de <nDrou\o BETER LAAT DAN NOOIT Opvoeding van de consument 493 ONDER REDACTIE VAM MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP Openingsrede van de Provinciale Presidente VRIJDAG 2 2 MEI 1964 HET is dit jaar wel bijzonder laat, dat onze lezeressen een verslag krij gen over de algemene vergadering van de Zeeuwse plattelandsvrou wen, die op 5 mei in de Prins van Oranje te Goes gehouden werd. Zoals u weet mogen wij eenmaal in de twee weken over een pagina voor de vrouw beschikken en zo kan het gebeuren, dat het een beetje ongelukkig uitkomt. De copie voor het nummer van 9 mei was net twee dagen de deur uit, toen de vergadering in Goes gehouden werd. Niettemin wil ik nog graag uw aandacht voor één en ander vragen. De leden, die regelmatig de algemene vergadering in de provincie bezoe ken, zullen het met mij eens zijn, dat onze provinciale presidente steeds een bij het ogenblik passende openingsrede houdt en daar de provinciale bladen hieraan slechts vluchtig aandacht besteedden, lijkt het mij goed deze in haar geheel af te drukken. Mevrouw Kugel sprak als volgt: Geachte vergadering. Het was met enig voorbehoud, dat het provinciaal bestuur reeds verleden na jaar moest besluiten deze vergadering te beleggen op de 5e mei. Deze dag immers is sinds 1945 uit geroepen tot een nationale feestdag, waarop ons volk in dankbaarheid en met vreugde het beëin digen van de tweede wereldoorlog viert. Evenwel, met het verstrijken der jaren gaat deze dag zijn feestelijk opgelegde glans verliezen. Het Nederlandse volk weet wel op passende wijze op de vierde mei zijn doden te gedenken; in die twee minuten stilte zijn wij méér met elkaar verbonden door de herinnering aan die vijf onuitwisbare oor logsjaren, dan op de daarop volgende nationale feestdag. Zelfs de wijze waarop men koninginnedag viert, ondergaat een verandering. Individueel bezien is de behoefte aan een feest, dat de dagelijkse sleur doorbreekt en de zorgen doet vergeten, aan het ver minderen als gevolg van de verbeterde levensstandaard en de daarmee gepaardgaande meerdere vrije tijd. Slechts sterkere gevoelsprikkels kunnen hierin verandering brengen, waardoor een spontane be wogenheid ontstaat, die iedereen, onze nuchtere landaard kennende, verbaast. Ik denk hiérbij aan de verrassende financiële resultaten van de U nog bekende inzamelingen voor de actie „Open het Dorp" en de Grieks-Armeense vluchtelingen. En nog vers in ons geheugen is de herinnering aan de warme oprechte hulde, die ons volk H. M. Koningin Juliana op haar jaardag bereidde, als blijk van aanhankelijkheid en medeleven voor hetgeen zij als Vorstin en Moeder de laatste maanden heeft doorstaan. Ook nu kan men zich afvragen of schrijnende wonden ooit zullen helen, zodat er sprake is van vergeten en vergeven. Maar al te vaak worden wonden opengehouden door gevoelens van haat te kweken, vooral wanneer zij verband houden met politieke doeleinden. De volwassen mens uit de 2de helft van de 20e eeuw beweegt zich moeizaam over een pad, dat door twee wereldoorlogen zwaar werd beschadigd; verdriet en haat belemmeren zijn gang, maar ook de angst voor de toekomst, omdat als een zwaard van Damocles de alles-vernietigende atoombom bo ven zijn hoofd hangt. Maar op een dag als vandaag mogen wij blij zijn Het is immers een feestdag De angst hebben we diep weggestopt we lopen rechtop tot een wereldschokkend bericht ons morgen weer ineen doet krimpen. Hoe groeit onder zulke omstandigheden de jeugd op zij, die geboren zijn in of na de