Bestuur Z.U. vergaderde KORT VERSLAG ALS PADDESTOELEN VRIJDAG 8 MEI 1964 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland LANDBOUWBELEID AKKERBOUW TUINBOUW VEEHOUDERIJ WERKGEVERSBELANGEN BENOEMINGEN i 52e Jaargang No. 2730 Frankering Dij abonnement: Terneuzen BIJ de opening van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. op maandag 4 mei j.l. in hotel „De Caisson" te Biezelinge, stond de voorzitter, ir. M. A. Geuze, na alle aanwezigen van harte welkom geheten te hebben allereerst stil bij de Koninklijke onderscheiding, die de algemeen sekretaris der Z. L. M., mr. J. F. G. Schlingemann, op 29 april j.l. werd ver leend. Ir. Geuze gaf daarbij uitdrukking aan de bijzondere verheugenis, die in Z. L. M.-kring deze onderscheiding heeft gegeven. Het feit, dat de heer Schlingemann tot Officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd, op een in zijn loopbaan bijzonder tijdstip, verheugde het bestuur ten zeerste. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de heer W. de Buck, die even eens ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin een onderscheiding werd verleend. Spreker schetste de verdiensten van de on derscheidene zowel binnen het terrein van de landbouw als daar buiten. De heer Geuze besloot met de wens uit te spreken, dat beide onderschei denen de versierselen nog lang zullen mogen dragen. De vergadering besloot voorts een schriftelijke gelukwens toe te zenden aan de directeur-generaal van de Landbouw, de heer ir. J. W. Wellen, in ver band met diens benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. HET bestuur nam met belangstelling kennis van de behandeling van een aantal belangrijke landbouwonderwerpen op nationaal niveau. De vergadering sprak de wens uit dat op korte termijn enige resultaten bekend zullen worden van de besprekingen die gevoerd worden over de regelingen t.a.v. de bedrijfsgebouwen en de fis cale problematiek voor de landbouw. Unaniem was men van oordeel dat zo snel mo gelijk maatregelen op de genoemde terreinen ge nomen moeten worden. Met name werd, mede ge zien de concurrentiepositie t.o.v. andere landen gewezen op het grote belang van hogere afschrij vingspercentages voor gebouwen, installaties en machines. De vergadering nam voorts kennis van de vast stelling door de minister van de oriëntatieprijs voor vlees. Hoewel de werkelijke prijzen hoger liggen op dit moment kan een invloed van deze vaststelling op de melkprijs worden aangetoond. Of het nog steeds overblijvende verschil tussen de door de minister vastgestelde richtprijs voor de melk en het door het Landbouwschap gevraag de bedrag zal worden overbrugd, dient evenwel te worden afgewacht. De vergadering was van oordeel dat door het bedrijfsleven zelf wel degelijk vele mogelijk heden worden aangegrepen om tot een zo goed mogelijke valorisatie te komen. Men kan altijd stellen dat bepaalde zaken niet snel genoeg verlopen, maar de groei naar nieuwe ontwikke lingen heeft ook een bepaalde tijd nodig. Er is hier echter ook een taak weggelegd voor de overheid. Om, zoals de laatste tijd voorkomt, ook van overheidszijde de tegenstellingen zo scherp mogelijk te stellen, acht het bestuur minder verstandig vooral in deze ontwikke lingsperiode, waarin samenwerking en geco ördineerd optreden geboden is. VAN de innameregeling voor aardappelen was tot nog toe geen gebruik gemaakt in een mate die verwacht kon worden. Vermoedelijk zullen de komende weken de aanbiedingen toenemen. Tot 31 mei bestaat nog de gelegenheid om van deze innameregeling gebruik te maken. Van ver schillende kanten wordt er op gewezen dat het de vraag kan zijn of bij een omvangrijke aanbieding de laatste week wel alles geaccepteerd zal worden. Met betrekking tot de mogelijke invoering van een kwaliteitsregeling voor consumptie-aardap pelen besloot de vergadering de oriënterende be sprekingen die hieromtrent worden gevoerd voort te zetten. Uitvoerig beraadde de vergadering zich we derom over de positie van de grasdrogerijen. Met de V. C. G., zal naar aanleiding van een nieuw overgelegde nota nader bezien worden welke maatregelen mogelijk zijn om tot een verbetering van de huidige voor een aantal dro gerijen ernstige situatie te komen. Voorts nam de vergadering kennis van de be sprekingen te Brussel over het graanbeleid in de E. E. G. Deze maand hoopt men zover te komen dat de Nederlandse prijzen bekend gemaakt kun nen worden. Het bestuur verwachtte dat de al eerder bepleite zeer noodzakelijke verhoging van de tarweprijs nu uiteindelijk gerealiseerd zal worden. Over de con sequenties van de uitbreiding van de tarweteelt o.a. voor de vervroeging van de afzet zal door het bestuur nog nader van gedachten worden ge wisseld. Ten aanzien van de voergranen onderschreef de vergadering nogmaals de noodzaak van een 'oe- .waarvergoeding en een staffel. De verwachting is dat ook ten aanzien van de voergranen nadere beslissingen bekend zullen worden. Tenslotte wees het bestuur nog op het belang van een koolzaadregeling voor de Nederlandse ak kerbouw. HE heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat de bloei van de vruchtbomen en het kleinfruit op dit moment goede verwachtingen wettigt. De temperatuur bleek ondanks de weersontwikkeling van de laatste tijd niet te zijn tegengevallen. Ten aanzien van de ontwikkeling van de kas- tuinbouw.in de diverse delen van Zeeland doen zich een aantal problemen voor waarover