TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK Richtlijnen ziektebestrijding fruitteelt Conservenerwten-kontraktvoorwaarden 264 in het seizoen 1964 bij de Iglo N. V. ZMUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD I\E ziektebestrijding in de fruitteelt is één van de belangrijkste cultuurmaatregelen om te komen tot regelmatige oogsten van kwaliteitsfruit. Voor het uitvoeren van een succesvolle ziekten- bestrijding is het een eerste vereiste dat de fruitteler goed op de hoogte is met de levenswijze van de belangrijkste veroorzakers van ziekten en plagen. Hierdoor kent hij de kwetsbare momenten in de ontwikkeling van de insekten, mijten en schimmels die hij moet bestrijden. Door het doen van waarnemingen kan hij in de meeste gevallen zelf de juiste tijdstippen voor het uitvoeren van de bespuitingen bepalen. Enkele waarnemingen speciaal die welke betrekking hebben op de ont wikkeling van schimmels leveren echter moeilijkheden op, terwijl nog zeer veel fruittelers niet in staat zijn alle benodigde waarnemingen zelf te verrichten. Daarom zal het voorlopig nog wel nood zakelijk blijven dat hun hierbij de behulpzame hand wordt geboden door het geven van waarschu wingen. Op vele bedrijven wordt nog te vaak gespoten, zonder dat daarvoor enige noodzaak aan wezig is. Dit is niet alleen op economische gronden verwerpelijk, doordat het een onnodige verhoging van de bedrijfskosten veroorzaakt, maar ook uit biologisch oogpunt zeer bezwaarlijk. De kans op het optreden van resistentie wordt verhoogd, terwijl tevens onnodig een groot aantal natuurlijke vijanden die onze helpers zijn bij het bestrijden van de fruitparasieten wordt opgeruimd. „SPUIT ZO WEINIG, ALS U DURFT |>OOR het verrichten van waarnemingen kan V het aantal bespuitingen zo klein mogelijk worden gehouden. Daarnaast is echter een gedegen kennis om trent de hem ter beschikking staande bestrijdings middelen even noodzakelijk. Om de juiste keus uit de vele bestrijdingsmiddelen te kunnen doen moet hij in de eerste plaats weten welk middel of met welke middelen een bepaalde para siet is te bestrijden. Tevens moet hjj echter weten onder welke omstandigheden deze middelen het beste kunnen worden toegepast en of er bepaalde voor- of nadelen aan hun gebruik zijn verbonden. Vele middelen oefenen n.l. naast hun bestrij dende werking nog zogenaamde neveninvloeden uit. Zijn deze ongunstig dan dient men ze te vermijden; van gunstige neveninvloeden moet zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt. Juist deze neveninvloeden bepalen in vele gevallen de keuze van het toe te passen bestrijdingsmid del, waardoor dit zowel voor de fruitteler als voor de voorlichter een ingewikkelde kwestie is geworden. Slechts algemene richtlijnen kunnen worden gegeven. Gezien de grote verschillen en omstandigheden waaronder de fruittelers werken, zal elke fruit teler uiteindelijk zelf voor zijn eigen bedrijf moe ten beslissen aan welk middel hij de voorkeur geeft. Diverse faktoren, zoals grondsoort, klimaat, ras, onderteelt, zijn mede van invloed op deze keuze. Veelal zal de ervaring van de fruitteler de doorslag moeten geven. Ook de noodzakelijkheid tegelijkertijd andere parasieten te moeten bestrij den of het uitvoeren van een gecombineerde be strijding van dierlijke parasieten en schimmels kan bepalend zijn voor de keuze van het middel. De menging van fungiciden met insekticiden levert n.l. extra moeilijkheden op, welke door een bepaalde keus van de middelen vergroot of ver kleind kunnen worden. Tenslotte dient men er rekening mede te hou den dat de bestrijdingsmiddelen niet alleen voor de parasieten, maar in de meeste gevallen ook voor de mens giftig zijn. Dit geldt zowel voor de toepasser van de bestrijdingsmiddelen als voor de konsument van de bespoten gewassen. NEEM VEILIGHEIDSMAATREGELEN AP de etiketten van alle bestrijdingsmiddelen zijn naast de gebruiksaanwijzing de voorgeschreven veiligheidsmaatregelen aange geven. Bovendien staat bij een -giftig middel een doodskop op het etiket, bij een schadelijke stof een z.g. Andreas-kruis. Indien de spuiter zich houdt aan deze voorschriften, welke in het Land bouw veiligheidsbesluit zijn vastgelegd en even eens de aanwijzigingen opvolgt van de Arbeids- inspektie weergegeven in haar publikatieblad P. no. 42, getiteld „Veiligheidsmaatregelen bij