TUINBOUWKLANKEN DINGEN m DE WEEK Een logisch vervolg op de reeds zo bekende Rotavator, maar 241 0C afgestemd op minder diepe grondbewerking, zoals: stoppelen -schij- veneggen - cultiveren - onkruidbestrijding weiland scheuren enz. werkbreedte: 180 cm trekkracht 25 pk VRIJDAG 13 MAART 1964 IOK op ZUID-BEVELAND geldt het gezegde: „Eén zwaluw maakt nog geen lente". Bijna zouden we willen zeggen, gelukkig niet. Op de meeste bedrijven is er n.l. altijd wel zoveel werk dat men blij is dat de natuur zich een beetje aan de regels houdt. Een erg vroeg jaar past de tuinbouwers niet. De afgelopen 14 dagen waren er verschillende evenementen in ons gebied. Er werden enkele boomgaarden tegen hoge prijzen verkocht. Te hoog? Niemand mag zich inbeelden daarover een oordeel te kunnen uitspreken. We kunnen hoogstens enkele gedachten naar voren brengen. Schrijver van aeze klanKen uit Zuid-Beveland vindt dat: le. een grondprijs van 5 tot 10.000 gulden per ha, zoals in het verle-en vaak getaxeerd, erg laag is. Wat hebt u liever: een tractor van 20 pk of één ha grond? 2e. dat, ondanks alle economische overwegingen, grond een waarde heeft die niet is uit te drukken in tabelle?. en cijfers. 3e. dat die mensen die altijd alles te duur of niet goed achten, moeten bedenKen dat de „Cost voor de baet" uitgaat. Een ander evenement was de. kleinfrrütteeHdag. De lezingen stonden op een redelijk peil en al was er weinig of geen nieuws, de ondernemer moet zich als het ware steeds in een milieu begeven met een sfeer betreffende zijn beroep. Het is ons opgevallen dat pas nu het verband tussen prijs en aanplant in de kleinfruitteelt ten volle tot velen gaat doordringen, terwijl dit voor anderen al jaren een bekend feit is. Realiseert men zich wel voldoende dat het met hardfruit ook zo is? Alleen het aantal jaren maakt verschil. De veiling Kapelle-Biezelinge en Omstreken hield haar ledenvergadering. Vooral ook de economie op ae veiling kwam daar ter sprake. Het is dan ook belangrijk. We geloven dat het wenselijk is dat dergelijke grote be drijven de hulp inroepen van specialisten op het gebied van arbeidsratio- nausatie en techniek. Een bestuur, hoe uitnemend ook, verstaat haar taak juist als ze bepaalde zaxen aan anueren opdraagt en pas na overleg met deskundigen, zelf be slissingen neemt. Op de bedrijven wordt o.a. het snoeihout' verbrand en met het beëindigen van de snoei, vinden we het „vreugdevuren". IN de afgelopen weken zijn op SCHOUWEN- DUIVELAND weer de jaarlijkse vergaderingen gehouden van de onderafdelingen van de coöp. veiling „De Zuidhollandse Eilanden" te Rotter dam. De afzet der produkten van tuinbouw en fruitteelt op Schouwen-Duiveland vindt allemaal plaats via deze veiling, zodat de gang van zaken aldaar ook voor onze telers uitermate belangrijk is. Op deze vergaderingen zijn dan ook altijd aan wezig het dagelijks bestuur en directie van deze veiling, om de belangen van aanvoerders en vei ling regionaal te bezien en in gezamenlijk over leg te regelen. Vooruitlopend op de algemene ver gadering te Rotterdam gaf de directeur een over zicht over 1963. Het totaalbeeld is gelijk aan vele veilingen in Nederland over 1963, n.l. een grotere omzet aan produkten en een lagere omzet in geld. Toch is na normale afschrijving en reservering nog een winst behaald, zodat we nog tevreden mogen zijn. Voor 1964 staan diverse kostenverhogende factoren, te wachten, die de directeur schatte op ongeveer 15 Gebleken is dat uit de ontvangen fusthuur na aftrek van de noodzakelijke afschrij ving, te weinig over blijft voor fust-reparatie en opslag van het fust, zodat hier verlies wordt ge leden. Toch was de directeur nog een voorzichtige optimist, en een opgezette begroting voor 1964 dacht hij sluitend te kunnen maken bij een geld- omzet van 14 miljoen. Het dagelijks bestuur werd dank gebracht voor de uitstekende verzorging van de fruitdozen, uitgereikt aan de patiënten van beide ziekenhuizen te Zierikzee door de fruitfee tijdens haar bezoek in september 1963. Naast een paar appels en peren zaten in deze doos ook nog druiven, een perzik en een banaan. Voor deze medewerking werd het dagelijks be stuur een prachtig presentieboek voor vergade ringen van bestuur en commissie van loezicht aan geboden. In zijn dankwoord zegde de voorzitter der vei ling alle steun toe bij corso-deelname, en stelde voor om ook in 1964 weer fruit uit te reiken aan de ziekenhuispatiënten in de corsoweek. Betreurd werd dat geen overeenstemming tot stand was gekomen over de contractprijs van knolselderij, daar reeds in Zeeland verkocht was voor 19 cent per kg. Tenslotte zal het vervoer der produkten naar Rotterdam duurder worden en wel 1 cent per kist. Uit alles bleek dat bestuur en directie alles doen om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken voor leden en veiling. Wij sluiten ons aan bij de wens van de voorzit ter dat dit ook in 1964 moge slagen, en wekken de leden op om ook de algemene vergadering te Rot terdam bij te wonen. WOENSDAG 4 MAART was het eindexamen van de Bloembollenteeltvakschool te Steen bergen. Na 68 weken (1 dag per week) slaagden alle 19 cursisten er in het zo begeringswaardige diploma in ontvangst te nemen. Het