H. ENGLEBERT N.V. De teelt van Witlofwortels DINGEN VAN DE WEEK 505 Gebruik een goed contract W' Hagelschade VRIJDAG 29 MEI 1964 Er komt in Zeeland op de Zeeuwse veilingen meer witlof. Soms is dat van uitstekende kwaliteit, soms mankeert er nogal wat aan. Meestal heeft het te lang in de kuil gezeten. Er worden dan wel veel kilo's geoogst, maar de, kwaliteit is dan niet zo goed meer. Duidelijk blijkt bij het bekijken van de witlofaanvoeren, dat men heus vakman moet zijn om er wat goeds van te maken. De prijzen van dit produkt zijn matig geweest. De concurrentie van het Belgische lof is de belangrijkste reden dat het in ons land niet wat beter gaat met de prijs. Wanneer we lezen, dat er eerste klas witlof, waar werkelijk niets aan man keert, uit België wordt ingevoerd tegen prijzen, die dikwijls lager zijn dan de Nederlandse veilingprijs, dan is wel duidelijk hoe het zit. Voor het trekken van witlof zijn witlof wortels nodig. Sommigen telen deze zelf, maar de meeste witlof trekkers kopen hun wortels. Wanneer men niet al te veel grond heeft zal dit de beste oplossing zijn. Over dit telen van witlofwortels willen we deze week enkele opmerkingen maken, want de ervaring heeft geleerd, dat hiervoor in Zeeland mogelijk heden zijn. Omdat het trekken van lof ii} onze provincie steeds meer wordt toegepast, zal de vraag naar witlofwortels zeker groter worden. REEDS verschillende jaren is de grensstreek in Zeeuws-Vlaanderen met het gebied Eede Aardenburg als centrum, een produktiegebied van betekenis van witlofwortels, evenals Schouwen- Duiveland. Dikwijls wordt deze teelt beoefend op contract. Voor de witlof trekker is het belangrijk, dat hij zeker weet een goede wortel te krijgen, omdat hiervan ook de beste krop verwacht mag worden. Daarom verdient het aanbeveling, dat degene, die wortels wil kopen, zich tijdig in verbinding stelt met een teler en met hem tot een overeen komst komt voor het telen van de wortels, die hij nodig heeft. In de loop van het groeiseizoen kan ter plaatse dan de zaak een of meerdere keren worden bekeken. De prijs, die betaald wordt voor de witlofwor tels houdt verband met het tijdstip van afleveren. Degene, die denkt in de richting van deze teelt, mag uitgaan van een produktie van 30 ton per ha. Men zal dus al gauw een prijs moeten maken van de wortels van 125,tot 135,per ton. Degene, die wortels koopt, doet verstandig om uit te gaan van een lof-opbrengst van hoogstens 50 van de uitgezette wortels. Met deze cijfers voor ogen kan men een prijsberekening gaan op zetten. Is men tuinder en heeft men echte tuindersgrond die eventueel voor de wortelteelt gebruikt zou kunnen worden, dan mogen we toch adviseren om dit niet te doen, want van de wortels, gegroeid op goede tuindersgrond, wordt niet gauw een mooie krop lof geoogst. Die komt van de wortels, ge groeid op armere landbouwgrond. Daarom ook moet men bij deze teelt oppassen met stikstof. Wanneer de stand na het dunnen erg mager is kan het verantwoord zijn stikstof te geven, maar oppassen is de boodschap Wanneer men wortels laat telen mag hierop nadrukkelijk worden gewezen. Beter is het kali te geven. De hoeveelheid hangt af van de voe dingstoestand van de grond. Eind juni moet het dunnen gebeuren. Dit is een werk, dat veel arbeidsuren vraagt en wanneer men wortels gaat telen moet men rekening houden met deze arbeidspiek. Men heeft 3 kg zaad per ha no dig. Verstandig is het om dik te zaaien, opdat een geregelde stand wordt verkregen zonder gaten. Juist die gaten moeten voorkomen worden om een zo goed mogelijke kwaliteit wortels te kunnen afleveren. Belangrijk is ook, dat witlof wordt gezaaid op schoon land want de echte witlofteler waagt zich nog niet aan chemische onkruidbestrijding. Het rooien is voor een groot deel handwerk, hoewel hierin verandering komt en moet gebeu ren in het najaar. Het tijdstip is afhankelijk van de afspraak