UIT DE PRAKTIJK 501 VRIJDAG 2 9 MEI 1964 ALS we eens rondkijken hoe de gewassen er in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN voor staan, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat alles er overwegend goed voor staat. Ja, sommige gewassen staan zelfs aan de zware kant, zoals verscheidene percelen tarwe en gerst, maar we zien ook nogal wat vlas waar behoorlijk veel risico op zit. Zulke percelen zijn op het ogenblik mooi, maar het gaat er om hoe ze over een paar maanden zijn. Want straks gaat het er weer om of er, na aftrek van de kosten, genoeg over blijft om in de steeds stijgende kosten van levensonderhoud en de ons opgelegde lasten te kunnen voorzien. Als het weer meewerkt zullen de suikerbieten wel vóór juni gedund zijn, waarmee dan weer een wat rustiger pe riode op de akkerbouwbedrijven aanbreekt. Veel onkruid is er op het ogenblik niet, waaraan het weer van de laatste weken wel heeft meegewerkt. Overigens wordt de grond wel erg droog en een gepast regentje zou dan ook bij velen welkom zijn. Maar wij zijn van mening dat we, gezien de stand van de gewassen, beter zijn zonder dan met teveel regen, 't Is met de regen net als met de aardappelen, 't is altijd nog beter: „om verlegen dan mee verlegen". OOK op WALCHEREN hebben, begunstigd door de weersomstandigheden de werkzaamheden een vlot verloop. Het opéénzetten van de bieten is al flink gevorderd. Vooral in de met precisie- zaad gezaaide bieten vergde dit werk aanzienlijk minder uren. Wanneer ook nog een rijenbespui- ting was toegepast is de arbeidsprestatie nog gro ter omdat dan vrijwel geen onkruid verwijderd moet worden. Op sommige bedryven is gebruik gemaakt van een rijendunner. Over het resultaat hiervan is men zeer enthousiast. Er zijn praktijkgevallen bekend waarbij, bij gebruik van de rijendunner in precisie gezaaide bieten, per man per dag in een normale arbeidstijd 2040 are bieten met de lange hak opéén worden gezet. We vernamen dat op Walcheren 550 ha sui kerbieten met de precisiezaaimachine zijn gezaaid. Op 325 ha is een chemische onkruidbestrijding met rijenbespuiting uitgevoerd. In 1962 en 1963 waren er volgens de meitelling van het C. B. S. resp. 1849 en 1688 ha suikerbieten. We vermoeden dat we in 1964 wel weer dicht bij de oppervlakte van 1962 zitten. Hiervan uitgaande is er dus 33 van de suikerbieten met de precisiezaaima chine gezaaid en 20 rijenbespuiting toege past. De groei van de gewassen is over het algemeen gunstig, terwijl er geen ernstige ziekten of plagen voorkomen. Op het ogenblik is er in de bieten een flinke ei-afzetting van de bieten vlieg. Velen staan dan in twijfel, wel spuiten, niet spuiten. We menen dat bij een niet te ernstige aantasting een bestrijding achterwege kan blijven. Slechts bij een geregelde nauwkeurige kontrole van het gewas is het mogelijk een eventuele zware aan tasting te voorzien en tijdig maatregelen te nemen. Een grote ei-afzetting hoeft nog niet altijd een ernstige aantasting tot gevolg te hebben. Een be spuiting kost i: 35,/ha, dat is dus 600 kg bieten. Op vele bedrijven wordt gras ingekuild, meestal wordt hierbij de loonwerker ingeschakeld met maaikneuzer en zelflossende wagens. Voor deze werkzaamheden zijn de weersomstandigheden gun stig. Droog zonnig weer is gewenst om een goede kwaliteit kuil te krijgen. OP ZUID-BEVELAND staan de graangewassen er over het algemeen welig voor en hebben de verwachting in zich voor een goede opbrengst. Meerdere percelen zowel winter- als zomertarwe als zomergerst zijn nu reeds zodanig zwaar, dat ze bij een teveel aan regen wel eens veel te zwaar zouden kunnen worden en dan gaan legeren. Nu nog een te zwaar geworden graangewas afremmen heeft in de meeste gevallen zeer weinig zin en is in de meeste gevallen maar voor een kort moment. Als dit blad verschijnt zullen wellicht de eerste wintertarwe-aren reeds voor de dag zijn gekomen. Ook is het mogelijk dat dan ook reeds de eerste vlasbloempjes voor de dag zijn gekomen. De stand is over het geheel genomen zeer goed. De tijd is weer al aangebroken dat de vlaskopers op pad zijn. Wat zullen de prijzen gaan doen? De suikerbieten zijn in de maand mei hard ge groeid. Vele percelen zijn in de afgelopen 10 dagen gespoten tegen de made van de bietenvlieg. In goed ontwikkelde percelen misschien wel een beetje voorbarig. Afgelopen week is men van R.L.V.D.