Van het Landbouwschap Zaaizaad- en grondbehandeling tegen insekten bij bieten 237 Bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap VRIJDAG 13 MAART 1964 IN de gewone maandelijkse bespreking van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap met de minister van Landbouw heeft het Land bouwschap aan de minister zijn voorstel bekend gemaakt omtrent de richtprijs voor de melk voor het nieuwe melkprijsjaar april 1964april 1965. Voorgesteld werd een richtprijs van 33 cent per kg melk met 3,7 vet. Daarbij heeft het Land bouwschap de mogelijkheden aangegeven op welke wijze deze richtprijs kan worden gerealiseerd. Voorts heeft het Landbouwschap aan de minis ter medegedeeld, verdergaande maatregelen nood zakelijk te achten ter ondersteuning van de prijs van consumptieaardappelen. Een geleidelijke prijs verhoging zou kunnen worden bereikt door de ge legenheid open te stellen tot het overnemen van consumptiewaardige aardappelen. Hierbij zou de prijs elke week moeten worden verhoogd met 20 ets. per 100 kg als een vergoeding voor de bewaar- kosten en de bewaarrisico's. Het Landbouwschap heeft de minister ervan in kennis gesteld, dat het betreurt dat in het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen voor deze voorstellen geen meer derheid kon worden verworven. In het onderhoud is verder van gedachten ge wisseld over de noodzakelijke verhoging van de prijzen van tarwe en voedergranen voor de ko mende oogst. De ontwikkeling van de besprekin gen in Brussel over het plan-Mansholt dienen ech ter te worden afgewacht. Deze besprekingen wor den eind maart voortgezet en daarna op 14 en 15 april. Opnieuw heeft het Landbouwschap de aandacht van de minister gevestigd op het vraagstuk van de bedrijfsgebouwen. Het Landbouwschap heeft hierbij nogeens gewezen op de noodzaak om in de prijzen van de produkten rekening te houden met de kosten voor de aanpassing van de bedrijfs gebouwen aan de moderne eisen. Verder heeft het Landbouwschap medegedeeld in'het kader van het pachtprijsbeleid de volgende maatregelen te wensen: verhoging van de hoogst toelaatbare pachtprij zen voor gebouwen, die wat inrichting en outillage betreft beantwoorden aan de eisen van de moderne bedrijfsvoering; verlening van de bevoegdheid aan de grond kamers om voor door de verpachter in over eenstemming met de pachter aangebrachte of aan te brengen bijzondere voorzieningen in de gebouwen een pachtprijsverhoging toe te staan ten bedrage van een redelijk percentage van het door de verpachter geïnvesteerde kapitaal. De minister zegde toe, dat het Landbouwschap over deze aangelegenheid binnenkort nader zal worden gehoord. Het Landbouwschap heeft bovendien gewezen op zijn wensen ten aanzien van fiscale maatrege len ten behoeve van de verbetering der bedrijfs gebouwen, met name wat betreft vervroegde af schrijving en investeringsaftrek. De minister deel de hierop mede, dat een interdepartementale werk groep thans eventuele maatregelen ter zake be studeert. BESTRIJDING RUNDERTUBERCULOSE DOOR LANDBOUWSCHAP iN de onlangs gehouden openbare vergadering van het Landbouwschap zijn o.m. de volgende besluiten genomen: Besloten werd een ontwerp-verordening bestrijding rundertuberculose te publiceren in het Mede delingenblad Bedrijfsorganisatie. Deze verordening zal de bestrijding van de rundertuberculose regelen, nadat de t.b.c.-wet is ingetrokken. Deze intrekking wordt thans door de Staten-Generaal behandeld en zal vermoedelijk per 1 mei 1964 een feit zijn. De ontwerp-verordening bevat vrijwel geen nieuwe bepalingen. Voor het grootste deel is het een bundeling van de voorschriften die de gezondheidsdiensten hebben opgesteld. Toevoegingsverbod, verbod tot het houden van reactiedieren en verplichting tot periodiek en zo nodig incidenteel onderzoek gelden ook nu reeds op grond van de voorschriften van de gezondheidsdiensten. Voorts is men er bij het ontwerpen van de verordeningen van uitgegaan, dat de samenwerking met het Bedrijfsschap voor de Handel in Vee, die bij de bestrijding van de abortus Bang is gegroeid, ook hier zal worden voortgezet. In het bijzonder gaat het daarbij om de regeling voor de tb.c.