Van allerlei en overal NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR MEISJES MECH ANIS ATIEN1EU W S 273 Vakschool voor Meisjes V R IJ 13 A G 2 0 M AART 1 53 0 4 ZEI.FI.ADENI)K EN -LOSSENDE LANDBOUWWAGEN Een landbouwwerktuig dat ook in Nederland een steeds grotere toepassing gaat vinden in de mechanisering van de landbouw is de zeliladende en -lossende wagen. Vooral waar één man alle werkzaamheden bij het laden en lossen van hooi, gras en groenvoer dient te verrichten, hebben deze typen wagens in de praktijk bewezen tot aanzien lijke besparingen te leiden. Niet alleen werd een besparing aan mankracht verkregen, doch boven dien werd aan arbeidssnelheid en -kwaliteit aan zienlijke vooruitgang geboekt. Het lijdt dan ook geen twijfel of de ze'fladende en -lossende wagens zullen ook hier te lande opgang gaan maken. Ook de Mengele fabrieken te Günzburg (Duits land) heeft een dergeMjk type wagen ontwikkeld. Na vele jaren van intensieve beproevingen en ver beteringen in Duitsland zijn thans ook de Mengele ze^ladende en -lossende landbouwwagens type ES 30 L éénassig) en ZS30 L twee-ass g) op de Nederlandse markt verschenen. Importeur is, zoals voor alle andere Mengele-landbouwwerk- tuigen, de N.V. MOTRAC te Zutphen. De capaciteit van deze wagens is ca 25 m3. Met de pick-up trom mel is de wagen in 5 minuten beladen. Voor het lossen behoeft men de schraapbodem slechts in tegengestelde richting te laten lopen om de wagen in ca. 3 minuten gelost te hebben. Snelheid en per sing van het te laden c.q. te lossen materiaal zijn vanaf de trekker regelbaar. De zelfladende en -lossende landbouwwagens type ES 30 L en ZS 30 L bieden enke'e voordelen; één der belangrijkste is dat de brede pick-up trom mel (werkbreedte 1450 mm) achter de wagen wordt gemonteerd. Deze trommel kan door middel van een bijbehorend transportwagentje snel op- en afgebouwd worden. Na demontage kan door mid del van snelsluitingen in een paar tellen een strooiwalsenaggregaat worden gemonteerd. De wagen kan derhalve het gehele jaar dienst doen De directrice; H. J. YBES. als zelfladende en -lossende wagen, mestversprei- der of als normale landbouwwagen. DE MASSEY FERGUSON MAAIKNEUZER M-F 70. Brinkmann Niemyer te Zutphen introduceert een nieuw type maaikneuzer. Nieuw omdat het wordt gedragen in de drie-punts ophanging van de trekker, aan de rechterzijkant van de trekker werkt en bediend wordt door het hydraulisch sys teem en de drie-punts ophanging van de trekker. Een permanente gewichtsoverbrenging van de kneuzer op de achterassen van de trekker voor komt slippen van de trekkerachterwielen waar door voldoende tractie voor het trekken van een silage wagen behouden blijft. De werkzaamheden die met dit werktuig verricht kunnen worden zijn o.m.: het maaien en laden van groenvoer in één bewerking, het kwetsen van gras ter bevordering van snéHer drogen, het laden van hooi en stro, het hakselen en spreiden van het gewas over het land, het klappen van aardappelloof, het koppen van bieten en tegelijkertijd laden, het maaien van mais voor silage, met of zonder voorzetapparaat. Daarnaast nog een aantal moeilijk te verrichten karweitjes zoals wegbermen schonen, maaien van onkruid, verwijderen van boomblad, sneeuwrui men. De M-F 70 maaikneuzer kan dan ook een machine zijn die het gehe1^ jaar door op de boer derij gebruikt kan worden. Het benodigd trekkervermogen is 2530 pk, terwijl de capaciteit per uur: 15 ton groen gewas bedraagt. De breedte van trekker met maaikneu zer is 296 cm en de hoogte in werkstand 310 cm. Het gewicht van de kneuzer bedraagt met frame 400 kg