Met „buiten" binnen Ervaringen op de Volkshogeschool te Bakkeveen LEDENONDERZOEK LEZEN 255 P. J. G. *$El, PEELANDMARS TRACTORBEHENDIGHEID TE ARNEMUIDEN JONGEREN AKTIVITEITEN LENTEBAL NOORD-BEVELAND KORFBALTRAINING WALCHEREN ZAAIWEDSTRIJD MEISJESDAG WALCHEREN V K IJ D A 6 13 MAART 1064 IIET reeds jaren bestaande P. J. G. N.-maandblad verschijnt sinds januari onder een nieuwe naam: „Buiten". Maar niet alleen de naam is ver anderd. De omslag heeft een fraaie kleur gekregen en wat veel belangrijker is, de inhoud van het blad is geheel gewijzigd, vernieuwd en aan de tijd aan gepast. „Buiten" wil de stem van de plattelandsjongeren gaan worden. Het wordt een echt ledenblad, van, voor en door de leden samengesteld. Een voor waarde is dan echter, dat het gelezen zal moeten worden door alle platte landsjongeren. Om dit laatste te bevorderen heeft de P. J. G. N. een grote wervingsaktie op touw gezet onder de naam „Met Buiten binnen". Aan deze aktie is een aantal aantrekkelijke prijzen voor de afdelingen verbonden. De afdeling die het hoogste percentage van het totaal aantal leden aan nieuwe abonnees opgeeft, in de periode tot 30 april 1964, ontvangt 50,voor de afdelingskas en een gratis abonnement voor èlle leden van de afdeling voor de 2e jaargang van „Buiten". De tweede prijs is 50,de derde prijs 25, en de vierde prijs 10,voor de afdelingskas. Alle leden kunnen bij hun afdelingssekretariaat een presentexemplaar van „Buiten" ter inzage krij gen en een folder met nadere inlichtingen over het blad in ontvangst nemen. Ook kan men zich direct bij de afdelingssekretaris als abonnée opgeven. De prijs hoeft voor niemand een bezwaar te zijn, die is slechts 2,50 per jaar! Bovendien ontvangt men, indien men zich vóór 30 april a.s. opgeeft, het blad tot september gratis. Wij verwachten een stroom van nieuwe abonnees, en wensen de afdelingen veel succes in de wed strijd. HET derde gedeelte van de cursus begon met de rapportering van de vier studiegroepen. Iedere studiegroep moest een bepaald onderwerp, dat men zelf mocht kiezen, naar voren brengen. „Iedereen moest op het slappe koord", aldus mr. Stapel. Tevoren hadden we tijd gekregen om de zaak in te studeren. De gekozen onderwerpen wa ren: industrialisatie, recreatie, onderwijs, show business en „waar wonen wij". Sommige onder werpen werden als rollenspel naar voren gebracht, wat de nodige hilariteit opleverde. Als inleiders hoorden we drs B. Veltman over „Nieuwe bedrijfsvormen" en de heer H. Harmsma over „Familiaal financiële verhoudingen". Zeer in de smaak viel een discussie over „Omgang tussen jongens en meisjes" o.l.v. mevr. G. van Stapele Manoth, die daarna een inleiding hield over de vraag „Gesloten gezinnen in een open wereld?" Burgemeester Vrijling van Groüw leidde een „gemeenteraadszitting". Onze groep was verdeeld in verschillende partijen. Enkele cursisten traden op als persvertegenwoordigers. Tevoren was een agenda van de zitting opgesteld, zodat de partijen wisten welke mening ze naar voren konden bren gen. Het was vaak erg spannend, als de partijen het niet eens waren! Na de vergadering gaf de burgemeester een korte nabeschouwing. De vol gende dag verschenen de „persverslagen". De heer L. O. ten Cate, hoofdredacteur van de Friese Koerier, hield een inleiding over „De pers als hulpmiddel bij onze plaatsbepaling in de open wereld". Ook werd ons door enkele inleiders het een en ander verteld over de verschillende jonge renorganisaties. Het 3e weekend mochten we gasten uitnodigen. Zaterdagavond werden rollenspelen opgevoerd, waarin ook de gasten meespeelden. De avond werd met dansen besloten. De zondag werd met kerk gang, muziek, volksdansen en film op plezierige wijze doorgebracht. IN de laatste week hadden we weer een excur sie. Via Drente reden we naar de provincie Groningen. In Oude Pekela zagen we de fabricage van strokarton, zowel in een oude als in een nieu we fabriek. Het was interessant om te zien, hoe veel efficiënter de nieuwe produktiemethode werk te. 's Middags werd een bezoek gebracht aan een nieuw bedrijf in Blijham, een bedrijf van ruim 100 ha, waarvan 2/s akkerbouw en Va veeteelt. Later bezochten we een kunsthal, waar moderne schilderijen tentoongesteld waren. Hierna werden AP zaterdag 4 april a.s. organiseert de P. J. G.