eiland T HOLEN was verhoudingsgewijs goed vertegenwoordigd; vijf kwekers behaalden het diploma bloembollenteelt. Gefeliciteerd heren! De weg is nu gebaand om bij het Landbouw schap een vergunning als bloembollenteler te ver krijgen en kan begonnen worden met een tulpen- kraam op te bouwen. Hopenlijk zal dit, evenals bij het destijds eerst geplaatste warenhuis, het startsein zijn voor uit breiding of nieuwe teeltrichting in ons gebied. Voorzover bekend zijn er weer al verschillende nieuwe aanmeldingen binnengekomen om de bloembollenvakschool te bezoeken. Laten we ho pen dat het voor alle telers een begrip gaat wor den zoals in de fruitteelt eerst naar de vakschool en dan pas de teelt gaan beoefenen (trouwens dit is dan ook alleen maar mogelijk op contract zolang geen vergunning aanwezig is). Er zijn ook wel stemmen opgegaan om schakelcursussen te orga niseren, dit speciaal voor diegenen die reeds in het bezit zijn van een bepaalde vergunning. Op Tholen gaan er verlangens uit om een schakelcursus te volgen in de richting bloementeelt. Bij voldoende belangstelling (min. 14 pers.) zal het zeer wel mo gelijk zijn een dergelijke cux-sus aan te vragen. Het gladiolen planten staat na de dooi voor de deur, allereerst het kralen zaaien. Dit jaar speciaal zal weer een groot kapitaal aan plantgoed aan de natuur en de grond worden toevertrouwd, want het plantgoed is duur. Het zal dan ook verstandig zijn op verantwoorde wijze het plantgoed te ont smetten en alle nodige voorzorgsmaatregelen te treffen. De struktuur van de grond belooft in vele gevallen uitstekend te zijn, Y/at gaan we doen; een chemische onkruidbestrijding toepassen? Het is zeer goed mogelijk. Denk er eens over na en/of laat u hierover bijtijds op deskundige wijze voor lichten. Alleen op verantwoorde wijze gladiolen telen kan een goed belegde boterham opleveren. Vergeet niet dat men in vele gevallen begint met minstens 10,per roe aan plantgoed in de grond te stoppen DlJZONDER snel verliep in de laatste week van februari de ontwikkeling der vruchtbomen. We gingen by de peren reeds denken aan de voor- jaarsbespuiting. „Als het zo doorgaat is begin maart het muizenoor-stadium door de knoppen bereikt", zo dachten we. Degenen, die zich reeds zorgen maakten over deze snelle ontwikkeling, hebben ondertussen moeten ervaren dat ze daarmee tc voorbarig zyn geweest voor dat moment, want in de eerste week van maart is de ontwikkeling weer flink afgeremd. Toch mogen we er van uitgaan dat de ziekte bestrijding op onze fruitbedrijven weldra de volle aandacht zal moeten hebben. Is de machine, waar mee dit werk uitgevoerd moet worden, klaar voor deze taak? Staan u straks, wanneer wordt ge draaid, geen verrasingen te wachten die voorkomen hadden kunnen worden bij een goed onderzoek in de stille tijd? Het zyn maar enkele vragen, die echter wel ge steld mogen worden bij het begin van het seizoen. Wanneer het spuitseizocn eenmaal is aangebroken, moet dikwijls elke geschikte spuitdag benut worden. Elk uur, dat de machine niet kan werken, zal geld kosten. Daarom deze vraag by het begin van het seizoen. Zorg er voor dat de machines voor 100 in orde zyn! Wc mogen aannemen dat het spuitschcma klaar is, dat men inzicht heeft in de aard van de be- strydingen die moeten worden uitgevoerd en in de middelen die hiervoor beschikbaar zijn. Het is niet eenvoudig om een spuitschema klaar te maken, maar wanneer men als teler zijn vak verstaat cn zich geregeld op de hoogte stelt van wat cr op het gebied van de ziektebestrijding te koop is, zal men toch tot verantwoorde besluiten kunnen komen. Straks zullen ook weer de bekende kaarten van de waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding verschijnen. Ze zyn goed cn nuttig. We zouden ze niet graag willen missen, evenmin als trouwens de aanwijzingen via de radio 's middags om half een. Toch mogen we nog wel een keer waarschuwen tegen het „spuiten op de kaarten van de waar schuwingsdienst". Wc weten dat dit nog altijd ge beurt, maar dat is toch niet de bedoeling van deze kaarten. Elke teler zal voor eigen bedrijf een be slissing moeten nemen ten aanzien van het tijdstip waarop hy met de bespuitingen gaat beginnen. De eigen waarneming is van zeer groot belang by de bestrijding van vele ziekten cn plagen. Uiteraard kan daarbij cen dankbaar gebruik gemaakt worden van de mededelingen, afkomstig van de instituten, die zich hierop hebben gespecialiseerd, maar dat zijn altijd slechts algemene, globale richtlijnen, die nimmer voor een ieder en onder alle omstandig heden dezelfde waarde hebben. We willen dit nog eens nadrukkelijk aan de orde stellen omdat we weten dat tegen de grondregel van de ziektebestrijding: handelen op grond van de eigen waarnemingen, dikwijls wordt gezondigd. Ook op het kleinfruitbedrjjf gaat de ziekte bestrijding in de komende weken de aandacht vra gen. Daarover meer in een kort artikeltje elders op deze pagina's opgenomen. Tot de volgende week. en ook uitgerust met toeren- regeSaar van de messenwals. Eveneens leverbaar in speciale uit voering voor rijencultuur, (b.v. aardappelen). - WANROY N.B. - TEL. 08859-341 IMPORTEUR

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9