ONDERWIJSNOTITIES UIT DE PRAKTIJK 415 Wist dat Landbouwtelling mei 1964 BEDRIJFSBEËINDIGING Ontwikkelings- en Saneringsfonds Tien procent groter oppervlakte suikerbieten VRIJDAG 1 MEI 1964 HE Z. L. M.-Landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen houdt rekening met de verande- rende omstandigheden en past zich ook in het onderwijsprogramma aan bij de eisen van de tijd. In het zich snel uitbreidende en industrialiserende Terneuzen, waarvan ook de middenstand profiteert, is nu reeds een aanzienlijk tekort aan geschoold winkelpersoneel te constateren. Vele meisjes kiezen dan ook, na het volgen van de primaire opleiding, een beroep in een winkel. Daar zij echter veelal nog te jong zijn om na de primaire opleiding direkt aan de slag te kunnen gaan, heeft onze Landbouwhuishoudschool te Terneuzen besloten over te gaan tot een leerling-ver koopsters-opleiding. Voor deze opleiding, die één jaar duurt, kunnen meisjes, die het getuigschrift van de primaire opleiding of Assistentenklas hebben, als leerling worden ingeschreven. Ook degene, die het getuigschrift al eerder heeft behaald, kan deze opleiding volgen. WAAST de vaktechnische vakken, zoals verkoopkunde, warenkennis, administratie, wordt er aan- dacht besteed aan het spreken, zowel in het Nederlands, Engels als Frans, algemene ontwikke ling, het omgaan met mensen (klanten, chef), persoonlijke verzorging, het inrichten van een etalage, reclametekenen enz. Eén middag in de week wordt besteed aan praktijk in de winkel; vele zaken hebben nu reeds hun medewerking toegezegd. De kosten van deze opleiding zijn niet hoog. In speciale gevallen is het mogelijk een studietoelage te verkrijgen. De toekomstmogelijkheden voor een leerling-verkoopster zijn uitstekend, want bij sollicitatie zullen zij, die een opleiding gevolgd hebben, altijd voorrang hebben op een ongediplomeerd meisje. En ook In het salaris zal het bezit van dit diploma te merken zijn. De plannen zijn reeds zover gevorderd, dat met deze nieuwe opleiding tot leerling-verkoopster in september a.s. gestart zal worden. PAS getrouwde mensen soms ook met zeer speciale fiscale problemen te worstelen hebben? Eén onzer lezers trouwde op 1 oktober 1963. Zijn inkomen over 1963 bedroeg 11.000,Zijn vrouw was voor haar huwelijk in loondienst op een salaris van 6.000,per jaar. Na haar huwe lijk bleef zij in dienst bij haar oude werkgever n.l. van 1 november t/m 31 december 1963 op het zelfde loon. Over zijn inkomen 1963 heeft hij nu meningsverschil met een kennis met wie hij dit besprak en hij vraagt mij nu eens voor te willen rekenen welk inkomen hij over 1963 heeft moeten aangeven. Gelukkig geen al te moeilijke opgave. Tot en met 30 september 1963 was zijn vrouw zelve belastingplichtig. Haar inkomen over 1963 was dus, afgezien van overig inkomen, daar mijn vraagsteller hierover niet rept, 9/12 x 6.000,4.500. Hierover moet zij zelf inkomstenbelasting betalen in groep I. riE berekening van de verschuldigde inkomstenbelasting over dit z.g. belastingtijdvak (het is geen vol jaar) heeft nu op een bijzondere manier plaats. Het wordt eerst tot een jaarinkomen herleid als volgt: Inkomen in 270 dagen 4.500,dus per jaar 360/270 x 4.500,is f 6.000, Volgens tabel groep I bedraagt de ink.belasting hierover 836,-. Over het belastingtijdvak tot 1 september 1963 is nu verschuldigd: 270/360 x f 836,627,Het inkomen van mijn vraagsteller I\E Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat In het tijdvak van 4 mei t/m 10 juni 1964 weer de gebruikelijke landbouw