296 m DE grote houten schuur met rieten dak en twee ingangen (de mendeuren) waarboven de dak rand is verhoogd, behoort tot de oudste typen, welke we in Zeeland nog vinden. Er bevinden zich dus twee dwarsdelen in, aan weerszijden waarvan de tas en de vee- en paardestallen liggen. Een lange, doorlopende gang ligt over de hele lengte tussen stallen en tasvakken. Vanaf de deel krijgt men in deze schuur een inzicht in de construktie van de gebinten, gevormd door zware opgelegde balken en steunen, die gemakkelijk de eeuwen trot seren. Bezwaarlijker is, zoals de heer Burger ons zei, het onderhoud van het rieten dak, dat op ge zette tijden herstel en vernieuwing vraagt. HET is in deze omgeving dat we ditmaal ons object vonden en wel, gaande van Kapelle langs de nu gemoderniseerde en wat rechtgetrokken oude Wemeldingse Zandweg naar Wemeldinge. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Oude boerderijen in Zeel HET WOONHUIS APART Totnutoe vestigden we de aandacht op enkele boerderijen (Swake onder 's-Gravenpolder en „De Groote Geere" te Oostkapelle), waarbij het woon huis met de schuur één geheel vormde. Daarbij bevond zich in het eerste geval de hoofdingang in de lange zijgevel en in het andere in de kopgeyel. Hierdoor was ook de indeling van het woonhuis voor een groot gedeelte bepaald. De boerderij „De Jonge Bogaards" kenmerkt zich nu door een geheel losstaand woonhuis, gelegen in de lengterichting van de schuur, doch bezijden Het vrijstaande woonhuis met het typische trapgeveltje is gebouwd in gele IJsselsteen. het ambachtsgebied ligt, doch nu niet op Wemel- dings gebied, maar in een tot Kattendijke behoren de enclave, liggende tussen het grondgebied van Kapelle en Wemeldinge. Genoemde kaart geeft de situatie omstreeks 1840 weer. Later heeft een grenswijziging plaats gevon den in 1940 en is deze omgeving, waarin o.a. liggen de Wissenhoek en de Vijf Gemetenhoek (hierin ligt deze boerderij) aan Wemeldinge toegevoegd. De aanduiding van een perceel of combinatie 'van percelen met „hoek" is al heel oud en geeft als regel een situatie aan die eeuwen geleden al be stond. Zo zal zeer waarschijnlijk de benaming „wissenhoek" duiden op de teelt van wissen voor vlechtwerk, mandenmakerij e.d. die hier vroeger werd uitgeoefend. We hebben nu dus al vastgesteld dat „De Jonge Bogaards" ongeveer 125 jaar geleden daar aan- voor we hierna nog meer bewijzen zullen aanvoe ren. EEN ECHTE ZEEUWSE BOUWSCHUUR Dc bakkeet links staat op grondgebied De grens met Wemeldinge loopt door de woning en bakkeet door. Van Walcheren, waar we in een vorig artikel de geschiedenis van een boerderij te Oostkapelle nagingen, keren we nog eens terug naar Zuid-Beveland. Reeds kort na het ontstaan van dit eiland uit een kern, waaraan later vele polders en eilanden werden toegevoegd (b.v. Oost- en West-Baarland, Oost-Beveland en Wolphaartsdijk) was de streek om Kapelle bekend en werd genoemd in de oudste documenten welke bewaard zijn gebleven. Zo omstreeks 1100 tot 1200 schijnt dit ontstaan wel te liggen en in die tjjd is er voor het eerst sprake van het Ambacht van Kapelle, dat in leen werd verkregen door de Heeren van Ter Maelstede. IN DE HEERLIJCKHEIDT VAN CATTENDIJCKE Links passeren we de Eliwerveweg en waar de hoofdweg naar recht buigt slaan we een recht door lopende grondweg in, die ons over een korte afstand brengt bij de hofstede „DE JONGE BOGAARDS", welke naam als plaats- en gebiedsaanduiding in deze omgeving iedereen een begrip is. Ook officiële kaarten vermelden de hoeve en zo komen we die naam allereerst tegen op de topografische kaart blad F, waar de gebouwen nauwkeurig zijn inge tekend. De verkenning voor deze kaart vond plaats in 1936. De hofstede ligt op de kaart nog juist benoorden de grens van de gemeente Kapelle en bevindt zich op Wemeldings gebied. Een merkwaardige bijzonderheid is dat de bakkeet nog steeds op Kapels gebied ligt en de gemeentegrens met Wemeldinge tussen woning en bakkeet doorloopt. Wanneer men 's zomers in de keet Kuis, woont men dus te Kapelle, voor het overige te Wemeldinge. Reeds in vroege tijden bevond zich hier een iets hoger liggende rug tussen de twee genoemde dor pen, een strook vormende tussen de Zandweg en de huidige Postweg. Westelijk en Oostelijk daarvan lag het land laag en bestond uit een moerassig ge bied (o.a. de Vlake Moer). Nog op de rand van dat hogere gedeelte is des tijds de hofstede gebouwd. Straks zal blijken dat we daarvoor heel ver in de geschiedenis moeten teruggaan. Kaartmateriaal is bij het zoeken naar oude ge gevens onmisbaar en we hebben, teruggaande in de tijd, verder houvast gevonden aan de Kaart van het Oostambacht van Kapelle, gevoegd bij de Kro niek van. Kapelle-Biezelinge en Eversdijk door J. Bijlo. Hierop zien we eveneens dat „De Jonge Bo gaards" (ook wel geschreven „Bogaars") juist buiten Een idyllisch plekje het b< Wanneer men op enige afstand een totaai over zicht 'heeft van deze formidabele schuur ontkomt men niet aan de bekoring, die van het geheel uit gaat, waarbij de rieten bekapping met de golvende daklijn boven de mendeuren een belangrijke rol speelt. De waterput, de zgn. „vaete", omringd door zware scheefhangende knotwilgen op het erf niet ver van de schuur, accentueert de speciale sfeer van deze oude boerderij nog extra. wezig was en uit mededeling van de huidige be woner, de heer J. Burger, vernamen we dat eertijds de ingang tot het erf gesierd was met stenen palen, waarin het jaar 1781 was gegrift. Dat was dus ca. 180 jaar geleden. Een stuk paal met dit jaartal is nog aanwezig. Ons onderzoek naar ,de ouderdom der hoeve ging verder en ook hier kwamen de befaamde kaarttekenaars der familie Kattinga ons te hulp. Op hun fraai gekleurde kaart van Zuid-Beveland, opgenomen in 1747 is deze hoeve eveneens ge tekend, nauwkeurig op de plaats waar ze nu nog ligt, in het gebied van de Heerlijkheid Cattendijke. Het jaartal 1781 op de nu verdwenen palen van het hek duidde wellicht op her- of verbouw van schuur of huis, het is in geen geval het jaar waarin hier voor het eerst van bebouwing sprake was, het geen de laatstgenoemde kaart bevestigt en waar-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 18