hm 484 LANG BEWAARDE TARWE BRACHT GEEN WINST VEETEELT SHETLANDPONYFOKKERIJ PROVINCIALE RAAD VOOR DE LANDBOUWVOORLICHTING IN ZEELAND Korte wenken DE O L V E L E V E N S V V A 1 18 7 9 E R I N G ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DE telersprijs voor de tarwe is de laatste maan den lager geweest dan de prijs die op grond van de voor deze maanden geldende interventie prijs verwacht mocht worden. In andere jaren doet zich dit meestal voor in het begin van het afzetseizoen, wanneer het aanbod in verhouding te groot is, maar dit jaar laat juist het omgekeerde beeld zien. Direct na de oogst lag de telersprijs ongeveer op het niveau van de aan de hand van de interventieprijs verwachte telersprijs, terwijl in de daaropvolgende maanden de uitloop boven deze verwachte prijs steeds groter is geworden. In het begin van dit jaar is hieraan een einde ge komen met als gevolg dat in februari de uitloop gemiddeld nog slechts 0,65 per 100 kg bedroeg en in maart de telersprijs zelfs 0,55 per 100 kg be neden de verwachte prijs bleef. In de vergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten werd door de directie van het Produktschap als oorzaak voor deze ontwikkeling genoemd een onjuiste beoor deling van de tarwemarkt door de voorraadhou- ders. Deze hebben de tarwe te lang vastgehouden waarschijnlijk in de hoop dat in het voorjaar de prijs nog hoger zou worden. Een hoop die in feite niet reëel was gezien het overschot dat er is. Ook werd erop gewezen dat de optimistische beoor deling van de markt wel eens in verband kon staan met het streven van de voorraadhouders, vooral die in de produktiegebieden, om hun silo's te lang gevuld te houden. Beter zou het zijn na februari regelmatig te verkopen. Wanneer men echter zijn voorraden op het eind van het seizoen nog wil afzetten, betekent dit een overvoerde markt met prijzen die zeker niet boven de inter ventieprijzen zullen uitgaan. Daarom wordt er nu in E. E. G.-verband gezocht naar een staffelrege- ling de regeling van de maandelijkse verhoging van prijs die in ons land nog alleen voor tarwe geldt maar praktisch zeker ook volgend jaar voor de andere granen zal worden ingevoerd waar door het te lang bewaren minder aantrekkelijk ge maakt wordt. Het Bestuur bleek het niet geheel eens te zijn met de stelling dat de neiging om de silo's vol te houden de voornaamste schuldige zou zijn voor het lang vasthouden van de tarwe. Dit zou dan immers in voorgaande jaren eveneens een rol ge speeld hebben. Veel meer moet daarom de oor zaak gezocht worden in de prijsverwachting, o.a. gestimuleerd door de publikatie van de prijzen in het plan van de Europese Commissie voor één graanprijs binnen de E. E. G. Daarnaast werd nog als oorzaak genoemd de kwaliteit van de inlandse tarwe. Zoals meestal in dergelijke gevallen, zal de waarheid wel ongeveer in het midden liggen, m.a.w. zullen alle genoemde factoren wel hun in vloed hebben gehad. Want natuurlijk is het vooral voor de teler voordelig om zijn opslagruimte zolang mogelijk te benutten, tenminste wanneer hij daarvoor een vergoeding ontvangt in de vorm van een maandelijkse prijsverhoging. Bij de han del ligt dit anders omdat deze de mogelijkheid heeft zijn opslagruimte weer te gebruiken voor nieuw aangekochte partijen. Dat lang bewaren niet altijd voordelig is blijkt echter dit jaar. In februari bracht de tarwe gemiddeld 0,85 meer op dan in maart, dit is dus een verschil van 2Va maal de bewaarvergoeding per maand. Provinciale Vereniging ter Verbetering van het Geitenras in Zeeland PROGRAMMA GEITENKEURINGEN 1964 ZOALS gebruikelijk zullen ook dit jaar voor een aantal afdelingen weer een plaatselijke keuring georganiseerd worden. De leden van gei- tenfokverenigingen waar geen plaatselijke keuring is, zullen, als ze dit wensen, thuis bezocht worden. Deze stalkeuringen moeten tenminste één dag vóór de datum die hieronder voor de betreffende ver eniging is vermeld, bij de secretaris van die af deling worden