en de verdeling van het gewicht op de M-F 35 trekker met opgebouwde maaikneuzer: op de vooras 495 kg. op rechterachterwiel 1085 kg en op linkerachterwiel 445 kg. Door de zijdelingse aanbouw zijn de werkzaamheden goed te overzien. HOOI HAKSELEN CTEEDS meer wordt hooi op het land geperst, maar toch is men met deze oplossing niet helemaal gelukkig, omdat volledige mechanisatie zo niet onmogelijk, dan toch wel moeilijk en voor al kostbaar is. De Amerikaanse exDerimenten met hooiwafels zijn hiervoor een duidelijke aanwijzing. Tien tot vijftien jaar geleden zijn de Duitsers al begonnen met hooi hakselen. De Amerikanen waren nog eerder: de veldhakselaars heetten er oorspronkelijk „hooihakselmachines" Toch heeft dit hakselen, ondanks allerlei voor delen, zich niet doorgezet, vooral omdat men eer der kan persen dan hakselen en omdat bij droog hooi nogal brokkelverliezen optreden. De geventileerde hooiopslag biedt nieuwe mo gelijkheden en zo bliikt men dan ook in Engeland begonnen te zijn met experimenten, waarbij vooral van Duitse ervaringen gebruik werdt gemaakt. Volgens „Farm Mechanisation" droogt men daar tot 40 vocht op het land. Dat moet vlug gebeu ren en daarom wordt een stengelpletter of maai kneuzer bii de oogst ingeschakeld. Er wordt niet te kort gehakseld. waarbij de voordelen van een goede mechanische verwerking er niet op voor uitgaan. Bij het in de tasruimte blazen wordt door een draaiende verdeler het hooi op zijn plek ge bracht en ontmenging tegengegaan. De experimen ten worden interessant genoemd. LOS TRANSPORT I OS transport van granen, kunstmest, cemeni, enz. neemt steeds grotere vormen aan. Als men zaaigraan of kunstmest los gestort in een wagen naar het land brengt, kan men ook net van de wagen in de zaaimachine of kunstmeststrooier brengen nog mechaniseren. Het vermelden van nieuwe werktuigen In deze rubriek houdt geen redakticnele waar dering in omtrent de hoedanigheden enz. van het betreffende werktuig. Het idee daarvoor werd door een Russische in genieur als volgt uitgewerkt. In de wagen wordt een bak geplaatst met een opening in de bodem. Vandaar voert een vijzel het produkt omhoog tot boven de bak van de zaaimachine of kustmest- strooier. Door een slang loopt het produkt naar beneden en door de slang boven de bak heen en weer te bewegen, vult men die naar wens. Het bijzondere is de aandrijving van de vijzel. Deze geschiedt met een hydraulische motor, waar bij de olie uit het hydraulische systeem van de trekker wordt afgetapt, aldus „Landbrugstekrhsk Magasin" van november '63. MECHANISATIE TUINBOUW IN de U. S. A. is men op de mechanisatie van de 1 akkerbouw al lang uitgekeken, al worden de machines dan ook nog steeds geperfectioneerd. De veehouderij kwam daarna aan de beurt en de mo gelijkheden tot mechanisatie zijn vele. Ook die pro blemen ziin wel opgelost, al zal niet ieder even gemakkelijk over de kosten heenstappen en moet men met grote eenheden te maken hebben, wil de exploitatie rendabel worden. Na akkerbouw en veeteelt wierp men zich op de tuinbouw, waarbij al heel aardige resultaten zijn verkregen. Men schudt noten en diverse soorten fruit mechanisch, men oogst asperges met machi nes, bonenplukmaehines kennen ook wij reeds, er wordt aan sla-oogstmachines gewerkt, enz. Het gemakkelijkst is hierbij de oogst van pro- dukten voor de conservenindustrie, maar men wil verder, al consumeert de Amerikaan dan ook een veelvoud van hetgeen wij aan blikgroente en diep- vriesconserven nodig hebben. Onlangs gingen enige onderzoekers eens pein zen over de mogelijkheden bii de druiven teelt en kwamen