De slag om de graanprijzen duurt voort De melkprijs tussen maximum en minimum Een E. E. G.-suikerreglement VRIJDAG 3 APRIL 1964 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland OVERZICHT DE NIEUWE C.A.O.'S Frankering bij abonnement: Terneuzen 52e Jaargang No. 2725 DE vorige week voerden de ministers van de zes E. E. G.- landen opnieuw besprekingen over de hoogte der graanprijzen naar aanleiding van het voorstel van het lid der Europese Commissie, dr. Mansholt, om voor oogst 1964 voor het gehele E. E. G.-gebied dezelfde prijzen vast te stellen. In december vorig jaar besloten zij over dit voor stel vóór 15 april een beslissing te nemen. Zoals te verwachten was, kwamen zij ook dit keer niet tceen overeenstemming en het ziet er dus naar uit, dat dit netelige punt pas op het allerlaatste ogenblik tot de een of andere oplossing zal gebracht worden. Wel tekenden zich nu duidelijker de posities af en daarbij kwam de Westduitse regering alleen te staan tegenover de vijf anderen. Geen prettige positie. De Duitse regering weigert in te stemmen met een ver laging der Duitse graanprijzen, waar dan geldelijke uit keringen aan de graantelers tegenover zouden komen te staan. F TEE uitspraken kwamen ons bij het lezen van de verslagen over deze ook voor onze Nederland se en Zeeuwse graantelers zo belangrijke ministerraadszitting voor de geest. Het Franse liberale blad „Le Combat" schreef: „De drukdie de komende verkiezingen uitoefe nen op de Duitse regering, is sterk en verdringt de Europese samenwerkingsgeest". De tweede niet officiële uitspraak is een verzuchting van dr. Mansholt: „Konden wij in de zes landen van de E. E. G. maar eens tien jaar lang geen verkiezingen hebben, dan hadden wij het Europa van de zes opgebouwd. Immers, de Duitse houding wordt sterk beïnvloed door de algemene verkiezingen voor de bonds dag (hun 2e Kamer), die het volgende jaar plaats vinden. Al heeft de voorzitter van de Duise boe renbond, de heer Rehwinkel nog onlangs verklaard, dat hij de Duitse bondskanselier, dr. Erhard, over tuigd had, dat de Duitse graanprijzen ook op economische gronden niet verlaagd kunnen worden, is het velen toch wel duidelijk, dat de twee aan de regering zijnde partijen, de christen-democraten en de liberalen, er weinig voor gevoelen de stemmen van de Duitse boeren te verliezen. De pasgehou den grote congressen van deze partijen en de daar uitgeoefende druk wijzen sterk in deze richting. Op de in Brussel gehouden ministerraadsvergadering hebben zowel dr. Mansholt als de Franse minister van Landbouw Pisani, als de Nederlandse vertegenwoordiger (minister Biesheuvel vertoef de nog in de West) betoogd, dat een beslissing over de ho.ogte en de toenadering der graanprijzen nu meer dan ooit noodzakelijk was, wil de E. E. G. tot een gemeenschappelijk landbouwbeleid komen. De landbouw mag niet verder achterkomen bij de voortgang, die er in de E. E. G. op industrieel ge bied gemaakt wordt. IN dit nummer zijn op de twee midden- pagina's de nieuwe lonen en een samen vatting van de arbeidsvoorwaarden der C. A. O.'s land. en tuinbouw opgenomen. Deze nieuwe lonen enz. gaan ditmaal in op 1 april 1964. Nadrukkelijk willen wty er op wijzen dat de Gewestelijke Raad en de toet sende instanties zich nog met e.e.a. accoord dienen te verklaren. Daar het drukken van de C. A. O.'s op deze goedkeuring moet wachten (hetgeen nog wel enige tijd zal duren), adviseren w(j onze leden deze over zichten te bewaren. Het kort verslag van de D. B. vergadering moest, daar het bestuur op woensdag j.l. vergaderde, om druktechnische redenen dit maal op pag. 321 opgenomen worden. Red. HET laatste, zeer dringende argument is, dat in mei te Genève de besprekingen beginnen in het verband van de G. A. T. T. (overeenkomst voor tarieven en wereldhandel). Daarbij zal de E. E. G.-commissie met name met landen als Amerika, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland moeten onderhandelen over de handel in land- bouwprodukten. De granen spelen hierbij een zeer grote rol en dr. Mansholt staat op het standpunt, dat hij het landbouwbeleid van de E. E. G. alleen met succes kan verdedigen tegen de pogingen van deze ge noemde grote exportlanden, wanneer de hoogte van de Europese graanprijs is vastgesteld. Juist hier komt een wonderlijke innerlijke tegenstelling in het Duitse standpunt ten opzichte van de ene E. E. G.