aangevraagd. Vraag daarom tijdig stalkeuring aan! In de verenigingen waar een plaatselijke keu ring wordt gehouden moeten de geiten en lamme ren tijdig op de centrale keuringsplaats aangevoerd worden. Plaatselijke geitenkeuringen en stalkeuringen 1964 Donderdag 28 mei: Haamstede Choge Zoom), 14.00 uur; Renesse Wallenweegje), 18.00 uur. Vrijdag 29 mei: Sir Jansland (stalkeuringen), 9 en 11 uur; Eikerzee, 14.00 uur; Zierikzee (Huis van Nassau), 19.00 uur. Dinsdag 2 juni: Vrouwenpolder (stalkeuringen), 8 en 10.30 uur; Aagtekerke/Oostkapelle (stalkeu ringen), 10.30 en 13.00 uur; Boudewijnskerke (ter rein P. J. Kleinepier), 14.00 uur; Koudekerke (stalkeuringen), 16.00 17.00 uur; Souburg (ach ter de school), 19.00 uur. Dinsdag 9 juni: Wemeldinge (terrein K. P. L. Dominicus), 19.00 uur. Woensdag 10 juni: Borssele (stalkeuringen), 10.0012.00 uur; Wolfaartsdijk (terrein Weijer), 14.00 uur; Nieuwdorp (terrein A. Huige), 19.00 uur. Dinsdag 16 juni: Hengstdijk (3 gezustersdijk Boschkapelle), 10.00 uur; St. Jansteen (stalkeurin gen), 13.0015.00 uur. Woensdag 17 juni: Zuidzande (stalkeuringen), 10.00—12.00 uur. Vrijdag 3 juli: St. Maartensdijk (fokveedag Poortvliet), 10.30 uur. KRINGKEURINGEN. In 1964 worden de vol gende kringkeuringen voor geiten gehouden. In verband met het feit dat een aantal van deze keu ringen vroeg in het seizoen zijn, zal het niet in alle gevallen mogelijk zijn om de geiten op de plaatselijke keuringen of stalkeuringen hiervoor aan te wijzen. Zierikzee (voor Schouwen-Duiveland), op 26 juni 1964; Poortvliet (voor eiland Tholen), op 3 juli 1964; Goes (voor Noord- en Zuid-Beveland), op 10 juli 1964; Koudekerke (voor Walcheren) op 18 juli 1964; Oostburg (voor West Zeeuws-Vlaan deren), op 16 september 1964. PROVINCIALE GEITENFOKDAG. Dit jaar zul len de geiten niet deelnemen aan de Nationale Kleinveetentoonstelling in Den Bosch. Op de alge mene vergadering van de Prov. Vereniging ter ver betering van het Geitenras is besloten om deel te nemenaan de Provinciale Fokdag voor Kleinvee op vrijdag 28 augustus 1964 te Goes. De Shetlandponyfokkerij in de provincie Zee land is bij velen momenteel nogal in trek. Onder meer getuigt hiervan de in januari te Goes gehou den keuring, waar, ten opzichte van voorgaande jaren, een belangrijk groter aantal merries bijeen was gebracht. Vooral op de sterk gemechaniseerde landbouw bedrijven is de behoefte aan iets levendigs op de bedrijven het grootst. Op verschillende wijze kan in deze behoefte worden voorzien, onder meer door het houden van pony's of schapen. Wat de Shetlandponyfokkerij betreft eisen Shet landers weinig onderhoud, terwijl de opbrengst- prijzen van veulens, vooral merrieveulens, op een zeer hoog niveau liggen. Met de belangstelling voor de Shetlandpony fokkerij in het algemeen is ook de belangstel ling en interesse gegroeid voor de hengstenhou- derij. In het verleden werd één goedgekeurde hengst geëxploiteerd, momenteel zijn er drie goed gekeurde hengsten in de provincie Zeeland. Aangezien bij fokkerij vooral de paring van in vloed is op het uiterlijk van de nakomelingen, is het wenselijk, dat de fokkers kennis kunnen nemen omtrent afstamming, kleur, hoogtemaat en even tuele primering van de voor het dekseizoen 1964 beschikbare hengsten. Op leeftijdsvolgorde vermelden wij de ter dek king staande hengsten. a. King van de Mariapeel S 228, geb. 1 mei 1953. Kleur: zwart-bruin. Hoogtemaat 95 cm. Vader: Arnaw van Wis, S 110. Moeder: Dolfijn, preferent S 977. Staat ter dekking bij de heer A. J. v. d. Graaf te Nieuwerkerk. b. Lex van de Wormer S 230, geb. 17 mei 1954. 