telling ingevolge Artikel 24 van de Landbouwwet zal plaats vinden. Onder de telling vallen de volgende personen en bedrijven a. al degenen, die in de landbouw geheel of ge deeltelijk hun bestaan vinden en tevens: tenminste 1,ha cultuurgrond in gebruik hebben dan wel tuinbouwgewassen telen voor de handel (ook uien in dit verband als tuin- bouwgewas te beschouwen); dan wel houder is van ten minste 1 rund, 1 fokvarken, 3 mestvarkens, 3 schapen of ten minste 51 hoenders of eenden. b. voorts alle loonbedrijven (zelfstandige loon- ploegers, loondorsers, loonsproeiers e.d.), alsmede de coöperaties en andere instel lingen welke landbouwwerktuigen exploi teren of verhuren. Aan iedere bekende telplichtige zal een oproep worden gezonden om op een zitdag te verschijnen. Indien geen oproep wordt ontvangen, maar wèl een opgave dient te worden verstrekt ingevolge de punten genoemd onder a en b, is men verplicht zich als telplichtige te melden bij de Dïstrikts- bureauhouder van zijn distrikt en wel vóór 10 juni а.s. Alle telplichtigen worden, evenals vorige jaren, verzocht hun volle medewerking aan deze telling te geven. Zoals wij reeds ongeveer een maand geleden meldden ligt het in het voornemen op 1 mei 1964 met de regeling vastgelegd in de uitvoeringsmaat regelen „Ontwikkelings- en Saneringsfonds" te starten. Alhoewel deze regeling officieel nog niet is goedgekeurd", wordt de mogelijkheid tot het in dienen van aanvragen voor vrijwillige bedrijfsbe ëindiging met vergoedingsregeling ingaande deze datum opengesteld. Naar wij vernemen zijn de daartoe benodigde formulieren met de nadere instructies door de districtsbureauhouders ontvangen. Deze kunnen dan ook desgewenst nadere gegevens aan belang hebbenden verstrekken en zijn gaarne bereid bij de invulling van de formulieren behulpzaam te zijn. Onderstaand geven wij de verschillende dis tricten in Zeeland met de namen en adressen van de D. B. H.'s waartoe men zich kan wenden. District I: Standplaats Zierikzee omvat lieel het eiland Schouwen en Duiveland. DBH: F. C. Hanse, Oude Haven 51, Zierikzee.. District II: Standplaats St. Maartensdijk omvat heel Tholen en Sint Philipsland. DBH: B. Meijaard, Woudhoek D 26 a, St. Maartensdijk. District III: Standplaats Goes omvat heel Noord en Zuid-Beveland. DBH: G. P. Blok te Goes. District IV: Standplaats Middelburg omvat heel Walcheren. DBH: P. Wielemaker, Koepoortstraat Middelburg. District V: Standplaats Axel omvat heel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. DBH: J. Burger, Walstraat 8, Axel. District VI: Standplaats Oostburg omvat heel West Zeeuwsch-Vlaanderen. DBHH. Rijk, St. Eli- giusplein 2, Oostburg. AP grond van de afgeleverde hoeveelheden zaai- zaad en van informaties omtrent de opper vlakte uitgezaaide suikerbieten, wordt verwacht dat het met suikerbieten beteelde areaal vergeleken met 1963 met tenminste tien proeent zal zijn uit gebreid. Dit blijkt o.ïïi. uit het antwoord van minis ter Biesheuvel op een aantal schriftelijke vragen aan hem gesteld. Volgens dezelfde bron wordt de Nederlandse boterproduktie geraamd op 85.000 a 90.000 ton, bij een binnenlands verbruik van 55.000 a 60.000 ton. Naar Engeland zal circa 16.000 ton kunnen wor den afgezet, zodat voor ex]»ort naar andere landen vermoedelijk 10.000 a 15.000 ton beschikbaar «al zijn. is te berekenen als volgt: Eigen jaarinkomen Inkomen vrouw over november en december Totaal inkomen De erwten geven een mooie stand te zien. Er is ook nogal belang geweest voor de onkruidbestrij- ding vóór