ook in de tuinbouwkommissie nader is gesproken. Voor de problemen rond de watervoorziening is het beraad inmiddels zover gevorderd dat de verwachting kon worden uitgesproken, dat bin nenkort een gunstiger regeling voor de tuin bouw bekend gemaakt kan worden. Over de problemen die samenhangen met electriciteitsaansluiting is men op Tholen in een kleine studiekommissie bezig een rapport sa men te stellen. Op zeer korte termijn' hoopt men het D. B. hier over verslag te kunnen uitbrengen. Daarna zal overleg met de desbetreffende instanties volgen. HET bestuur besloot in principe akkoord te gaan met de door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te stellen voorwaarde om voor een aanhoudvergunning voor een beer aansluiting bij de afd. varkensziektebestrijding van de Gezond heidsdienst voor Dieren te verlangen. Omtrent de financiële regeling zal het bestuur nog een nadere toelichting verzoeken. Een voorstel van de veehouderijkommissie om te bevorderen dat er kruisingsproeven zullen wor den genomen om te trachten een verbetering in de vleesrassen voor Nederland te komen, werd door het bestuur overgenomen. Bij de desbetref fende instellingen zal deze kwestie aanhangigi worden gemaakt. Op voorstel van de veehouderijkommissie besloot het bestuur om een veehouderij-excursie te or ganiseren. Deze excursie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag begin juli. DE vergadering nam kennis van de bezwaren van het secretariaat van de hoofdafdeling So ciale Zaken tegen de nieuwe c.a.o. Deze bezwaren hebben o.m. betrekking op de oogsttoeslag en de verhoging diplomatoeslagen. Het bestuur was na bespreking van deze kwestie van oordeel, dat deze bezwaren ongegrond zijn, en sloot zich ten volle aan bij de stellingname hiertegen van de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad. De resultaten van de stappen van deze commis sie zullen eerst moeten worden afgewacht. De uit eindelijke goedkeuring zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. In verband hiermede onder vindt het verzenden van de C.A.O.'s aan de leden werkgevers vertraging daar het drukken van de C.A.O.'s moet wachten tot deze goedkeuring ver leend is. BENOEMD in de Kommissie tot nazien van de rekening der Z. L. M. de heer P. J. de Putter te Kamperland. Benoemd in de Kommissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Tholen mevrouw Duij- zervan Beek te Poortvliet en mevrouw Groene- wegeBlok te St. Maartensdijk. Tot bestuurslid van Landbouw-Risico werd her benoemd de heer mr. J. F. G. Schlingemann. SNELLE vermeerdering. Daaraan doet de zegs wijze „Als paddestoelen uit de grond schieten" denken. YVe denken nu echter niet aan een snelle vermeerdering van deze planten. Neen, aan de wer kelijk spektakulaire groei van het aantal kommis sies op nationaal niveau in onze landbouwwereld. In betrekkelijk korte tijd zijn er nu vier kom missies tot stand gekomen wier terreinen elkaar nauw raken en voor een deel overlappen. De oud ste is de zogenaamde valorisatie-kommissie inge steld door het Landbouwschap. Vervolgens kwam de kommissie uit de 3 centrale landbouworganisaties èn de nationale coöperatieve raad tot stand. Kort daarop gevolgd door een door de minister van Landbouw geïnspireerde kommis sie. De vierde tenslotte schijnt een persoonlijke aan gelegenheid van de voorzitter van het Landbouw schap de heer A. W. Riewenga te zijn, die direk- teuren van centrale coöperaties tot nader overleg heeft uitgenodigd. Het accent ligt niet geheel gelijk. De landbouw schapskommissie houdt zich voornamelijk bezig met valorisatie het tot waarde brengen pro blemen van landbouwprodukten in het algemeen. De 3 elo's met de ncr onderzoeken ondermeer de mogelijkheid van het instellen van een nationale agrarische raad en producenten-organisaties. De ministeriële kommissie bestudeert vooral de markt- struktuur en wat de heer Biewenga wil is ons niet geheel duidelijk. Maar zijn kommissie of orgaan van overleg zal wel met afzetproblemen te maken hebben. En in feite is dat by alle vier het geval. Hetzij in een wat bredere of engere zin. Waarom dan nog geen vijfde kommissie namelijk voor de co-ordinatie erbij? Met de wet van Parkiston voor ogen slaan we met dit voorstel geen gek figuur. En bovendien vijf is een mooi rond getal. JOCH zijn er wel verschillen. Noemen we de samenstelling. Zo is bijvoorbeeld de valorisatie kommissie veel gemengder dan die uit de 3 clo's en ncr. Dat zal ongetwijfeld de konklusies sterk beïnvloeden. Ze zullen variëren van vage algemeen heden en aanbevelingen tot werkelyk duidelijke voorstellen. Althans dat laatste hopen we vooral. Een meer homogeen samengestelde groep kan nu eenmaal gerichter werken dan een breed samen gesteld orgaan van overleg. Standsorganisaties en publiek rechtelijke organisaties, coöperaties en niet- coöperatieve handel en verwerking, overheid en bedrijfsleven, specialisten en algemeen deskundi gen, beleidsfiguren en adviseurs, ze praten allemaal mee. Over die éne patiënt: de landbouw. Om de markt en afzetpositie te verbeteren. We vinden dat bijzonder loffelijk. De vloedgolf van ideeën en gedachten komt ons inziens alleen een beetje laat. En de vraag rijst: zal er werkelijk wat uitkomen? Wat uitkomen waar onze land bouw metterdaad beter of althans niet minder van wordt. Ook al is dat dan op wat langere termijn. (Zie verder pag. 436.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1