3e premie hengstenkeuring 1964. Kleur: zwart. Hoogtemaat 99 cm. Vader: Albert, S 126. Moeder: Greta van Broekhuizen, S 1503. Staat ter dekking bü de heer J. Westdorp te Goes. C. Tornado van Noord Zuid, V 14652, geb. 1961. Kleur: bruin. Hoogtemaat 90 cm. Vader: Spotlight of Marshwood, S 227. Moeder: Hopje, S 1878. Staat ter dekking bij de heer J. van Doezelaar te 's-Heer Arendskerke. t. K. De belangrijkste aangelegenheden, besproken op de 59e vergadering van de Raad op 13 mei j.l., waren o.m.: Vertoning van een tweetal films. De vergade ring van de Provinciale Landbouw voorlichtings raad in Zeeland van 13 mei j.l. begon ditmaal met de vertoning van de films: „Oogstmethoden in het verleden" en „Landarbeid is vakarbeid". In kom- binatie vertoond bleken beide films een goed in zicht te geven in de verandering van het karak ter van de landarbeid in een circa 40-jarige periode. Een bijzonder aantrekkelijke zijde van de film „Landarbeid is vakarbeid" is wel de omstan digheid dat de vakbekwaamheid van de landarbei der op een sterk gemechaniseerd akkerbouwbedrijf treffend tot uiting komt. Verschil in bedrijfsuitkomsten. Een verschil in bedrijfsuitkomsten tussen groepen L. E. I.-akker- bouwbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en op de Zeeuwse eilanden bleek niet zozeer uit een kosten verschil dan wel uit een verschil in opbrengst en prijs van sommige akkerbouwprodukten te kun nen worden verklaard. Varkensfokbedryf. Bij een bezoek aan het var- kensfokbedrijf van de heer P. Lous te Oostkapelle kwam de Raad ondfer de indruk van het hoge peil, dat bij de varkensfokkerij in betrekkelijk korte tijd door de ondernemer is bereikt. Eens temeer bleek weer, dat een werkelijk hoogwaardig produkt ook gaarne voor een goede prijs wordt afgenomen. TJET beste middel om een te zwaar groeiend graangewas te remmen is diep en kort aanschoffelen. Door de beschadiging van de wor tels komt de bovengrondse groei tijdelijk stil te staan. Hierdoor wordt de plant voldoende afgehard en stevig. Ook wanneer het graan al behoorlijk lang is geworden, is het nog mogelijk met de wied- machine door het gewas te rijden. 13 ENT U van het voorjaar, naar nu blijkt, op - LJ een enkel perceel graan te zuinig geweest met stikstof? Zonder bezwaar kunt U nu de be mesting aanpassen aan de ontwikkeling van het gewas. Met een vlug werkende stikstofmeststof als kalksalpeter ziet U binnen een week al resultaat. Op tarwe kunt U tot het in de aar komen rendabel stikstof strooien. 7/" OORAL op de lichtere gronden is het on- kruid in bieten dat losgemaakt is met wied- machine of schrepel, moeilijk dood te krijgen als na de bewerking regen volgt. Muur en andere zaadonkruiden groeien steeds weer vast. Door met een onkruidegge na een paar dagen bij zonnig weer de zaak nog eens los te schudden, bespaart U veel uren handwerk. Risico voor het gewas hebt U op dit tijdstip niet meer. T'USSEN allerlei rommel op de stalvloer stond kortgeleden een half-volle fles vee-genees middelen. Op een andere plaats stonden vergiften als parathion binnen het bereik van de kinder handen. Als er een ongeluk gebeurt ligt de schuld bij de ouderen. Slordigheid in het bedrijf werkt dergelijke ongelukken in de hand. L?EN goed onderhouden werktuig gaat niet alleen langer mee, maar doet het werk ook beter en kost minder. Vooral kunstmeststrooiers worden vaak verwaarloosd, zodat de machine gaat vastroesten en tandwielen breken. Maak na het gebruik de schotels, assen en tandwielen schoon en ga er met een kwast olie overheen. T 7OOR aankoop van werktuigen is veel geld V nodig en het is soms moe,ilijk om direct over voldoende betalingsmiddelen te beschikken. Ga echter niet in zee met mensen, die U bij hun gemakkelijke financiering 1214 rente vragen. Bovendien moet dit direct in een veel te korte tijd worden terugbetaald, waardoor U hopeloos vastraakt. Ga eerst eens praten op de Boerenleen bank. TTTAARSCHIJNLIJK hebt U uw graszaad reeds k een keer geselecteerd, maar vergeet niet, dat één keer niet voldoende is. Regelmatig moeten grassen, die eerst nog niet van het gewas te onder scheiden zijn, worden verwijderd. Als het gewas door een kleine nalatigheid wordt afgekeurd, kost U dit 300,a f 400,per ha. Maai ook de gras kanten van het perceel en de berm voor de bloei. >-.-ij

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4