ket lattel Onderwijsnotities L. N. HUIJSMAN-GRIEP DE OLVEH V AN 1 8 7 9 287 WAT DOEN WE MET GROOTMOEDERS STOEL?? Iets voor de Paasdagen Nieuwe Haardroogkap met kortere droogtijd IR. N. J. A. VAN KEULEN OVER DE LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL L E V E N S V ER ZEKERING ELKE OLVEH POLIS IS WINSTDELEND VRIJDAG 27 MAART 1964 JJAAR staat hij, die eens zo gezellige oude stoel in een stoffige zolderhoek in gezelschap van nog meer oude spullen. Op de keper beschouwd zou de stoel nog heel goed te gebruiken zijn. Heeft hij geen prachtig gedraaide poten en gracieus gebogen armleuningen? De zitting zou nog helemaal goed zijn ware het niet dat de bekleding, die eens van een prachtige blauwe kleur was, er in zielige flarden bij hangt. Zonde", denkt de jonge vrouw, die hem van groot moeder heeft geërfd, „want oude meubelen zijn toch weer modèrn". Maar dan zouden wij hem weer in stijl en niet zo onpraktisch moeten bekleden. Daar heeft zij geen zin in en zo is die mooie oude stoel gedoemd onopgemerkt te blijven staan. Ja, oude meubelen zijn modern. Zij zijn het ideale mid del om klaargekochte, moderne interieuren het onpersoon lijke te ontnemen en er een gans individueel trekje aan te geven. Zo'n mooie oude stoel doet het bijzonder goed in een hoekje bij het raam. Maar dan dient de stoel eerst van een nieuwe bekleding te worden voorzien. Er is mo menteel prachtige moderne stijlmoquette te koop. Zij is uitgesproken praktisch, omdat ze van de bayervezel „Dra- Ion" is gemaakt, waaruit alle vlekken zonder moeite en mèt spons te verwijderen zijn. Daarbij ongevoelig voor licht en geen „spekje voor der motten bekje". Menige huisvrouw weet nog niet, dat de Dralon-bekledingsstoffen niet alleen in het moderne weefsel, maar ook in een uit gezochte collectie antieke stoffen te verkrijgen zijn. Zij hebben heerlijke gobelinkleuren, zoals rose, groen, blauw, goudgeel, bourgogne, zodat men ze wat kleur betreft, voortreffelijk op het overige meubilair kan afstemmen. Het belangrijkste is wel, dat stoelen en fauteuils, voor zien van deze elegante bekleding niet meer ontzien be hoeven te worden. Wij bezitten niet meer zoals „groot moeder" een weinig gebruikte mooie kamer, waar de meubelen angstvallig beschermd (ontzien) werden. Onze meubelen zijn bestemd voor dagelijks gebruik en voor het plezier van de familie. Laten wij daarom mooie oude stoelen niet zonder meer opruimen, doch laten opknappen met een praktische bovengenoemde bekleding. Vergeet niet, dat het persoonlijk tintje, dat in de serie inrichting uit de meubel-catalogus ontbreekt, juist door zo'n mooi oud meubelstuk aan uw interieur kan worden gegeven. DITMAAL geef ik geen tips voor soep of hoofd gerecht van de warme maaltijd, doch bepaal ik mij bij voor- en nagerecht plus een lekkernij voor bij het kopje koffie. Bij een Paasmaaltijd behoren eieren, dus geef ik de volgende ideetjes: GEVULDE EIEREN Benodigd: 4 hardgekookte eieren, ongeveer 75 gram boter, wat mosterd, peper, zout en gehakte peterselie. Snijd de eieren in de lengte middendoor, haal de topjes van de halve eiwitten af, zodat zij kun nen staan. Wrijf de dooiers volkomen fijn, voeg er langzaam de gesmolten boter, mosterd, zout, peper en pèterselie naar smaak bij. Vul de halve witten met het mengsel tot zij de vorm van een heel ei hebben gekregen. Het gemakkelijkst gaat dit met een spuitzakje met gekarteld spuitje. NAGERECHT Kersenlekkernij Benodigd: 60 gr roomboter, 3 eetlepels poeder suiker. een blik kersen zonder pit, 1 citroen, een glaasje kirsch, marasquin of cognac, 4 of 5 porties vanille- of roomijs. Doe de boter, de gezeefde poedersuiker en de uitgelekte kersen in een pannetje. Verhit dit alles langzaam, bij voorkeur op een spiritus vlammetje aan tafel. Roerende af en toe een scheutje kersen- nat toevoegen. Het sausje met geraspte citroenschil en citroensap op smaak brengen, even laten door koken, het geestrijke vocht toevoegen. Giet daarna de saus over de porties ijs. PAASTAART Benodigd: 140 gram bloem, 120 gram suiker, 6 eieren, vanille, zout. Voor vulling en garnering: 200 gram boter, 125 gram poedersuiker, koffie-extract of wat oplos- koffie naar smaak, 60 gram chocolade hagelslag, paaseitjes en -kuikentjes. Doe dooiers en eiwitten in een aparte kom. Klop de eiwitten met de suiker zo stijf, dat bij om keren het eiwit niet uitloopt. Voeg de geklopte ei dooiers met zout en vanille langzaam toe en schep ten slotte de bloem er voorzichtig doorheen. Doe het mengsel in een met papier gevoerde spring vorm en bak de taart in een matig warme oven lichtbruin en gaar. Na bekoeling de taart in twee of drie plakken snijden, deze met mocca-crème bestrijken en weer op elkaar leggen. Besmeer de zijkant van de taart met wat overgebleven