-vrije markten. Deze regeling is in het ontwerp uiteraard slechts opgenomen voor veehouders die zelf ter markt aanvoeren. De voornaamste regeling zal door het Bedrijfsschap voor de Handel in Vee moeten worden vastgesteld. Gemeentelijke verordeningen die op dit gebied ten aanzien van de t.b.c. bestaan, kunnen dan vervallen. WIJZIGING SLACHTVERGOEDINGENBESLUIT ABORTUS BANG Op voordracht van de hoofdafdeling Veehouderij werd besloten tot wijziging van het Slachtvergoedin- genbesluit bestrijding abortus Bang. Het Slaehtvergoedingenbesluit stelt als voorwaarde voor het houden, van aanspraak op slachtvergoedingen onder meer, dat de veehouder schriftelijke aanwijzingen van de gezondheidsdienst heeft opgevolgd met betrekking tot het houden van runderen die als besmet zijn aan gemerkt. Het is echter gebleken, dat er behoefte bestaat aan de mogelijkheid om dergelijke aanwijzingen ook te geven ten aanzien van runderen met een twijfelachtige reactie. Ook deze runderen kunnen namelijk gevaar voor besmetting van andere runderen opleveren. De wijziging waartoe thans is besloten geeft de gezondheidsdiensten deze bevoegdheden. FINANCIËLE REGELING RIJK WATERSCHAPPEN De Unie van Waterschapsbonden heeft zich enige tijd geleden met een uitvoerig rekest tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend, waarin het aandringt op een rijksbijdrage in de gewone kosten van het waterschapsbeheer. Besloten werd tegenover de minister van Verkeer en Waterstaat zijn instemming te betuigen met het standpunt van de Unie van Waterschapsbonden. GARANTIEPRIJZEN POOTAARDAPPELEN Evenals de'hoofdafdeling Akkerbouw verenigde het Bestuur zich met het voorstel van de Pootgoed- commissie om de garantieprijzen voor pootaardappelen enigszins te verhogen. Door de garantieprijzen wordt voorkomen, dat het prijspeil van de pootaardappelen tot een zeer laag niveau zou dalen. Voorgesteld wordt om de garantieprijzen voor oogst 1964 te verhogen met 1,50 voor de klassen S tot en met A, sortering 28/45; met 1,voor klasse B, sortering 28/45; met 1,voor de klassen S tot en met B, sortering 35/50, uitsluitend voor eersteling en rode eersteling. Geen verhoging wordt voor gesteld voor sorteringen boven 45 mm. Over deze verhogingen is nog overleg gaande met de pootaardappelhandel. VERHOGING AREAALHEFFING POOTAARDAPPELEN Het Bestuur onderschreef de mening van de Hoofdafdeling Akkerbouw en kon zich met een door door de Pootgoedcommissie voorgestelde verhoging van de areaalheffing voor pootaardappelen verenigen. Deze commissie acht het gewenst om deze „verzekeringspremie" ter financiering van de garantieregeling voor pootaardappelen op 60,per hectare te brengen. Deze heffing bedroeg voorheen f 130,— per hectare, maar is twee jaar geleden verlaagd tot 100,— en vorig jaar tot 50,per hectare, aangezien de beschikbare reserves waren aangegroeid tot 14 miljoen. Het ziet er echter naar uit, dat deze reserves dit jaar ernstig zullen worden aangetast, vandaar dat een verhoging van de heffing wordt overwogen. De heffingsverhoging tot f 60,per hectare zou ook betekenen dat de exporteurs-omzetheffing wordt verhoogd van 0,25 tot f 0,30 per 100 kg. Het is mogelijk, dat een verdergaande verhoging van de areaalheffing zal worden overwogen zodra meer bekend is omtrent het verlies dat dit jaar zal worden geleden op de restanten pootaardappelen die worden overgenomen. ÏYE hoeveelheid zaad per ha gebruikt bij bieten wordt steeds geringer, de eisen gesteld aan de plan ten per stuk steeds hoger. Om een goede stand te waarborgen juist tijdens de kritieke periode kort na de opkomst, is een goede bescherming tegen in sektenaantasting zeer belangrijk. Hierbij volgen dan in 't kort enkele aanwijzingen ten aanzien van de bestrijding van ritnaalden