^T^oor de Jrouw Dorsten Duitsland strijdt tegen misleidende verpakkingen Heerlijkheden voor de koude lunch Met KÖLA is het goed oogstenl n TAH HST PLATTBLAHH ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP „DAMESRECLAME VRIJDAG 5 JUNI 19 4 521 IVE verpakking is tot een integrerend deel van het artikel geworden. Op doeltreffende wijze is men erin geslaagd goedkope verpakking te ontwerpen, waarin toch de inhoud op peil blijft. Daarom is het zo jammer, dat dit succesvolle streven naar rationalisering van bedrijven, die zich van hun ver antwoordelijkheid bewust zijn, wordt ondermijnd door de praktijken van een aantal „handige" onder nemers, zo schrijft het Duitse vakblad voor zelfbediening. Dit op grond van bepaalde verschijnselen, die speciaal in Duitsland zijn waargenomen. Deze ondernemende „heren" proberen door de verpakking een andere vorm en inhoud te geven, onvolledige aanduidingen plus nog tal van andere manipulaties zich een gunstiger concurrentiepositie te verschaffen, die hun op grond van de kwaliteit van hun artikelen niet toekomt. Het gevolg hiervan is, dat de kritiek van de consument op de verpakking in» het algemeen steeds toeneemt. Deze kritiek heeft tot gevolg gehad, dat men is gaan ingrijpen. Door een speciale adviescommissie van de Westduitse verpakkingsindustrie, waarin producenten, verbruikers van verpakkingsmateriaal en ook het ministerie van economische zaken zijn vertegen woordigd, zijn in verband hiermee verschillende richtlijnen opgesteld. Als eerste gelief; In de verpakking moet het artikel zichtbaar zijn of er moet precies en duidelyk opstaan wat er ih zit. Tekst en afbeeldingen op de verpakking mogen geen misleidende voorstellingen wekken. Ten tweede: Op goed zichtbare wijze moeten het gewicht, de afmeting van het artikel en het aantal stuks aangegeven zijn. Deze kwaliteitsaanduidingen moeten nauwkeurig overeenstemmen met de inhoud. Voorts dienen niet afgeronde gewichten te worden vermeden. Op de verpakking moet het gewicht in grammen worden aangegeven en wel in getallen, die door 1000 deelbaar zijn en een veelvoud van 100 vormen. Artikelen van één soort moeten zoveel mogelijk in verpakkingen met hetzelfde gewicht en van gelijke afmeting worden aangeboden. De prijs moet er duidelijk op staan en zonder moeite te vin den zijn. Om te kunnen nagaan of bederfelijke artikelen nog voor consumptie geschikt zijn, dient de datum van fabricage op de verpakking te zijn vermeld. Aanduidingen als „beperkt houdbaar", „voor direct ge bruik bestemd" en dergelijke, zeggen niets over kwaliteit en houdbaarheid van het produkt en moeten dus niet meer worden gebruikt. Behalve naar een doelmatige afprijzing en omschrijving van de artikelen zal ook worden gestreefd naar verlaging van de verpakkingskosten. Alles wat op bovengenoemd gebied wordt gedaan moet gericht zijn op waarheid duidelijkheid bij de presentatie om aan alle betrokkenen, de consument incluis, ten goede te komen. De Duitse indus trie en handel worden opgeroepen zich vrijwillig aan deze regels te onderwerpen. „Het Levensmidde- lenbedrijf", het blad, waaraan wij bovenstaande ontlenen, spreekt de hoop uit, dat een en ander effect zal hebben, want op de Europese markt is men meer dan ooit op de hier gepropageerde eigenschap pen van de verpakking aangewezen. Ook voor ons land zijn deze regels van belang, meent het blad. (Uit bovenstaand artikel blijkt, dat, wanneer de consument zijn stem krachtig laat holden, er maat regelen genomen worden om misstanden te bestrijden. Zo worden in ons land gegronde klachten, die bij de Nederlandse Huishoudraad binnenkomen, ter kennis van bevoegde instantie» gebracht. Leden van de Bond van Plattelandsvrouwen kunnen via hun organisatie hun klachten aan de Nederlandse Huishoudraad'kenbaar maken.) 99 Langzaam, maar zeker beginnen ook in Holland buitenlandse eetgewoonten ingang te vinden. In dure restaurants zien we op de spijskaarten reeds de overvloedig beladen Amerikaans en soms Deens aandoende sandwiches. Iedereen, die ze geproefd heeft, is er verrukt van, maar aangezien er voor deze heerlijkheden een aardige duit moet worden neergeteld, blijft het genieten hiervan voor de meesten onzer tot een uitzondering beperkt. Deze sandwiches kunnen echter ook met succes thuis worden gemaakt. Men behoeft slechts het ge heim van de kok te kennen om ze even smakelijk te maken als u ze in een exclusief restaurant krijgt geserveerd. Welnu, dit geheim willen wij u ogenblikkelijk verklappen: „Een royaal gebruik van mayonaise verzekert het succes." Nu wij volgens de weerkundigen een warme zomer tegemoet gaan, zouden wij af en toe de zon dagse warme maaltijd weieens kunnen vervangen door een lekkere koude lunch, die wij desgewenst in de tuin kunnen nuttigen. Witt u toch iets warms geven, begin dan met een kop lekkere soep, die desnoods de vorige dag kan worden klaargemaakt. Vervolgens geven we «verschillende soorten sandwiches, waarvan wij er enkele zullen noemen. SANDWICH MET El EN KIP Maak een lekker smeuig sandwichsmeerseltje van fijngehakte, hardgekookte eieren en ruim mayonaise. Meng hierdoor