Voortgaande concentratie Ministers worden het niet eens „Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland VRIJDAG 29 MEI 1964 OVERZICHT Voortgaande concentratie Samenvoeging polders Het gemaal „Prommelsluïs" op Scliouwen-Duivelaiul OPNIEUW zijn de Ministers van Landbouw van de zes E. E. G.- landen te Brussel bijeen geweest om te beslissen over de graanprijzen. Opnieuw is er niets positiefs uit de bus gekomen. En zo zien wij de vreemde situatie, dat het graan op alle West-Europese akkers naar zijn rijping groeit, maar dat de prijs, die de boer ervoor betaald krijgt, nog niet is vastgesteld. Want terwijl de besprekingen te Brussel voorname lijk betrekking hadden op de wijze, waarop in de E. E. G. gemeenschap pelijke graanprijzen uit de bus zul len moeten komen en op het glan-Mansholt om dit te bereiken, werden er ten aanzien van de hoog te der prijzen voor de oogst 1964 ook geen besluiten genomen. Het een hangt namelijk samen met het ander. De Europese Commissie heeft haar plan. laten varen om voor de nu te velde staande oogst reeds ge lijke prijzen vast te stellen in de zes E. E. G.-landen en stelt nu voor om dezelfde prijzen te laten gelden voor de oogst 1966. Maar ook hier tegen bestonden bij de Duitse Mi nister van Landbouw, grote bezwa ren en hij kon er slechts mee ac- coord gaan, indien aan een achttal voorwaarden werd voldaan. Daar de meeste van deze voorwaarden voor de anderen niet aanvaardbaar waren, liepen de onderhandelingen opnieuw vast. 52e Jaargang - No. 2733 Fratikering oij abonnement: Terneuzen OVERIGENS wilde ook de Italiaanse minister van Landbouw bepaald lagere voergraanprij - zen dan door de commissie waren voorgesteld en dat maakte de zaak voor zijn Duitse collega al leen maar moeilijker en voor de overigen inge wikkelder. Daar de heer Mansholt, sprekende namens de Europese Commissie, de vaststelling van de graan prijzen voor oogst 1964 reeds wilde aanpassen aan de prijzen, die in 1966 zouden moeten gelden, konden ook hier geen zaken worden gedaan. De gehele, langzamerhand onverkwikkelijk aandoen de affaire, zal nu begin juni opnieuw aan de orde komen in een vergadering, waarbij ook de minis ters van Buitenlandse ^aken aanwezig zullen zijn. Voor de handel lijkt ons de zaak zeer moei lijk geworden. De boeren kunnen alles wat rus tiger bekijken. Hun graan staat te groeien en te rijpen. Zij kunnen niet meer of minder hec taren beplanten. Zij wachten af, maar het is niet te verwonderen, dat dit hele internationale spel op hen een slappe indruk maakt. Van een geest in Europa nu werkelijk en ein delijk eens een eenheid tot stand te brengen valt ook voor hen niets meer te bespeuren. Wanneer wij op deze wijze van nationaal ge touwtrek voortgaan, dan ziet het er voor een toekomstig verenigd Europa maar heel slecht uit. IIET vormen van grotere eenheden is thans allerwegen in de mode. Plannen hiervoor be staan niet alleen in het groot, maar ook dichter bij huis is men volop bezig. Wij denken dan na tuurlijk aan de plannen tot samenvoeging van gemeenten en van polders en waterschappen. En evenals dit in het groot, zoals b.v. in E. E. G. ver band het geval is, spelen ook in het klein poli tieke factoren een rol. In onze eigen provincie zijn thans de meest bekende plannen voor con centratie die voor samenvoeging van gemeenten op Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve-- land. Men kan beter spreken van herindeling, sa menvoeging en opheffing van gemeenten. De plannen voor Walcheren zijn reeds in een ver gevorderd stadium. Zij zijn als wetsontwerp bij de Tweede Kamer in behandeling. De Kamer leden maakten hun opmerkingen en het ziet er naar uit, dat deze herindeling over niet te lange tijd haar beslag krijgt. Het eerste plan voor Zeeuws-Vlaanderen, het welk in de dagbladen gepubliceerd werd, heeft heel wat oppositie opgeleverd en het schijnt thans geheel herzien te worden. Onzes inziens mocht dit ook wel, want bij de opstelling van dit plan lijkt ons de politiek een belangrijke rol te hebben gespeeld. Dat nu achten wij geheel onjuist. Want zij die de plannen moeten opstellen, dienen tal van mo tieven, veelal zakelijke, in acht te nemen, waar bij misschien ook wel politieke. Maar dan dient alles objectief bekeken te worden. Ook het Zuid-Bevelandse plan is bekend en er wordt druk over gesproken. Zoals men weet is de situatie op Schouwen-Dui- veland reeds enige jaren geleden tot stand geko men en in de praktijk blijkt nu dat er weinig op positie meer is en dat de oude toestand niet meer gewenst wordt. Wij hoorden zelfs, dat er men sen zijn, die het aantal gemeenten nog te hoog acht. WAT de samenvoeging van polders betreft staan wij in onze provincie voor nieuwe voorstellen van Gedeputeerde Staten aan Provin ciale Staten. Het gaat om Walcheren en Oost Zeeuws-Vlaanderen. Wanneer deze voorstellen aanvaard worden en daar heeft het alle schijn van, dan is de concentratie op dit gebied in Zee land afgerond. Voor Walcheren gaat het vooral om de polders rond Nieuw- en St. Joosland samen te voegen met de grote polder Walcheren. Wij moeten eerlijk bekennen, dat vooral financieel dit geen aantrekkelijk voorstel voor de eerstgenoemden is. Maar misschien kan de bestuursvorm van het nieuwe waterschap hier door meer aangepast worden aan die in de reeds geconcentreerde grote Zeeuwse waterschappen. In Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn er nog drie nieuwe waterschappen gepland en de vraag dringt zich natuurlijk op, of er dat niet een te veel is. Maar de Staten van Zeeland hebben straks over alle aspecten van deze nieuwe voor stellen het laatste woord. Moge dit voor de toekomst van Zeeland een wijs woord zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1