UIT DE PRAKTIJK A ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD AP THOLEN en ST. PHILIPSLAND komen de meeste akkerbouwgewas- sen thans mooi op, alhoewel meerdere collega's met enige zorgelijke blikken op hun bietenpercelen hebben gelopen. Want de opkomst van dit ge was was lang niet overal erg mooi, en over het algemeen horen we velen klagen over een nogal dunne stand en ongelijkmatige opkomst van de bieten die met de precisiezaaimachine gezaaid waren, waarbij het ras Trirave, waar van meestal weinig kilo's zaad per ha was verzaaid, meermalen het dunst stond. Het lijkt ons dat de bietendunners dit jaar wel eens het allerbeste op stal gelaten konden worden. Komen de bieten maar matig op, het onkruid daarentegen komt helaas meer dan matig op. Dit niettegenstaande er ook op onze schiereilanden vry veel gebruik is gemaakt van de precisiezaai machine, uitgerust met een spuitinrichting die ook daadwerkelijk is gebruikt. Het blijkt dat ook deze onkruidbestrijding lang niet altijd effectief heeft gewerkt. Zo zelfs dat er op St. Philipsland boeren zijn die nogmaals voor opkomst met een onkruid bestrijdingsmiddel hebben gespoten. Enkele percelen bieten werden reeds overge- zaaid, iets wat men niet al te gauw moet doen, want het resultaat van overzaaien valt heel dik- wyls tegen. Diverse percelen uien op Tholen werden met Beetalon (Trixabon) gespoten tegen het onkruid. Alhoewel dit middel door de Uienfederatie als ge vaarlijk wordt afgeraden, schijnen er op Tholen toch goede resultaten mee bereikt te zijn, en het aantal percelen dat met dit middel gespoten wordt neemt jaarlijks toe. We hebben de indruk dat er vooral op Tholen veel aardappels gepoot zijn, en we baseren onze mening vooral ook op het feit dat vrijwel alle pootaardappelhandelaren steeds met tekorten za ten, die ze gelukkig door aanzienlijke aankopen steeds konden wegwerken. Weliswaar schijnt een ras als Bintje vrij grof te zijn uitgevallen. Het schijnt dat de over het algemeen toch wel teleurstellende aardappelprijs voor Tholen geen remmende factor is gebleken. De Thoolse aard appel is een kwaliteitsaardappel, wellicht hebben de collega's hieraan gedacht bij het uitplanten, en hopelijk wordt de vraag „Aardappel waarheen? dit jaar niet actueel! Overigens zal een ieder ervan overtuigt zijn dat een diepgaande studie van de aardappelteelt en de aardappelafzet zeker zijn nut zal hebben. De tarwe groeit zeer wild op, en vele percelen lijken ons te zwaar te worden en een beetje af remmen lijkt hier en daar een geboden eis, de gerst staat goed, het aantal percelen gerst schatten wij aanzienlijk minder dan vorig jaar. Het vlas heeft last van de kou, doch de weer berichten lijken thans wat gunstiger, hetgeen vooral voor de vlaspercelen welkom zal zijn. O.i. is er ook veel vlas gezaaid. De erwten en schokkers doen het goed, de blad randkever is reeds flink actief, op niet stro-rijke grond lijkt een bestrijding aanbevelenswaardig. AEKOESTERD door de warme voorjaarszon was het de laatste dagen goed toeven langs en op de akker. Dinsdag was het echter weer mis en bracht ons veranderlijk weer. Het voorjaarswerk op de gezaaide akkers op SCHOUWEN-DUIVE- LAND gaat nu een aanvang nemen. We zagen van morgen vroeg de werkers met de „korte schrepel" al weer in actie op een perceel plantuien. Ook op de bietenpercelen komt er aktie. Uit alles is echter te zien dat de mechanisatie in de voor j aars werkzaamheden een grote vlucht gaat nemen, we hebben n.l. nog geen werkers met korte