-zijde wederom begonnen met het tellen van de perzikblad- en zwarte bonenluis op de jonge bietenplantjes. In ieder geval is dit al enkele weken later dan voorgaande jaren. Slechts hier en daar moeten nog wat bieten ge dund worden. Op het overgrote deel van de be drijven is men reeds aan het wieden. Rond 20 mei is men reeds begonnen met het maaien van lucerne zowel voor de drogerij als om te hooien. Dit is iets vroeger als voorgaande jaren. Ook is reeds een begin gemaakt met het maaikneuzen van gras om dit in te kuilen. Deze manier van conserveren vraagt veel minder ar beidsuren als de van ouds gebruikte manier van hooien. AOST ZEEUWS-VLAANDEREN ligt nu al en- V kele weken te blinken in de zomerzon. Nu we op 25 mei dit schrijven heeft het de afgelopen veertien dagen slechts 2 a 3 mm geregend. Toch zijn er al heel wat percelen wintertarwe en zomer gerst, die gevaarlijk zwaar gaan worden. Afrem men langs chemische weg, zoals hier en daar ge beurt, geeft vaak een slecht, of juist tegengesteld resultaat. Ook sommige percelen vlas staan er zeer geel voor. Voor de onkruidbestrijding, met name in de bruine bonen zou het eens moeten regenen. Velen hebben het middel Aresin gebruik, dat goed werkt, maar het werkt anders dan bijvoorbeeld DNOC. Bij Aresin is het net als bij Pyramin, het onkruid moet bovenkomen, en dan neemt het vocht be strijdingsmiddel op en groeit kapot. We moeten dus geduld hebben en wat regen afwachten, het middel zal dan gaan werken. Als er niet abnor maal veel onkruid in de bonen staat, moeten we er met de kapmachine afblijven! Door een bewer king vermindert de werkzaamheid van de Aresin. Buurman heeft geen Aresin gebruikt, omdat zijn bonen wat ondiep gezaaid zijn. Dat was ver standig, want hadden we veel regen gehad, dan zou hij schade aan de bonen gekregen hebben. Hij heeft vlak voor opkomst met kleurstof (DNOC) gespoten, maar hij moet er echter nog een keer met Ivosiet of DNBP over, wat hem dan even duur uitkomt als Aresin. Afijn, je moe t'er ma geluk mee èn, zeggen ze ier. Dat blijkt wel met de onkruidbestrijding van bieten met Trixabon. Enkele jaren was het bekend dat Prebetox schade kor doen aan de bieten. Dit jaar spuiten velen Trixabon wegens het gering voorhanden zijn van de Pyramin, en nu blijkt op sommige percelen waar b.v. een strookje niet ge spoten is, dat de Trixabon, ook al is ze in een vei lig stadium gebruikt, (dus niet toen er al bieten boven stonden), dat ze soms ernstige schade geeft aan de bieten. Andere percelen daarentegen geven geen schade te zien. |\E vruchten groeien op TIIOLEN en ST. PHI- LIPSLAND uitstekend. Op onze bedrijven zijn we thans bezig met het wieden van de bieten. De onkruidbestrijding door middel van de diverse chemische middelen heeft over het algemeen goed voldaan, speciaal zijn de resultaten van het mid del pyzamin zeer gunstig. Het is een gelukkige omstandigheid dat de che mische onkruidbestrijding in bieten goed verloopt want over het algemeen is er veel onkruid, en met de geringe arbeidsbezetting op onze bedrij ven zou het dan niet meevallen het onkruid de baas te blijven. Over één van de bieten rassen vernemen we nogal wat opkomstklachten en we zagen bij 'n paar van onze collega's ook een holle stand. Men beweert wel dat hier zaaifouten zouden zijn gemaakt, door dat er met een verkeerde zaaischijf of zaaibandje gezaaid is. De mogelijkheid is altijd aanwezig en het illustreert dat de boer en de loonwerker op dit terrein nooit te precies kunnen zijn. Toch wil het ons voorkomen, dat deze voor stelling van zaken wel aanvechtbaar is, omdat het op diverse plaatsen waar met diverse machines is gezaaid, voorkomt. Hoe het ook zij, opletten is voor een volgend jaar geboden, zowel voor de zaadfirma als voor de boer. Vorige week heeft de kring Tholen bezoek gehad van een 60-tal Amersfoortse lyceïsten, hetgeen van beide kanten goed in de smaak is gevallen. Het doel een beter begrip tussen stad en platteland tot stand te brengen, is zeker be reikt want uit verschillende monden heeft men kunnen vernemen dat de leerlingen een heel andere gedachte van de Zeeuwse boerderij en het Zeeuwse platteland hadden, dan dat zij nu met eigen ogen hebben kunnen gadeslaan. En zeker over Tholen waren de ideeën beslist an ders dan nu werd ondervonden! Naast onze Thoolse landbouwbedrijven waarop men gastvrijheid genoot heeft men een bezoek ge bracht aan een vergadering van het Waterschap, aan de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging „de Cavetho", de veiling en een glaswarenhuis te St. Annaland, terwijl er verder nog een boottocht is gemaakt