AARD APPEL V ARIA VAN HET LANDBOUWSCHAP 345 BESTRIJDING WILDE HAVER GARANTIEPRIJZEN POOTAARDAPPELEN OOGST 1964 VERHOGING HEFFING OP POOTAARDAPPELEN ST. O. P. A.-OVERNAME POOTAARDAPPELEN DE MELKPRIJS ONTWERP-HEFFINGSVERORDENING RUNDERZIEKTENBESTRIJDING VRIJDAG 10 APRIL 1964 HET Produktschap voor Aardappelen vergader de op 8 april j.l. en gaf in een overzicht de laatste gegevens over de aardappelmarkt. Alhoe wel over de exportvooruitzichten weinig te zeggen is, geeft het volgende beeld weinig hoop voor een verbetering op korte termijn. In België zijn de prijzen eveneens laag als ge volg van de zeer grote invoer van Franse aard appelen die vóór 1 maart plaats vond. Naar mate de voorraden Franse aardappelen in België ge ruimd worden zal er wellicht meer vraag naar Nederlandse aardappelen ontstaan. De laatste week werd gemiddeld ca. 200 ton per dag verladen. In Frankrijk bestaat een catastrofale toestand op de consumptie-aard appelmarkt. De prijzen voor redelijk klaargemaakte Bintje consumptie-aard appelen zouden geleverd op vervoermiddel in de buurt van de 5,per 100 kg liggen. De uitvoer is zeer beperkt. In West-Duitsland is de situatie eveneens verre van rooskleurig en brokkelen de prijzen steeds verder af. In het grootste produktiegebied Z.W.- Beieren werd in januari gemiddeld nog 9,— door de telers gemaakt. Deze prijs daalde geleidelijk tot 6,50 in begin maart en is sindsdien nog wat ver der teruggelopen. Naar verwachting zal evenals in voorgaande jaren de Duitse grens op 1 mei voor de invoer van oude aardappelen worden gesloten. Ook Italië en Zweden kampen met een over schotsituatie, terwijl ook in Denemarken de prijzen dit voorjaar slecht zijn. In Engeland verwacht men dat de eigen oogst toereikend zal zijn. In de landen buiten Europa vermindert de vraag naar Europese aardappelen naarmate de aanvoeren van nieuwe aardappelen uit de subtropische ge bieden groter worden. DAT de prijzen in ons land nog gunstig afsteken bij de prijzen in de omliggende landen is mede te danken aan de betere kwaliteit waardoor het tot nog toe mogelijk is de uitvoer aan de gang te houden. De kwaliteitsvoorsprong die ons land t.o.v. de andere Europese landen heeft, wordt in april en mei wellicht nog iets groter door de dooreen- genomen betere bewaarmogelijkheden die hier be staan. Van betekenis voor de marktontwikkeling zal verder zijn de omvang van het aanbod van vroege aardappelen uit de landen in en rond de Middellandse Zee en de prijzen die hiervoor wor den bedongen. Uit verschillende informaties moet worden afgeleid dat in bedoelde landen de opper vlakte kleiner is dan vorig jaar, toen de ha-op brengsten bovendien gunstig waren. Ook de tijd waarop het vroege aardappelgewas in W.-Europa zich ontwikkelt zal van invloed kunnen zijn op het verdere prijsverloop voor de oude aardappelen. DE onlangs bekend gemaakte nieuwe overname regeling heeft tot doel voor goede consump tie-aardappelen een prijsbodem te leggen. Het is beslist niet de bedoeling om allerlei res tanten op te ruimen, die om welke reden dan ook moeilijk of niet voor consumptie te plaat sen zijn. Bij het vaststellen van de bewaarvergoeding van 15 cent per week in april en 20 cent per week in mei is rekening gehouden met de kosten die door- eengenomen aan de bewaring zijn verbonden. Bij een deel van de telers en handelaren kan de nei ging bestaan de aardappelen voorlopig vast te hou den om zodoende te profiteren van de oplopende prijsbodem. Om onze export zo goed mogelijk op gang te kunnen houden is het echter noodzakelijk dat de bestaande voorraden regelmatig worden afgezet. Ook zou het V. I. B. niet in staat zijn om b.v. in de laatste weken van mei een zeer groot kwantum aan te kopen en weg te werken. Een spreiding van de afzet is dus ue aangewezen weg. Ook al omdat er geen enkele zekerheid bestaat t.a.v. de financieringsmogelijkheden later in het seizoen. HET Bestuur besloot tot publikatie van een ont- werp-verordening bestrijding wilde haver, dit naar aanleiding van een besluit van Zeeland om gezamenlijk op te treden tegen dit sluipende kwaad, dat haast ongemerkt binnendringt en daarna slechts door langdurige bestrijding uitgeroeid kan worden. De verordening behelst een regeling van de bestrijding, die zal gelden voor Schouwen-Dui- veland, Tholen, St. Philipsland en Noord-Beveland. Deze eilanden worden beschouwd als proefgebie den. Wanneer blijkt, dat een en ander een gunstig effekt-heeft, kan de hoofdafdeling Akkerbouw ook andere gebieden aanwijzen waarop de regeling van toepassing