Bij dp import van Barnum de Maire-Bois K 2629 N Mestveehouderij en veevoedingsonderzoek in België en Frankrijk 303 V R IJ D A G 2 7 MAART 1964 HET is niet voor de eerste keer, dat we ons by St. Anna ter Muiden aan de Belgische grens bevonden, teneinde getuige te zyn van de import van een Belgische hengst. In de naoorlogse jaren is dit wel meer voorgekomen en als zodanig was het dus geen gebeurtenis van byzondere importantie. Zeker, sedert 1961 was er in België niets meer aangekocht, doch dit is op zich niet zo verwonderlyk als men bedenkt, dat juist in deze tussenliggende jaren, de belangrijkste dekstations bezet waren met hengsten uit onze eigen topklasse. Daarnaast geeft men ze in België ook niet cadeau en wordt een import altijd belast met een tamelyk fors bedrag van stamboekwege, als be schermende maatregel t.o.v. de eigen fokkery. Het zal dus zonder meer duidelijk zijn, dat er by import immer sprake is van een vertegenwoordiger uit de Bel gische toplaag, hoe men overigens ook wil denken over de kwaliteit van de importen die in de loop der jaren binnenkwamen. AAST de direct belanghebbenden en zij die er ambtshalve waren, viel een ruime belangstelling te noteren van voornamelijk Zeeuws-Vlaamse fokkers, die er, al dan niet officieel ingelicht, toch lucht van gekregen hadden, dat er iets bijzonders aan de hand was, daar in het rustieke St. Anna. Onder hen het bijzonder opgewekte gezicht van de heer ArsèneT Simoens uit Stalhille (België), die de leverancier was en dus de frankskes moest ontvangen. Dit op zichzelf is geen unicum, want de heer Simoens is zo ongeveer de grootste hengstenkweker in België en meerdere van zijn produkten overschreden reeds onze en andere grenzen. Dat zijn cliënt ditmaal een notaris was, zal hem misschien niet geschokt, doch minstens aange naam verrast hebben. Niet verrast doch wel aangenaam gestemd was notaris T. H. Huisman uit Grootegast (Gron.), die de opdrachtgever was en binnen luttele ogenblikken de trotse eigenaar van Barnum de Maire- Bois die zowel door de jury als door de kritisch toeziende supporters met zeker welgevallen werd bezien. Dat dit zeker niet misplaatst was, vertellen we U, nadat we het notariaat met de hengstenhouderij voor U gecombineerd hebben. Dit is niet zo moeilijk als men weet, dat notaris Huisman, hoewel zelf geen actief fokker zijnde, toch met beide benen in dit milieu staat. Vanaf de geboorte mogen we wel zeggen, want zijn geboortewieg stond in het Groninger Oldambt, om precies te zijn in Noordbroek, alwaar zijn Vader een flinke boerderij bezat. Barnum de Maire-Bois K 2629. Geïmporteerd te Sluis 20-3-'64 voor T. H. Huisman, Grootegast. bedenkt, dat hij nog pas de vorige maand ter ge legenheid van de Belgische Nationale in Brussel, in topconditie de kopplaats van zijn rubriek bezette. Een succes, dat trouwens het vorig jaar vooraf was gegaan met het behalen van het Kampioenschap op de beide belangrijke regionale Prijskampen in Ostende en St. Jan's Molenbeek bij Brussel. Van zijn fokkerij is uiteraard nog niets bekend, want zijn eerste veulens moeten nog geboren worden. Zijn exterieurbagage is evenwel niet gering en dit moet ook wel, als men zijn land in het buitenland wil vertegenwoordigen. Barnum is ongetwijfeld een goede vertegenwoordiger van zijn ras. Zijn stok- maat ligt zowat op de grens van grote- en midden maat, mooi gewelfde en niet te zware hals, een schouder die lang genoeg is, sterke en korte rug, goede lendenpartij, even gesloten croupe, doch best gebroekt, goede schenkel, voldoende zware arm, kwalitief