Toekomstdromen in de „Honing 1973" heel geprefabriceerd, van plastic, de kozijnen zijn ook van plastic, de vaste ramen van glas en de ventilatieramen van gewapend plasticglas. De plafonds zijn ook van kunststof. In de woonkamer lijkt het op de ouderwetse balken, maar zo werd ver teld, de leidingen kunnen er zo mooi WONING 1975 Schaal 1 60. 1. Woonkamer, 2. eetkamer, 3. keu- l ken, 4. gang, 5. garderobe6. toilet, 7. douche, 8. technisch hart, 9. werk gang, 10. gang, 11. badkamer, 12. oudersslaapkamer13. meisjesslaap kamer, 14. jongensslaapkamer, 15. Patio. De woning 1975 is van het „Bouwcentrum" maar een naam, de tentoon gestelde zou evengoed de woning voor de toekomst kunnen heten, zoals de ont wikkelingsgroep, die deze woning heeft ontworpen, heeft gezegd. Deze mensen hebben er heel serieus aan gewerkt om een huis te bouwen waarbij alle functio nele grondslagen nog eens uitgewerkt en daarbij aangevuld werden met wensen. JN de woonkamer valt op: de ont- spanningswand. De hele apparatuur (televisie, radio, pick up enz.) heeft hier een plaatsje gekregen in kastjes die in het midden van de bovenkant scharnieren, zodat er diverse kastjes naast elkaar kunnen. Boven deze kast jes is ruimte voor boeken en aan het einde van de wand staat een elektro nisch orgel. In de eetkamer zijn op- bergkastjes, eettafel enz. en een extra werkblad (schuine ruitjes). Bijzonder is de bar met zes krukjes (6 cirkeltjes op tek.), die behalve als snelle eet gelegenheid te gebruiken ook in kas ten en laadjes veel bergruimte heeft. De bar ligt tussen eetkamer en keu ken, de keuken is niet streng geschei den van de eet- en woonkamer. De woonkamer kan eventueel met een schuifwand (harmonika-lijn) geschei den worden van de eetkamer. De keukenelementen zijn gebouwd om de buitenhoek van het technisch hart (8). Te beginnen bij de schuif wand zijn er eerst de koelkast en de diepvries-ovens, dan begint een roest vrij-stalen aanrechtblad waarin op genomen de elektrische kookplaten. Boven en onder zijn kastjes. De dub bele gootsteen heeft afvoer voor huis vuil (dit wordt vermalen). Het deed goed te zien dat hier een aanrecht is van 60 cm breedte (behalve huisvrou wen kunnen ook fabrikanten nog Er is bij de bouw en de keuze van materialen aan gedacht dat de woning gemakkelijk schoon te houden moet zijn omdat het laten schoonmaken zo duur is. Behalve als enkele bungalow kan dit huis in de rij of gestapeld ge bouwd worden. Van deze mogelijk heden zijn afbeeldingen te zien tegen over het tentoongestelde huis in het Bouwcentrum. Een groot deel van het huis is in de fabriek gemaakt en wordt op de bouw plaats neergezet. Er is voor vele onder delen gebruik gemaakt van kunststof fen. De technische voorzieningen zijn in één centraal gedeelte opgesteld (op de tekening in no. 8). De zon is een welkome gast en de patio (15) geeft gelegenheid direct en volop van de zon te genieten. De plattegrond toont de opzet van het huis; door de voordeur komen we in de patio die aan de voor zijde een windscherm van kunststof heeft (gegolfde lijn), aan twee zijden zijn glaswanden die voor de helft open geschoven kunnen worden en de patio dan direct met de woonkamer ver binden. Patio kan vrij vertaald worden met „groen buitenkamer". Hier kan ieder van de zon genieten zonder dat de buurt van het tafereeltje meegeniet! ideeën opdoen!). Via een deur naar de gang (9) zijn we bij de achterdeur. De gang is zeer bijzonder, hier kan ge wassen, gedroogd en gestreken worden en er is een linnenkast. Aan de andere wand is tussen en onder de kastjes een werkbank gemaakt, ^ie u in.uit geklapte toestand op de foto ziet. JN de ouderslaapkamer vinden we behalve slaapgelegenheid, een plaats voor kleding en een werkblad over de hele breedte. Hier stonden een tele foon en een naaimachine op, wat er wel op wijst dat de ontwerpers er in gedachten actieve mensen in zagen wonen. De slaapkamers voor de kinde ren hebben alles wat daar gewenst is, met bovendien een flinke werkhoek bij het raam. Onder het werkblad staat een vrij laag ladenkastje op zwenkwieletjes, dit is ook als nacht kastje te gebruiken doordat het ge makkelijk verplaatsbaar is, wat ook bij kamers doen een groot voordeel is. De badcel is een badcombinatie, ge- achter weggewerkt worden (het pla fond van de patio is de blauwe of grijze lucht). De verlichting in dit huis is overal bijzonder mooi, nergens hangt er een lamp, maar de verlichting is opge nomen in het plafond of in een bak of onder kastjes. Nergens hoef je in het licht te kijken. Nog even uw aandacht voor de kasten, 3 hang- en 3 legkasten tussen no. 10 en no. 12. Behalve plankjes zijn er ook draadmandjes (uitschuifbaar) toegepast, met heerlijke overzichte lijke berging. Hoewel alles nog niet is opgenoemd zal het u wel duidelijk zijn dat de „woning 1975" tot in alle details is uitgewerkt. Men heeft tegelijk een wo ning willen maken welke in een niet al te verre toekomst in serie en tegen een voor welvarenden aanvaardbare prijs kan worden gebouwd en inge richt. Wc zullen in 197,5 niet allemaal een dergelijk huis het onze kunnen noe men, maar we kunnen er wel veel ideeën uithalen die we nu- al direct in onze eigen woning kunnen toepassen. We kunnen nu al in praktijk brengen wat de ontwerpers zich voor ogen stel den: beter wonen. Wie hierbij geadviseerd wil worden kan zich wenden tot het Provinciale woningadviesbureau van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. J. M. in 'tV.-J. (Artikel en clichés: „De Landbode")

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5