in (koperworm), emelten en bietekevertje. RITNAALDEN EN EMELTEN HIERTEGEN kan met geringe kosten aan mid- del (nog geen dubbeltje per kg zaad) een zaadbehandeling worden uitgevoerd. Praktisch al het bietezaad komt, alleen ontsmet met kwik tegen kiemschimmels, bij de boer aan. Er heerst nog wel eens het misverstand dat deze ontsmetting ook voldoende is tegen de hierge noemde insekten. Dit is bepaald niet het geval. Daarnaast wordt er nog te weinig bij stil gestaan dat niet alleen ritnaalden maar ook schade door emelten voorkomen kan worden door een zaad- behandeling. Wij vragen ons af of het niet mogelijk is dat de leveranciers van hietezaad dit in het vervolg zowel ontsmet met kwik, als behandeld met een insek- ticide, afleveren. Zolang dit niet het geval is zal de boer het zelf moeten doen of laten doen wat vooral bij kleine partüties van bijv. enkele kilo's, nogal omslachtig is. Men moet er weer mee naar een bestrhdin^cmiddelpn- of zaadhandelaar en 't slot van het liedje is dat men het maar nalaat of het middd! piordigweg over het zaad in de zaaimacbine strooit. Dit laatste moet beslist afgeraden worden, de hechting en de verdeling ziin onvoldoende en bij overdocaVing kans op kiemremming zeer zeker aanwezig. Deze behandeling moet plaatsvinden met speciaal voor de zaadbehandeling samengestelde poeders: Aldrin 25 8 gram per kg bietezaad heptachloor 25 5 gram per kg bietezaad lindaan 20 5 gram per kg bietezaad Volgens de laatste mededelingen van de Plante- ziektenkundige Dienst worden ritnaalden iets beter bstreden met een grondbehandeling. Deze is echter veel duurder dan een zaadbehandeling. Gezien de risiko's die men op gescheurd grasiand loopt willen wij deze mogelijkheid echter toch wel nadrukkelijk onder de aandacht brengen van degenen die een zware aantasting door koperworm, emelten of van beide verwachten. De middelen voor grondbehandeling zijn: heptachloor 25 10 kg of 1 p. ha 96,50/ha)" aldrin 25 10 kg of 1 p. ha 98,50/ha) lindaan 14 5 kg of 1 p. ha 50,/ha) BIETEKEVERTJE II7AAR men, door omstandigheden gedwongen, bieten moet zaaien naast bieten- of spinazie- land van vorig jaar, moet rekening worden gehou den met het optreden van het bietekevertje. Aanbevolen wordt hiertegen op een strook van 2025 meter breed tegen het gevaaropleverende perceel aan, een grondbehandeling uit te voeren met: heptachloor 25 10 kg of 1 p. ha 96,50) dieldrin 25 7.5 kg of 1 p. ha (ƒ91,—) Verder dient, alweer gerekend vanaf het biete land van vorig jaar, op een stïook van minstens 50 meter, speciaal met dieldrin of heptachloor be handeld zaad te worden gebruikt. Op kleine per celen betekent dit in feite dat men het beste al het zaad deze speciale behandeling kan geven. Zowel van heptachloor 50 als van dieldrin 50 moet tegen het bietekevertje 15 gram per kg zaad worden gebruikt. De kosten bedragen -t 30 ct per kg zaad. B'j gebruik van de precisiezaai- maehine verdient het overweging het zaad even vluchtig te zeven om eventueel overtollig middel dat samen met stof en slijpsel van zaad moeilijk heden zou kunnen geven, kwijt te raken. Enkele opmerkingen in het algemeen: de grond zowel als de zaadbehandeling tegen het bietekevertje is ook voldoende tegen de koperwormen en emelten. een grondbehandeling kan het beste worden uitgevoerd tussen de eerste en de tweede maal eggen vóór het zaaien. Met het verspuiten van heptachloor of d'el- drin (al of nief gel'jkt'idïg meteen onkruid bestrijdingsmiddelen) bij rijenbehandeling achter de precis'e-zaaimachine, is nog wei nig ervaring opgedaan. Vooral on erond van het feit d-»t de hentachloor of dieldrin niet ingewerkt wordt, moet deze wijze van toe passing momentéel nog ontraden worden. Tenslotte: alleen goed gezonde niet door in- sektenvraat geplaagde bieteolanten z"n in staat om een zekere p-^eiremmlng die de onkruidbestriidin.ffsmïddH«n mee kunnen brengen vlot te overgroeien. P. VERHAGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5