goed beenwerk met beste voeten, vrijwel correcte stap en extra draf allures. Zijn mooie sin- gelmaat geven hem het type van de moderne Belg. Als Vader gebouwd, mooi raspaard met weinig en dan nog kleine detailfoutjes. "D ARNUM is geboren op de stal van Virgile Joan- A-' neaux te Hoves-lez-Enghien, consumeerde een tijdje de haver van Aguste Gossuin te Chièves en is een rasechte Henegouwer uit de Walen-pays. Hij bleef dit niet lang en bij de heer Arsène Simoens uit het West-Vlaamse Stalhille zette hij de eerste stappen op de moeilijke ladder, die naar we hopen zullen leiden naar een succesvolle en vruchtbare carrière. Dat is hij tenminste min of meer aan de heer Huisman verschuldigd. Lijkt zijn exterieur hiertoe meer dan voldoende, aan zijn afkomst hoeft het evenmin te liggen. Barnum dan is een zoon van Espoir du Moulin d. Barnum du Flamand, succesvold raceur die onder zijn progenituur bekende Vaderpaarden telt als Conquérant d'Imde, Avenir d'Imde en last but not least Bayard de Leest, die het vorig jaar in de na tionale competitie 1ste der Belgische Vaderpaarden werd. Barnum du Flamand's Vader was Laboureur de Salmonsart, via de naar Frankrijk geëxporteerde Favori de la Saule afstammend van Kamp. AVENIR D'HERSE. Laboureur's Moeder was eveneens een afstam melinge van AVENIR D'HERSE. De Moeder van Barnum du Flamand, Bouture du Flamand was een dochter van Kamp. Cocktail de Velm d. Kamp. Gaulois du Monceau d. Kamp. ALBION D'HOR. Zij is in de Moederlijn een kleindochter van Kamp. Royal de Salmonsart en zuiver doorgefokt uit het waardevolle bloed van Stal Demeuldre. De Moeder van Barnum de Maire-Bois, Espé- rance de Holder is een dochter van Quo-Vadis du Buchon, d. Gaulois de Peronnes d. Mon Gros de la Houssière d. Espoir de Petit-Chassart d. Rêve de Ia Tour d. Kamp. AVENIR D'HERSE. In de vrouwelijke lijn van deze tak via Bloc du Thierne uit het bloed van Kamp. Carlo de la Mala- drée en via Espoir de Neufvilles opnieuw terug gaand op AVENIR D'HORSE. De Grootmoeder is een dochter van Kamp. Cupidon de Kerque d. Kamp. Espoir de Quaregnon en uit Bouture de Ker que, beide afstammelingen van AVENIR D'HERSE. Ware het niet, dat we zelf voldoende eerbied voor ons voorgeslacht hadden, wel, we zouden er jaloers op kunnen zijn. Een en ander in gedachten resumerend, willen we gaarne besluiten met de hoop uit te spreken, dat het sympathieke initiatief van notaris Huisman ge volgd mag worden met een succesvolle carrière van BARNUM DE MAIRE-BOIS. P. J. LAKO. DE interesse van de familie Huisman voor de Trekpaardfokkerij dateert niet van vandaag of gisteren, want hun eerste stamboekmerrie kwam uit Zeeland en precies 40 jaar geleden stelden zij Floran de Laboureur ter beschikking van de Gro ninger fokkerij. De studie voor het notariaat bleek voor de heer Huisman geen beletsel de trekpaard fokkerij in velerlei opzicht een goed hart toe te dragen. Zo is hij al jaren Secretaris van de Gronin ger Bond van Trekpaardfokkers en als zodanig een vaak en graag geziene gast der Zeeuwse fokkers geweest, want talrijke Zeeuwse produkten vonden via deze bönd hun weg naar de Groninger fokkers. Bovendien is hij al jaren jurylid op onze „Natio nale" en als zodanig hebben de Zeeuwse fokkers zijn scheidsrechterlijke uitspraken immer kunnen waarderen. Publicaties en verslagen van zijn hand accentueren nog eens te meer zijn aanhankelijkheid jegens het Trekpaard. Maar daarom hoef je nog geen hengst te kopen, zult U zeggen. Mag het mis schien zou ongetwijfeld notaris Huisman replice ren, als nu de Groninger fokkerij