die hiervoor met de afnemer is ge maakt. Het zal duidelijk zijn dat de prijs van de wortels hoger dient te liggen naarmate vroeger afgeleverd moet worden. We hebben enkele teeltaanwijzingen voor witlof wortels opgenomen, omdat het een gewas is dat plaatselijk in Zeeland wel opgang maakt en waar voor misschien nog meerdere mogelijkheden zijn. Wel zal het nodig zijn schriftelijke afspraken te maken omtrent de afname. Op goed-geluk telen is zeer riskant. PNKELE van de belangrijke punten, die in het contract voor het telen van witlofwortels min stens opgenomen moeten zijn, willen wij hier ver melden: grootte van het perceel; prijs per 1000 kg (ton) wortels; leveringstijd en plaats; voor wiens rekening de vorstschade is vanaf 1 december; eventuele voorschotbetaling als de wortels op één staan, nadien bij elke levering contant; wie zal zorgen voor het zaad; tijdstip van zaaien; rijen-afstand (i.v.m. mechanisatie) over het afsnijden der wortels cm) tarreren r oet gebeuren op het land; bemesting xoort en hoeveelheid. Wanneer bovenstaande punten in het contract verwerkt worden is er weinig kans meer op grote meningsverschillen. Schriftelijke contracten ver dienen de voorkeur boven alle goedbedoelde mon delinge afspraken. Wanneer bovènstaande punten in het contract verwerkt worden, is er weinig kans meer op grote meningsverschillen. Schriftelijke contracten verdienen de voorkeur boven alle goedbedoelde mondelinge afspraken IMPORTEUR: AFD. LANDBOUW - VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010 De fruitteelt kent vele risico's. Sommige risico's zijn op te vangen door een goede bedrijfsvoering; andere risico's zijn in het geheel niet op te vangen, maar het risico van hagelschade kan op gevangen worden door verzekering. Het grote risi co van hagelschade behoeft U dus zelf niet te dra gen. Voor Zeeland is met sukses werkzaam de Onder linge Fruittelers Hagelverzekering Maatschappij, Landbouwhuis te Goes. Deze Onderlinge, die geen winst als doel heeft, dient uitsluitend de belangen van de leden, de aangesloten fruittelers. Velen gingen U reeds voor om zich tegen de gevreesde hagelschade in het Zuid-Westen te ver zekeren. Over de voorwaarden zullen ze U graag inlichten. Hagel veroorzaakt ernstige schade aan de jonge vruchten, die meestal afvallen wanneer hagelbui en wind tezamen optreden. Een ernstige hagelschade kan echter ook maken dat de boom te sterk ruit; er is dan sprake van een oogstdepressie. Als de vruchtjes niet af vallen ontstaan kleine en lichte beschadigingen. De won den wórden eerst groen en later bruin. Het uiterlijk van de vrucht lijdt hier zeer sterk onder en vooral dit aspect, de kwalitatieve beschadiging wordt in de fruitteelt steeds belangrijker. Deze afwijken de appels en/of peren zijn vrijwel onverkoopbaar. Ook kan hagel aanzienlijke schade veroorzaken aan het blad van de fruitbomen. De boom kan '-ierdoor minder assimileren, met alle gevolgen van dien. JE kunnen rustig zeggen dat het nieuwe fruit- seizoen thans is begonnen. Vanaf maandag worden er kruisbessen geveild in Zeeland. De eer ste aardbeien van de koude grond zullen weldra worden aangevoerd. Een drukke tijd staat de on dernemers in onze scektor te wachten, een tijd waarin gewerkt zal moeten worden van de vroege morgen tot de late avond om alles rond te krijgen. I,aten we hopen dat het resultaat zodanig zal zijn dat een goede beloning wordt ontvangen voor de inspanningen die de ondernemer op het fruitbedrijf zich getroost. Dat er ook voor hem sprake zal zijn van een delen in de welvaart die er heerst en dat de gestegen kosten van het levensonderhoud zul len worden goed gemaakt door de prijzen. De knolselderijtelers zullen in deze dagen bezig zijn met het planten van dit produkt. Het is te hopen dat het weer er toe zal meewerken om de hergroei vlot te doen plaats hebben. Wanneer men goed afgeharde knolselderijplanten