Joor de Jrouw OCHTENDZIEKTE Bonte avond Kruiningse Plattelandsvrouwen Het zal wel eens moeilijk zijn om lachend te wuiven 405 VAN HET PLATTELANr ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP Met eigen krachten geheel verzorgd VRIJDAG 24 APRIL 19 6-* IK ken mensen, die in de namiddag, maar nog meer in de avonduren, juweeltjes van wellevend heid zijn. Zij zijn blijmoedig, behulpzaam en hebben voor iedereen een vriendelijk woord. Je moet ze echter niet aan het ontbijt zien. Ze lijken steevast met het verkeerde been uit bed gestapt te zijn en als je hun voorzichtig, o, heel voorzichtig iets vraagt, valt het mee als je een kort „ja" of „neen" hoort. U hebt het misschien al begrepen: deze mensen lijden aan de „ochtendziekte". Als U zelf niet tot de patiënten behoort, ga dan in vredesnaam niet om de lijders lachen. Ik zeg met opzet: „in vredes naam", want de vrede dreigt onmiddellijk verstoord te worden als niet-lijders de ochtendziekte aan hun laars lappen. Zo ontstaan er bijna elke morgen nieuwe botsingen, die voorkomen hadden kunnen wor den als er wat pieer begrip voor de „ander" werd getoond. Vele mensen vatten de ochtendziekte op als iets waar je met een beetje goede wil zo overheen kunt komen, die je zo maar van je kunt afschudden als een lastige vlieg. Maar zo makkelijk gaat het helaas niet. De ochtendziekte is een kwaal, die in het ergste; geval de patiënt het hele leven door blijft ver gezellen en waartegen geen kruid gewassen schijnt te zijn. Ochtend- en avondmensen KINDEREN, die aan de ochtendziekte lijden, kunnen 's morgens heel moeilijk wakker wor den. Zij lijken nog slaperig als zij met hun boeken tas onder de arm klaar staan om naar school te gaan. Het is heel naar als je niet uit jezelf vol komen uitgerust om half zeven wakker wordt, uit bundig zingend gaat douchen en vóór het ontbijt al een heleboel nuttige dingen hebt gedaan. Gelukkig kan ik tot troost van velen hieraan toevoegen, dat het uiteindelijk doorgaans allemaal net zo lang als breed is. Al die gemakkelijke op staanders moet je meestal 's avonds niet ontmoe ten, want dan zijn die niet op hun best. Zo'n och tendtype begint 's avonds na het eten al vrij spoe dig te gapen, kan in de avonduren niet veel werk meer verzetten en valt zelfs in slaap bij een boeiend televisieprogramma. Anders is het met de mensen, die last van och tendziekte hebben. Zij worden onvermoeider, stra lender naarmate de avond vordert. Wanneer er iets gedaan of geleerd moet worden, kunnen zij dat Jaet best 's avonds doen. Het heeft weinig zin dat soort kinderen vroeg naar bed te sturen in de hoop, dat zij er 's morgens wat vlotter uit komen. Leden van de Bond van Plattelandsvrou wen, leest de aankondiging van de P. J. G.- BLOESEMRIT op de „Plattelands jeugd"- pagina. Bedenk, dat zij als regel toch niet eerder inslapen. Zij liggen in bed helder wakker aan allerlei te denken. Laat hen 's avonds zoveel mogelijk werken DOORDAT zij, ondanks vroeg in bed stoppen, de volgende morgen moeilijk op gang komen, is het het beste genoemde avondtypen, 's avonds zoveel mogelijk te laten werken. Er zijn nu eenmaal kwalen, afwijkingen en eigenaardigheden, waar chirurgen, psychiaters en andere specialisten niets aan kunnen doen. Het gaat er in zulke gevallen om lichtpunten te zoeken en die lichtpunten zijn er bij de ochtendzieken ge lukkig te vinden. Het zijn de „avonduren". Dan zijn lijders aan ochtendziekte op hun best, kun nen zij het meest presteren. Het is dus zaak, dat vooral ouders en opvoeders hiermee rekening hou den. Voor ons, als volwassenen, geldt: „Laten wij ge noemde lijders helpen door hen 's morgens