Kring Varkensfokdag O. Zeeuwsch-Vlaanderen 439 Dekberen Sterzeugen Oudere zeugen Zeugen met biggen Opfokzeugen De groepen Piétraindekberen Oudere zeugen Opfokzeugen De groepen VB IJ DAG 8 MEI 1964 TIJDENS de op donderdag 23 april gehouden Varkens fokdag voor Oost Zeeuws-Vfaanderen te Sint Jansteen, kwam het showelement als gevolg van de alsmaar aanhou dende regen niet tot uiting. In dit opzicht is deze voor de vijfde maal gehouden fokdag, een teleurstelling geworden. Hoewel, dank zij de moedige organisatoren, die evenals de niet minder moedige inzenders en juryleden de regen trotseerden, de fokdag wel aan de bedoeling als meting van het fokkerswerk heeft beantwoord. De publieke belang stelling was tijdens de keuringen, ondanks het minder aan trekkelijke weer goed en blijvend. De ingeschreven dieren, ondergebracht in 87 keurings nummers, waren op twee na alle aangevoerd. Van het aan tal ingeschreven keuringsnummers behoorden er 62 tot het ras Ned. Landvarken en 25 tot het ras Ned. Piétrainvarken. Voordat overgegaan wordt tot het omschrijven van de belangrijkste uitslagen, releveren wij eerst de gehouden beoordelingswedstrijd. Een vijftal zeugen werd hiervoor halverwege de keuring in één der ringen gebracht, die op volgorde van kwaliteit moesten worden geplaatst. Bij een dergelijke gelegenheid komt het gesprek over het juiste type varken op gang en geeft velen een verhelderend in zicht met betrekking tot de te volgen fokrichting. Het hoogst aantal punten scoorden de heren G. Segers te Clinge; L. Inge Is, H. Vergouwen en Joh. Pieters te Sint Jansteen. Bij de rubriekenomschrijving komende geven wij eerst een weergave van de landvarkens en vervolgens van de Piétrains. De top van de oudste rubriek zeugen te St. Jansteen in de keuringsrïng bijeen met de kampioene Bfea, 4605 (no. 17) op de voorgrond. Fokker-eig. C. Inghels te St. Jansteen. DE oudere landvarkenberen hadden een goede toonaangever van het in trek zijnde slacht- type in hun klasse. Deze ruim tweejarige Eric, 949P van P. Th. de Caluwé, Koewacht heeft goede verhoudingen in zich en munt vooral uit in ach terstel en bovenbouw. Na afloop van de individu ele keuringen werd deze beer met het hoogste pre dikaat van de dag getooid. In de hierop volgende klasse anderhalf jarige beren werd Harold, 941P eveneens van P. Th. de Caluwé, Koewacht eerst geplaatst. Deze harde, iets weinig massale beer heeft een gevulde achterhand en een fraai gelijn de, gesloten voorhand. Argon, 932P van Joh. Pie ters, St. Jansteen nam in deze categorie de tweede plaats in en Oskar, 944P* van H. T. Cammaert, Kloosterzande de derde. Bij de jongere dekberen verkreeg de acht maanden oude Garant, 973P van J. Pieters, St. Jansteen een eerste prijs. IN de rubriek gedekte sterzeugen werden twee eerste prijzen toegekend, la werd Jaquelien, 4263* van A. Schout, St. Jansteen. Een goedsoor- tige, ontwikkelde zeug, die in de bovenbouw even aan bespiering tekort komt. lb in deze klasse werd een Albert 6300 dochter, Agnes, 4326* van J. Bonte te Koewacht. DE oudere, gedekte zeugen vormden met zijn negenen een beste klasse, waarin „de top pers" elkaar niet veel ontliepen. Bea, 4605, een bijna driejarige zeug van C. Inghels, St. Jansteen verkreeg de eerste plaats. Deze zeug heeft beste verhoudingen, gepaard gaande met ontwikkeling en lengte, hetgeen haar de hoogste onderscheiding „Kampioene" aan het hok bezorgde. Aan haar één worp jongere halfzuster Cato, 4844, eveneens van Inghels, werd de lb-prijs toegekend. Een zeug van Gedeeltelijk overzicht van de tijdens de fokdag voor Oost Zeeuws-Vlaanderen te St. Jansteen ge houden beoordelingswedstrijd. Links (no. 19) res. kampioene Cato, 4844, fokker- eig.: C. Inghels te St. Jansteen. hetzelfde type met iets minder ruimte in de bo venbouw. De lc-post werd ingenomen door Bella, 4604, nestzuster van de eerst omschreven zeug, hetgeen ook een fokprodukt is van stal Inghels. ld in deze categorie werd 2702 l.o. van J. Dob- belaer, St. Jansteen. De rubriek anderhalf- tot tweejarige zeugen werd omschreven als