zal zijn. De verordening verplicht de betrokken onder nemers om de wilde haverplanten die op zijn on derneming voorkomen, geheel of gedeeltelijk te verwijderen, vóórdat het zaad van deze planten begint uit te vallen. In verband met het eventueel voorkomen van zwaar besmette bedrijven, die redelijkerwijs niet aan deze verplichting kunnen voldoen, is er een ontheffingsmogelijkheid geschapen, op grond waar van deze bedrijven kunnen worden verplicht an dere maatregelen toe te passen zoals bijvoorbeeld chemische bestrijding. Met het oog op de uitvoerbaarheid is een zekere centralisatie nodig, waarom de minimum hoeveel heid die per ras en per leveringsplaats aan het V. I. B. kan worden aangeboden en verkocht, op 15 ton is gesteld. Het is toegestaan dat de telers gezamenlijk aanbieden d.w.z. dat ten teler behalve zijn eigen aardappelen ook aardappelen van één of meer andere telers kan aanbieden. De teler die aan het V. I. B. verkoopt is uiteraard voor de ge combineerde verkoop aansprakelijk. Aan de sortering zal bijzondere aandacht moe ten worden testeed. Het niet volledig voldoen aan de normale exporteisen kan aanzienlijke schade voor de verkopers veroorzaken. Overwogen is om de verkopers in de gelegenheid te stellen de aard appelen te leveren met een zeker percentage tarra (b.v. tot 10%) uiteraard tegen een lagere prijs wegens bespaarde sorteerkosten. Dit echter zou een goede uitvoering van de overname in het ge drang kunnen brengen, zodat voornamelijk op deze gronden besloten moest worden, dat alle door het V. I. B. over te nemen consumptie-aardappelen vol ledig export-klaar gesorteerd moeten zijn. De binnenlandse kwaliteitsregeling is op 23 maart in het Verordeningenblad afgekondigd en op 24 maart in werking getreden. De controle hier op wordt uitgeoefend door de A. LD. van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij. De garantieprijzen voor pootaardappelen zullen worden verhoogd. Bij het overleg met de pootaardappelhandel in de Pootgoed-Contact-Commissie is overeenstem ming verkregen over de door het Landbouwschap voorgestelde verhogingen. Deze verhogingen zijn: klassen S tot en met A in de sortering 28/45 mm een verhoging van 1,50 per 100 kg; klasse B in de sortering 28/45 mm een verhoging van ƒ1,per 100 kg; klasse S tot en met B in de sortering 35/50 mm een verhoging van 1,per 100 kg uitsluitend voor de rassen eersteling en rode eersteling. Voor de overige maten boven 45 mm geen ver hoging van de garantieprijzen. Afhankelijk van de indeling in de groepen I, II er. III worden de minimumgarantieprijzen (bij overname aan het einde van het seizoen) voor de onderscheidene rassen in de sorteringen tussen 28 en 45 mm als volgt verhoogd: voor de klassen S, SE en E respectievelijk 21,50, 21,en 19,50 per 100 kg, voor de klassen A respectievelijk 19,50, 19,en 18,per 100 kg voor de klassen B respectievelijk 14,15,en 12,50 per 100 kg. AARDAPPELWAARHEEN? HE beschouwing die onlangs in het be- stuur van het Produktschap voor Aard appelen is besproken en waarin een anali- sering wordt gegeven van de bestaande toestand bij de produktie en afzet van con sumptieaardappelen en waarin tevens enkele middelen worden aangegeven die tot een verbetering van de produktie en afzet zou den kunnen leiden, zal een dezer dagen als een geïllustreerd boekwerkje, dat als titel heeft „Aardappelwaarheen?", gereed zijn. Het zal in eerste instantie worden toe gezonden aan alle organisaties, die deel heb ben aan de aanwijzing van de bestuursleden evenals aan een aantal instellingen en auto riteiten. Via de organisaties zal het verder worden verspreid. Dit boekje, dat gratis beschikbaar wordt gesteld en bedoeld is om de discussie in de kringen van het bedrijfsleven te activeren, zal bovendien rechtstreeks door het Pro duktschap voor Aardappelen worden toege zonden aan belangstellende telers, handela ren, verwerkers enz. die hierom vragen. De heffing per hectare pootaardappelen zal wor den verhoogd van ƒ50,tot ƒ80,Deze areaal heffing dient ter financiering van de St. O. P. A.