ONDERWIJSNOTITIES 491 E1NDLES Z. L. M.-LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL DE KLUUT TE Z1ERIKZEE OVER „NOG VOOR DE VAKANTIE" VRIJDAG 22 MEI 1964 Op dinsdagmiddag 12 mei heette de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. A. van Nieuwenhuyze, de üz 80 aanwezigen op deze „eind- les" welkom. De heer Van Nieuwenhuijze memoreerde dat be sloten is tot een andere werkwijze van de uit reiking der diploma's te komen. De jongelui, die anders op de eindles hun benauwde halfuurtje meemaken, hebben dit stadium al achter de rug bij het gehouden eindexamen. Dus wordt direkt tot de diploma-uitreiking over gegaan. Het verheugde hem te kunnen mededelen, dat alle zestien leerlingen van de vierde klasse het zozeer begeerde papiertje zullen ontvangen. Daarna worden de diploma's uitgereikt van de gehouden motorcursus. Bij het einddiploma werden in volgorde van de prestaties de leerlingen naar voren geroepen, waar bij als eerste Hans den Boer niet alleen werd ge feliciteerd met het behalen van het einddiploma, maar tevens met het behalen van het diploma handmelken met 172 punten. Bij het uitreiken van het diploma motorkennis geschiedt de uitreiking volgens alfabetische volg orde. Een lijst van geslaagde en overgegane leerlingen (van kl. III naar kl. IV) volgt hieronder. Nadat de uitreiking had plaats gehad werd het eerst het woord gevoerd door de heer A. M. Geluk, Kringvoorzitter van de Z. L. M. Hij feliciteerde de jongelui met het behaalde succes en merkte op, dat thans een geheel andere weg wordt bewandeld dan tot nu toe gebruikelijk was. Hij meende, dat het wel wenselijk was, dat men in de Onderwijscommissie van de Z. L. M. zich eens bezon hoe zo'n diploma-uitreiking wel op de meest succesvolle wijze zou kunnen worden ge houden. Hij deelde namens de Kring drie boekenbonnen uit aan de beste leerlingen, n.l. P. C. Geluk, B. H. Jonker en H. den Boer. Hierna sprak de leerling P. C. Geluk een kort dankwoord uit voor het genoten onderwijs namens de gediplomeerden en overhandigde een fraaie bloemenbak voor de nieuwe school. De leerlingen van de motorcursus hadden voor de leider, de heer Priem, een boekenbon beschik baar gesteld. Door de afwezigheid van de heer Priem kon deze niet worden overhandiged. De directeur zal deze taak op zich nemen. Nadat de heer Ir. Versteeg nog een inleiding had gehouden over het onderwijs op de M. L. S., dankte de heer V. Geluk namens de ouders direc teur en leraren voor het gedane werk. De heer P. Flikweert sprak een propagandistisch woord voor de vereniging van oud-leerlingen „Blij vend Contact". Tenslotte sprak de directeur, de heer D. Eveleens, nog een felicitatie uit namens het personeel en betuigde zijn dank aan de leerlingen voor het van hen ontvangen fraaie cadeau. Met het ophalen van enige oude herinneringen aan de primitieve schoolinrichting van vroeger dagen vertelde hij enige bijzonderheden betreffen de het gehouden examen en de bouw van de nieu we school. Hiermede was het officiële gedeelte geëindigd en werd onder het genot van een kopje koffie ge pauzeerd. Na de pauze hield de heer D. L. Koppenhol een uitstekende inleiding met dia's, waarin hij een overzicht gaf van het tuinbouwonderwijs (speciaal de groentencultuur) aan de Lagere Land- en Tuin bouwscholen der Z. L. M. Zijn met humor gelardeerde praatje viel in goede aarde. Te ongeveer 4 uur sloot de voorzitter de bijeen komst met zijn dank uit te spreken aan mede werkers en aanwezigen op deze vlot verlopen diploma-uitreiking. HET einddiploma (L. Landbouw, T. Tuin bouw) behaalden: P. C. Geluk (T.); B. H. Jonker (L.); H. den Boer (L. en T., tevens melkdiploma met 172 pnt.); Jac. Rijstenbil (L. en T.); J. v. d. Hoek (L.)H. Bil (L.); Joh. Viergever (T.); R. Bienefelt (L.) Chr. den Boer (L. en T.); L. C. Smalheer (L.); K. Kooman (L.); H. Hanson (L. en T.); L. Koop man (L.); K. Leydens (L.)j H. M. Jonker (L.) en B. A. Sies (T.). Het diploma Motorcursus ontvingen: J. Brouwer; L. de Bruine; H. Coomans; H. Flikweert; A. J. Goudzwaard Joh. Hanse; C. J. de Jonge; H. de Keij- zer; J. Olree; T. v. d. Sluis; L. Steenpoorte; H. v. d. Velde; Joh. v. d. Wekken en R. v. d. Wekken. Leraar: de heer J. Priem. Bevorderd werden van kl. III naar kl. IV de leerlingen: J. M. Klaasse; Corn, den Boer; A. Bolle; W. Capelle; S. Flikweert; N. C. Bol; S. de Feiter; A. M. v. d. Panne; Joz. Flikweert; Corn. Lande- gent; C. J. van Damme; Joh. Verton; Corn. Zwager; P. van Westen; W. J. v. d. Hulle; L. Boot en W. J. de Vrieze. Herexamen één leerling; afgewezen één leerling. Met klasse I en II wordt het onderwijs voort gezet. DE Stichting IVIO wijst in haar bulletin op een hoofdartikel in „Onze Taal". De redactie neemt hierin stelling tegen de commerciële overdrijving, tegen de verlokkende aanbiedingen per adver tentie om in recordtijd een vreemde taal te leren beheersen. „Een vreemde taal leren betekent heel hard en meestal langdurig werk. De prentjes van een beeldschone juffrouw, die verleidelijk glim» lachend naar de grammofoonplaat luistert, zijn aardig, maar een taal leer je zo gemakkelijk niet: je moet erbij zweten (gewoon Hollands zweten), woorden erin stampen, regels erin hameren, veel lezen en proberen te praten totdat je na eindeloze herhaling een zeker automatisme hebt aangekweekt waar» van je dan maar moet hopen, dat het je op de kritieke ogenblikken niet in de steek laat". Hiertegenover stelt het blad dat talencursussen heel goed werk doen, waar het gaat om kennis making met vreemde beschavingen via de taal, vooral voor degenen die niet het voorrecht hebben goed schoolonderwijs in vreemde talen te krijgen. Maar en zo besluit het artikel „je leert heus geen taal vóór de vakantiezodanig dat je je werkelijk thuis voelt in de vreemde taal, want dat wil toch „beheersen" zeggen. Goed Nederlands spreken en schrijven is al moeilijk genoeg. Laten we blij zijn als we na veel moeite en met welke methode dan ook spelenderwijs, zonder tranen, elke dag een uurtje na het eten, vier jaar M. U. L. O., vijf jaar H. B. S., zes jaar Gymnasium een vreemde taal redelijk onder de knie hebben gekregen. Volmaakt Engels, volmaakt Duits, volmaakt Frans is volmaakt onnodig en volmaakt onbereikbaar". De Stichting IVIO heeft een aantal talencursussen die niet de pretentie hebben de cursisten nog vóór de vakantie van dit jaar de taal te laten beheersen. Wij noemen er een paar van: Engels beginners en gevorderden, Frans beginners en gevorderden, Duits beginners en gevorderden en Spaans. Wij meenden, in verband met het voorgaande, op deze Stichting te moeten wijzen. Het adres is Konin ginneweg 62, Amsterdam. (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11