TUINBOUWKLANKEN 347 VRIJDAG 10 APRIL 1964 ZUID-BEVELAND heeft een boeiend en afwisselend landschap. Met Pasen hebben we dat wederom gecon stateerd tijdens een welhaast traditioneel rondritje. Het is onvermijdelijk dat je als tuinbouwer alles niet alleen als natuurvriend ziet, maar ook als cultuurmens. „Dat is een mooie boomgaard geworden" en „staat daar nu ook al een warenhuis?", zijn uitdrukkingen die bewijzen dat we toch altijd wel een beetje met ons beroep in het hoofd zitten. Als we van ons werk houden is dat ook geen bezwaar, integendeel, de echte vakman krijgt er niet vlug genoeg van. Na de krachtsinspanning van de wintersnoei, kunnen de fruittelers even freewhelen om krachten te verzamelen voor de zware zomeretappe. ZIEKTEBESTRIJDING en grondbewerking be ginnen de aandacht op te eisen. We laten over die grondbewerking de gedachten eens gaan. De grond ligt in het voorjaar begroeid en ge sloten. We gaan de boel zwart en weer gesloten maken want, redeneren we, de bodem moet warm te af kunnen geven bij koude nachten in de bloei. Dus die onkruidbedekking er af zodat de warmte van de grond de bloemen kan vrijwaren voor be vriezen. In de grond gaan werken. Door die grondbewerking verbreken we echter alle kanalen in de grond en leggen we als het ware een losse isolerende laag grond op de bodem. De warmte kan alweer niet vrijkomen. Het vriest ner gens zo vlug en hard als op gefreesde grond Wat moet dus ons streven zijn? Lange tijd vóór de bloei de grond zwart maken, de grond laten herstellen en er niet meer aankomen tot na het nachtvorstgevaar. In de praktijk is het niet zo gemakkelijk te ver wezenlijken. Vroeg in de grond werken geeft structuurbederf en hoe moet je de spuit er door slepen? Is het niet mogelijk een tussenweg te bewande len? In het voorjaar de grond onbewerkt laten en zeer vroeg met de cirkelmaaier de begroeiing tot de grond afmaaien. Desnoods twee keer in de week maaien, zodat er tijdens de bloei geen deken maar hoogstens een laken op de grond ligt. We hebben dan tevens de volgende voordelen: le. Maaien is eenvoudig en goedkoop. Wat snoei- hout vormt geen bezwaar. 2e. Structuurbehoud. 3e. Geen wortelbeschadiging. 4e. Organische stofvoorziening. 5e. Ideale bodemtoestand om werkzaamheden uit te voeren. Degenen die strokencultuur toepassen zijn al ge deeltelijk op de weg van permanent begroeid; voor de velen die alles zwart leggen geeft het boven genoemde misschien stof tot nadenken. En van denken moeten we het hebben, niet van gewoon ten. NET als overal zien we dat ook in ZEEUWS- VLAANDEREN de produkten van de oogst 1963 opraken. Dit geldt voor de hele tuinbouwsec tor, zowel fruit als groente. Overigens 'n heel nor maal verschijnsel dat ieder jaar in april te con stateren valt. Hierbij komt echter iets wat ook als bijna normaal beschouwd kan worden en dat zijn de oplopende prijzen. Met dit verschil echter dat het eerste, het opraken van de oude oogst, onher roepelijk is en dat het tweede, het oplopen van de prijzen, niet altijd opgaat. Wanneer we echter over een verloop van tien jaar deze gang van zaken eens nader bekijken, dan blijkt dat in veel gevallen de gemiddelde prijs in het voorjaar hoger ligt dan de gemiddelde prijs over het hele seizoen. Dit zegt op zichzelf nog niets, ieder die iets met tuinbouw te maken heeft weet wel dat de prijzen in het voorjaar hoger moeten zijn. Wat dat betreft is het beter de produkten afzonderlijk te bekijken. Bij het bewaren van fruit zijn het de bewaar- kosten, het gewichtsverlies en de uitval die door een betere prijs vergoed moeten worden. Hierbij zal de kwaliteit van de partij die bewaard wordt wel de doorslag geven. In de achteronsliggende jaren is dan ook al wel gebleken dat op een goede partij fruit die bewaard wordt niet gauw verlies geleden wordt. Iedere teler die jaarlijks een gedeelte van zijn oogst be waart, zal daar eerder een extra voordeeltje uit halen dan dat er geld bij moet. In de groenteteelt ligt dit verschijnsel van op lopende prijzen in het voorjaar echter heel anders. Dit geldt natuurlijk speciaal voor wintergroente zoals witlof, prei, spruiten en andere koolsoorten. Vooral de drie eerstgenoemde worden in Zeeuws- Vlaanderen de laatste jaren in toenemende mate geteeld. Bij deze produkten gaat het niet, zoals bij fruit, om de vraag bewaren of niet, maar om het tijdstip dat ze aangevoerd kunnen worden. Witlof is hierbij wel een heel apart