schrepel in de bieten bezig gezien maar wel een aantal met de lange hak. Voor 5 jaar terug zou dit nog ondenkbaar geweest zijn op ons eiland. Na de overvloedige regenval van vorige week donder dag mogen we wat betreft struktuurbederf toch niet mopperen. Wel waren er plaatselijk wel eens een paar plasjes te ontdekken, doch wij hebben dit de laatste jaren wel eens anders meegemaakt. De graangewassen staan er over het algemeen genomen zeer goed voor. Een uitzondering hierop maakt misschien de Ibis Wintertarwe die in stand wat achterblijft bij de overige wintertarwerassen. We behoeven hier echter niet met argusogen naar te blijven kijken, want het is nu eenmaal de „aard van het beestje" dat hij in het voorjaar wat moei lijk op gang komt. Laat hem echter in de kg-op- brengst per ha maar schuiven, hij staat z'n man netje echt wel. Dit even ter geruststelling tegen diegenen die het plan hadden om dat gewas nog eens extra te gaan „peperen". De eerste percelen zomergerst zijn al weer ge spoten met DNOC, wel een wat beroerd gezicht, maar het effekt op het onkruid is prima en de gerst hersteld zich volledig. Wanneer er nu vlug een witte of rode klaver ingezaaid wordt, maakt deze een hele goede kans van slagen. Heeft de gerst eenmaal het stadium van 8 cm bereikt, dan kan klaverzaai beter achterwege blijven en de keuze vallen op de grassen als groenbemestings- gewas. De vroege zaai van de bieten is nog geen over weldigend sukses. Ze staan wat onregelmatig en vaak ook nog aan de dunne kant. De latere zaai komt veel regelmatiger boven en biedt ook meer perspektief voor een bewerking met een rij en- dunner. Wanneer we zo op het eiland 'rondkijken dan schatten we dat er 85 van de bieten met de precisiezaaimachine gezaaid is en uit gesprekken met boeren en loonwerkers kan men opmaken dat ruim 60 van de totale oppervlakte bieten behandeld is met een chemisch onkruidbestrij dingsmiddel. Op de stallen is het thans ook rustig geworden, het vee is de weide ingegaan en van de veehouder is weer een heel stuk werk van de schouder ge nomen. Er is over het algemeen veel gras in de weiden zodat ook het inkuilen waarschijnlijk vroeg aan bod kan komen. NA het nog wat lang gerekte zaai- en pootsta- dium zijn we op NOORD-BE VEL A ND nu algemeen overgeschakeld naar de verzorgingsfase. Vaak wordt hiervoor ook de uitdrukking „ver pleging" gebezigd. Dit doet altijd wat patientach- tig aan daarom spreken we liever over verzorging. Vorige week stagneerde het werk wat door de regen maar nu (maandag) was het een prachtige dag. De gewassen vertonen over het algemeen een goede stand vooral de zomergranen, de erwten en het vlas staan mooi. Dé wintertarwe staat wel eens wat ongeregeld met hier 2n daar een laat perceel. Dat laatste komt ook wel ^ens door de eigenschap pen van het ras. Sommige percelen bieten, vooral daar waar het zaad wat diep is gevallen staan aan de dunne kant. Met de nieuwe bewerkte zaad vormen wordt er soms beslist te veel een sport van gemaakt om met zo weinig mogelijk zaad toe te kunnen. Men gaat hierin soms beslist te ver. Het risico van een te dunne eindstand wordt hierdoor vele malen groter terwijl de verkregen arbeidsbesparing door tot het uiterste te gaan slechts gering is. Een gevaar voor de kleine bietenplantjes vor men de thans reeds voorkomende tripsen. Vooral na de voorvruchten vlas, erwten en graan vraagt dit extra attentie van de boer. Zodra het weer dit toelaat ziet men de sproei- karren ook over het veld rijden. Vooral in