TUINBOUWKLANKEN 894 ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IVAT ZEEUWS-VLAANDEREN, wat zijn gepgrafische ligging betreft, toch U wel een beetje anders is dan de rest van ons land, merkt men iedere keer op als men in gesprek komt met mensen van de „overkant". Het normale contact met ons land is met de boot mee, maar naar het zuiden toe hoeft men slechts een knikkende douane te passeren om buiten het eigen gebied te komen. Dit is dan ook de reden, dat vele Zeeuws-Vlamingen een veel inniger contact onderhouden met België dan met het eigen land. Vroeger was het zelfs zó, dat er een levendige handel was in pootgoed en paarden en een bewijs dat die handel ook in de tuinbouw plaats vond, vindt men nog in oude boomgaarden, waar veel Franse en Belgische rassen voorkomen. Deze handel is vooral de laatste jaren weer sterk toegenomen, gezien het grote aantal vruchtbomen dat uit België wordt ingevoerd. Dit geldt echter wel voor het hele land, want de Belgische plombes komt men overal tegen. Een geheel ander facet aan deze kant is echter dat aan beide zijden van de grens bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. I\IT is natuurlijk niets bizonders, ware het niet dat er met de keuring van die middelen aan beide zijden van de grens wel verschillen voor komen. Om een paar voorbeelden te noemen: de aminotriozolen mogen in België vrij toegepast wor den, in Nederland zijn ze niet voor algemeen ge bruik vrijgegeven. Endrin mag in Nederland gebruikt worden van herfst tot voorjaar in de boomgaard en tevens in de boomkwekerij. In België mag Endrin niet ver handeld worden. En dit zijn nu de moeilijkheden waar we als praktische teler mee te maken krijgen. We zien in België de buitengewoon goede werking van aminotriozool op alle soorten onkruid. Kweek b.v. wordt er grondig mee opgeruimd en daar weten onze Belgische collega's gebruik van te maken. Gelukkig hebben we nu het middel paraquat, maar zo afdoende als aminotriozool is het niet. De Belgische fruittelers, moeten met leedwezen toezien hoe wij met Endrin de ratten en muizen grondig kunnen opruimen. Vooral deze winter was de schade van muizen groter dan we gewend zijn. Zo zien we dat er verschillen zijn die, wanneer men er niet direct mee in aanraking komt, niet zo sprekend zijn. Wanneer men echter als teler de resultaten bij zijn buitenlandse collega's ziet, dan vraagt men zich toch wel eens af of er op dit gebied ook geen Benelux, E. E. G. of Europese gedachte moet bestaan. Dit is echter iets, wat niet door een eenvoudige teler opgelost moet worden, maar waar de hogere instanties het laatste woord in hebben. TOT heden zijn we op ZUID-BEVELAND best tevreden over de weersomstandigheden en de ontwikkeling van de gewassen. De fruittelers verwachten een rijke bloei. De groente- en klein- fruittelers een goede groei door de prima struc tuur van de grond. Is er een top-oogst op komst? Elk voorjaar beleven we een tijd, waarin het afwachten is. Maar gelukkig mogen we alles nog met vertrouwen tegemoetzien. Behalve dan de oogst van de omstreden winterbloemkool. Voor het nieuwe werkseizoen zien we op het ogenblik weer nieuwe machines en werktuigen op de bedrijven komen. De tractoren in de fruitteelt moeten een flink aantal pk's hebben. 20 pk is beslist minimaal en 3035 pk geen overbodige luxe. De kosten per jaar schelen bovendien erg weinig. Voor een fruitbedrijf met een behoorlijke oppervlakte zouden wij een tractor kiezen met: a. 2540 pk diesel met minstens 6 ver snellingen; b. compacte bouw, toch comfort en ruimte voor de bestuurder; c. laag gewicht, brede banden, korte draai- cirkel; d. hefinrichting, doordraaiende genorma liseerde aftakas (bij vol toerentalmotor 540 toeren). Nevel- of snelspuiten? Het blijft een oude strijd vraag. Een snelspuit geeft een grote hoeveelheid lucht met lage snelheid, en veel water met hoge druk. Een nevelspuit geeft minder lucht met hoge snelheid en weinig vloeistof met lage druk. Welke verdient de voorkeur? Dat hangt af van het bedrijf, maar de praktische verschillen komen op