het werken met bestrijdingsmiddelen in land- en tuin bouw" zal hij zeker geen nadelige gevolgen ondervinden bij het toepassen van bestrijdings middelen. Tevens dient aan de gezondheid van de konsument te worden gedacht. Het gebruik van de meeste bestrijdingsmidde len is gebonden aan de zogenaamde veiligheids termijnen, waaronder wordt verstaan de periode voor de oogst, waarin het bestrijdingsmiddel niet meer mag worden toegepast. Indien men zich strikt aan deze veiligheidstermijnen houdt, behoeft er geen vrees te bestaan, dat er bij de oogst zich te veel residu op het fruit bevindt. Men loopt dan geen gevaar dat het fruit bij de verkoop in beslag wordt genomen of dat men zich aan een strafvervolging blootstelt, doordat men de volks gezondheid in gevaar brengt. de R. conservenerwten-onderhandelingskommissiè van de Stichting voor Contractteelt te Roo sendaal deelt mede, dat het overleg met de Iglo N. V. over de kontraktvoorwaarden voor Iglo- conservenerwten bevredigend is geweest. De kon trakten van Iglo N.V. zijn opgesteld op basis van de algemene voorwaarden zoals deze door het Landbouwschap en de Vereniging der Nederlandse Groenten- en Fruitverwerkende Industrie zijn op gesteld. De onderhandelingen met Iglo N.V. zijn gevoerd om in de toekomst meer uniforme regelingen tot stand te kunnen brengen en zijn een basis voor intensiever kontakt. Bij de Iglo N.V. zijn een drie tal kontrakten in gebruik, die aangepast zijn aan de teeltgebruiken in de verschillende gebieden. Deze gebieden betreffen Noord-Brabant, Noord- Holland en De Schermer. Met betrekking tot de voorwaarden voor het zaaien zijn deze alle gelijk in de verschillende ge bieden. Iglo levert het ontsmette zaad gratis. De regelingen voor hoeveelheid, periode en rij-afstand zijn eveneens dezelfde. Voor wat de teelt betreft zyn er verschillen. Een goed overleg en kontakt met de veldman is natuurlijk nodig voor het aan tal bespuitingen voor de oogst. Aandacht voor dit goede overleg is in alle gevallen voor de teelt blij vend gewenst. Wat de oogst betreft zijn er verschillen per ge bied. Wanneer Iglo de vrachtkosten betaalt geeft dit een lagere prijs; betaalt de teler deze kosten dan resulteert dit in een hogere prijs. In het alge meen bestaat de indruk dat de teler voorkeur heeft voor een wat lagere prijs maar dan zonder aftrekposten. Als de teler zelf maait en/of laadt, eventueel in samenwerking met een loonwerker of in een combinatie kan dit voor de teler goedkoper zijn. In Noord-Holland is er dit jaar een „vertrou- wenskommissie" die kontröle zal uitoefenen op het wegen der gedorste erwten alsmede op het bepalen van de hardheid der erwten. Per ha zal hiervoor door de Iglo 15,worden ingehouden en worden afgedragen aan de kommissie. Te overwegen is voor de andere gebieden een vertrouwenskommissie te laten werken voor het volgende seizoen. De garantieprijs per ha aan teler uit te betalen is gebracht op 1300,indien zaaien na periode 12 zou hebben geleid tot een verminderde bruto- opbrengst. De periodes zijn bekend bij de telers van Iglo en dienen om een Spreiding in de teelt en oogst te verkrijgen. Voor erwten gezaaid na periode 12 worden toe slagen gegeven. Voor periode 13 twee cent per kg, periode 14 vier cent per kg, periode 15 zeven cent per kg en in periode 16 tien cent per kg. Indien de erwten onverhoopt rijp worden geoogst is de bruto-opbrengst eveneens op 1300,per ha ge garandeerd door de Iglo. Het meerdere werk (rui- teren, dorsen, drogen) wordt vergoed met 275, per ha. De kosten voor hagelschaae zijn voor reke ning van de Iglo. De Iglo N.V. kontrakteert dit jaar geen rond- zadige rassen. De Stichting voor Contractteelt is erover verheugd dat de Iglo N.V. begrip heeft ge toond voor de situatie waarin de teler verkeert. Het zal in belang van fabrieken en teler zijn wan neer in de praktijk nog meer zorg zal worden be steed aan het voorkomen van onkruidvervuiling en grondvermenging. de R. Het prijspeil van appelen is in de afgelopen pe riode aanzienlijk gestegenr. Vrijwel alle rassen heb ben van deze stijging geprofiteerd maar toch wel in het bijzonder het ras Golden Delicious en daar van weer speciaal de beste kwaliteiten. In som mige gevallen werd hiervoor zelfs boven een gul den per kg betaald. Vooral België en Frankrijk toonden veel belangstelling. Voor de bew aarders is het