de granen en de erwten wordt de chemische onkruid bestrijding steeds meer universeel. Dit is bij de steeds verder afnemende „schrepelbezetting" ook wel terecht. In deze gewassen zijn de kosten per ha en de risico's het kleinst en de kansen op een goed resultaat het grootst. Zeker dit jaar nu ook de onkruiden de goede opkomstmogelijkheden goed benutten. Besluit men tot chemische bestrij ding doe het dan tijdig. Jaarlijks zijn er toch altijd weer die tot de conclusie komen dat er gespoten had moeten worden als het al te laat is. Vorige week zagen we de eerste arbeiders bezig met het op één zetten van de bieten. Hiermee heeft ook de grote voorzomer-drukte een aanvang genomen. Laat de zorg om het werk op tijd klaar te krijgen ons niet geheel beheersen, zodat er ook nog wat aandacht over blijft om te genieten van al het mooie dat er door de jonge groeiende ge wassen op het veld te zien is. I\IT voorjaar is de inzaai in WALCHEREN in stukjes en brokjes uitgevoerd. Zo af en toe werd het werk onderbroken door enkele regen buien. Op verschillende bedrijven is nog niet alles klaargekomen. Soms moeten nog aardappelen ge poot en voederbieten gezaaid worden. Gelukkig hebben we geen grote hoeveelheden regen gehad, zodat de struktuur van de grond ook na de bewer kingen weinig heeft geleden. De,opkomst van de gewassen lijkt goed. Beschadigingen door insekten werden nog weinig waargenomen. Voor een gunstig resultaat van de chemische onkruidbestrijding in suikerbieten zijn de weers omstandigheden ook goed geweest. Verschillende kollega's hebben al nagegaan hoe of het onkruid zich op de bespoten rijen ontwikkelt. De eerste indrukken zijn gunstig. Een definitief oordeel zal pas in de eerstvolgende weken mogelijk zijn. De praktijk verwacht een sterke ontwikkeling van zaadonkruiden. In de eerstkomende weken zal alles op alles gezet moeten worden het onkruid de baas te-blijven. De meeste zaadonkruiden zijn in vele gewassen goed met chemische middelen te bestrijden. Voorwaarde is dat het onkruid nog klein is. Verschillende kollega's hebben ondanks de on gunstige ervaringen vorig jaar, toch weer een per ceel snijmais gezaaid. Uit een oogpunt van vrucht- wisseling i.v.m. de vele bietenverbouw is dit ge was aantrekkelijk. Indien mais geteeld wordt, kan een grotere oppervlakte suikerbieten worden ver bouwd. Daartegenover staan echter de gunstige voereigenschappen van voederbieten. Uit een oog punt van arbeidsbehoefte zal moeten worden na gegaan of de voederbietenvcrbouw te vereenvou digen is. Dit voorjaar is een perceel met precisie- zaad gezaaid. Een ander perceel is ingezaaid met een voedersuikerbietenras. Nagegaan zal worden of dit ras goed met een bietenrooimachine, voor zien van een loofverbrijzêlaar, zonder teveel be schadiging gerooid kan worden. U ziet; we zitten nooit stil. Stilstand is achteruitgang en we moeten steeds zoeken naar het betere. Vooral op het ge bied van de arbeidsmethoden valt er nog wel één en ander te doen. We lazen ergens een publicatie over de gemid- - delde koopprijs van landbouwgronden. Wanneer we deze vergelijken met de prijs welke in ons ge bied wordt betaald moeten we constateren dat we toch wel in een dure hoek zitten. Voor de ver koper gunstig maar voor de koper ongunstig. Het ligt er maar aan op welke stoel men zit. ANDANKS enig pessimisme dat de vorige maal v te horen was op ZUID-BEVELAND is de op komst van de vroeg gezaaide suikerbieten toch niet tegengevallen. Het ziet er naar uit dat op slechts zeer enkele