produkt om dat met de tegenwoordige hulpmiddelen de tuin der vooraf kan bepalen in welke week hij witlof zal oogsten. Er zijn in Zeeuws-Vlaanderen de laatste jaren heel wat transformatoren voor het trekken van witlof aangeschaft. Zeer terecht is dit gebeurd omdat hiermee een goede werkverdeling op het bedrijf bereikt kan worden. Toch lijkt het er op dat hierdoor de z.g. koude trek wel zeer sterk is achteruitgegaan. En hier rijst dan ook de vraag of in dit geval niet te veel is gespecialiseerd. Bij de koude trek ligt de kostprijs het laagst, de kg-opbrengst het hoogst en kan dus met gewone prijzen goede bearijfsuitkomsten geven. Een gulden middenweg lijkt ook hier wel op zijn plaats. Met produkten als prei en spruiten is het weer anders gesteld. Deze zijn gemaxkelijk te bewaren. Hier zullen de extra Kosten die gemaakt moeten worden om ze veilingklaar te manen, de doorslag geven of nog laat in het voorjaar geprofiteerd wordt van de meestal oplopende prijzen. Ook kan hier gedacht woraen aan speciale selecties die goed voldoen voor een late teelt. Dit waren zo enkele overpeinzingen van uw rubriekschrijver waarvan het overdenKen voor de toekomst van belang kan zijn. NU men zoveel leest over samenwerking is het prettig te constateren dat deze samenwerking ook bij ons op WALCHEREN meer en meer veld wint. Hoewel men moeiiijK heel Walcheren (200 km-; Kan ronugaan weten we uit de praktijk hoe verschillende groepen giastuinaers eiKaar neipen, 's morgens vroeg met het veilkiaar maKen van nun glassla. Als A Dijv. 2UÜ kisten sia uiuevert, uan komen collega's B en C enz. heipen. Natuurlijk gaat A weer bij B neipen enz. op deze manier wordt snel en viug aigenandeld. Het grote voor deel is dat, als op aeze manier gewerKt wordt, men in de eerste piaats op tijd Klaar Komt met een fris en goed produkt, en in de tweeue piaats aure extra uren werKioon uitgespaard. Aannemend dat men voor deze incidentele gevallen extra perso neel Kan Krijgen voor enkele uren. Hoewel de prijs nogal flink is aangetrokken is deze o.i. nog steeds te krap. We heboen ook een kijkje genomen op de veiling bij het Klaarmaken der sla voor export. Als men de vele kosten ziet die hier aan besteed moeten worden aan verpak king, verpaKkmgsmatenaal, vracntKosten, gros sierswinsten enz., dan kan men zonuer enige fan tasie een idee krijgen hoe het komt dat het prijs- versChii tussen pioaucent en consument zo groot is. Ook hier speien zovele faktoren een roi aat men o.i. voorzichtig moet zijn om zich al te con creet uit te drukKen. Het bnjft wenselijk dat de prouucent enkeie centen meer maaxt. Temeer daar de distributie hetzij bij hoge, hetzij bij lage prijzen een ongeveer even grote laxtor bnjit vormen. Dit feit wordt nogal eens over 't hoofd gezien. We hebben nog eens op ons gemak ae zeer leer zame grote redevoering van ae heer Prins, voor zitter Centraal Bureau, nagelezen. De ai eens eeruer aangenaaide klimatologische verschillen in ons werelddeel, gepaard met de snelle verplaatsmogelijkheden van land tot land, werden door deze zeer desxundige sprexer in net stramien zijner rede ingevoerd, met ae opmerking dat men in zijn algemeenheid geen hogere be loningen voor de tuinbouwproauxtie moet ver wachten. We scharen ons dan ook ten voile achter de heer Prins in zijn constatering dat alléén mo derne goed geleide bedrijven toekomst hebben. We lazen in ons Z. L. M.-blad van vorige week de nieuwe tuinbouw-C.A.O. Deze zal beslist niet kostprijsverlagend werxen. We behoren tot de laatsten die een arbeider geen goed loon gunnen, maar naast alle gepraat over rationalisatie enz. enz. hadden we graag wat vastigheid in groenten- en fruitprijzen zonuer gepraat. Dit zal wel een vrome wens blijven. We lazen juist aat de eerste aprilweek de koud ste is sinds 1911. Het is dan ook bar en boos met het weer. Met veel moeite hebben onze tuinders de vroege koude sla er in. Een enkeling heeft al vroege aardappelen ge plant maar we vinden deze nog beter in de cel dan in de goede aarde. De Simazin die we reeds verspoten op paden, erven e.d., is in elk geval wel flink ingeregend. OP maandag 23 maart vergaderde een vereni ging die voor de tuinbouw en speciaal de fruitteelt op SCHOUWEN-DU1VELAND van veel belang is. Wij bedoelen dan de „Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schou- wen-Duiveland". Deze meer dan 30 jaar oude ver eniging heeft een lagere tuinbouwschool gesticht