TUINBOUWKLANKEN DINGEN VAN DE WEEK 485 LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS, MAART 1964 VOORUITZICHTEN VOOR DE TEELT VAN GROENTEN IN DE OPEN GROND VRIJDAG 22 MEI 1964 NET als overal is het ook in ZEEUWS-VLAANDEREN volop hoogspan ning in de fruitteelt. Vol verwachting wordt uitgezien naar het resultaat van de bestuiving en bevruchting. Bij de peren lijkt op het ogenblik het resultaat niet slecht, maar dit zegt nog weinig zolang er nog geen rui geweest is. De zwarte bessen zouden wel eens goed kunnen zijn, dit in tegenstel ling met de rode bessen, waarin al een tamelijk sterke rui optreedt. Van de appels kan alleen maar gezegd worden, dat de bloei zeer rijk is en dat de weersomstandigheden goed zijn. Dus wordt natuurlijk het resultaat vol goede moed afgewacht. Over de pruimen wordt nogal verschillend gesproken; we hebben er zelf geen ervaring mee. Eveneens vol spanning wordt iedere keer afgewacht hoe het resultaat zal zijn van de vele bespuitingen, die de laatste weken worden uitgevoerd. UET weer is niet altijd even gunstig en dan krijgt men wel eens het gevoel dat het maar half gebeurt en toch valt het meestal mee. Echter niet altijd en wat is dan de reden? Was het weer werkelijk te slecht of waren we toch net even te laat met de bespuiting of zijn we net iets te zuinig geweest? Wanneer men met collega's van gedachten wis selt, dan weet men bijna niet meer waar men aan toe is. De één gebruikt maar zeer weinig vloeistof per ha, de ander gebruikt maar de helft van de voorgeschreven concentratie, omdat er toch iedere week gespoten wordt; een dgrde heeft nog maar drie keer tegen schurft gespoten en er is niets aan de hand, terwijl een ander al vijf keer in 't geweer is geweest en toch niet kan zeggen dat zijn boomgaard brandschoon is. Het zal toch goed zijn om vooral in deze tijd van het jaar geen risico's te lopen en vooral vol doende liters per ha te gebruiken en de voorge schreven concentraties te handhaven. Dit geldt wel in het bijzonder voor de insectenbestrijding, anders kan de zuinigheid de wijsheid wel eens bedriegen. De aanvoer van nieuwe produkten op de veiling gaat al enige betekenis krijgen. Dat hier ook niet alles gaat zoals het moet gaan blijkt wel uit een rondschrijven van de veiling aan de tuinders. Het is met de sortering over het algemeen treurig ge steld. Er worden kisten sla aangevoerd gevuld met flinke slaplanten inplaats van kroppen sla. Bij de aardbeien denkt men er te komen door alles maar bij de le kwaliteit te gooien. Hierdoor bereikt men echter dat er helemaal geen eerste kwaliteit is. En toch zou de handel voor dit alles dikke prijzen moeten betalen Dit kan natuurlijk niet. Het wordt hoog tijd, dat we allen als groente- en fruittelers ervan doordrongen raken dat alleen zeer goede kwali- 1949/'50 1952/'53 100 Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouw prijsindexcijfer in maart 119 tegen 118 in februari en 105 in maart 1963. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten liep met 6 punten op tot 120, mede als gevolg van hoger» aardappelprijzen. In de overeenkomstige maand van vorig jaar bedroeg het groepsindexcijfer 129. Het groepsindexcijfer voor veehouderijprodukten onderging slechts een geringe wijziging; het liep terug met 1 punt tot 118. In maart 1963 bedroeg het 98. Het groepsindexcijfer voor kostenfactoren bleef onveranderd n.l. 173 of 13 punten hoger dan in maart 1963. Wat zal de toekomst zijn van de groenteteelt in de open grond? Welke gewassen zullen de status van tuinbouwprodukt behouden en welke zullen waarschijnlijk, zoals met sommige reeds is ge beurd, geleidelijk overgaan naar het akkerbouw bedrijf? Met deze vragen heeft zich een werkgroep bezig gehouden die in 1960 was ingesteld door de Hoofd commissie Groenteteeltvraagstukken van de Direc tie Tuinbouw. Over de resultaten van haar studie heeft deze werkgroep een uitvoerig rapport uit gebracht. Daarin worden, na een algemeen gedeel te, de bovengenoemde vragen omtrent de toekomst van de opengrondsteelten toegespitst op een 20-tal groentegewassen. Van elk dezer gewassen vermeldt het rapport een aantal zoveel mogelijk met tabellen gedocumenteerde bijzonderheden. Hiervan vormen vooral de arbeidsbehoefte en de (verdere) meclia- nisatiemogelijklieden, alsmede de bestemming verse markt