wat fijngehakte augurk jes. Leg op ieder sneetje brood een mooi vers sla- blad. Bedek het sla-blad royaal met de zelfge maakte sandwichspread en leg hierop een mooi stukje koude gebraden of gekookte kip. Versier het stuk kip met een schijfje tomaat. SANDWICH MET KIP EN CHAMPIGNONS Snipper wat overgebleven kippevlees fijn en vermeng dit met een gelijke hoeveelheid fijnge hakte gefruite champignons. Voeg mayonaise naar smaak toe en breng het smeersel met fijngehakte augurkjes en eventueel wat kerriepoeder op smaak. Bedek de licht beboterde sandwich met een sla-blad en leg hierop flink wat van de spread. Versier het geheel met dunne reepjes tomaat of als u van paprika houdt, kunt u rode of groene paprika-reepjes gebruiken. (Paprika is zeer rijk aan vitamines.) DUBBELE SANDWCHES Meng door een pakje witte crème-kaas zoveel mogelijk- fijngehake tuinkruiden en beleg hier mede royaal wat sandwiches. Besmeer nu een ge lijke hoeveelheid sandwiches van dezelfde grootte met hamboter (tot room geroerde boter, waardoor zeer fijngehakte ham is gemengd). Leg de ham- botersandwiches bovenop die met crème-kaas en versier de bovenkant met een plakje tomaat. Leg deze dubbele sandwiches elk afzonderlijk op een sla-blad. DEENSE TOMATEN-SANDWICHES Bestrijk sneetjes bruin of wit brood met ham- boter. Beleg ze dan dakpansgewijs met dunne plakjes tomaat en bestrooi ze rijkelijk met fijnge In New York is opgericht de „Inform Associa tes", een firma, die met een uitzonderlijk reclame- systeem werkt. Hiervoor worden dames ingescha keld, die in haar omgeving over vele contacten en relaties beschikken, meestal leden van vrouwen clubs en -comité's. De dames verplichten zich om tegen betaling van honorarium bepaalde reclameboodschappen te verspreiden. Elk van deze dames neemt bijvoor beeld op zich om honderd zogenaamde „one minu te-spots" in conversatie en telefoongesprekken met vriendinnen en kennissen dusdanig in te las sen, dat de commerciële opzet hiervan niet opvalt. Bij stijging van de omzet der artikelen waarvoor deze „mondreclame" geldt, ontvangen de dames bovendien een bonus. De eerste resultaten van dit systeem in een viertal grote steden aan de oost kust waaronder New York en Philadelphia, blijken zeer bevredigend te zijn. Het bezwaar, dat dit systeem toch wel een bedenkelijke inbreuk op de intimifeitssfeer betekent, werd door de oprichter directeur van „Inform Associates" afgewimpeld met de verklaring „dat Amerikaanse consumenten zo gewend zijn geraakt aan de voortdurende on derbreking door commercials in radio en televisie, dat zij de reclameleuzen echt zouden missen als die niet meer werden voorgeschoteld. Terecht oefent ons inziens de Nederlandse Huis houdraad kritiek op deze en andere vormen van als „vriendendienst" vermomde reclame. In deze sfeer ligt bijvoorbeeld ook het verkoop systeem van een postorderbedrijf, waarbij huis vrouwen optreden als „adviseuse" bij kennissen en relaties en deze trachten tot bestelling bij het postorderbedrijf te brengen niet voor niets uiteraard. De vraag is, treden zij inderdaad openlijk als agente op, of spelen zij dit spel in de sfeer van vertrouwelijkheid en vriendendienst? Geven zij quasi op grond van eigen ervaring de beste aan bevelingen over goederen, die zij niet anders dan van een plaatje kennen? Laten wij Hollandse huisvrouwen, die zich graag „nuchter en zakelijk" noemen, er toch voor wa ken, dat wij niet het slachtoffer worden van ver koopmethoden, die de fabrikant een welgevulde beurs bezorgt, doch onze eigen huishoudbeurs Sn een bloedarme toestand brengt. (Overgenomen uit het C. C. O. informatie-bulle tin.) hakte tuinkruiden. Vooral bieslook doet het hierbij uitstekend. PATÉ-SANDWICHES Rooster wat sneetjes brood en laat deze afkoe len. Besmeer ze royaal en gelijkmatig met een fijne paté. Breng een aardige versiering aanb.v. drie kleine plakjes augurk vlak tegen elkaar leg gen, zodat de vorm van een klaverblad ontstaat of wel iets leuks maken van dunne plakjes radijs. Houdt u van leverpastei, dan kunt u deze, met wat boter vermengd, heel goed gebruiken. EIER-SANDWICH Een flinke boterham roosteren. Vervolgens be strijken met boter, waardoorheen wat mosterd is geroerd. Beleggen met de twee helften van een hardgekookt ei (ronding naar boven). De ei-helf ten licht bedekken met een mayonaise, waardoor heen wat kerrie is gemengd. Met augurkjes, reep jes tomaat en dergelijke versieren. Wij vertrouwen, dat u uit bovenstaande recepten een keus kunt maken om met sue- ces een koude lunch te serveren. Als u bo- vendien nog een vrucht als dessert geeft, heeft u uw gezin gefuifd op een exclusieve, vitamine-rijke maaltijd. type "FAVORIT" Kola is een begrip voor snel werk als de tijd dubbel meetelt Er m lf JIJ?® ZCIZ wS zijn maaidorsers in zelfrijdende en getrokken uitvoering, met verschillende capaciteit (dus ook voor Cw bedrijf I), alle betrouwbaar en economisch. Vraagt vrijblijvend het uitvoerige prospectus met .afbeeldingen. Vertegenwoordiging voor Nederland: ►Tel. (02503) 7041 (5 lijnen)! 1 (Adv.>

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 15