een niet verwacht buitenkansje en opnieuw blijkt hoe moeilijk het is, vooraf iets te zeggen- over de prijsontwikkeling. Met de gang van zaken in het voorgaande seizoen voor ogen leefde alge meen de gedachte dat de eerste maanden van het nieuwe jaar de beste zouden zijn voor de fruit- afzet en dat het later zonder twijfel minder c<ni worden. Het tegendeel is het geval geweest. Slechts weinig telers kunnen profiteren van deze gunstige prijzen. De voorraden in de Zeeuwse koelhuizen zijn namelijk niet groot. Het zit er zeker in dat het friiitseizoen twee tot vier weken vroeger zal zijn afgelopen dan het vorig jaar toen er tot. eind aprilbegin mei volop appels te koop waren in Zeeland. Overigens is er geen reden tót klagen over de kwaliteit van de Golden Delicious die thans hoofdzakelijk afkomstig zijn uit de gascel- len. Wel is het zo dat hierin soms een te groen produkt is opgeslagen en dat komt er uiteraard niet beter uit dan het er in is gegaan. De gemid delde kwaliteit op de Zeeuwse veilingen is de laat ste weken- echter aanzienlijk beter dan in januari en februari toen er werd geruimd uit de gewone bewaarplaatsen en deels uit de koelhuizen. Ondertussen maken we ons weer op voor het nieuwe fruitseizoen. Gelukkig is in de afgelopen weken de ontwikkeling van de vruchtbomen wat afgeremd maar we zullen weldra moeten gaan spuiten en ook de grondbewerking moet worden uitgevoerd. Ten aanzien van het spuiten op onze fruitbedrijven zouden we deze week nog enkele algemene opmerkingen willen maken, na hetgeen we de vorige week schreven over de voorbereiding. Niet om hiermede iets nieuws naar voren te bren gen maar wel om nog eens nadrukkelijk te wijzen op de gevaren die er zijn verbonden aan het wer ken met de zware vergiften in de tuinbouw en wat we over de tuinbouw zeggen geldt ook voor de landbouw. Het is een bekend feit dat naarmate de ziekte bestrijding meer en meer wordt geperfectioneerd ook de problemen toenemen. Er staan ons vele middelen ter beschikking om de belagers van ons fruit te verdelgen. De voorlichting die we ontvan gen ten aanzien van het gebruik van de ons ter beschikking staande middelen is groot en goed maar regelmatig bemerken we dat verrassingen met bepaalde middelen en toepassingen toch niet uitgesloten zyn. De ziektebestrijding op onze tuïm- dershedrijven' is een van de moeilijkste cultuur- zorgen en ze vraagt een weloverwogen oordeel en inzicht in de mogelijkheden die er zijn onder de huidige omstandigheden. We hebben reeds eerder gewezen op de noodzaak van het opstellen van een goed spuitplan. We zouden ook het advies willen geven om bij het maken van dat plan toch ook zoveel mogelijk uit te gaan van niet al te giftige middelen en zeker de voorgeschreven veiligheids- termijnen in acht te nemen. We weten dat dit ge beurt in de tuinbouw. Ongelukken op dit gebied worden er gelukkig vrijwel niet gemaakt maar elke gebruiker van giftige bestrijdingsmiddelen heeft in dezen een grote verantwoordelijkheid. Wanneer er door een of andere oorzaak wat mis gaat heeft dit haar terugslag op de gehele be drijfstak. Het gebruik van de ziektebestrydlngs- middelen is in discussie en het kan o zo gemakke lijk „nieuws" worden voor de op copij beluste persmensen. Als tuinders moet ons er alles aan gelegen zijn elke aanleiding tot mogelijk gevaar te vermijden. We weten dat er over de bestrijdings middelen wordt gewaakt door de P. D. en dat er geen middelen worden vrij gegeven die niet ver antwoord zijn en tot in de finesses zijn beproefd. Ongelukken door nonchalance bij het gebruik van de middelen- of anderszins moeten voorkomen worden. Bij het begin van het seizoen mag dat nog wel eens duidelijk worden gesteld. Dat houdt niet alleen in dat we er voor zorgen dat de bestrij dingsmiddelen op ons bedrijf goed achter slot en grendel zijn opgeborgen maar ook dat de man er mee werken moet, de kleding heeft die in dat ge val nodig is en geen gevaar biedt. Ook op dit gebied is er veel goeds te koop. Ons advies is om te zorgen voor een perfecte bescher ming van zichzelf of van de arbeider die niet de giftige middelen moet werken. Vooral bij jonge ren zien we nog wel eens een nonchalante houding in dezen. Als de spuitmachines uit de schuren ge haald worden, maak er dan een verantwoord ge bruik van! Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8