op verwerkende industrie een basis voor de verwachting dat de teelten al of niet naar het akkerbouwbedrijf zullen overgaan. Dit belangwekkende rapport zal eind mei in druk verschenen onder de titel „Vooruitzichten voor de teelt van groenten in do open grond". Dc prys van deze uitgave nr. 12 van de serie „Tuinbouwvoor lichting", 68 bladzijden zal ƒ5,50 bedragen. Be stellingen kunnen worden gericht aan het Staats- uitgeverijbedrijf, Fluwelen Burgwal, Den Haag. teitsprodukten hun weg zullen vinden tegen goede prijzen. WALCHERSE OVERPEINZING DTAT gedaan hebt met de Pinksterdagen weten we natuurlijk niet. Persoonlijk heb ben we er zaterdagavond een punt achter gezet. Geen zorg meer over luizen, droogte, prijzen en wat ons normaal beroert, heeft ons kunnen be wegen om buiten de summiere verzorging, meer te doen, dan wat absoluut niet gelaten kan worden. We hadden alle kinderen, zelfs in 3e geslacht, thuis en hebben met hen en kennissen en visitie onze dagen gevuld. Zondagmorgen met z'n allen naar de kerk, op de jongste en oudste na; waar Zijn Eerwaarde een prediking hield over een gedeelte uit het Johan- nes-evangelie, n.l. waar Jezus zegt dat de Geest der Waarheid is bij hen die Hem kennen. (1 Joh. 14—15). 's Maandags wat gescharreld en 's middags onze dag doorgebracht op het landgoed Westhove, waar de Stichting „Sport Steunt Zonneveld" haar 10e jubileumrit voor auto's en motoren hield. Van de gelden, die door deze philantropische instelling bijeengegaard zijn, worden zeer vele onontbeer lijke dingen gekocht voor de zó zwaar gehandi capte kinderen van Zonneveld, Iepenoord, Kin- derzorg en De Berg. Wat een zegen dat er mensen zijn, zoals het be stuur van deze vereniging, die zich geheel be langeloos inzetten om wat meer levensvreugde te brengen aan de kinderen die in velerlei opzicht zó tekort komen. Ook wij hebben ons offertje ge bracht en hopen op groot succes van de organi satoren. Wat ons ook opgevallen is in de afgelopen Pink- sterdrukte is dat het maatschappelijk patroon zich in menigerlei opzicht zo zéér verandert. Enkele voorbeelden: Ontelbare auto's, zoveel dat de bus diensten, die normaliter het strandvervoer ver zorgden, o.i. zichtbaar minder onder hoogspan ning werkten. Ook het gemak, waarmee vooral de jeugd met zijn geld omspringt, doet ons soms met de ogen knipperen. Een vergelijking met onze jeugd is niet te maken, hoewel ons plezier er niet minder om was. Zeer zeker niet! Hoewel de trek naar de kust overal zéér groot is, komt o.i. Walcheren beslist niet tekort en wordt er door vele boeren en tuinders in de vorm van wat verhuur een aardig centje bijverdiend. Ook op dit gebied is er een geleidelijke ver schuiving. Toch zullen o.i. de echte agrariërs zéér beslist niet overstappen van land/tuinbouw naar recreatie. Alleen exceptionele gevallen daarge laten. Die zijn er altijd geweest en zullen er, in jvat hoger tempo, blijven. We hopen dat U ons onze bespiegelingen rond Pinksteren niet kwalijk neemt; integendeel hopen we dat U uw ervaringen er eens naast legt en dan tot de conclusie komt dat uw correspondent het anders óf beter óf slechter dan Uzelf gemaakt heeft. Persoonlijk hebben we mooie dagen gehad en genoten van de welhaast onbeperkte schakering die ons door ons geliefde Walcheren geboden zijn op cultureel, op land/tuinbouw en op natuurkun dig terrein. UOORAL de vroeggepote aardappelen op THO- v LEN staan er best voor; de gladiolen ook. zowel die machinaal als die met de hand geplant werden. Dit jaar is er ook veel met de vierrijige Excelsior gezaaid. Hiermede werd mooi werk ge leverd. Verschillende percelen liggen gereed om augur ken in te zaaien, enkele percelen zijn reeds ge zaaid. Door menige kweker is van te voren een windscherm gezaaid, het blijkt ieder jaar weer dat het groot nut kan afwerpen. Voorzichtig zijn met chemische onkruidbestrij- ding in de naastliggende percelen en dit eerst grondig onderzoeken is nodig, want augurken zijn zeer gevoelig voor chemische stoffen. Op de ongespoten uienpercelen wil het onkruid best voor de dag komen met dit mooie weer. Op donderdag 14 mei werd wederom gestart met de lessen aan de bloembollenvakschool te Steen bergen ruim 20 cursisten nemen hieraan deel. Dit keer echter alleen te Steenbergen, daar voor beide scholen zich te weinig cursisten