daarbij tot de conclusie, dat men de wijn stokken eigenlijk in grote plasticbuizen moet „plan ten". Door de buizen stroomt langzaam een geschikte voedingsstof met van alles erin. tot aan hormonen toe. Elk jaar vormen de wijnstokken nieuwe uit- loners met druiven. Deze ranken worden dan vol ledig afgesneden en de trossen druiven worden er in de machine afgehaald. Het volgend jaar her haalt dit proces zich. Eventueel kan men tussen de buizen nog een geschikt nagewas telen, aldus „Agricultural Enginering" van sentember '63. Of deze suggestie de toekomst zal zijn of een fantasie zal blijven. is de vraag. Vast staat even wel. dat men in de U. S. A. al ver met de gemecha niseerde groenteteelt is, die daar op zeer grote be drijven tot duizenden hectaren toe wordt uit geoefend. Men zoekt nog steeds an het ia niet on waarschijnlijk, dat over een tiental iaren de groen teteelt everi^ep** gemechaniseerd zal zijn als thans de overige landbouw. MELKKOELERS IN West-Duitsland zijn volgens „Landtechnik" 291.300 melkmachines op bedrijven groter dan 2 ha en 10.100 individuele en 4.700 gezamenlijke koelinstallaties met kunstmatige koeling. Dus niet alleen een koeling met behulp van koud water. Het zal onnodig zijn er nog eens op te wijzen, dat door onmiddellijk na het melken tot een vrij lage temperatuur te koelen, de ontwikkeling van bacteriën in aanzienlijke mate wordt afgeremd. Nu kan men zeggen, dat dit bij ons niet zo nodig is, omdat 's zomers de melk wel doch zeker niet overal tweemaal per dag wordt opgehaald. Doordat de melk snel in de fabriek is. zal de bac terie-ontwikkeling nog niet ver zijn gevorderd. Maar men kan het ook anders zien en eron wij zen, dat wij, als exporterend land. veel sterker op de kwaliteit moeten Ietten dan Duitsland, als im porterend land. Zo bekeken geven de ruim 10.000 bovengenoemde mechanische melkkoelinstallaties te denken. De achteruitlopende positie van onze eieren op de Duitse markt kan daarbij als waarschuwing dienen. GEEN PLOEGSCHAREN SCHERPEN IN de U. S. A. heeft men al enige tientallen jaren ploegscharen, die niet worden gescherpt. Ook in Europa begint belangstelling te komen voor ploegscharen, die geen nawerk vragen. In een nummer van „Landtechnik" wordt melding ge maakt van een Rabewerk Clausing schaar, die uit twee op elkaar geperste staallagen bestaat. Zij heb ben een ongelijke hardheid en de zachtste slijt du« het hardst, waardoor altijd een scherpe rand over blijft. Vanzelfsprekend slijt de schaar sneller en moet dus vlugger worden vervangen dan anders, maarscherpen kost geld, vraagt vakkennis en wat misschien no<* belangrijker is, tijd. De Bayerische Plugfabrik brengt goedkope scha ren van speciaal staal, die ook niet gescherpt wor den, doch na een tijdlang gebruikt te zijn moeten worden vervangen. (Adv.) BERGWEG 6 - GOES - Tel. 01100—6353 Ingang P. C. Quantstraat AANGIFTE LEERLINGEN begon 16 maart op alle werkdagen van 4.005.00 uur, behalve zaterdag, of na telefonische afspraak, (uitgez. tijdens paasvakantie van 26 maart7 april). VORMINGSKLAS toelatingseis tenminste 3 jaar H.B.S. of M.M.S. of V.H.M.O. of U.L.O.- diploma A of B. 3-JARIGE VOOROPLEIDING VOOR LERARES N.O. toelatingseis getuigschrift primaire opleiding. LERARESOPLEIDING Na (naaldvakken) en LERARESOPLEIDING NXIX (landbouwhuishouden) Toelatingseis voor de laatste opleidingen ge tuigschrift vormingsklas of 3-jarige voor opleiding. In verband met de organisatie van het nieuwe cur susjaar is het van belang, dat de leerlingen zich vóór 1 mei opgeven, eventueel voorlopig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17