. M. A. Geuze, gehouden vergadering van het Dage lijks Bestuur der Z. L. M. werden weer di verse belangrijke onderwerpen behandeld. AKKERBOUW Wel werden door de vergadering een aantal kritische opmerkingen gemaakt over de weinig praktische werking der inname-regeling. Het bestuur was van oordeel dat de regeling van de Stopa die goed voldoet (waarbij inmiddels 60.000 ton pootaardappelen zijn aangeboden) ten voorbeeld gesteld kan worden. In verband met opmerkingen van vakbondszijde waaruit ongerustheid spreekt ten aanzien van de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud, besprak de vergadering de gegevens die verstrekt worden door middel van de indexcijfers. Het kwam de vergadering verwonderlijk voor dat men zich daarbij baseert op gestegen indexcijfers voor bijv. aardappelen en groenten, terwijl deze produkten momenteel door de producent te laag in prijs resp. zeer goedkoop worden afgeleverd. Naar het oordeel van het bestuur spreekt men bij deze indexcijfers in ieder geval over zaken uit het verleden en wordt 't Nederlandse volk zo niet goed voorgelicht. LANDBOUW EN BELASTINGEN Naar aanleiding van nieuwe gegevens, door de heer Meijers verstrekt, over de ontwerp-belasting- wetten, die bij het parlement in behandeling zijn, werd door het bestuur uitvoerige aandacht aan De heer J. B. Becu deelde mede, dat in de sektor van de akkerbouw nog geen nieuwe beslissingen zijn genomen. Met name de vaststelling van de graanprijzen laat wel zeer lang op zich wachten. Dit is veroorzaakt door het vastlopen van de besprekingen in E. E. G.-verband. Een nieuw plan van de Europese Com missie dat voorziet in een gemeenschappe lijke graanprijs voor 1966 is nog in behan deling, maar de verwachting met betrekking tot de uitslag van deze beraadslagingen zijn niet hooggespannen. Het is namelijk wel duidelijk geworden, dat West-Duitsland in verband met komende verkiezingen tracht de totstandkoming van een gemeenschappe lijke graanprijs voor de gehele E. E. G. uit te stellen. Als gevolg van deze ontwikkeling zal de Nederlandse regering genoodzaakt zijn één dezer dagen de graanprijzen voor de komende oogst zelfstandig te bepalen en be kend te maken. De verwachting is nog steeds dat de voor de akkerbouw zo noodzakelijk geachte ver betering van de graanprijzen, waarin het zogenaamde Plan Mansholt voorzag, inder daad door de Nederlandse overheid gereali seerd zal worden. Met name voor wat betreft de tarwe. Medegedeeld werd voorts, dat de tarwe- regeling dit jaar dezelfde zal zijn als het vorig jaar, met dit verschil dat na 1 april 1965 geen staffel-verhoging meer zal worden gegeven. Deze wijziging van het huidige systeem is bedoeld om een voldoende spreiding van het aanbod te verkrijgen. Dit kan van des te meer belang zijn nu in geheel West-Europa een belangrijke vergroting van de graanoogst verwacht mag worden. Ook in Rusland schijnen de vooruitzichten ten aanzien van de graanoogst gunstiger te zijn dan het afge lopen jaar. Over de uiteindelijke gegevens van de aanbie ding van consumptie-aardappelen aan het V. I. B. konden ter vergadering nog geen mededelingen worden verstrekt. Bij de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging Oost Zeeuws-Vlaanderen werden gisteren te Axel- Sassing een drietal nieuwe deuren officieel geopend, n.l. van een laagbouvvsilo, een kunstmestloods en een zaaizaadmagazijn. De foto geeft een beeld van de nieuwste laagbouwsilo met tien cellen van ieder 320 ton, met links op de achtergrond het door CEBECO ontwikkelde schrapersysteem voor vulling en lediging der cellen. Meer over deze uitbreiding van de „COVO" op pag. 517. deze materie besteed. Het grote belang van de zgn. „landbouw-vrijstelling" voor land- en tuinbouw werd door de vergadering nog eens met nadruk gesteld. De verdere parlementaire behandeling zal duide lijk moeten maken of dit landbouwverlangen ge realiseerd zal worden. Positievere mededelingen konden worden ge daan ten aanzien van de middeling van inkomens. De huidige voorstellen voorzien in deze reeds meerdere malen als dringend noodzakelijk naar voren gebrachte regeling. Zoals de bepalingen nu luiden zal een middeling van inkomen over drie jaar mogelijk worden, waarbij de verschillen van het gemiddelde evenwel groter zullen moeten zijn dan 10 en 300,Hoewel een langere termijn dan drie jaar eigenlijk noodzakelijk zou moeten zijn achtte het bestuur de huidige voorstellen een stap in de goede richting. Belangrijk werd voorts geacht de ontworpeij re geling waarbij een derde van de vermogensbelas ting als aftrekpost bii de inkomstenbelastingaan gifte mag worden opgevoerd. De vergadering sprak de wens uit dat de parlementaire behandeling tot spoedig in te voeren resultaten zal leiden. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deed mededelingen over de laatstgehouden vergadering van de Tuinbouw- kommissie. Het verslag van deze vergadering is elders in dit nummer opgenomen. WERKGEVERSBELANGEN De vergadering nam kennis van het feit, dat de C. A. O. land- en tuinbouw voor de provincie Zeeland 1964/'65 ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid is aangeboden. Het bestuur kan de gevolgde handelwijze van de Kommissie Werk- geversbelangen en de Sociale Kommissie volledig onderschrijven. De wens werd uitgesproken dat de C. A. O. nu spoedig zal worden goedgekeurd. VRAAGPUNT ARBEIDSVOORZIENING Het uitgebreide rapport over het de afgelopen winter in de afdelingen behandelde vraagpunt Ar beidsvoorziening in Land- en Tuinbouw was even eens een onderwerp van uitvoerige besprekingen. Met name de toekomstige arbeidsvoorziening werd door het bestuur nader bezien, terwijl voorts in dit verband nog weer eens gewezen-werd op het be lang van een redelijke woningtoewijzing voor het platteland. Het bestuur besloot dit rapport toe te zenden aan alle afdelingen voor nader beraad, terwijl te zijnertijd een publicatie in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad zal worden opgenomen. (Zie verder pagina 515.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1