het volgende neer Snelspuit. Veel water nodig Windgevoelig Grove druppel, matige doordringing Bij enkel voudige concentratie weinig kans op beschadiging Goede insectenbestrijding. Nevelspuit. Weinig water nodig Minder wind gevoelig Nevel, goede doordringing Bij tien voudige concentratie kans op beschadiging van dichtstbijzijnde plantedelen Matige insectenbe strijding. Uiteraard zijn er nog meer kleine verschillen en ook technisch zouden er nog verschillende dingen te zeggen zijn. In principe is het niet goed moge lijk met één machine te nevelen èn te snelspuiten. Praktisch kan het bevredigend werken als men a. Op een snelspuit spuitkoppen kan monteren die de vloeistof fijn verdelen, zodat er als het ware al nevel vooraf wordt gevormd die met de „langzame" luchtstroom wordt getrans porteerd. b. Op een nevelspuit een hoge drukpomp heeft, die reeds de grote hoeveelheid vloeistof naar buiten spuit, terwijl de „snelle" lucht zorgt voor het verdere transport. Zowel met nevelen als met snelspuiten is een goede ziektebestrijding uit te voeren. Maar er moet serieus gewerkt worden, d.w.z. niet te hard rijden. Bij snelspuiten enkelvoudige concentratie ge bruiken met 2000 1/ha. Bij nevelen 10—7-voudige concentratie gebrui ken met 200 1/ha. Dit zijn onze wapenen in de strijd zonder einde. TT ET was een gelukkige gedachte van het kringbestuur van de Z. L. M. om op THOLEN op 16 april een voorlichtingsver gadering te houden over de mogelijkheden tot aansluiting van waterleiding en electrici- teit. Vele belanghebbenden of toekomstige tuinders waren op deze vergadering aan wezig. Enkele individuele vragen werden opgelost. Maar voor velen is het toch een geruststelling dat aansluiting op de water leiding -poor elke tuinder mogelijk is tegen redelijke aansluitingskosten van f 750,per aansluiting en 50,per ha, en clan nog de mogelijkheid dit bedrag, zoals bij de Her verkavelingsrente, in 30 jaar te betalen. Een watervoorraad met aanjaagpomp blijft ech ter noodzaak, maar dit is dan minder erg. Wat .de electriciteit betreft, dat kwam voorlopig nog niet uit de verf, tenminste niet in die vorm als bij de waterleiding? Aanslui- tingskosten van electriciteit bleek na be rekening in een onrendabele top te belan den. Het zal goed zijn om hieraan gezamen lijk nog eens te cijferen en hiervoor één of meer plannen uit te werken. Mogelijk zal toch misschien met eventuele bijdragen van derden toch ook hier iets dragelijks uit te distilleren zijn. Men denke aan het met twee of drie tuinders kort bij elkaar op te bou wen glasbedrijfdat moet toch mogelijk zijn. Desnoods door ruiling van een perceel grond. Laten we echter hopen dat dit alles voor elkaar komt, want dit is een buitengewoon belangrijke zaak voor uitbreiding van de glastuinbouw in ons gebied. De temperaturen zijn stijgende, het gezaaide be gint er uit te komen en een lekker mals buitje doet er goed aan. De tomaten zijn in vele gevallen geplant, dus is het weer wachten op een nieuwe oogst. De eerst geplante tomaten hebben het nogal koud gehad, dit was duidelijk te zien aan de gele verkleuring. Het areaal gladiolen is zo op het.eersté gezicht in vergelijking met vorig seizoen, wel uitgebreid. De meeste gladiolen zitten ook in de grond en werden veelal machinaal gezaaid. Wanneer dit vakkundig plaats vindt, kan het handwerk nage noeg geëvenaard worden. Met handwerk is het mogelijk dat men een betere verdeling bereikt, maar het nadeel is dat ze soms niet altijd in de koele grond komen te liggen. OCHREVEN we in ons vorig WALCHERS over- zicht nog over de abnormaal lange koude, nu we dit schrijven is het mooi voorjaarsweer. Zonnig en afgewisseld door regenbuien: geeft veel groei. Het houtgewas rond ons bedrijf groent, de vogels zingen. Allerlei gedierte geeft acte de pré- sence. Op 't boerenland ronken dag en nacht de motoren en bij de tuinders is de sla weer al bijna vergeten door de zorg voor de vele tomaten die er „en gros" geplant zijn. Onze fruitbomen liggen weer al dik onder het koper of de kwik. Het klein- fruit begint aandacht te