1275- s r LGT 430 VAN SWAAY 236 INGEZONDEN DUBBELE GARANTIE! KOELTECHNIEK ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Geachte Redactie, Het artikel in het Reeuws Land- en Tuinbouw blad" van 21 februari 1964 geeft het Uit de prak tijk van Tholen en St. Phïlipsland" m.i. wel enige stof tot spreken van de zijde van de handel. Schrijver beweert dat het afzetapparaat zeer slecht ontwikkeld is. Dit betekent m.i. dan, dat de handelaren mensen zijn, die niet in de aard- appelhandel thuis behoren en moet het 49 man sterke korps handelaren van Tholen en St. Phi- lipsland inrukken en plaats maken voor mensen, die wèl ontwikkeld zijn. Schrijver gaat verder dat de aardappelen de boer 8 cent per kg opbrengen en dat in de stad het drievoudige wordt berekend. Met schrijver ben ik het eens, dat dit in ver schillende steden het geval is. Maar hoe denkt schrijver dit te bestrijden? Is het niet wenselijk dat dit van Overheidswege moet gebeuren? Of denkt spreker, dat die winst bij de handelaren van Tholen en St. Phïlipsland blijft? Ja, die verdienen er genoeg aan hoor, als MEN HOORT EN KAN BEWIJZEN dat men voor 8 ct. Bintjes koopt en die voor 8,50 op de auto of f9.50 per 100 kg franco aflevert. Mensen, mensen, wat moet die handel toch wel rijk worden van die boeren! Ga echter in Eindho ven, Nijmegen of Arnhem kijken. Daar wordt geen 16 ct. per kg verdiend, want daar zijn onze Bin tjes te koop voor 1314 ct. per kg. Vervolgens zegt de schrijver: „Het is toch zo jammer dat de Thoolse boer alleen zijn vroege aardappelen via de veilingen afzet en met de late zijn veilingen in de steek laat". Inderdaad is dat zo. De vroege aardappelen wor den naar de veiling gebracht zodra men kan rooi en. Voor opslag heeft men geen veiling en geen handelaar nodig, want voorlopig gaat men ze be waren. De koelhuizen heeft men als paddestoelen ■uit de grond gestampt en, zegt men, ziezo, daar zitten mijn aardappelen voorlopig goed. Maar hierdoor komen de handelaren, die geregeld hun klanten willen bedienen, zonder aanbod te zitten en moet hij trachten buiten onze eilanden aard appelen te krijgen. Daarvoor moet hij b.v. naar Schouwen of zelfs naar de Noordoostpolder, waar men nog niet zoveel koelhuizen heeft. Daar wil men wèl verkopen; daar heeft men wèl spreiding van aanbod. Wat de pool-vorming betreft heeft de handel deze de nekslag gegeven. Hoe bestaat het dus dat die onontwikkelde handelaren in staat waren aard appelen van die boeren te kopen, die vóór de poolvorming waren! Waren die lompe handelaren maar wijzer geweest, want nu zitten zij met dure aardappelen. Hieruit blijkt dat wij zeker nog op leiding nodig hebben. Kijkt men naar de coöpera ties op Noord-Beveland enz., waar onze klanten Bintjes kunnen kopen voor 8 ct. de kg, wat houdt onze boer daarvan dan over? Is dit veel meer dan 6 ct. per kg? Zou hij dan even vèr komen als op Tholen, waar men de boer nog 8 ct. betaalt? Dit is overigens nog altijd 1 a 2 ct. per kg boven de andere streken in Zeeland! Wat heeft de POOL in 1962 toch schitterend gewerkt! Men begon de aardappelen OP TIJD aan te bieden en ze waren ook OP TIJD óp, want toen kwam Engeland en wat er verder nog op volgde, prijzen van 3040 ct. per kg en de POOL weet U het nog, heeft U toen misschien 13 ct. per kg van uw aardappelen ontvangen? Ik zou van dit alles nog veel meer kunnen en willen zeggen, maar ik moet gaan besluiten met bovenstaande opmerkingen aangaande: „Hit de Praktijk". U, mijnheer de redacteur, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Namens verschillende landhandelaren op het eiland Tholen, C. P. BIJL, Poortvliet. DEN medewerker tekent bij dit ingezonden stuk het voTgende aan.- Gaarne laten wij het oordeel over de intelligen tie van de Thoolse aardappelhandelaren aan hun eigen, hopelijk meest bevoegde, oordeel over. Want uit niets blijkt o.i. dat de correspondent de Thool se handel bedoelt, met zijn opmerking over een beter afzetapparaat en een beter distributie systeem. De afzet en de prijsvorming in het alge meen zijn o.i. onvoldoende. Hij blijkt een voorstan der te zijn van een geregeld aanbod gedurende het gehele jaar via poolvorming, en, is dit nu juist niet wat U ook voorstaat? Dit blijkt naar onze mening uit uw opmerking dat tijdelijk geen Thool se aardappels te koop zijn waardoor U genood zaakt bent elders uw aankopen te doen om uw klanten te bevoorraden. En toch schijnt de Thoolse handel geen voor stander te zijn van poolvorming. Waarom niet? U onderschrijft het belang van de Thoolse vei lingen bij de afzet van vroege aardappelen. Welnu wat is er dan uwerzijds op tegen deze lijn door te trekken juist ook voor de late aardappelen? Uw opmerking als zou U bij „voorstanders"' van de pool in de onderhandelingsperiode niet de Thoolse veilingen, Bintjes (alleen dit soort zon gepoold worden) die