UIT DE PRAKTIJK 368 Chemische onkruidbestrijding in wintertarwe DE AARDAPPELMARKT ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD NA alle koude van de maand maart is er dan eindelijk wat zachter voorjaarsweer gekomen. De donker ge kleurde akkers gaan thans tere voorjaarskleuren krijgen. Tussen het donkere groen van de wintertarwe en het lich tere groen van de zomertarwe en zomergerst, gaan we de bleekgele erwtenrijen ontwaren. Aan de kleur is echter nog wel te zien dat de bodemtemperatuur nog niet hoog is opgelopen. Het zijn echt bleke neusjes van de kou. VORIGE week hebben overal in onze provincie ook op NOORD-BEVELAND heel wat col lega's in de door regen en daarna zon sterk ver- korstste grond naar zaadjes en jonge plantjes ge zocht. En daarbij ook wel eens in zorg gezeten of er hier en daar niet overgezaaid zou moeten wor den. Vooral de bieten die vlak voor de regenperiode gezaaid waren gaven aanleiding tot deze ongerust heid. Door een bewerking met een onkruid- of zig-zagegge knapte de zaak meestal weer wel wat op. Onder deze omstandigheden kon de regenbui van zondag niet mooier van pas komen en het ziet er nu naar uit dat de meeste gewassen met een mooie beginstand de zomer ingaan. Ook voor de tegen onkruid gespoten bietenpercelen was de regenbui ideaal. Diegenen die bij of vlak na het zaaien hebben gespoten (en dat zijn er heel wat) zullen hiermee nu waarschijnlijk goede resultaten behalen. Om de slagingskans zo groot mogelijk te doen zijn is het nu ook de tijd om klaver in te zaaien voor groenbemesting. De eerste klaver in de win tertarwe is op enkele percelen al gezaaid. Voor de overige geldt dat dit nu z.s.m. moet gebeuren. Het is nu de tijd en dan ook proberen er tijd voor vrij te maken. Ook dat is een noodzakelijk onderdeel van het voorjaarswerk en niet iets wat ongestraft opge schoven kan worden tot het eens een keer ge legen komt. Soms zou het zelfs wel aanbeve ling verdienen om met het aardappelen poten te wachten en eerst de groenbemesters in te zaaien. Het eerste doet men gauw te vroeg en het tweede dikwijls te laat. Overigens moet op N. Beveland, waar het zaaiwerk praktisch ge reed is, van de aardappels nog zeker 80 ge poot worden. In de zomergranen zal men vaak eerst een keer met DNOC tegen zaadonkruiden suiten en een kleine week daarna de klaver inzaaien. Bij deze methode is het zaak het graan vroeg te spuiten omdat men anders laat komt met de klaver. AP ZUID-BEVELAND werd het grootste deel van de nog te zaaien suikerbieten reeds in de voorgaande week gezaaid, de rest is in het be gin van deze week aan de grond toevertrouwd. De laatste voornamelijk in de oudere poldergedeelten. Vrij veel is er met de precisiezaaimachine gezaaid. Chemische onkruid bestrijding d.m.v. rijenbespui- ting is op minder dan de helft van het met de precisiezaaimachine gezaaide toegepast. Het nieu we hierbij gebruikte onkruidbestrijdingsmiddel Pyramin geeft tegen de verwachting in toch nog jonge onkruidplantjes op de gespoten rijen te zien. We dienen er echter rekening mee te houden dat dit middel in zijn werking meer overeenkomt met de groeistoffen en dus langzaam inwerkt. Het is zo dat de onkruidplantjes normaal soms wat lang zaam opkomen. Het middel moet hoofdzakelijK IN heel wat percelen wintertarwe komt op het ogenblik een vrij zware onkruidbezetting, spe ciaal muur en kamille, voor. Ten gevolge van de lange periode met af en toe wat neerslag is het ontwikkelingsstadium van deze onkruiden van dien aard dat een bespuiting met DNOC natriumarseniet in veie gevallen onvol doende resultaat zal geven. Om bovengenoemde reden verdient het aan beveling om in de op tijd gezaaide percelen winter tarwe tegen muur een bespuiting uit te, voeren met MCPP en tegen kamille één met MCPA/TBA. Eventueel kunnen deze beide middelen gemengd verspoten worden. Gebruik bij menging van elk niet minder dan van de aangegeven hoeveel heid. Voor de dosering: zie gebruiksaanwijzing. Enige opbrengstdepressie bij gebruik van deze middelen is niet uitgesloten. Maar uit proeven is gebleken dat deze bij een gewaslengte van 15 cm het geringst is. MCPP en MCPA/TBA kunnen niet worden verspoten waar klaver is of zal worden in gezaaid. Voor de late percelen en daar waar het onkruid nog vrij klein is kan vaak nog met succes DNOC natriumarseniet worden gebruikt. Hulst De bedrijfsvoorlichter T. P. HIEL. via de wortels opgenomen worden wat onder koude en veel natte omstandigheden langzaam verloopt. Het schijnt dat de kleine onkruidplantjes enige tijd nodig hebben om voldoende Pyramin op te nemen, voor ze, door deze opname geleidelijk aan dood- groeien. De opkomst van de vroeg gezaaide suikerbieten was in het begin van deze week nog niet zo ge makkelijk te beoordelen. De opkomst is door het koude weer wat traag en ongeregeld, maar wel licht ook wat aan de dunne kant. Of kiemkracht en kiemenergie van het zaad tegenvalt of de koude van invloed is geweest is nog moeilijk te beoor delen. 