een kleine, goede klasse, la werd geplaatst het door J. Vercauteren te Koe wacht gefokte Bregtje, 4768, eig. C. Inghels, St. Jansteen. De hierop volgende lb-plaats was voor een Aram 878P*-dochter 4634 b.b. van J. M. Fer- ket te Clinge. BIJ de zeugen met biggen werd Cato, 5002 van M. Buys, Koewacht het hoogst gewaardeerd. Een best koppel biggen vergezeltfe deze goed ont wikkelde, soortige zeug. Christien, 4594 van F. v. d. Waart, Hulst nam met een iets jongere toom biggen de tweede plaats in. DE kwaliteit van de aanwezige opfokzeugen was van goed gehalte. Het aantal inzendingen in deze rubrieken was ten opzichte van voorgaan de jaren kleiner, hetgeen wellicht een gevolg is van het belangrijk hoger gestelde inschrijfgeld, waardoor bij de aangifte scherper is gelet op de kwaliteit. Wij beschouwen deze gang van zaken als zeer gewenst. Opfokmateriaal is wel te beoor delen, maar voor de toekomst kan hier niet alle waarde aan worden gehecht. In het ontwikkelings stadium kunnen de diereft belangrijk „mee of te gen" groeien. Een oordeel omtrent de kwaliteit van jong opfokmateriaal moet daarom meer ge zien worden als een aanwijzinger kan iets goeds uit groeien. Voor het verkrijgen van een goed overzicht van de stand van de fokkerij is inzending van oudere fokzeugen en beren belang rijker. Van de drie rubrieken opfokzeugen vermelden wij achtereenvolgens de beste tweetallen van P. Maenhout, Clinge (l.o. 5922 en 5924); H. Valent, St. Jansteen (l.o. 7233 en 7232) en C. Inghels, St. Jansteen (l.o. 7332 en 7337). BIJ de groepenkeuringen was het in dit verslag reeds bij herhaling genoemde bedrijf van C. Inghels, die bij de bedrijfsgroepen een drietal goed bij elkaar passende, typische zeugen toonde. Ook bij de fokgroepert zegevierde deze inzender met eqn drietal goedsoortige nakomelingen van Karla, 4396. Naast type en ontwikkeling moet bij de vor ming van de bedrijfsgroepen vooral gelet worden op de uniformiteit van de groep. Overwegend kan hier nog niet aan worden voldaan, hetgeen nog als een tekortkoming moet worden aangemerkt. BIJ de oudere dekberen werd de goedsoortige vleesryke Julien, 006 vaq P. J. den Hamer, Axel la geplaatst en Isbah II, 014 van de Piétrain- Varkensfokvereniging lb. De acht maanden oude Gelderse Jules 42-zoon 2776 l.o. van F. de Dobbelaere, IJzendijke werd eveneens met een le prijs gewaardeerd. Deze vol doend ontwikkelde beer werd door de jury om schreven als typisch en droog en werd naderhand aangewezen als „de beste" Piétrainbeer van de fokdag. IVE enig aanwezige sterzeug Elza, 069* van H. P. J. de Njjs, Terneuzen werd met een le prys gewaardeerd en omschreven als zeug met beste verhoudingen. Van het vijftal oudere gedekte zeu gen werden de zeugen Jaque de St. Roch, 027 en Yette, 059 van H. P. J. de Nijs, respectievelijk met een fa en lb^ prijs bekroond. Beide zeugen zijn goed van type en ruim bespierd. De twee hieropvolgende rubrieken jongere zeu gen waren naar het oordeel van de jury kwali tatief goed. Als eersten in deze rubrieken werden geplaatst de zeugen Juliëne, 086 en 3353 l.o. bei den van H. P. J. de Nijs, gevolgd door Leonora, 067 en Gerlien van Middenhof, 088 van P. J. den Hamer. Bij de zeugen met biggen verkreeg Jdke, 068 eig. H. P. J. de Nijs een le prijs en werd na de individuele keuringen aangewezen als kam pioene. IIET aanwezige opfokmateriaal was overwegend in een royale voedingstoestand en werd als iets te vet aangemerkt. Een goed koppel vormde het tweetal 746 en 747 l.o. van H. P. J. de Nijs. BIJ de bedrijfsgroepen werd het uniforme, ty pische drietal van H. P. J. de Nys la geplaatst en lb de groep soortige, bespierde zeugen van P. J. den Hamer. De fokgroep van P. J. den Hamer vormde een waardig eersteprijs-geheel. Flatteuse van Middenhof, 053 zelve een goedsoortige zeug, blijkt het in de nafok ook goed te doen. J. H. TER KEURS. ■;S Eric, 949 P, geb. 8-4-1962. Kampioen bij de beren voor Oost Zeeuws-Vlaanderen. Fokker; IIB. van Aken, Etten. Eig.: P. Th. de Caluwé, Koewacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7