in 1932, en daarnaast een proeftuin geëxploiteerd. Theorie en praktijk vulden elkaar hier aan. Jon gelui van het gehele eiland bezochten deze school om onderwijs te genieten. Bezien we eerst het on derwijs dan is het zo, dat juist de laatste jaren grote veranderingen zijn opgetreden. Oorspronke lijk is deze school te Haamstede gesticht, omdat voornamelijk in deze streek de tuinbouw en fruit teelt werd beoefend. Door allerlei omstandigheden zijn ook hier veranderingen gaande. In de West hoek is eerder een af- dan toename, maar eilande- lijk bezien is er een duidelijke uitbreiding van de fruitteelt en ook glasteelt. Vooral na de ramp in 1953 nam ook het aantal leerlingen op de school af, terwijl juist de overheid werkte in de richting van meer leerlingen per school. Vooral de kans op medewerking voor vernieuwing van het onder wijs met name om te komen tot een vakvaardig- heidslokaal was erg klein. Onder de gegeven om standigheden is een zeer gelukkige samenwerking ontstaan met de Z. L. M., in deze vorm dat reeds enkele jaren de Z. L. M. nu ook het tuinbouw onderwijs verzorgt. Nu kan dus ook gesproken worden van een land- èn tuinbouwschool te Zie- rikzee, centraal gelegen op het eiland, aangepast aan het nieuwe leerlingenstelsel, geleid door pri ma leerkrachten, zodat goed onderwijs verzekerd is. Ook kan door deze samenwerking in september a.s. een moderne land- en tuinbouwschool geopend worden. Het stemt tot voldoening dat op deze wijze goed onderwijs in de toekomst verzekerd is voor alle toekomstige land- en tuinbouwers op Schouwen-Duiveland. Laten we daarom rond deze school staan en helpen de bloei, van de school te bevorderen. De taak die dus nu overblijft voor bovenge noemde vereniging is het beheren van de proef tuin of voorbeeldbedrijf. Door de ramp is ook de oude proeftuin verloren gegaan. Thans heeft men echter weer de beschikking over een nieuw bedrijf groot 4 ha, in 1957 geplant, met woning en be- drijfsschuur waarin ondergebracht twee cellen voor luchtkoeling voor 30 ton fruit totaal. Nog pas is het machinepark aangevuld met een nieuwe nevel-snelspuit. Talrijke proeven zijn hier opgezet, en voor ons ligt het keurige verslag over 1963. Natuurlijk staat ook dit bedrijf open voor praktijk lessen voor de leerlingen van de school. Het bestuur doet alle moeite om deze tuin zo veel mogelijk in de belangstelling te plaatsen. Steun dit streven door lid te worden, maar breng bovenal een bezoek aan dit bedrijf alleen of als vereniging. Er valt werkelijk iets te leren. De slaoogst op THOLEN is voor het grootste gedeelte weer achter de rug, verschillende kassen zijn leeg gesneden. De prijs v'otte in het begin niet zo erg, doch deze zijn geleidelijk aardig aange trokken, zelfs tot 30 ct per krop. De afzet heeft een goed verloop gehad. Door gezamenlijk overleg van veilingbesturen en telers kan immers veel bereikt worden. Jammer dat er eerst zoveel harde woorden over zijn gevallen. Dat één ons geluk een dikkere portemonnaie kan bezorgen dan één kilo wijsheid, is nog steeds geen verleden tijd. Dat blijkt weer voor diegenen die de zaak behoorlijk hebben verwarmd en de nodige COi hebben toegediend en hierdoor vroeger op de veiling kwiamen. Dit pakte deze keer juist verkeerd uit, de extra kosten van olie gaven een mindere prijs. Wat men wèl in de hand heeft, dat is de sor tering. Het is goed hier de nodige aandacht aan te besteden daar dit veel geld kan kosten indien men dit minder serieus doet. Nog erger zou het wezen als men dacht van „vooruit maar jongens, ze zien het toch niet". Door dit laatste zou men het nodige vertrouwen verliezen; dit kan even goed schadelijk zijn. Het is beslist de moeite waard om te weten hoe zwaar een krop sla moet wegen om in een bepaal de prijsklasse te vallen. Wanneer men dit goet na gaat kan dit soms aanleiding geven om de sla b.v. nog even te laten groeien, om zodoende in een betere prijsklasse te komen. Wanneer men een week vroeger tomaten zou kunnen planten omdat men ge1ukkig de sla zo vlug heeft kunnen ruimen, behoeft dit nog geen voordeel te zijn. Wie kan de toekomst van de tomatenprijs voorspellen? Ver schillende telers hbeben reeds tomaten geplant, voor het grootste gedeelte zijn deze planten geza menlijk in 't Westland aangekocht. Enkele telers hebben hun planten zelf gekweekt met behulp van de witlofverwarmingsinstallatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7