heeft, kunnen deze heel wat verdragen wat droogte betreft maar toch zien we maar liever dat ze direct gaan groeien en niet enkele weken staan te kwijnen. Overigens moeten we er bij zeggen dat het vorig jaar de weersomstandigheden in de planttijd gemiddeld! zeer ongunstig waren (warm en droog) terwijl het toen ook is meegevallen. Voor het planten van knolselderij wordt dit jaar weer veel gebruik gemaakt van de plantmachine. Dit nuttige apparaat gaat ook op onze tuinbouw bedrijven steeds meer haar waarde bewijzen. Het is niet duur maar vindt men de aanschaf nog wat bezwaarlijk dan is het een prachtig apparaat om in combinatie met een collega aan te schaffen. We zouden dit prefereren boven het afhankelijk zijn van een loonplanter. Vanzelfsprekend kan het ook goed zijn deze in te schakelen maar de ervaring heeft geleerd dat iedereen wil planten als het goed weer is en dan zijn er telers die moeten wachten. Hoewel het niet meevalt om te wachten met planten als de tijd er is en iedereen aan de gang is, zouden we toch met klem willen wijzen op het belang van kloeke, goed afgeharde planten. Beter veertien dagen later planten en dan uit gaan van een plant die goed is dan het er maar op wagen met een plant die nog niet goed is: Dat is een gok en het kan gemakkelijk verkeer! uit lopen. Wanneer de planten eenmaal aan het groeien zijn, moet ook de ziektebestrijding ter hand wor den genomen. In 1963 is opnieuw gebleken hoe be langrijk het is daarmee niet de hand te lichten. Dit geldt trouwens voor de ziektebestrijding op alle terrein in onze tuinbouwsektor. Nu bij appels en peren de vruchtzetting heeft plaatsgevonden zal daar de nevel- of sn"1 spuit ook weer te voorschijn gehaald moeten worden op geregelde tijden en op het kleinfruitbedrijf is dat eveneens het geval. We denken in het bijzonder aan de bestrijding van grauwe schimmel (botrytis)" bij aardbeien waarmee moet worden voortgegaan, al kan men de duur tussen de bespuitingen afhan kelijk stellen van de weersomstandigheden. In verband met de veiligheidstermijn moet soms worden overgeschakeld op andere middelen voor deze bestrijding. We zouden ook nog een keer willen wijzen op de bestrijding tegen stengelziekten in bramen. De eerste bespuiting hiervoor dient thans uitgevoerd te zijn. Het lijkt ons een zaak om niet te verwaar lozen want wanneer we zo hier en daar de bra men bekijken dan moeten we constateren dat de stand in verschillende gevallen niet al te florissant is en het kunnen de stengelziekten zijn die daar van mede de oorzaak vormen. Bij frambozen zijn de eerste frambozekevers waargenomen en moet ook hiertegen worden ge spoten. Dat de luisbestrijding nog altijd de aandacht moet hebben is wel zo bekend dat we hierover niet uitvoerig behoeven te schrijven. In de kassen waar aardbeien zijn geteeld zullen in de komende week de tomaten er in gaan. We hebben de indruk dat de meeste aardbeien telers dit produkt wel zullen opnemen als tweede gewas in hun kassen. Het is van groot belang de planten zo gauw mogelijk in de grond te krijgen want het is toch al aan de late kant. Het kan dus nuttig zijn niet op de laatste aardbei uit de kas te wach ten. Belangrijk is dat de grond in de kas van te voren goed wordt losgemaakt want ook hier kun nen we niet zonder een goede structuur. Werk genoeg aan de winkel dus. Tot de volgende week. Behalve appelen, peren en pruimen kunt IJ he€ zachte fruit verzekeren. De premie hiervoor is ongeveer de helft van die voor appelen en peren. In land- en tuinbouw gaat men steeds meer wer ken en in toenemende mate gebruik maken van krediet. De verhouding eigen kapitaal/vreemd kapitaal wordt ongunstiger, zodat tegenslagen moeilijker verwerkt kunnen worden. Eén van de middelen om dat risico te compenseren is verzekeren. De fruit telers kunnen een hagelschadeverzekering daarom niet missen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9