Teken niet te snel - Lees de voorwaarden Voorwaarden bedrijfsbeëindiging 499 VORDERINGEN IN OOSTELIJK FLEVOLAND HUURVERHOGING LEIDT TOT LOONSVERHOGING 4» VRIJDAG 29 MEI 196 1 IEDER jaar wordt in Oostelijk Flevoland de ploeg weer in een nieuw stuk grond gezet, om de dan nog met riet begroeide vlakte te verande ren in goede cultuurgrond. Van de 54.000 ha die de polder groot is, is nu al ongeveer 30.000 ha in gebruik genomen. Daarvan is 21.000 ha gedrai neerd, 8.000 ha begreppeld, terwijl een kleine 1.000 ha niet is voorzien van een detail-ontwatering. Van de in cultuur gebrachte grond is 5565 ha nu bij particulieren in gebruik, in de vorm van 148 akkerbouwbedrijven. Hiervan zijn 122 gewoon ver pacht en 26 in erfpacht uitgegeven. Verder wor den er ook nog 5 akkerbouwbedrijven door de Staat als een normaal landbouwbedrijf geëxploiteerd. Van de overige ontgonnen grond is 2350 ha met bos beplant. Voornamelijk ligt dit bos op de zand gronden, maar de 3 in aanbouw zijnde dorpen hebben ook ieder hun eigen „dorpsbos" dat op zwaardere grond is geplant. Voor de rest is de ont gonnen grond nog tijdelijk bij de Staat in exploi tatie, om ze zo goed mogelijk cultuurrijp te maken voor de boeren die hier bedrijven krijgen toege wezen. De uitgifte van deze nieuwe bedrijven vindt nu regelmatig plaats. Uit al deze gegevens blijkt wel, dat de landbouw kundige ontwikkeling in Odstelijk Flevoland flinke vorderingen maakt. We kunnen ons voorstellen dat velen graag op de hoogte willen zijn van de gang van zaken met betrekking tot de nieuwe pol der en de uitgifte van de bedrijven in dit gebied. Het lijkt ons daarom nuttig er nog eens op te wijzen, dat het K. N. L. C. iemand speciaal heeft belast met de voorlichting over de IJsselmeerpol- ders aan de leden van de provinciale organisaties. Het adres van deze functionaris is: Sj. de Haan, p/a Eandbouw Maatschappij IJsselmeer polders, Noordzijde 2, Emnieloord, Telefoon 052703121. Wie vragen heeft over zaken betreffende de nieu we polders, kan zich met hem in verbinding stel len. ENIGE weken geleden schreven wij over het wetsvoorstel dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend voor een huurverhoging per 1 juli a.s. De regering heeft voorgesteld de huur voor woningwetwoningen, gebouwd in de jaren 1945 t/m 1956 in de eerste en tweede ge meenteklasse te verhogen met 10 en in de derde t/m de vijfde gemeenteklasse met 12 /i Wonin gen voltooid na 1960 zullen buiten de verhoging vallen, terwijl over de huren voor woningwetwonin gen gebouwd in de jaren 1957 t/m 1960 nog nader zal worden beslist. De Stichting van de Arbeid heeft inmiddels ge adviseerd over de in te voeren looncompensatie. Zij stelt voor de minimumlooncompensatie vast te stellen op 2,per week. De procentuele com pensatie werd bepaald op 1,3 De looncompen satie komt boven de bijslagen 1960 en 1962. Op aan drang van de vakcentrales werd de verwerkings- mogelijkheid van de bijslag 1964 in de lonen in principe opengesteld bij de eerstvolgende vernieu wing van de c. a. o.'s, d.w.z. in het jaar 1965. De regering werd geadviseerd de Sociaal Economische Raad te verzoeken in zijn rapport over de loon politieke mogelijkheden in 1965 na te gaan op welke wijze de verwerking van de hüurbijslag 1964 zal kunnen plaatsvinden uiteraard met inacht neming van het kostenaspect. Hiertoe werd be sloten omdat verwerking van de huurbijslagen be tekent, dat een deel van de in een bepaald jaar beschikbare ruimte voor loonsverbeteringen op deze manier wordt toegespeeld aan de jeugdigen en de gehuwde vrouwen. D.w.z. categorieën loon- trekkenden die dit in het algemeen niet het meest nodig hebben. De looncompensatie zal verplicht zijn voor werknemers die vallen onder een c. a. o. of bindende loonregeling. De verplichting geldt ook voor degenen die weliswaar niet aan deze voor waarde voldoen maar een loon of salaris genieten dat niet meer bedraagt dan 13.000,per jaar. De regering werd geadviseerd voor alle overige werknemers een algemene vergunning uit te geven voor een overeenkomstige looncompensatie. Nu de Stichting over de loonconsequenties tot overeenstemming is gekomen is er geen reden meer te veronderstellen dat het voornemen van de regering m.b.t. de huren niet zal worden ge realiseerd. Wij verwachten niet dat de volksver