met rust te laten, want U kunt grif geloven, dat deze ziekte voor de lijder minstens zo erg is als voor zijn omgeving". AOK dit jaar hebben bestuur en leden van de afdeling Kruiningen en omstreken van de Nederland - V se Bond van Plattelandsvrouwen zich de moeite getroost een „Bonte Avond" te organiseren. On der de titel „Wij vrouwen van het land" werd op 8 april in „Ons Dorpshuis" te Kruiningen een pro gramma gebracht, dat groot succes oogstte. Het was voor de presidente, mevr. Baarensvan Aalst, heel plezierig zoveel dames en heren welkom te mogen heten. Onder de genodigden waren mej. A. v. d. Leeden en mevr. KikTrimpe namens het dagelijks bestuur van de afdeling Zeeland van de Bond en de heer P. Polderman namens de Z. L. M. Verder nog bestuursleden van de zuster-afdelingen Kapeile, Yerseke, Krabbendijke en Rilland-Bath, leden van de afdeling Goes en niet te vergeten het hoofdbestuurslid van onze bond, mevr. J. van Wil- legenE verse. Het wordt, zo sprak de presidente, langzamerhand traditie, dat de afdeling Kruiningen en omstreken jaarlijks een gezellige avond geeft, die geheel door eigen leden wordt verzorgd. Hierdoor wordt de zelf werkzaamheid ten zeerste bevorderd. Het eerste tafereel had tot titel: „In de nette straat". Hier speelden kinderen hun spel, onbevangen en druk in de weer, dansend en springend. In die straat werd gecollecteerd. Ditmaal was de opbrengst van de collecte bestemd voor de be langen van „De Plattelandsvrouw". Er werd uitgebeeld hoe de bewoners van de verschillende huizen hierop reageerden. De één was vriendelijk, een ander weigerde kort, een derde beloofde te gireren, waarvan overigens nooit veel terecht komt. Voorts werd de quiz tussen de echtparen v. d. PeijlGrootjans en Van den BergeVermeulen on der het motto „Eensgezind wint", door eerstgenoemden gewonnen. Nummer drie van het programma was „De Koetsier", dat zich afspeelde omstreeks 1850. In kleder dracht van die tijd gestoken (ook de aankleding van het toneel Wcis hiermede in overeenstemming) werd door een zevental dames het gegeven op verdienstelijke wijze naar voren gebracht. Even later bood het toneel een fleurig lente-achtig aanzien. De optredende dames gingen schuil ach ter zelfgemaakte bloemen, die het decor vormden. Er waren struiken en bomen, zoals Forsythia en ap pel, er werd vriendelijke, soms ook zure bloementaal gesproken, waarop als slot een wijze oude boom de toepassing gaf. Het toneelstukje „Aan het strand" stelde een modern huishouden voor, in tegenstelling met dat uit de „Koetsier", maar in beide gevallen werd er gesproken over kleding, strand enz. Als slotnummer „Het Huisvrouwenorkest", aan de piano begeleid door de heer v. d. Peijl. Als so listen traden op de dames MosselmanBauer en Hovestadtde Jonge.' Dit nummertje kreeg zo'n da verende ovatie, dat het herhaald moest worden. Heel veel werk en vele repetities waren aan deze avond voorafgegaan, maar het succes was hieraan evenredig. Mevr. Baarens dankte allen, die op enigerlei wijze hadden meegewerkt de avond te doen slagen, ter wijl bij monde* van mevr. RibbensMuller de familie Baarens dank gebracht werd voor het vele werk, dat zij verzet had. Heel jammer, dat de heer Baarens door een hem overkomen ongeval de avond niet kon bijwonen. Laten andere afdelingen hieraan een voorbeeld nemen en trachten ook eens met eigen krachten een gezellige avond te verzorgen. 