tweede wereld oorlog? Worden ook zij vergiftigd door haat of verlamd van angst voor die ongewisse toekomst? Komen daar soms al die moderne jeugdproblemen uit voort? Tijdens de groei naar volwassenheid zal er altijd kritiek zijn van de jongeren voor hetgeen de oude ren doen of hebben gedaan, temeer omdat zij de jongeren ermee verder moeten werken. Elke generatie is immers een ongebroken schakel in de keten der mensheid zeker, de oude scha kels zijn gedeukt en dof van glans en de komende schakel nog gaaf en glanzend als goud. Maar wij, ouderen, moeten onze jongeren harden, hen vormen, opdat ook hun schakel wordt als van onbreekbaar staal, want goud is wel een edel metaal, maar te zacht van structuur om onbreekbaar te zijn. En toch mag het goud in een dergelijke staal-alliage nooit ontbreken, want juist die gouden bestand deeltjes verlenen een warme diepe glans aan elke schakel en in dit verband dus ook aan de mens. In onze oude gedeukte schakel worden deze gouden glanzen gevormd door b.v. het werk van de Unesco, het internationale Roode Kruis, de anti-honger campagne, ook de mogelijkheden die ons Lady Aberdeen-fonds biedt. In de schakel van de jongeren zijn het de nog zwakke glanzen van het Wereldvredescorps, werk zaam in de ontwikkelingsgebieden; maar ook in het nagelaten werk van een enkeling, een kind nog, n.l. het dagboek van Anne Frank. Naar dit alles gaan onze gedachten deze twee dagen uit: naar het verleden, het heden en de toe komst. Dit alles overziende rijst de bede op, dat de komende generaties mogen leven onder gelukkiger omstandigheden in een wereld met meer begrip voor elkaar verlost van angst bevrijd van honger vrij naar lichaam en ziel Met deze wens verklaar ik de vergadering voor geopend. Zij vertelde ons, dat uit Zeeuws-Vlaanderen het grootst aantal werkstukken was ingezonden, en vanzelfsprekend gingen de meeste prijzen dan ook naar „het landje van Cadzand". Hier volgt de uitslag van de handwerkwedstrijd 1963—1964: Eervolle vermelding: G. KramerQuirgns tte Zuid. zande, pop; R. GiljamseMeters te Renesse, baby doll; H. T. KrögerVrij te Renesse, wandlap en C. AlmekindersVercouteren te Retranchement, wand- lap. Derde prijs: M. de FouwvanLare te Groede, dek- servet; J. M. LuteijnLuteijn te Zuidzande, streep- versieren en M. de HulluVerplanke te Retranche ment, wandlap. Tweede prijs: T. PrummelKappers te Renesse, S mock werk; E. C. de RegtDekker te Zaamslag, brei. werk en M. BuijzeVerstrate te Zuidzande, novoro tafelkleed. Eerste prijs: M. la Gasse te Zierikzee, kloskant; L. M. DielemanDeeg te IJzendijke; P. de MoorPro voost te Brouwershaven, ajour. Eerste prjjs en eervolle vermelding: M. Vogelaar- De Zeeuw te Kruiningen. Eerste prijs en tweede prijs: T. CornelisSchille- man te Groede en M. MarsmanKlein te Sluis. Eerste-, tweede- en derde prijs: J. Luteinvan Cruijningen te Zuidzande. Tweemaal eerste prijs en éénmaal tweede prijs (in klasse B.)G. van Wigmont JansenSuijling te Zuid. zande. DE MODESHOW |\E grote opkomst der leden was voor een deel te danken aan de show van zelfgemaakte kle ding, die in de namiddag gehouden werd. Ruim zeventig Zeeuwse leden hadden het aangedurfd mee te doen aan de door de landelijke bond uit geschreven wedstrijd onder de leden in de pro vincies. Hoewel de dames erg hun best hadden gedaan kwam er heel wat kijken om een eerste prijs in de wacht te slepen. De deskundige landelijke jury, die op 22 april reeds de kledingstukken had beoordeeld, had toen slechts één eerste prijs toegekend'en