crème en rol ze door de chocolade hagelslag. Leg de taart op een schotel. Hol de bovenkant iets uit, zodat een nestje ontstaat. Leg in het nestje kleine paaseitjes en zet op de rand een paaskuikentje. Hoe langer hoe meer dames gaan er toe over een haardroogkap aan te schaffen. Vooral voor hen die met „vet" haar te kampen hebben, is zo'n kap een uitkomst. Niet alleen, dat een veelvuldig be zoek aan de kapper een tijdrovende zaak is, doch het is ook een dure aangelegenheid. Philips brengt een nieuwe haardroogkap met regelbare thermostaat in de handel. De warmte wordt opgewekt in een gesloten buiselement. Het drogen wordt bewerkstelligd door middel van een ventilator van bijzondere vorm, die aangezogen lucht en warmte tezamen spiraalsgewijze langs de haren voert. Hierbij is sprake van een samenvoeging van het doorvoer- en het circulatie-systeem. Het drogen kan op deze wijze sneller gebeuren dan wanneer één van beide systemen toegepast wordt. Mede dank zij de thermostaat wordt de droogtijd ongeveer een derde korter dan bij reeds langer bekende systemen. Het reeds genoemde buiselement zorgt voor een volkomen veiligheid, die ook bij het gebruik van vluchtige haarmiddelen blijft bestaan. De tempera tuur kan dank zij het gevolgde systeem hoger wor den dan bij de voorganger het geval was, namelijk 75 a 80 graden. Deze nieuwe kap is iets dieper en dus geschikter voor hogere kapsels. Een neon-aanwijzer-lampje geeft aan wanneer de kap is ingeschakeld. Het vermogen is 420 watt, de prijs bedraagt 79,75. UOOR ondernemers en landarbeiders, die bij hun kinderen een levendige belangstelling voor de land- bouw constateren, is de keus van de lagere land- of tuinbouwschool na de lagere school een doel matige en verantwoorde "keus. Bij de bepaling van de schoolkeuze na de lagere school, is het voor de boeren en tuinders, die zich verantwoordelijk weten voor hun gezin en de opleiding van hun kinderen een zaak van de grootste betekenis de juiste schoolkeuze te doen. Een vergissing kan in het bijzonder voor het kind nare gevolgen hebben en veel leed met zich mee brengen. Een schoolkeuze houdt echter nog niet bepaald een beroepskeuze in, en het is wederom in het belang van het kind te zorgen, dat de inhoud van het onderwijs dusdanig is, dat hij de keuze van een beroep tot een wat oudere leeftijd kan uitstellen. PR is nu wel eens gezegd, dat de lagere land- en tuinbouwschool in deze gedachte niet zou passen. Toch is dit niet juist. Om deze bewering te ontzenuwen, is nodig, eerst kort te schetsen de ontwik keling van de lagere land- en tuinbouwscholen. De eerste scholen van dit type zijn in 1922 gesticht als heel eenvoudige schooltjes, geleid door één man en met één dag onderwijs in de week. Geleidelijk is dit programma verbeterd en uitgebouwd. Na 1953 is er een tienjarenplan opgezet om deze scholen tot moderne scholen voor lager beroepsonderwijs uit te bouwen Dit schema is momenteel nagenoeg vol tooid. Naast de mogelijkheid in ruime mate algemeen vormend onderwijs te kunnen geven, zijn deze scholen zowel wat personeel betreft, als materieel, toegerust om een. goede oriëntering te geven op het beroep. Maar ook niet meer dan dat. De lagere land- en tuinbouwschool heeft nooit ge pretendeerd een vakopleiding te geven zodanig, dat iemand met dit onderwijs als zelfstandig ondernemer of als volledig geschoold land- of tuinbouwarbeider zich zou kunnen presenteren. Als men deze scholen vergelijkt met de U.L.O.-scholen, zien we een grote overeenkomst wat het totaal aantal uren betreft. De U.L.O.-school heeft echter het karakteristiek van talenschool. Voor de talen zijn daarom een groot aantal uren uitgetrokken. IYE lagere land- en tuinbouwschool geeft een oriëntering op het agrarisch beroep. Het is voor hen van belang, die hun kinderen een landbouwkundige opleiding willen geven, zich goed te realiseren, dat de toelating tot het middelbaar landbouwonderwijs straks op grond van de wet op het voortgezet onderwijs alleen maar mogelijk is via de lagere land- of tuinbouwschool of de „M.A.V.O."-school. De laatste jaren zijn er in Nederland een aantal lagere landbouwscholen gesloten. Dit heeft onrust gewekt. Uitdrukkelijk zij hier evenwel naar voren gebracht dat dit geenszins onrustbarend behoeft te zijn, al wordt deze kwestie wel met grote nauwkeurigheid gevolgd. Nog altijd zijn er in Nederland vol doende lagere land- en tuinbouwscholen om de toekomstige werkers in de landbouw, werkgever, hetzij werknemer, op te leiden. Ook is de spreiding van deze scholen voldoende dicht, zodat niet gezegd kan worden, dat men niet in staat is, door de grote afstanden dit onderwijs te volgen. Bovendien bestaat er een vervoerskostenregeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7