Mr J. F. G. Schlingemann Officier in de orde van Oranje-Nassau 411 OVERZICHT „FLAKKEE UIT ZIJN ISOLEMENT" V B IJ D A 6 1 MEI 1^64 Ter gelegenheid van de jaardag van H. M. de Koningin op 30 april werd aan de heer mr. J. F. G. Schlingemann, secre taris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, een hoge Koninklijke onderscheiding toegekend. Hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. We verheugen ons over deze eervolle benoeming. We zien hierin een bewijs van grote waardering voor de vele en belangrijke verdiensten, welke de heer Schlingemann in Zeeland in de loop der jaren:heeft verworven. Toen hij op 15 januari 1946 tot adjunct-secretaris der Z. L. M. werd benoemd was bekend dat hij, komend uit een stedelijk milieu, heel weinig van de eigenlijke landbouw, het platteland, en van de noden en behoeften van de landbou wende bevolking afwist. Maar op grond van zijn capaciteiten werd veel van hem verwacht. Met bewonderenswaardige snelheid heeft de heer Schlingemann zich weten aan te passen en zich in de vraagstukken of problemen weten in te werken. Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. stond na de Bevrijding voor een zware taak. Be rooid uit de oorlogsjaren te voorschijn gekomen, moest de organisatie als het ware opnieuw worden opgebouwd. Onder de voortreffelijke leiding van onze Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, en mede dank zij de grote werkkracht en bekwaamheid van onze secretaris Mr. J. F. G. Schlinge mann slaagde men daarin. De heer Schlingemann had al spoedig begrepen dat een nauw contact met en een goede voorlichting aan de leden van grote waarde was. Zeer talrijk is dan ook het aantal lezingen, die liü in de loop van 18 jaren voor de Afdelingen en Kringen der Maatschappij heeft gehouden. Verder werden persoonlijke contacten gelegd op beurzen, tentoonstellingen, demonstraties of wedstrijden, waardoor hij de mensen en hun problemen nog beter leerde ken nen. De uitbreiding van de werkzaamheden der Z. L. M. deed het werk op het secre tariaat jaarlijks toenemen. Het is een van de grote verdiensten van de heer Schlin gemann dat hij steeds op het juiste mo ment een groot deel van het werk wist te delegeren aan zijn medewerkers. Deze kregen hierdoor een grotere verantwoor delijkheid te dragen, wat de teamgeest bevorderde en de arbeidsprestatie op het secretariaat stimuleerde. De taken van de Z. L. M. werden steeds belangrijker. In de eerste plaats moet worden genoemd de afdeling onderwijs. De grote belangstelling van de heer Schlingemann voor het onderwijs heeft er mede toe bijgedragen dat de Z. L. M. thans kan bogen op een groot aantal instellingen van onderwijs, landbouwhuishoud- en lagere land- en tuinbouwscholen. Verder vormen het Landbouwboekhoudbureau en de afdeling Verzekeringen belangrijke pij lers van de Z. L. M. Bij de onderlinge ver zekeringsmaatschappij voor motorvoer tuigen zijn meer dan 12.400 motorvoer tuigen verzekerd, een aantal dat voor zichzelf spreekt. Een nieuwe instelling van de Z. L. M. werd kort geleden tot stand gebracht, het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau. Het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad wordt alom gelezen en gewaardeerd. De hoofdartikelen of weekoverzichten, welke met de regelmaat van een klok in de af gelopen 18 jaren zijn verschenen, en ge signeerd zijn met de bekende letter S, ge tuigen van een veelzijdige bekwaamheid. De onderwerpen die daarin behandeld werden of worden zijn steeds actueel voor boer en tuinder en of het nu gaat over lonen, prijzen, belasting- of verkavelings problemen, E. E. G. vraagstukken, over landbouw en recreatie, of over het Land bouwschap, alle onderwerpen worden op heldere, bevattelijke, vaak boeiende wijze uiteengezet. De heer Schlingemann bekleedt vele functies. Niet alleen op het gebied van onderwijs, verzekeringen, maar ook bjj het K. N. L. C. en het Landbouwschap. Voorts is hij lid van de Prov. Staten van Zeeland, tevens fractievoorzitter, lid van de Raad van Bestuur van de P. Z. E. M., lid van het Bestuur van het E. T. I., voor zitter van het college van curatoren van het Goesse Lyceum, lid van de Commissie van Toezicht van de Hogere Landbouw school te Dordrecht, enz. Over een paar maanden gaat de heer Schlingemann de Z. L. M. als secretaris verlaten om een hoogst verantwoorde lijke functie bij het K. N. L. C. te aanvaar den. Bij het afscheid dat hem nog wacht zal er ruimschoots gelegenheid zijn om aan zijn arbeid in dienst der Z. L. M. en ten bate van de Zeeuwse land- en tuinbouw opnieuw en nog breder aandacht te schen ken. We willen nu gaarne besluiten met het aanbieden uit naam van de gehele Z. L. M., van onze hartelijke gelukwensen aan hem, zijn vrouw en kinderen, met de toegeken de Koninklijke onderscheiding. We spreken daarbij de hoop uit, dat de heer Schlingemann nog vele jaren op be kwame en eervolle wijze werkzaam zal mogen zijn in het belang van onze land en tuinbouw. P. J. J DEKKER, Vice-Voorzitter. (Vervolg van le pagina) |>urgers. Het is aldus een zaak van allen geworden en mede daarom