't Is te hopen dat de opkomst van het later gezaaide wat gunstiger is. Hoewel we nu nog druk bezig zijn aan de uit zaai en de chemische onkruidbestrijding in de suikerbieten wordt er in verschillende werkgroe pen van de Ver. van Bedrijfs Voorlichting reeds gesproken over het principe om het aanstaande najaar door middel van een loofklanner aan de trekker het bietenblad op het land achter te laten en daarbij gelijktijdig de koppen te verzamelen. 10 a 12 ton koppen per ha tegen een prijs van mi nimaal 25.per ton zijn toch zo maar niet weg te cijferen. Wil men hiertoe overgaan dan zullen tijdig definitieve plannen hiervoor gemaakt moe ten worden. De zomergranen ook al weer de vroeg ge zaaide zijn op enkele perceelsgedeelten na pri ma opgekomen en hebben op hetgeen deze week nog is gezaaid een grote voorsprong. Het vlas dat eerst wat ongeregeld en nogal geel en koud voor de dag kwam is door het warme weer van eind vorige week met daarop enige regen zeer veel in stand vooruitgegaan. De eerstgezaaide erwten komen goed voor de dag, hoewel er hier en daar enkele percelen voor komen waar de opkomst beter mocht zijn. Hier en daar was er nogal belangstelling om voor de opkomst een chemisch onkruidbestrijdingsmiddel toe te passen. Slechts in enkele gevallen is dit door de slechte weersomstandigheden mogelijk ge bleken. Verder dient er opgelet te worden dat, wanneer in deze percelen graszaad gezaaid moet worden, dit niet mag geschieden met Residuren of Camparol. Deze middelen zijn namelijk gras- dodend. Onze aandacht dient verder alweer uit te gaan naar de vijanden van onze erwten. Zo moest reeds op 10 april een perceel erwten gespoten worden tegen de vroege akkerthrips. IN WALCHEREN is de inzaai nu ook op dreef gekomen. De grond laat zich nu redelijk goed bewerken, alhoewel sommige natte plekken op verschillende percelen nog benerkingen ooieggen. We zullen honen wanneer U deze regels leest, dat de inzaai al flink gevorderd is. Bii gunstige weers omstandigheden kan dit inderdaad zo zijn. Tegen woordig kan er met de moderne machines en ar- beidsmethoden in korte tijd zeer veel werk wor den verzet. Wanneer men zo eens enkele kollega's spreekt uit oudere gebieden van onze provincie, dan krijgt men wel eens de indruk dat Walcheren als een achteraankomertje wordt beschouwd. Wat de in zaai betreft is dat nogal eens dikwiils zo. Dit ligt echter niet aan ons als boeren. We willen ook graag zo vroeg mogelijk beginnen, maar onder zo gunstig mogelijke omstandigheden. En op deze gunstige omstandigheden moet op de oudere kalk- houdende gronden langer gewacht worden dan op de kalkrijke zavel. Op onze koude grond moeten we over een flinke dosis geduld beschikken. De praktijkervaring is hier wel de beste leermeester. Op verschillende bedrijven loopt het vee in de wei. Veelal voorlopig nog overdag doch soms ook 's nachts. Hoewel er nog niet veel gras is, is het op sommige bedrijven noodzaak, daar de voeder- voorraad vrijwel uitgeput is. Bij groeizaam weer kan de grasvoorraad snel toenemen. Bovendien heeft het vee van het voedzame voorjaarsgras geen grote hoeveelheden nodig. Verder is het aantrek kelijk dat de krachtvoernota weer aanzienlijk la ger wordt. Het rapport „Landbouw en Recreatie", in het vorige nummer van dit blad besproken, is voor ons gebied van zeer grote betekenis. Wij hebben het uittreksel hierover met zeer veel interesse ge lezen. Wij zijn van mening dat het agrarisch gedeelte van de bevolking in ons gebied moet trachten zo veel mogelijk van de boten die de recreatie brengt moet meeprofiteren. Er liggen verschillende mo gelijkheden op dit terrein. Anderzijds zijn er ook wel beperkingen. Het is heus niet zo dat men op een goede dag ergens een kampeerterrein kan gaan exploiteren. Dit is nu eenmaal onmogelijk. De