voor poolvorming waren op gegeven, hebben gekocht, is volkomen onjuist en bezijden de waarheid. Dat de Thoolse voorstanders van de poolvor ming niet bereid bleken met een te kleine hoe vee1 heid aardappelen in de pool te starten is dui delijk. Dit blijkt ook duidelijk uit het door U aan gehaalde voorbeeld. Want in 1962 was de pool inderdaad te klein, en daardoor te gauw uitgeput, doch naar onze informaties waren de resultaten in de twee daaraan voorafgaande jaren wel degelijk goed. Wanneer U stelt dat de Thoolse handel de Bintjes voor 9/2 cent franco in de stad aflevert, terwijl in heel veel steden de consumentenprijs boven de 20 cent per kg ligt, welnu is dan de tijd niet gekomen om gezamenlijk n.et de Thoolse boeren eens een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid, om van het dubbel tje dat er dan nog ruimschoots bovenop komt ook een paar centen meer te krijgen? En wel zodanig dat de consument een redelijke prijs betaalt, de boer een redelijke en verantwoorde beloning krijgt voor zijn productiekosten, en de handel een redelijke winstmarge. NU If'W BEDRIJFSGEBOUWEN VOOR WEIDEBEDRIJVEN DE bedrijfsgebouwen worden van steeds grotere betekenis. Het geldt in het bijzonder voor de weidebedrijven waar een belangrijk deel van de ar beid in en rond de gebouwen wordt verricht. Helaas laat de doelmatigheid van de gebouwen daar nogal «ens te wensen over. Dit klemt des te meer naarmate de lonen blijven stijgen en de arbeidskrachten schaar ser worden. Het is daarom goed dat in een door het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen uitgege ven publikatie No 19, getiteld „Bedrijfsgebouwen voor weidebedrijven" en samengesteld door de heer J. A. Gels, aan deze gebouwen bijzondere aandacht is geschonken. In het eerste hoofdstuk van die publikatie wordt de nadruk gelegd op de eisen die aan het gebouw moeten worden gesteld en op de faktoren waarmede men rekening dient te houden bij de bouw van een nieuwe boerderij. De traditionele streekeigen boerderijen blijken in vele gevallen uit een oogpunt van doelmatigheid en mogelijkheden tot aanpassing te kort te schieten. Enerzijds kan men betreuren dat de oude vertrouw de typen langzamerhand niet meer worden gebouwd, anderzijds dient men een open oog te hebben voor het feit dat het landbouwbedrijf genoodzaakt is met zijn tijd mee te gaan. De eisen, die het moderne landbouwbedrijf aan de gebouwen stelt, hebben door hun invloed op de indeling en de inrichting ook een weerslag op de uiterlijke vorm van het gebouw. Het tweede hoofdstuk geeft de resultaten weer van een studie omtrent gebouwen voor weidebedrijven. Bij dit onderzoek waren zowel medewerkers van verschillende instituten als van de voorlichtingsdien sten betrokken. Tot slot worden in het derde hoofdstuk de resul taten vermeld van een prijsvraag uitgeschreven voor architecten met als opgave het ontwerpen van een boerderij voor een weidebedrijf met 30 melkkoeien hl de Tielerwaard-West. Ieder, die op enigerlei wijze betrokken is bij de bouw van boerderijen voor weide bedrijven, zal er goed aan doen van deze publikatie kennis te nemen. De publikatie omvat 70 pagina's waarin 56 afbeel dingen en is verkrijgbaar door storting of overschrij ving van 2,50 op gironummer 947476 van het Insti tuut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wagenin- «en. Het hele gezin vaart wél bij diepvriezen. Gegarandeerd! U bewaart voortaan gezonde voorjaars- en zomervitaminen voor duistere, zonloze wintermaanden. U slaat vlees en vis en fruit goedkoop op voor maanden en maanden en maanden. Op uw december-tafel verschijnt nóóit of te nimmer een eenzijdig menu! Heus: een diepvriezer is nóg voordeliger dan u denkt! Deze Linde 430 diepvrieskist is een bezit om steeds weer trots naar te kijken. De inhoud is 430 liter, de afwerking prachtig. En de prijs? Inclusief binnenverlichting plus een geheel automatisch waarschu wingssysteem toch maar Het complete Linde/Esta diepvriezer-program ma omvat de volgende typen: kast 50 I, kist 100 I, kist 150 I, kist 260 I, kast 330 I, kist 350 I, kast 400 I, kist 430 I, kast 440 I, kast 710 l wie een Esta (of Linde) diepvrieskist of diepvrieskast koopt is 5 jaar lang gratis verzekerd tegen bederf van de inhoud van de vriezer volgens de polisvoor waarden. de fabrieksgarantie volgens de garantie- voorwaarden op de koelmachine is eveneens 5 volle jaren. in open enveloppe (postzegel 5 ct.) te zenden aan: Gebr. Van Swaay Amers foort N.V. Postbus 124 te Amersfoort. U gelieve gratis en franco ge detailleerde inlichtingen over zélf diepvriezen te zenden aan: Adres s S j Plaat9 ÖEBR. VAN SWAAY AMERSFOORT N.V. NtJVERHEIDSWES 98 kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinies POSTBUS 124 AMERSFOORT - TELEFOON 03490-18045

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4