vragen, enz. enz. De vroege aardappelen staan bijkans op rijen. We lazen dat er in onze provincie 433 ha bouw land van eigenaar zijn verwisseld tegen gemid deld 7310,per ha. Waren deze cijfers niet af komstig van het C. B. S., dan geloofden we het niet. We dachten zelf dat het belangrijk hoger zou liggen. Jammer dat de artikelen in ons blad over Je winterbloemkool niet optimistischer gesteld konden worden. Wie er nog Brocoli heeft, mag er wel erg zuinig op zijn en er veel zorg aan besteden. De Franse Brocoli doet momenteel 18,per krat van 12. Dit wijst er o.i. op, dat er in het eigenlijke teeltgebied (Italië en Frankrijk) iets mis is met de Brocoli. Hoe kan men anders deze abnormaal hoge prijs verklaren? Bij een normale oogst komen deze prijzen nimmer voor. Op onze tafel lag de uitnodiging voor de alge mene vergadering der veiling in de afmijnzaal te Middelburg. Deze vergadering wordt gehouden 's avonds om 7 uur precies, op dinsdag 28 april a.s. Dit is een geschikte tijd voor een vergadering en we hopen dat er velen aanwezig zullen zijn. Het is wel jammer dat onze geachte voorzitter De Jager met een tekort moet aankomen. Geluk kig kan dit tekort grotendeels uit andere hoofde worden gedekt, maar, naar we hoorden, zal er toch wel een half procentje nabetaald moeten worden. Dit zou minder erg zijn, maar we heb ben noodgedwongen toch al een hoge veilingpro visie. Het is wel bitter dat onze veiling na 20 jaar nog de naweeën van 't oorlogsgeweld moet onder vinden. Hoe jammer we het tekort ook vinden, we zoe ken de uiteindelijke oorzaak in de overbelasting, die ons de oorlog heeft nagelaten. Wij zijn be nieuwd hoe onze directeur de explotatie voor 1964 heeft uitgestippeld. Want dat alles op alles gezet zal worden om een sluitende begroting te krijgen, lijkt ons boven alle twijfel verheven. Het is een uiterst belangrijke week voor onze Walcherse tuinbouw. AOK op SCHOUWEN-DUIVELAND is de laat- ste week de ontwikkeling zeer snel verlopen. Onze vroege peren, met name de Précoce de Tré- voux, zullen, wanneer het weer een beetje gunstig is, spoedig in bloei staan. Bij de peren wordt over het algemeen een goede bloei verwacht, alleen de Conférence lijkt niet overal rijk te zullen bloeien. Ook de appels ontwikkelen nu vlug, en ten aan zien van de bloei is het zó, dat Starks Earliest en Cox's Orange Pippin niet overal zwaar zullen bloeien. Toch kan bij een behoorlijke zetting een goede oogst worden verwacht. Het is te hopen dat de weersomstandigheden gunstig zijn, vooral wat betreft het nachtvorst gevaar. Wij zitten wel gunstig langs de kust, maar toch mogen we ons wel bewust zijn van nacht vorstgevaar. Dit betekent ook dat we vooral tijdens de bloei geen grondbewerking moeten uit voeren. Vooral juist, wanneer het weer gunstig is voor de grondbewerking, bij droog, zonnig weer met noordenwind, is de nachtvorstkans ook het grootst. Laat u dus niet verleiden. Nu is het ook nog de tijd voor de minder in het oog lopende, maar toch belangrijke cultuur maatregelen, te denken is aan de koperbehande ling van de Cox-stammetjes tegen stambasisrot, het uitsnijden en weer afdekken van kankerwon- den. Verder is een controle of de diverse bind- materialen niet in de stammetjes kunnen groeien van belang, terwijl natuurlijk ook het uitbuigen wordt voortgezet. En passant komt u dan door heel de boomgaard om te bezien hoe of de stand van zaken is met betrekking tot de ziektebestrij ding. In dit verband is eeii doelbewuste controle gewenst om ons schema te bepalen. Meer de insecten en zwammen bestuderen op eigen bedrijf was van de winter het advies van de voorlichters. Onze loupe is een belangrijk stuk gereedschap, want deze helpt of kan ons helpen de ziektebestrijdingsrekening te beperken en ons procent goede kwaliteit te verhogen. Reeds nu hebben wij de loupe gebruikt om de bladluis te ontdekken, en na de bespuiting met paration heb ben we de zwarte kadavertjes aanschouwd. Dit is dan meteen het begin geweest van de ziektebe strijding 1964.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 6