wel aan mej. Dekker uit Axel voor een charmante cocktailjapon. Tijdens de show in Goes werden onafhankelijk van het eerder opgestelde puntensysteem een greep gedaan uit de getoonde modellen om een aardige collectie naar de landelijke show te zen den, die tijdens de algemene vergadering in Utrecht op j.l. donderdag, 21 mei, is gehouden. Mevrouw LeenhoutsFaas zal ook in Utrecht - mogen showen. Zij toonde, naast enkele positie japonnen, een charmante zwartzijden mantel, be stemd voor een aanstaande moeder. Eveneens zal in Utrecht te zien zijn een smaak volle roestbruine japon met jasje en een grijze Jersey japon. Als vierde inzending werd een licht blauwe cloqué nachtjapon, afgezet met witte kant, gekozen. Deze vier toiletjes voldoen aan alle eisen, die door de landelijke kledingcommissie werden ge steld. Naast pasvorm en afwerking werd gelet op eenvoud en doelmatigheid van het model. Verder diende de kleding te harmoniëren met de draagster. De deelneemsters aan deze naaiwedstrijd verdie nen een pluim voor hun moed en doorzetting om dit experiment te helpen slagen. Na het slotwoord van de pre sidente gingen de plattelands vrouwen opgeruimd huiswaarts. HUISHOUDELIJKE ZAKEN ltf A het zingen van het Bondslied werden de huis- houdelijke zaken behandeld. Uit alles bleek, dat de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen steeds meer activiteiten gaat ontplooien. Het ledental, dat in 1962 iets was teruggelopen, was in 1963 zó gegroeid, dat de mijl paal van 2500 is bereikt. We zijn zelfs al over die mijlpaal heen. Wat de financiën betreft, was het, ondanks de prijsstijgingen, gelukt met een klein batig saldo te voorschijn te komen. Tijdens de verkiezing en herkiezing van enige provinciale bestuursleden bleek, dat de candidaten met algemene stemmen ge- of herkozen waren. Ondertussen zongen de 600 dames onder de op gewekte leiding van mej. v. d. Leeden. Bij ontstentenis van de voorzitster der provinci ale handwerkcommissie, mevrouw Goemanvan Langeraad, maakte mevrouw Luteijnvan Cruy- ningen de namen van de prijswinnaressen bekend. T\E vrouw van een holbewoner had slechts de keuze tussen mammoeth en oeros, maar de tegen- woordige huisvrouw vindt een supermarkt met 4000 artikelen. Zó staat er in een publicatie van de Engelse Consumentenraad. Deze organisatie houdt een pleidooi voor de opvoeding van de consument al gedurende de schooljaren. De veelheid van producten, de toepassing van technische processen, die boven het begripsvermogen van de gemiddelde verbruiker uitgaan, en de wetenschappelijke verkoop methoden doen een toenemende behoefte aan goed onderscheidingsvermogen bij de consument ont staan. Het betreft hier zowel het vaststellen van de wezenlijke behoefte, als wel een verantwoorde keu ze. In Engeland vindt men dus, dat hulp van het onderwijs hier nodig is, maar er hangt veel af van de leerkrachten. Voor hen, die de schoolleeftijd te boven zijn, wil men tentoonstellingen, lezingen enz. organiseren. Er wordt ook gedacht aan korte cursussen voor volwassenen. Over de juiste aanpak van deze problematiek wordt momenteel overleg gepleegd met de onderwijswereld. Men behoort door intensieve propaganda te bereiken, dat het op den duur een ingeburgerde gewoonte wordt om een goed opgevoed consument te zijn. Lukt dit plan, dan zal er ongetwijfeld ook in andere landen iets dergelijks op touw worden gezet want de gezinnen zijn er zeer bij gebaat, dat er oordeelkundig wordt gekocht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13