H. ENGLEBERT N.V. MECHANISATIE IN DE GROENTETEELT TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK 417 GLADIOLENTEELT VRIJDAG 1 MEI 1964 Ap het ogenblik is het nog steeds erg kond, maar wanneer het weer omslaat en er komt een flinke stijging; van de temperatuur dan zullen we versteld staan van de groei, die er komt. Daarom moeten we zorgen, dat we by zijn met de ziekte bestrijding op de fnutbedrijven en ook de grond bewerking mag zeker alle aandacht hebben. In de kleinfruitsektor zijn het in de eerste plaats de aardbeien, die onder handen genomen moeten worden ter voorkoming van botrytis vrnchtrot, maar ook moet worden gelet op de aanwezigheid van bloedluizen. Wanneer die er zijn, mag niet worden gedraald met het uitvoeren van de nood zakelijke bespuiting. De aardbeien staan er over het algemeen goed voor in de volle grond. Geef ze ook de verzorging, die ze nodig hebben, en by dreigend nachtvorstgevaar moet bekeken wor den of er mogelijkheden zijn om ze te beschermen tegen de schadelijke gevolgen hiervan. Dat is niet zo eenvoudig uit te voeren. Het aanleggen van vuren (olie, kolen of hout) kan soms goed wer ken. Wanneer het om een niet te grote oppervlakte gaat kan het verstandig zijn de aardbeien af te dekken met een niet al te zware papiersoort, die in de handel tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zijn. Eventueel kan ook plastic goede diensten bewijzen. Ook bij de bramen zyn er enkele plagen die bestreden moeten worden in deze tijd van het jaar. We leggen hierop de nadruk, omdat de bra menteelt voor heel wat kleinfruittelers nog altijd belangrijk is en dat ook wel zal blijven. De afzet van bramen heeft de laatste jaren een gunstig verloop en er is geen reden om te twyfelen aan de afzetkansen in het komende seizoen. De bra menteelt in onze provincie past op het kleinfruit- bedrijf en er is veel aan gelegen deze te behouden. Er ïykt ons eerder aanleiding tot uitbreiding van deze teelt dan tot inkrimping. Een tweetal plagen, waarmee men de laatste jaren nocnl h^eft t" knmnen, is de rode vrucht ziekte en de stengelziekten. De rode vrucinziekte wordt veroorzaakt door de bramengalmijt. Deze leven tussen de afzonderlijke korrels van de vruchten. De korrels ontwikkelen zich niet en blijven rood en hard. Bij een ernstige aantasting is er sprake van een vrywel waardeloos produkt. Ter bestryding van deze rode vruchtziekte moet in het voorjaar, als de nieuwe scheuten 515 cm lang zijn, een bespuiting worden uitgevoerd mot 2 liter Californische pap of 1000 gram spuitzwave! per 100 1 water. Vlak vóór de bloei moet deze be spuiting worden herhaald. Ook de stengelziekten veroorzaken de laatste jaren steeds meer schade by de bramen. De schim mel, die deze ziekte veroorzaakt, beïnvloedt de groei van de scheuten aan de aangetaste stengels in ongunstige zin. De knoppen lopen niet uit en sterven zelfs wel af. Wanneer er sprake is van een zeer ernstige aantasting kunnen de planten zelfs helemaal ten gronde gaan. Tegen stengelziekten kan worden gespoten wan neer de jonge scheuten ongeveer 50 cm lang zyn. Om de veertien dagen dient deze bespuiting te worden herhaald. Het middel hiervoor is 300 gram ferbam per 100 1 water. We zouden ook nog kunnen wijzen op de maat regelen, die genomen kunnen worden om stengel ziekten by de framboos te voorkomen. Hiervoor is verantwoordelijk de frambozeschorsgalmug, die haar eieren enkel kan afzetten in beschadigde delen van de stengels of jonge scheuten. Daarom doen we tot begin mei bij de frambozen de jonge scheuten weg, althans bij de sterk groeiende ras sen, waartoe zeker de Malling Promise behoort. Er dient ook voor gezorgd te worden dat er zo Weinig mogelijk mechanische beschadigingen worden aangericht aan de stengels en scheuten van de frambozen ter voorkoming van de stengel ziekten bij dit produkt. De kleinfruitprodukten vragen veel van onze aandacht. Voor zeer vele ondernemers in onze tuinbouwsektor zijn het deze produkten, die veel gewicht in de financiële schaal liggen. Tot de volgende week. IN ons nummer van 3 april gaf onze medewer ker „Bavaneck" een aantal wenken betreffen de de gladiolenteelt. O.m. gaf hij adviezen betref fende de bemesting vlak vóór of direkt na het planten en noemde een bepaalde mestsoort 