percelen met eigenlijk een wat te dunne of onregelmatige beginstand zal moeten worden begonnen. In de meeste gevallen zal het nog wel mogelijk zjjn om met de dunner te wer ken. De opkomst van de na de regen gezaaide sui kerbieten is op dit moment zeer vlot en goed. Hier en daar hoort men dat er suikerbieten zijn over- gezaaid wegens onvoldoende opkomst of vreterij. Bij nadere informatie is toch wel gebleken dat dit nog lang geen 1 van het totale suikerbieten areaal van ons gebied is. Op verscheidene percelen is reeds gespoten tegen de thrips, de aantasting varieerde in zeer sterke mate. Over de chemische onkruidbestrijdingsmiddelen is kwa werking op dit moment nog geen definitief oordeel te vellen. Op sommige percelen is middels de rijenbespuiting reeds de werking duidelijk te constateren, op andere percelen zullen we de wer king even moeten afwachten en deze zowel als het uiteindelijk te behalen resultaat pas over eni ge tijd kunnen beoordelen. In de afgelopen Week is er reeds een begin ge maakt met het machinaal dunnen van de suiker bieten, op enkele bedrijven is men ook reeds met het doorslaan in handwerk begonnen. De oude aardappeloogst is in enkele weken tijds vrij aardig geruimd. De gemaakte prijzen lagen op een zodanig niveau, wat men een week of vijf a zes terug eigenlijk niet meer voor mogelijk had geacht. De erwten groeien goed, vrij veel percelen zijn tegen thrips en in mindere mate tegen bladrand kever gespoten. Voor de opkomst is weinig met chemische onkruidbestrijdingsmiddelen gespoten. In vele gevallen zal het toch wel noodzakelijk zijn dat nu na opkomst tweemaal met DNPB gespo ten zal moeten worden. Zonodig kan de eerste keer ook goed Ivosit gebruikt worden. Tot nog toe is het niet nodig gebleken dat het vlas legen thrips werd gespoten, laten we hopen dat dit ook verder niet nodig zal zijn. Bij groeizaam weer kan het vlas zeer snel groeien, laten we dit onthouden dat wanneer we tegen onkruid moeten spuiten dat we dat vroegtijdig moeten doen. De bestrijding van het onkruid lukt dan vrijwel steeds, terwijl het vlas er geen schade van heeft. AFGELOPEN week is het in OOST ZEEUWS- VLAANDEREN guur geweest, zodat de ge wassen traag zijn in verdere ontwikkeling. De suikerbieten zijn dan ook bij velen dit jaar weer het zorgenkind. Veel collega's hebben in de vaak korstige grond naar jonge plantjes gezocht, maar noch het plantje noch het fijne bietenzaadje waS terug te vinden. En was het zaadje terug te vin den, dan had het in die soms 5 lange weken dat het er lag, niets gedaan! Vooral sommige rassen schynen hier last van te hebben. Wanneer bij een laag aantal planten, de regelmaat maar meevalt dan is er nog wel wat van te maken; want tegen eind april uitrijden en herzaaien. lijkt toch ook niet meer ideaal. Toch is het op diverse percelen gebeurd. Het is van twee slechten de beste kie zen. Omstreeks het weekeinde van 18 april is er veel gespoten vóór opkomst van de bieten, met veelal goede resultaten. Zij die zo gelukkig zijn geweest Pyramin in handen te krijgen zullen nog even geduld moeten hebben, tot de bietenplantjes hun eerste echte blaadjes hebben. Dan werkt het middel ook nog niet direct, het heeft enige tijd nodig om in te werken, zodat het kan gebeuren dat men na een bespuiting nog onkruid ziet op komen; maar ook dit zal, nadat het voldoende pyrazon (dit is het middel) (pyramin is het merk!) heeft opgenomen, te gronde gaan. (Zie verder pagina 415)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4