-graanprijs tot uiting. Aan de ene kant is het steeds Duitsland en zeker bondskanselier Erhard geweest, die sterk aandringt op het welslagen van de te Genève te houden onderhandelingen. Voor dit welslagen zul len de houdingen van de E. E. G. en Amerika waarschijnlijk beslissend zijn. Aan de andere kant belemmert dezelfde Duitse regering dit welslagen door haar starre houding ten opzichte van de graanprijzen. En zo ziet men weer, dat in de politiek het hemd dikwijls nader is dan de rok. A L met al> kunnen wij dus ook deze week f* onze Zeeuwse graantelers nog steeds niet mededelen op welke graanprijzen zij voor hun oogst kunnen rekenen. Het is maar gelukkig, dat onze boeren met hun werk rustig voortgaan en dus gezaaid hebben, daarbij niet wachtend tot de grote po litici hun beslissingen gelieven te nemen. An ders zouden er in West-Europa heel wat hek- taren dit jaar braak blijven liggen! Maar zover laat geen boer het komen! MELKPRIJS MET de melkprijs staat het gunstiger. Althans wat de mogelijkheid van vaststelling door minister Biesheuvel betreft. In Brussel bereikten de ministers namelijk wel overeenstemming over de grenzen, waarbinnen in de zes landen de richtprijzen voor de melk mo gen worden vastgesteld. Êr is dus alle kans, dat deze richtprijs spoedig wordt bekendgemaakt en misschien is dit op het ogenblik dat dit blad on der de ogen van de lezers komt, reeds gebeurd. Zoals men weet, is in december van het vorig jaar een E. E. G. zuivelverordening aanvaard waardoor ook het Nederlandse zuivelbeleid zich zal moeten gaan aanpassen. En anders dan bij de granen, zal deze aanpassing juist voor onze melk veehouders, onze melkfabrieken en vooral voor de verbruikers van zuivelprodukten niet zonder pijnlijke schokken verlopen, daar het Europese zuivelbeleid andere uitgangspunten heeft, dan het tot nu toe in Nederland geldende. Werden tot nu toe boter en kaas aan de Neder landse verbruiker ver beneden kostprijs beschik baar gestéld, waartegenover een bijpassen uit de staatskas van de fabrieksmelk stond, zodat de melkveehouder met de opbrengst van de consump- tiemelk aan de hem toegezegde melkprijs kwam, in de komende jaren zal dit systeem moeten wor den afgebroken en zullen ook de binnenlandse bo ter- en kaasprijzen ten volle moeten gaan bijdra gen in de prijs, die de boer voor de melk moet ontvangen. Het betekent dat de zuivelprodukten duurder worden en dat elke verhoging van de richtprijs van de melk direkt gaat doorwerken in de prijs van de straatmelk, de boter en de kaas. Bij de vaststelling van de richtprijs zal dit aspect dus hoe langer hoe meer mee gaan spelen. De grenzen, waarbinnen minister Biesheuvel de richtprijs voor de melk mag vaststellen, zijn nu vastgesteld en wel maximaal 34,7 cent per kg met 3,7% vet en minimaal 28,7 cent. Het zijn de Duitse prijzen en de Franse. De steurt^ die de Nederlandse regering nog mag verlenen en die elk jaar met 1/7 moet ver minderen is gebaseerd op 29,5 cent, de hui dige richtprijs. Dat wil dus zeggen, dat een ho gere prijs moet komen uit hogere prijzen voor de zuivelprodukten in het binnenland en de op brengst uit de export. Het is interessant te weten, dat het Landbouw schap een richtprijs van 33 cent heeft gevraagd. De Belgische landbouworganisaties hebben onge veer een dergelijke prijs gevraagd. In Frankrijk heeft de regering tot groot ongenoegen der boe ren en hun organisaties de richtprijs vastgesteld op het minimum, n.l. 28,7 cent. Gezien het bovenstaande en gezien het feit, dat Nederland hèt exportzuivelland bij uitstek is in de E. E. G., zijn wij niet optimistisch dat de toch uit kostprijsoogpunt wel gerechtvaardigde wens van het Landbouwschap zal worden ingewilligd. VOORSTEL SUIKERVERORDENING TENSLOTTE is voor onze akkerbouwprovincie van belang, dat nu ook bij de Raad van Mi nisters van de E. E. G. een voorstel voor een sui kerverordening is ingediend. Bij eventuele aan vaarding hiervan zullen ook de suiker en dus de suikerbieten onder 'n gemeenschappelijke regeling komen te vallen. Deze verordening moet thans over al bestudeerd worden en ook de landbouworgani saties des zes landen, verenigd in het C. O. P. A. krijgen volop de gelegenheid hun mening over de inhoud kenbaar te maken. Een beslissing is voorlopig derhalve niet te verwachten en wij krij gen zeker voldoende gelegenheid op dit onder werp terug te komen. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1