6+18 28. Uiteraard zijn er van deze meststof verschil lende producenten die deze onder verschillende namen op de markt brengen. Bavaneck noemde siechts één producent en vermeldde bijv. niet de deltakorrel gramunix, die deze zelfde samenstel ling heeft. Welk verzuim hiermede wordt gekor- rigeerd. RED. 12 pk diesel trekker met plantmachine in de tuinbouw. EEN VOORLICHTINGSDEMONSTRATIE MET VIERWIELIGE TREKKERS Is een vierwielige trekker met voordeel te gebruiken in de vollegronds groenteteelt? Is zo'n grote trekker werkelijk geschikt voor het nauwkeurige zaaien, planten, wieden en spuiten van fijne tuin- bouwgewassen? Het antwoord op deze vragen wordt in Liempde gegeven door een demonstratie met vierwielige trekkers op een speciaal voorlichtingsterrein. Het rijkstuinbouwconsulentschap te 's-Her- togenbosch demonstreert hoe met vierwielige trekkers van 12 pk „rijenteelt" van groentegewassen is uit te voeren. Het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen introduceert een nieuwe teeltmethode, de „bed denteelt", waarbij een vierwielige trekker van 20 pk wordt gebruikt. Tijdens de demonstratie wordt door deskundigen voorlichting gegeven. Ook is er gelegenheid advies te vragen. Deze voorlichtingsdemonstratie, die in zekere zin een aanbeveling inhoudt voor het gebruik van vierwielige trekkers in de tuinbouw, wordt wenselijk geacht om de volgende redenen: 1. Op vele vollegronds-groenteteeltbedrijven wordt de arbeidsvoorziening een probleem. Ook zijn vaak de arbeidskosten te hoog. Door op de juiste wijze te mechaniseren kan met minder per soneel worden volstaan. 2. De vierwielige trekkers van 12 tot 20 pk bieden vele voordelen boven de tweewielers. De 4-wie- lige trekker is gemakkelijk te besturen (ook door jongeren) en leent zich goed voor nauwkeu rig werk omdat hij goed „spoort". Het werk kan zittend gedaan worden, zonder veel inspanning. Een hydraulischehefinrichting en een genormaliseerde aftakas maken het gebruik en het snel verwisselen van werktuigen van verschillend fabrikaat mogelijk. De 4wielige trekker leent zich beter voor het transport en is vooral op de openbare weg veiliger dan een tweewielige trekker. Een vierwielige trekker heeft in de regel een grotere werkbreedte en een grotere rijsnelheid; de prestatie per uur is hoger dan van eeir twee wieier. 3. De ervaringen in het buitenland, op de proef terreinen van het I. T. T., en op enkele groenteteelt- bedrijven in Noord-Brabant, bevestigen, dat het inderdaad mogelijk is een besparing aan arbeid te bereiken, terwijl de kwaliteit van de geteelde produkten door op tijd wieden, spuiten enz. is te verbeteren. Wel vraagt het gebruik van de 4-wielige trekker een aanpassing van het teeltsohe- ma o.a. door minder gewassen te telen en per gewas een grotere oppervlakte aan te houden. 4. Het gebruik van vierwielige trekkers in de vollegrondsgroenteteelt heeft als bijkomstige voor delen: a. genormaliseerde rijenafstanden maken een eenmansbedrijf minder kwetsbaar bij motorstorin gen of ziekte. Het bedrijf is immers beter toegankelijk voor burenhulp of loonwerker. b. uitbreiding van het bedrijf is, indien mogelijk, voordelig te realiseren. De trekker plus werktui gen is al aanwezig en heeft meestal voldoende capaciteit voor een grotere oppervlakte. Bij uit breiding worden de uurkosten van de machines lager. e. het gezamenlijk aanschaffen van werktuigen en machines wordt er door bevorderd. Voor „dure" werktuigen (oogstwerktuigen) en voor werktuigen die weinig „draaiuren" per jaar maken (ploeg, spitmachine) is dit dè oplossing. d. omdat de diepe grondbewerking aan de loonwerker kan worden uitbesteed, kan de tuinder vol staan met een betrekkelijk lichte vierwielige trekker van 12 - 20 pk. Een nieuw tijdperk in de mechanisatie breekt voor het vollegronds-groenteteeltbedrijf aan. Tot dusver werden in de tuinbouw de machines aangepast aan de teelten. Men zal echter steeds meer de teelten aanpassen by de machines. De groots opgezette voorlichtingsdemonstratie op de Werktuigendag te Liempde biedt de tuinder volop gelegenheid om met deze nieuwe mechanisatiemethoden kennis te maken. P. VAN GEMEREN. IMPORTEUR: (Adv.) AFD. LANDBOUW - VOORSCHOTEN - TELEFOON 01717-2010

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9