- garantieregeling. In verband met de gestegen garantieprijzen en in de verwachting, dat het aan bod aan de St. O. P. A. van overschotten pootaard appelen in het voorjaar 1964 uitzonderlijk groot zal worden, achtte men deze heffingsverhoging noodzakelijk. Verder wordt nog overwogen om naast de nor male aanbieding van pootaardappelen aan de St.O.P.A. ook de mogelijkheid open te stellen poot- aardappelen aan te bieden welke niet volledig zijn klaargemaakt. In dat geval zal het uitschotpercen tage door tarrering moeten worden vastgesteld. Bovendien zal dan een korting worden toegepast op de overnameprijs in verband met bespaarde kosten. Hierover zullen zo mogelijk in het agrarisch radio bulletin van zaterdag 11 april, maandag 13 april en dinsdag 14 april nadere mededelingen kunnen worden gedaan. HET bestuur van het Landbouwschap heeft in de openbare vergadering van 1 april 1964 een lang durige bespreking gewijd aan de beslissing van de regering ten aanzien van de melkprijs, welke sterk afwijkt van hetgeen het Landbouwschap heeft gevraagd. Zoals reeds in de dagbladen gepubli ceerd mondde deze bespreking uit in een opdracht aan het D. B. van het Schap. Dit zal zich met een brief moeten wenden tot het kabinet en de volksvertegenwoordiging. Daarin is evenals in het onder houd met de minister dat deze week heeft plaats'gehad de aandacht gevestigd op het redelijke melkprijsvoorstel van het Landbouwschap. In het bijzonder zullen naar voren gebracht moeten worden de mogelijkheden die voor verbetering van de melkprijs (en daarmee van de rentabiliteit van de weidebedrijven en gemengde bedrijven) ge legen zijn in de inleveringsprijzen en in het vlees beleid. Bovendien was het bestuur van mening, dat d~ door het Landbouwschap gevraagde verreken prijs van 35 cent vastgesteld zou kunnen worden zonder de politiek van prijsstabillsatie welke de regering voert, in het gedrang te doen komen. De minister heeft zich nog niet uitgesproken ever de inleveringsprijzen of over een heffing op boter en kaas. Ook de vleesprijs speelt een belangrijke rol bij het bereiken van een behoorlijk inko men voor de melkveehouderij. Hierover heeft de minister zich evenmin uitgesproken. Ook over deze vraagstukken zal het Landbouwschap de minister nog benaderen. Uit de vergadering kwam onder meer naar voren, dat de onderhavige beslissing in strijd is met het akkoord van Wassenaar, waarbij de landbouw de tweede plaats op de prioriteiten lijst van de regering kreeg, na de woningbouw. Met de thans vastgestelde prijs komt men al leen maar terug op het inkomenspeil van 1958/1959waar men de laatste tijd beneden was ge bleven. IJET is vrijwel zeker, dat met ingang van 1 mei 1964 de regeling van de bestrijding van runder- tuberculose tot de taken van het Landbouwschap zal gaan behoren. Voor deze nieuwe taak zal ech ter geen aparte heffing worden opgelegd, omdat men daardoor voor elke runderziekte een verschil lende heffing zou creëren. Er zijn immers reeds heffingen voor de bestrijding van de abortus Bang en voor het S^chtvergoedingsbesluit abortus Bang. Deze heffingen zullen nu samengebracht worden in één enkele heffing, die zal dienen voor de bestrijding van runderziekten. De betrokken ontwerp-veror- dening zal thans in het Mededelingenblad Bedrijfsorganisatie worden gepubliceerd. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw en Visserij gevraagd om een rijksbijdrage in de financiering van de dierziektenbestrijding met ingang van 1965. Voorts verzocht het Land bouwschap om een uitkering van een gedeelte van de melkprijstoeslag 1964/1965 ter medefinanciering van de runderziektenbestrijding. Het Landbouwschap wil aldus de beschikking krijgen over 0.25 per 100 kg melk. Als aan dit laatste verzoek wordt voldaan en daar ziet het naar uit zal ongeveer vijftien miljoen gulden voor de runderziektenbestrijding aan het Landbouwschap worden uitgekeerd. Dit is dus een belasting van de melkveehouderij en het Landbouwschap overweegt dan ook om te zijner tijd eveneens het mestvee of slachtvee afzonderlijk te belasten. De gezondheidsdiensten voor dieren voeren de verordeningen van het Landbouwschap ten behoeve van de runderziektenbestrijding uit. De meesten hunner zullen naast het hun toekomende deel van de vijftien miljoen gulden uit de melkprijstoeslag een aanvullende financiering nodig hebben. Voor deze aanvulling zal de nieuwe verordening, dus de Heffingsverordening runderziektenbestrijding, de mogelijkheden moeten bieden. De heffing, die ingevolge deze verordening wordt opgelegd, mag niet hoger zijn dan vier gulden per jaar voor elk rund. Uit de opbrengst van de heffing van 1,— per 1Und, die thans nog geldt, wordt in bescheiden mate ook geput voor bijvoorbeeld de bestrijding van varkens- en pluimveeziekten en de k. i. bij varkens. Dit zal onder de nieuwe verordening niet mogelijk zijn. De financiering van deze aktiviteiten zal in de toekomst dus op een andere wijze sluitend moeten worden gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5