tegenwoordiging door verwerping van het wets voorstel nog de voet zal dwars zetten. Wellicht ten overvloede zij er nog aan herinnerd dat art. 39 van de mantelbepalingen van de land- bouw-c. a. o.'s de loonaftrek voor het genot van een dienstwoning regelt. De werkgevers doen er verstandig aan t.z.t. de nieuwe c. a. o. te raadple gen om per 1 juli a.s. de aftrek wegens het genot van een dienstwoning eventueel te herzien. N. A. V. DE in ons nummer van 15 mei opgenomen artikelen „Leidingen in en boven de grond" hebben bij vele van onze leden vragen doen rijzen ten aanzien van de praktische zaken die bij het leggen van deze onder- en bovengrondse leidingen voor de boer en tuinder van belang kunnen zijn. Vooral in Oost-Zuid-Beveland waar in de toekomst verschillende projecten voor het leggen van leidingen tot uit voering zullen worden gebracht is grote belangstelling omtrent de voorwaarden waarop grondeigena ren en pachters overeenkomsten ter tekening zullen worden aangeboden. Oost-Zuid-Beveland wacht in de naaste toekomst een aantal ingrijpende werken van openbaar nu zoals waterleiding, hoogspannings leiding Schelde-Rijn verbinding, de nieuwe Rijksweg Bergen op ZoomVlissingen en de aardgaslei dingen. gIJ het overleg tussen de Gasunie en het Land bouwschap werd in november van het vorige jaar overeenstemming bereikt over het ontwerp- contract dat zal worden toegepast. Een aantal van de belangrijkste punten willen wij ter oriëntering van onze leden in het kort opnemen. Hetgeen in deze voorwaarden vastgelegd is, kan een richtlijn wezen bij andere soortgelijke omstandigheden. Vooral omdat wegens de reeds besproken Belem meringen wet Privaatrecht men verplicht is de leiding in het land toe te staan. ZAKELIJK RECHT De Gasunie verkrijgt het recht om ten hoogste twee gasbuizen in de grond te leggen. Tevens zul len op een strook van 17 meter breedte geen bomen mogen worden geplant of gebouwen geplaatst zon der toestemming van de Gasunie. Dit zakelijk recht wordt in het kadaster ingeschreven en geldt dus ook voor de eventuele nieuwe eigenaren. RECOGNITIE Aan de eigenaar zal een vergoeding-ineens wor den betaald van 3,per strekkende meter. Deze zgn. recognitie wordt louter gegeven voor de vrij willige medewerking. Eventuele schade wordt af zonderlijk vergoed. GEWASSENSCHADE Voorgesteld wordt de gewassenschade te ver goeden op basis van het getroffen of laatstgeteelde gewas, berekend per mr bij een werkstrook van 22 meter. De normen zijn berekend op de te derven bruto-opbrengsten en worden vooraf uitgekeerd, zonder erop te letten of, hoe en wanneer de ge wassen worden beschadigd. Dit tarief geldt in be ginsel slechts voor 1964 en zal daarna telkenjare worden herzien indien en voorzover er gegronde redenen toe zijn. Enige voorbeelden: Weide, gras- en hooiland 0.17/m2; indien door grondgebruiker grasland opnieuw moet worden ingezaaid (incl. gewasderving) 0.35/m2; haver, gerst en rogge /0.20/m2; tarwe/ 0.23/m2; mais en vlas 0.25/m2; suikerbieten 0.42/m2; voeder bieten 0.28/m2; consumptie-aardappelen 0.40/m2; bonen 0.17/m2; bruine bonen 0.27/m2; erwten iV 0.25/m2; consumptiebonen 0.60/m2; uien en wit lof /0.35/m2; wortelen 0.35/m2; kool 0.40/m2; spruitkool 0.60/m2; karwij en graszaad 0.25/m2; lucerne, klaver, mosterdzaad 0.17/m2. Voor andere land- of tuinbouwprodukten, boom gaarden, bossen en griend zullen de vergoedingen van geval tot geval afzonderlijk worden vastge steld. De gewassenvergoedingen worden zoveel mogelijk vooraf uitgekeerd. Is ten tijde van het sluiten van de overeenkomst de betrokken grond wel reeds omgeploegd maar staat er nog geen gewas op, dan kan de gebruiker kiezen tussen een vergoeding vooraf op basis van het gemiddelde van de prijzen volgens boven staand tarief van de gewassen, die de gebruiker in de drie voorafgaande jaren op de grond heeft geteeld, of vergoeding achteraf. STRUCTUURSCHADE Gezien het werktempo dat de Gasunie zal moe ten aanhouden, zal de teeltlaag als regel niet apart, gehouden kunnen worden. Voor bijzondere gron den kan een uitzondering gemaakt worden wan neer de noodzaak uit een deskundig advies blijkt. De Gasunie stelt zich volledig aansprakelijk voor eventuele structuurschade. Aan de gebruikers van cultuurgrond, waarin met een automatische graafmachine zal worden ge