een klein beetje in een impasse is geraakt? Het succes heb ik er welis waar niet bij kunnen kopen, doch mag ik misschien proberen de Groninger fokkerij een stimulans te geven? Zeker mag dat, en wie zou hiervoor niet de grootste waardering kunnen opbrengen? Temeer als men weet, dat notaris Huisman zelf de hengst uiteraard niet kan exploiteren en hiervoor is aan gewezen op het dekstation van M. de Boer en Zn. te Midwolde, die de exploitatie zal uitvoeren. Geen commerciële oogmerken dus, maar zuiver liefde voor de trekpaardfokkerij. "KJU de samenhang duidelijk is geworden, lijkt het ons tijd wat meer aandacht te besteden aan BARNUM DE MAIRE-BOIS zelf. De pas 4-jarige zwartschimmel stond er prima voor, vooral als men jjgOWEL in België als in Frankrijk is men bezig om zich op het gebied van het r und veemester ij- en het veevoedingsonderzoek, krachtig te ontwikke len. Men richt zich daarbij op problemen, die ook in Nederland volop in de belangstelling staan. Aldus een van de conclusies die men kan vinden in een verslag van twee Nederlandse veevoedingsdeskundi gen naar aanleiding van een studiereis naar België en Frankrijk. Het doel van deze reis was een inzicht te krijgen in het onderzoek op het gebied van de mestveehouderij en de veevoeding in die landen. Het verslag van die reis, verzorgt door Ir. F. de Boer en Ir. D. Oostendorp, dat ook diverse foto's bevat met o.a. interessante beelden over de vetweiderij op Franse landbouwbedrijven, is kortgeleden verschenen bij het P.A.W. te Wageningen. Het kan besteld worden onder mededeling no. 91 en kost 1,25. BELGIE. In België geschiedt het veevoedings onderzoek in hoofdzaak aan de landbouwproef stations in Gontrode (bij Gent) en Gembloux. Ook kent men in dit land sinds enkele jaren een aantal werkgroepen, waaronder de werkgroep „Stu die Veevoeding". Deze werkgroep verrichtte in de stalperiode 1960/61 mestveeproeven op diverse prak- tijkbedrijven. Deze proeven, waarbij zowel ossen als stieren waren betrokken, wezen o.a. uit dat de dagelijkse groei en bet voederverbruik van de ossen ongunstig afstaken bij die van de stieren. Het voederverbruik van ossen bleek, wanneer men de voedermiddelen in geld uit- drukt, ook duurder te zijn dan het mesten van stieren. FRANKRIJK. Het onderzoek op gebied van de veevoeding speelt zich in Frankrijk voornamelijk af aan een instituut in Jouy-en-Josas, een stadje vlak bij Parijs gelegen. Tot dit instituut behoort ook een grote proefboerderij in Le Pin au Haras (departe ment Orne in Normandië). Op deze boerderij worden problemen op het gebied van produktie en gebruik grasland met mestvee op praktijkbasis onderzocht. De boerderij, met zijn bijna 300 ha grasland, maakt deel uit van een landgoed dat destijds door Lode- wijk XIV werd gesticht. De oude bouwstijl, die op deze boerderij om oudheidkundige redenen gehand haafd moet blijven, blijkt een grote handicap te zijn. Het departement Orne, waarin Le Pin au Haras is gelegen, behoort tot een van de belangrijkste vet weiderij gebieden van Frankrijk. De vetweiderij treft men hier steeds zoals ook veelal in Nederland aan op de grotere bedrijven (50 a 70 ha), waar het grasland extensief wordt geëxploiteerd. De beste kwaliteit grasland (met het oog op de vetweiderij) vindt men er op de uiterwaarden van de rivieren. Een bewijs voor de extensieve manier van grasland exploitatie is de geringe bruto-vleesproduktie per hectare. Deze bedraagt in het departement Orne gemiddeld slechts 300 kg, hetgeen ook samenhangt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5