naar de Grevelingen, alwaar men de Deltawerken in ogenschouw heeft genomen. Over het algemeen legde men een goede be langstelling aan de dag voor onze landbouwbedrij ven, en vele jongens en meisjes hebben zelf bieten gedund, gewied en „koeien" gemolken voor zover deze op de gastbedrijven aanwezig waren. AOK op SCHOU WEN-DUIVEL AND zijn de resultaten van de middelen gebruikt in sui kerbieten dit jaar weer heel goed. Wel zien we op verschillende percelen, vooral op de lich tere gronden, enige groeiremming aan de bieten. Het bietendunnen begint lekker op te schieten en er zijn al verschillende bedrijven waar de bie ten opéén staan. Over het algemeen kan er vlot gewerkt Worden. Enorme verschillen waren dit voorjaar te zien tussen percelen suikerbieten, die nog volledig op de traditionele manier en die op moderne manier bewerkt werden. Bij de moderne verplegings- methode hoorden we van arbeidsprestaties van 0,70 ha bieten dunnen per dag (normale werkdag), terwijl dit op niet moderne bewerkte percelen vaak maar 0,100,15 ha per dag bedroeg. De bie- tevlieg is dit jaar ook weer vroeg present, er moes ten al diverse percelen gespoten worden met in- sektenbestrijdende middelen. Wanneer er in het perceel gewerkt wordt, is het vooral bij het ge bruik van parathion oppassen geblazen. Neem geen onnodige risico's en blijf van een dergelijk gespoten perceel, vooral bij warm weer minstens twee dagen af. We zagen dit voorjaar bij de chemische onkruid bestrijdingsmiddelen in erwten opvallend goede resultaten van Camparol. Dit lijkt een middel met een zeer goede toekomst, hoewel we ook hier weer misschien moeten oppassen voor de zeer lichte gronden. Het is een middel met o.a. ook simazin, en van dit middel hebben we de laatste jaren wei eens schade gezien aan het rfagewas, vooral wan neer er een overdosering had plaatsgehad. De granen hebben het in deze periode eigenlijk wel een beetje te goed, vele percelen gerst dreigen te zwaar te worden. Het afremmen van gerst met bepaalde chemische middelen moet echter ont raden worden want we hebben er nog nooit iets goeds van gezien. Is er echter ook sprake van enig mangaangebrek in het gewas, dan kan een bespuiting met een flinke hoeveelheid mangaan- sulfaat (1525 kg) wel zinvol zijn. Dit kan het mangaantekort in het gewas opheffen en tevens werkt het bij wat hogere concentraties enigszins verbrandend, dus ook wat „verluchtend". I\E volop groeiende gewassen" geven het land eeh mooie aanblik. Toch is de periode, waar in al het land door gewassen is bedekt, maar kort. Op NOORD-BEVELAND zijn de bloeiende karwij en het reeds in de pluimen staande graszaad be wijzen van de snelle vorderingen in de natuur. Al verlangen we nu, vooral voor het vlas en grof liggende aardappelland om een beetje regen, we moeten vooropstellen dat het weer in de maand mei ideaal is geweest om veel werk te verzetten. Vooral door de regen in de laatste weken van april was er veel opslag van zaadonkruiden die we nu, mede dank zij de droge meimaand, aardig onder de knie hebben. Het bietendunnen is bijna gebeurd, velen zijn met het nawieden begonnen. Soms krijgen ook het vlas of de aardappèlen nog een „nacontröle" naar overgebleven onkruidplan- ten, die aan spuit of egge zijn ontsnapt. In de aardappelen zou overigens een afdoend chemisch middel een welkome aanvulling zijn. De vele mechanische bewerkingen, die nu nodig zijn, kosten tijd en halen extra vocht uit de grond, ter wijl zij de aardappelplant ook niet altijd onge moeid laten. Plaatselijk zagen wij hoopgevende resultaten van een DNOC-bespuiting op het tijd stip dat de eerste aardappelen opkwamen. De reeds bovenstaande zaadonkruiden werden hiermee uit stekend bestreden. De oogst van de eerste snee lucerne is ook be gonnen. Afgezien van sporenschade, als gevolg van het berijden onder natte omstandigheden, is de stand goed. Het verschil tussen vorig jaar op de juiste tijd gemaaid en niet gemaaid, lijkt ge ring. Het afleveren van de laatste aardappelen geeft nog steeds geen reden tot juichen! De prijzen zijn, na een kleine opleving in april, weer gezakt en er zit nu echt geen muziek in. De partijen, die niet direkt zijn gepoederd en waar bovendien nog grond in zit, blijken ook niet goed houdbaar meer te zijn. De spruitvormir.g dwingt dan ook wel eens tot ruimen. Als de aardappelen maar droog zijn geeft poederen direkt bij de inbreng in de cel vaak nog de beste resultaten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5