de belangstelling van pers en van andere bedrijfstakken. Uit het voorgaande volgt onherroepelijk, dat de voormannen der landbouworganisaties voor een moeilijke en verantwoordelijke taak staan. Zij hebben in eerste instantie de belangen van de boeren te verdedigen. Maar daarnaast die nen zij met de werkelijkheid rekening te hou den, willen zij tenminste door regering, parle ment, het volk en de vertegenwoordigers der andere bedrijfstakken voor vol worden aange zien. WELKE PRIJS MOET GEVRAAGD WORDEN F theorie zijn er-twee mogelijkheden voor hen, wanneer wij opnieuw in uitersten denken. De ene is dat zij zo hoog mogelijke prijzen vra gen, waarbij zij zeer eenzijdige argumenten an ders zwakke naar voren brengen. Een voorbeeld Is om op dit ogenblik de Duitse prijzen te vragen, met het argument, dat deze niet verlaagd worden en wij in de E. E. G. toch naar één prijs moeten. Dadelijk springen in dit geval twee nadelen naar voren. Officiële instanties en politici, die de be slissing in handen hebben, nemen de boeren en hun voormannen niet meer au sérieux. Zij gaan hoe langer hoe meer beslissen zonder nog naar hen te luisteren en de kans is groot, dat andere groepen, bijv. de consumenten, wanneer deze met betere argumenten komen, hun zin krij gen ten nadele van de boeren. In de tweede plaats doet zich de vraag voor welke prijzen de landbouworganisaties dan moeten vragen. Een voorbeeld hiervan was de suikerbie- tenprijs. Terwijl de georganiseerde landbouw een prijs van 65,per ton en dus een verhoging van 2C ten opzichte van vorig jaar vroeg, waren er boeren en sommige kringen in de landbouw, die al weer om 75,riepen. Het is duidelijk, dat er bij eventuele toepassing van dit systeem geen grens is. Wij zouden als derde bezwaar nog willen toe voegen, dat de bo er env oor mannen in feite de leden zouden bedriegen, Voant zij weten immers van tevoren dat zij de door hen gevraagde prij zen niet krijgen. En in dit verband wijzen wij er nogmaals op, dat de vaststelling een zaak. is, die in het politieke vlak ligt en niet een kwestie van vrij onderhandelen tussen bijvoor beeld Minister en de organisaties. De Minister is gebonden. REDELIJKE VRAAGPRIJS RECHTVAARDIGE ZAAK HE andere methode, die ook steeds door de be- sturen onzer landbouworganisaties is toege past is, dat men alle boerenbelangen en bedrijfs belangen in ogenschouw nemend, tot een redelijke vraagprijs komt. Men kan deze zeer goed argumen teren en wanneer dan de Overheid ervan afwijkt, is met recht een beroep mogelijk op volksvertegen woordiging en op de openbare mening. De strijd om een rechtvaardige zaak is altijd waard o i ge streden te worden. Naast de volle inzet voor deze strijd is dan ook nog nodig de verdediging in eigen kring, aie zeker geen eenvoudige zaak is. Maar nier zien wij dus duidelijk de taken op het gebied van beïnvloeding van het landbouwbeleid, die er voor de bona-fide landbouwstandsorganisatie liggen. Aan beide dient zeer veel aandacht besteed te worden. Ook dient men altijd te bedenken, dat de uitvoering van beide taken steeds aan critiek bloot zal staan. Wanneer dit echter in opbouwende zin gebeurt, dan is dit gezond. Maar daartegenover dient in eigen kring steun en begrip te bestaan voor de vervulling van deze taken. Slechts dan kan door hen, die door de boeren zelve geroepen zijn leiding te geven, het nodige bereikt worden. Wij hebben zelf het voorrecht genoten, ruim 18 jaar het werk van de leidende figuren in het landbouworganisatieleven van dichtbij te mogen, volgen. Wij kunnen er alleen van zeggen, dat in het algemeen met zeer veel werkkracht, zeer veel persoonlijke opofferingen en met groot verant woordelijkheidsbesef getracht is bij de harde en soms meedogenloze worsteling van vele groepen om een zo groot mogelijk deel van de nationale koek te bemachtigen, de boerenstand niet ach ter te laten blijven. Dat men in deze worsteling goed gewapend moet zijn met verzamelde ken nis, argumenten, taktiek en wat dies meer zij, zal iedereen begrijpen. Dit kan alleen, als alle boeren hun steentje bijdragen opdat deze wa pens verschaft kunnen worden. S. GOEREE-OVERFLAKKEE krijgt binnenkort een vaste oeververbinding, waarmede 'n eeuwen lang isolement doorbroken zal worden. Met de ingebruikname van de Haringvlietbrug gaat er dan ook veel veranderen. Voor de eilandbevolking is de ontsluiting van groot belang. Men zal effectiever kunnen werken, nu de tijdrovende ritten naar de vaste wal tot het verleden zullen gaan behoren. Men zal iets van zijn behoudendheid moeten prijs geven. Daartegenover staat echter, dat er b.v. tuinbouw zal kunnen worden bedreven en dat zich industrieën kunnen vestigen, waarmede dan pro blemen zijn opgelost, die zich vooral de laatste jaren aandienen. Er is veel van Goeree-Overflakkee te vertellen. Daarom hebben alle grote organisaties op het eiland de handen ineengeslagen en een grote tentoonstelling op touw gezet. De tentoonstelling zal, na de ingebruikname van de brug, in Middel- harnis worden gehouden van 20 tot 29 augustus.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3