werkt, kan van tevoren een vergoeding worden toegekend bij wijze van afkoop van bepaalde aan te richten structuurschade. Deze vergoeding be draagt 2,50 per strekkende meter tracé. Zij is berekend op een min of meer ernstige, zich meer dere jaren achtereen voordoende schade aan de structuur van de grond in de leidingsleuf ter breedte van lYz a 2 meter. Tevens is in het bedrag van 2,50 begrepen een vergoeding van eventuele zeer lichte structuurschade op de werkstroken aan weerszijden van het tracé. Onder zeer lichte structuurschade moet worden verstaan schade, die door de normale, na afloop van de leidingaanleg plaats vindende bewerking van de werkstroken met een cultivator en/of door andere eenvoudige maatregelen, alsmede door de natuur, kan worden hersteld en dus het jaar na de leidingaanleg al niet of nauwelijks meer op treedt. Mocht echter in het jaar na de leidingaanleg blijken dat de structuur van de grond in de werk stroken langs de sleuf duidelijk minder is dan het geval zou zijn geweest wanneer de leidingaanleg niet had plaatsgevonden, dan zal de daaruit voort vloeiende schade afzonderlijk getaxeerd en ver goed worden. Dit laatste geldt evenzeer in de gevallen, waar in de sleuf breder is geworden dan 2 meter. De vergoeding vooraf van 2,5Ü per strekkende meter tracé behoeft niet te worden aanvaard. In dien de grondgebruiker de voorkeur geeft aan regeling van structuurschade achteraf, zal daaraan gevolg worden gegeven. Dan wordt vanzelfspre kend de werkelijke schade vergoed. Bijvoorbeeld: suikerbieten 42 ct. per m2 of 22 x 42 ct. 9,24 per strekkende meter buis. Desgewenst kan de grondgebruiker bedingen, dat zijn gewassenschade speciaal wordt vastgesteld. Dan vervalt voor hem natuurlijk de normatieve vergoeding. TOEKOMSTSCHADE Alle schade, welke de Gasunie in de toekomst zou aanrichten bij reparatie, controle, vervanging etc., van buizen wordt ten volle vergoed. Maar ook al komt men nooit meer naar de buis kijken, dan kan de enkele aanwezigheid van de buis in de toekomst een nadeel gaan betekenen. Daarom wordt in die overeenkomst de zgn. agrarische toekomstschade geregeld, voor het geval te zijner tijd een redelijk plan tot fruitaanplant, kassen bouw, grondverbetering etc. niet kan worden uit gevoerd door de aanwezigheid van de buis. De mogelijkheid tot schadevergoeding blijft dan ook open wanneer de grond bij verkoop minder op brengt vanwege de buis. ARBITRAGE Het contract bevat een zgn. arbitrage-clausule. Als men verschil van mening zou krijgen met de Gasunie over een bepaalde schadevergoeding, dan kan men deskundigen om een bindende uitspraak vragen. Men behoeft dus niet naar de rechter te gaan om recht te verkrijgen. Wij gaven vorenstaand enkele van de belang rijkste voorwaarden van het contract dat door de Gasunie wordt gehanteerd. Echter evenzo zullen andere instanties van hun „eigen" richt lijnen en condities gebruik maken en aan be trokkenen ter tekening voorleggen. Het is daar om dat wij er met nadruk op willen wijzen deze voorwaarden goed te lezen en te bestu deren, alvorens de bindende handtekening ge zet wordt. Tot slot mogen wij belanghebbenden, bij voor komende vragen, moeilijkheden of anderszins, aanraden zich te wenden tot ons Grond-, Pacht en Taxatiebureau der Z. L. M. dat gaarne met raad en daad onze leden in deze problemen ter zijde wil staan. P vorige nummers is reeds gewezen op enige van de belangrijkste voorwaarden waaraan men dient te voldoen om in aanmerking te komen voor een bedrijfsbeëindigingsvergoeding. Het betreft o.m.: leeftijd (54 jaar of ouder), sinds 1960 onafgebroken als ondernemer een landbouw bedrijf hebben uitgeoefend en een gemiddeld fis caal inkomen over de laatste drie jaren van niet meer dan ƒ6500, Echter is tevens bepaald dat men dit gemiddelde inkomen voor méér dan 50 verkregen moet heb ben uit het als ondernemer uitgeoefende land bouwbedrijf. Bijvoorbeeld een ondernemer 55 jaar oud heeft een gemiddeld fiscaal inkomen van 6000,Van dit inkomen is 3500,afkomstig uit andere bronnen van inkomsten, dus niet uit zqn landbouwbedrijf afkomstig. Betreffende onder nemer komt in dit geval niet in aanmerking voor de beëindigingsvergoeding. Overigens, nogmaals, wendt U voor nadere inlichting tot de Z. L. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3