aanmeldden. De werktuigendagen in Liempde zijn weer ver leden tijd voor 1964. De tuinbouw was er goed vertegenwoordigd. Het is niet alleen een uitje deze te bezoeken, men kan er ook veel leren. UORIGE week schreven we in deze rubriek over de oogst van kasaardbeien die toen in volle gang was. In Kapelle-Biezelinge was steeds een aanbod van ongeveer 2000 kratten, dat een mooi kwantum is voor de handel. Tot op het moment dat we dit schrijven heeft de afzet van dit produkt een zeer bevredigend verloop. Weliswaar is de eerste kwaliteit gedaald tot iets beneden een gul den per doosje van 200 gram maar gemiddeld zijn de telers zeker niet ontevreden over de prijzen die worden behaald. Plaatselijk valt de kilo-opbrengst wat tegen. Duidelijk komt wel naar voren dat de grond waar in de aardbeien worden geplant van de best moge lijk kwaliteit moet zijn. Een slechte structuur in de kas wreekt zich in mindere opbrengsten. Ook kwam reeds een verschijnsel naar voren dat als zoutschade aangemerkt kan worden. Doorspoelen van de grond na de tomaten zal noodzakelijk zijn. Sommigen zijn bang dat de Zeeuwse grond dit minder goed verdraagt. Toch zal het moeten ge beuren. Mogelijk is ook dat het komende jaar meer telers over zullen gaan op de teelt van aardbeien in kistjes omdat liiermede dit jaar zeer goede resultaten zijn behaald; het vraagstuk van de grondkwaliteit is dan ook opgelost. Voorlopig hou den we het op een uitbreiding van de kistjesteelt. Op die bedrijven zal een plekje gehouden moeten worden waar de grond voor de kistjes wordt klaar gemaakt. We kunnen ons voorstellen dat de resultaten van de teelt van kasaardbeien in dit seizoen er toe zal leiden dat het volgend jaar weer meerdere telers er mee zullen beginnen. Vooral in het cen trum Kapelle en omgeving lijkt ons dit mogelijk, speciaal omdat de mensen hier ervaring hebben met de aardbeien en dat is toch wel van zeer grote betekenis. Het brengen van een glaskern op een bedrijf is een stap die niet zo maar gedaan kan worden. We hebben reeds verschillende keren ge wezen op de noodzaak dat het gebeurt op het klei ne Zeeuwse tuinbouwbedrijf. De ontwikkeling zet gelukkig goed door en voor wat de aardbeien be treft menen we te mogen zeggen dat voor de zgn. koude teelt de periode dat de aanvoer te gering was, nu wel voorbij is, vooral omdat gelukkig het verstandige besluit is genomen het gehele aanbod van Zuid-Beveland en Walcheren op één veiling aan te bieden. Het zal wel nodig zijn dat er nog een toename komt van de zeer vroege en middel-vroege aard beien in kassen dat wil zeggen van de belichte en gestookte teelten. Bij uitbreiding van de teelt kan dat ook gemakkelijk want op die manier kan ook een flinke oogstspreiding worden verkregen. Het is dan bovendien nog mogelijk om late aardbeien in de volle grond te telen. Het lijkt ons aantrekke lijk vanaf eind maart tot eind juni verse aardbeien te kunnen veilen. Op deze wijze kan men een echte aardbeienspecialist worden en dat kan van grote betekenis zijn bij de prijsvorming op de veiling waar de kwaliteit een grote rol speelt. Het is vanzelfsprekend ook mogelijk bij het brengen van een glaskern op het bedrijf direct te beginnen met de zgn. „grote drie" van de kasteel ten: sla, tomaten en komkommers. In streken waar men helemaal geen ervaring heeft met aard beien lijkt ons dit zeker te doen. We denken spe ciaal aan Tholen. De mensen op dit eiland die be gonnen zijn met de glasteelten kunnen naar onze mening het gerust wagen met deze grote drie, waarbij sla en tomaten wel de belangrijkste plaats in zullen nemen, mede omdat de komkommer- teelt veel vakkennis vereist. Degenen die het volgend seizoen dc glaskern op hun bedrijf willen hebben zullen hiervoor nu reeds de nodige stappen moeten ondernemen. Vooraf is nodig het opmaken van een bedrijfs economisch plan. Komt men er zelf niet uit dan is het altijd nuttig hierover eens van gedachten te wisselen met de mensen van de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Ook de afdeling tuinbouw van uw standsorganisatie wil hierover gaarne overleg plegen en met de mensen van uw veiling zult u deze dingen ook kunnen bespreken. Het is bekend dat voor vakbekwame ondernemers het financie ringsvraagstuk in deze tijd op te lossen is. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5