opkomst. Onze aandacht dient ook al weer uit te gaan naar de vijanden van erwten en bieten. In de zomergranen is heel wat klaver als groen- bemester gezaaid. Ook het vlas is in stand veel vooruitgegaan. Het aanvankelijk door de koude wat geel en ook on gelijk bovenkomend vlas is door de warme dagen afgewisseld door een buitje regen flink in stand vooruit gegaan. IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN worden zo hier en daar, hoewel het nu toch reeds de laatste week van april is, nog steeds bieten her- zaaid. Er zijn in ons gewest dit voorjaar nogal wat bieten uitgereden moeten worden, hoofdzakelijk precisie- of eventueel M-zaad wat vóór de 13e maart, het begin van de langdurige regenperiode, werd gezaaid. Het moet toch wel een grote tegenvaller zijn, wanneer men denkt vroeg aan de bieten te kunnen beginnen en men moet dan gaan herzaaien op een tijdstip dat anderen overwegen om met het door slaan te beginnen. De bieten zijn overigens nog f 11.000,— f 1.000,— f 12.000,— overal erg klein om reeds te dunnen, maar nu met het mooie zachte weer zullen ze wel snel gaan groeien. Het ziet er naar uit, dat het werk op de boer derijen zich weer erg gaat ophopen, want door de herhaalde regenval moet nog veel landwerk wor den uitgevoerd dat anders om deze tijd van het jaar reeds gedeeltelijk is afgewerkt. We denken daarbij aan de voorjaarsverpleging van de aard appelvelden, waaraan op de meeste bedrijven nog niets is gedaan; zelfs zijn nog niet alle aardappe len gepoot. Veelal moet ook de kunstmest voor de aardappelen nog worden gestrooid. Terwijl ook de onkruidbestrijding, zowel de mechanische als de chemische nog maar heel weinig kon worden uitgevoerd, behalve dan in de bieten, waarin op behoorlijk grote schaal een chemische onkruidbe strijding voor opkomst werd uitgevoerd. Maar ook van de oude oogst staat er nog al wat te wachten. Want als we zo eens nagaan wat een aardappelen er in ons gewest nog in de koelcellen zitten, dan kunnen we nog even voort. Althans met de aardappelen. Konden we dat ook maar zeggen van datgene waarvoor we ze hebben ge teeld. Dit inkomen moet, afgezien van mij niet bekend ander inkomen, worden aangegeven. Hierop mag echter voor de toepassing van het tarief in mindering komen '/j gedeelte van wat de werkende vrouw in 1963 verdiende met een minimum van f 500,en een maximum van f 2.000,Daar haar verdien de loon f 1.000,bedroeg, zal voor de berekening van de verschuldigde inkomstenbelasting f500, in mindering worden gebracht. MIJN vraagsteller zal dus worden aangeslagen naar een inkomen van f 11.000,eigen inkomen (winst), vermeerderd met f 1.000,inkomen van zijn vrouw en verminderd met de genoemde aftrek van f500,arbeidsinkomsten van de werkende gehuwde vrouw, dus naar 11.500, In groep II zal hij dus te betalen hebben f 1.779,terwijl zijn vrouw over de periode waarin ze in 1963 nog niet getrouwd was moet betalen f627,waarop reeds loonbelasting zal zijn ingehouden. Indien het overig inkomen van de vrouw voor haar huwelijk minder bedroeg dan f 200,zal haar geen aanslag Inkomstenbelasting worden opgelegd. Ik hoop met bovenstaande mijn vraagsteller te hebben duidelijk gemaakt in welke positie hij t.a.v. de inkomstenbelasting verkeert en wil hem, indien één en ander niet voldoende duidelijk mocht zijn nog nadere inlichtingen geven, aannemende dat die vragen niet zo „zwaai-" zijn, dat ze het „weten'\ van de schrijver van Wist U dat? overtreffen. MEIJERS. (Vervolg van pagina 412.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7