huidige bestaande kampeerterreinen zijn ook geleidelijk aan opgebouwd en uitgegroeid. Dit is een kwestie van jaren geweest. Toe te juichen valt de opmerking dat de voor recreatie geschikte en bestemde grond zo weinig mogelijk in handen van speculanten moet vallen. De huidige eigenaren zullen dan ook echter de ondernemersgeest moeten opbrengen zelf één of ander recreatiebedrijf te stichten. Hieraan ont breekt het nog wel eens. DE regen van het afgelopen weekend heeft op SCHOUWEN-DUIVELAND voor vele per celen ook weer goede nut afgeworpen. Plaatselijk zat het vlas gedeeltelijk onder een vrij harde korst (gevolg van de overvloedige regen van half maart) en had alle moeite om er door te komen. De regen heeft deze stugge korst weer doorgankelijk ge maakt voor de jonge kiemplanten. Het zaaien raakt thans ook op ons eiland een heel eind klaar. Het aardappelpoten zal, wanneer het deze week droog blijft, ook wel aan de kant zijn. Op het kleinere bedrijf waar de gladiolen °en vaste plaats in het bouwplan gekregen hebben is men nog druk doende met de uitplant. Wanneer het om wat grotere oppervlakte gaat wordt veel vuldig de plantmachine ingeschakeld. Op die be drijven waar gezinsarbeid in voldoende mate aan wezig is en waar de oppervlakte minder groot is wordt nog veel uitgeplant in handwerk. De kwaliteit van het handwerk gaat toch meestal nog boven het machinewerk. De uren die aan goed plantwerk besteed worden zijn beslist op het ge zinsbedrijf rendabel bestede uren. Spraken we in de aanvang van deze aflevering over het donkergroen van de wintertarwe, plaat selijk moet hier wel een korrektie op gemaakt worden. De percelen die met DNOC gespoten zijn geven ook een wat gelige kleur te zien. Het effekt van de onkruidbestrijding valt, ondanks het min der gunstige weer van de afgelopen weken, ^bij- zonder veel mee. Bij temperaturen beneden 5° C. was vaak wel enige toevoeging van Na-arseniet aan de DNOC-concentratie nodig, maar toch kon den op deze manier de vaak zeer vuile percelen (muur en kamille) grondig opgeschoond worden. En nu maar vlug de stoppelklaver inzaaien, want wachten we tot 2 a 3 weken na de DNOC-bespui- ting dan groeit de tarwe al weer zó snel dat de klaver geen kans meer krijgt. Ze is dan voor de zoveelste keer gedoemd te mislukken. We hebben nog geen bieten boven zien staan, doch nog even geduld en ook deze bleke neusjes zullen weer te voorschijn komen. NIETTEGENSTAANDE we dit voorjaar al ver scheidene zaaiperioden hebben meegemaakt, is in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN nog steeds niet alles onder zaad. Hoewel reeds heel wat bie ten in de grond zitten, moeten er na vandaag, 13 april, toch nog al wat gezaaid worden. De pre- cisiezaaimachines rijden langzaam en de gezaaide oppervlakte vordert naar rato. Het aardappelenpoten kwam net goed op gang en velen staan gereed om daar mee te beginnen. Om aardappelen te poten is het nog geen mooie tijd van het jaar, maar om suikerbieten te zaaien wordt het naar onze begrippen toch aan de late kant. Overigens was de regen welkom voor hetgeen begin maart werd gezaaid, want de vorige week begon zich vooral op de lichtere gronden een harde korst te vormen, waardoor de opkomst van de gewassen erg werd belemmerd, maar nu na de 10 mm regen van zondag zal de bovenste grond laag wel doorweekt zijn. We vernamen dat in onze omgeving een paar percelen vlas die omstreeks half februari wer den gezaaid, weer zijn uitgereden. Heel vroeg zaaien geeft wel eens voordeel, maar het valt toch ook nog al eens tegen „Kartoffelwirtschaft" van 3 april j.l. schrijft als slot in een beschouwing over de prijzen van con sumptieaardappelen in de E. E. G. het volgende: De ervaring leert, dat de ontwikkeling van de markt voor consumptieaardappelen in het laatste deel van een oogstjaar bijzonder moeilijk valt te overzien. Verrassingen zijn daarom niet uitgeslo ten. Resumeert men echter de feiten, welke thans bekend zijn, dan mag worden aangenomen dat de negatieve invloeden ook in de komende weken en maanden een overwegende rol kunnen spelen. Mocht er ergens in Europa eenvoorzienings tekort blijken te bestaan dan kan men ervan over tuigd zijn dat de bestrijding hiervan een scherpe concurrentie zal ontketenen, waarvan niet kan worden verwacht, dat de prijzen zich hierdoor zullen herstellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4