70JUIST heb ik de televisie afgezet en de over- gordijnen opengeschoven om het volle daglicht weer in onze huiskamer toe te laten. Het gebeurt haast nooit dat ik overdag voor de beeldbuis ga zitten om een programma te volgen. Vanmiddag heb ik hierop een uitzondering gemaakt. Vermoe- delijk hebben honderdduizenden andere Nederlan ders met mij gekeken naar de extra-uitzending, die gewijd was aan de aankomst van ons vorstenpaar op Schiphol. Enkele duizenden landgenoten heb ben het er zelfs voor over gehad naar de lucht haven te gaan teneinde onze Koningin en haar gemaal te verwelkomen bij hun terugkeer uit Mexico. Onder die duizenden, die de komst van de „Albert Plesman" afwachtten, zagen wij onze twee jongste prinsessen, die ongetwijfeld vol onge duld het ogenblik verbeidden, waarop zij hun ouders zouden weerzien. Heel gewoon en ook het toneeltje, dat na de aan komst van het vliegtui volgde was een gewoon fa- milietafreeltje, n.l. ouders, die na een lange reis hun kinderen blij en dankbtfar omhelsden. Het on gewone was, dat 'millioenen mensen in staat gesteld werden om, zij het dan van verre, te dringen in de intimiteit van een familie. Zie, dit is nu het verschil tussen een koninklijk gezin en het gezin van doodgewone burgers. Op Schiphol, zeker niet elders in de wereld, kijkt er geen sterveling naar als de Jansens of de Pieter- sens, van een wereldreis terugkerende, hun kroost vol vreugde in de armen sluiten. Er zijn geen pers fotografen of cineasten, die zich a*s roofdiere.i op hun prooi werpen. Zij kunnen zonder opzien te baren rustig in hun auto stappen en zonder poli- tie-escorte naar huis rijden. Zij behoeven hun ver moeidheid niet te verbergen en niemand verwacht van hen, dat zij zullen wuiven en buigen. Hoe anders ligt het met de leden van een rege rend vorstenhuis. Zij moeten zich er in schikken, dat batterijen lenzen op hen gericht zijn zodra zij een voet op de vliegtuigtrap hebben gezet. Zij moe ten wuiven al kunnen zij van vermoeidheid hun arm bijna niet omhoog krijgen. Zij moeten glim lachen, zelfs al schreit hun hart. Het is niet te zeggen wat er in het moederhart van onze* vorstin is omgegaan toen zij daar onder aan de vliegtuigtrap haar beide jongste kinderen omhelsde. Haar gedachten zullen onmiddellijk zijn uitgegaan naar die andere dochter, die zij bijna vijf en twintig jaar lang met zorg en liefde heeft omringd en die nu haar eigen weg is gegaan. Wat de Koningin de laatste maanden heeft beleefd, blijft evenzeer binnen de grenzen van het mense lijke als voor iedere andere moeder. Een dochter wil trouwen met een man, die moeilijk te aanvaar den is, die eigenlijk niet goed past in het gezins patroon. Het is het leed, dat door tienduizenden ouderparen wordt gedeeld. Het verdriet wanneer men zijn dierbaar kind moet laten vertrekken met een man, die twijfel oproept als men zich afvraagt of hij dat kind zal voeren naar het geluk, of hij haar kameraad zal zijn. Het verdriet van ons vorstelijk paar over hun kind, dat zij in een tijd van oorlogsdreiging de mooie naam gaven van „de vrede brengende", is even onpeilbaar diep als dat van talloze ouderparen waar ook ter wereld. Het verschil is, dat het familieleven van een re gerend vorstenhuis in de schijnwerpers van de publieke belangstelling en nieuwsgierigheid wordt geplaatst, terwijl gewone burgers hun leed in stilte kunnen verwerken. Het was een wijs besluit van onze regering een beroep te doen op het volk om bij terugkeer van ons koninklijk paar demonstraties achterwege te laten, daar deze ongetwijfeld de wonde in het moe derhart van onze vorstin pijnlijk zouden open scheuren. Onze vorstin maakt een moeilijke tijd door. Moge haar de kracht worden geschonken het leed, dat haar deel werd, moedig te dragen en laten wij haar de rust gunnen, die zij nodig heeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17