- streek Noord-Beveland haar jaarlijkse Pee- landmars, een 50 km lange wandeltocht over de zeedijken rondom Noord-Beveland. Wandelaars, houdt deze dag vast vrij! Nadere gegevens volgen in het volgend nummer. HE tractorbehendigheidswedstrijden te Arne- muiden, die voor de eerste maal werden ge organiseerd door de afd. Middelburg, zijn een groot succes geworden. Onder de negentien deelnemers, die op de Markt hun trekkers door de hindernis sen manoeuvreerden waren vele jeugdige rijders. De bezetting van de eerste vijf plaatsen was als volgt: 1. A. Boone, Nieuwland; 2. M. Markusse, Nieuw- land; 3. W. Cevaal, Ritthem; 4. W. Reijnierse, Nieuwdorp; 5. A. Verbage, St. Laurens. we gastvrij ontvangen in het dorp Kropswolde, waar één der cursisten woont. Bij hem thuis en bij de buren werden we onthaald op koffie en Groninger koek, wat we allen zeer op prijs stel den. 's Avonds dineerden we in de stad Gro ningen en de avond werd besloten met concert bezoek. I\E laatste dag werd een nabespreking van de gehele cursus gehouden. En toen kwam helaas de laatste avond al. Er werd gedanst en gezongen en er werden zelfgemaakte toneelstukjes opge voerd. Het was een zeer geslaagd feest, dat beslo ten werd met een heerlijk soupeetje. Aan de lei ding en de huishoudelijke staf werd zowel in proza als in poëzie alle mogelijke lof toegezwaaid voor de manier, waarop ze de cursus tot zo'n groot suc ces hebben gemaakt. Het speet iedereen, dat de volgende morgen de 4-weekse cursus was afge lopen. Er waren 40 cursisten, 17 meisjes en 23 jongens, waaronder één uit Frankrijk en één uit West-Duitsland. We willen ieder tenslotte van harte aanbevelen, ook eens aan deze Volkshogeschoolcursus deel te nemen! JOKE VAN DALEN, TINEKE VIS, INEKE BOLIJN, CONSTAND v. SCHELVEN, ANDRIES DE VISSER. De P. J. G. West Zeeuws-Vlaanderen organiseert op 21 maart a.s. een bal-avond in hotel-café „Vic tory" te Oostburg met medewerking van „The Ma deira Boys". Aanvang 7.45 uur n.m. Entree 1,75. Op vrijdag 13 maart zal in Noord-Beveland mej. A. v. d. Leeden het onderwerp „Omgangsvormen in deze tijd" inleiden. Door een rollenspel zullen we tot een beter inzicht betreffende dit onder werp komen. De avond wordt gehouden in „De Stadswijnkel- der" te Kortgene. Aanvang 20.00 uur. De korfbaltraining gaat starten, morgen (14 maart) om 14.00 uur op het veld achter „Amici- tia" te Aagtekerke. Belangstellenden kunnen zich opgeven of inlichtingen verkrijgen bij P. Louws, Zuiverseweg 2, Aagtekerke (tel. 01188514). P. J. G.'ers èn Z.L. M.'ers van Walcheren, denkt U aan de opgave voor de bietenzaaiwedstrijd? Die is dit jaar bijzonder aantrekkelijk. Ook uw per soneelsleden mogen meezaaien. Opgave of nadere inlichtingen bij P. Wielema- ker, Biggekerksestraat, Koudekerke (tel. 01185— 233), en bij K. Oele, A 7, Arnemuiden (tel. 01180— 2126. Inschrijfgeld ƒ2,50. |\E streek Walcheren organiseert op ZATER- DAG 21 MAART A.S. in de Chr. Landbouw- huishoudschool „Oranjezon" te Oostkapelle een MEISJESWEDSTRIJDMIDDAG. Het programma luidt als volgt: 13.30 uur: Opening. Bloemenschikken, fruitschik- ken, kaasschotel opmaken, tafeldekken. Spatwerkdemonstratie door mej. Edzes. Koffiemaaltijd. Modeshow van eigengemaakte kleding. Prijsuitreiking. 17 uur: Sluiting. Toegang en deelname aan wedstrijden vrij voor alle plattelandsmeisjes op Walcheren. Bent U geen lid van een der meisjesafdelingen, dan is dit een goede gelegenheid om met ons ken nis te maken. Stel U in verbinding met ondergetekende, en U ontvangt een uitgebreid programma. MARIE DE WITTE, Boudewijnsekerke 33, Zoutelande. HET aantal enquêteformulieren dat tot nu toe op het sekretariaat is binnengekomen is bevredi gend. Toch zijn er nog veel leden die verzuimd hebben het formulier in te vullen en terug te zen den. Dit de binnengekomen formulieren blijkt wel, dat de resultaten van het ledenonderzoek belang rijk zijn. Juist daarom is het wenselijk dat alle leden hun medewerking verlenen. Denkt U er nog even aan? IEDERE organisatie, vereniging of gemeenschap die zichzelf respecteert geeft tegenwoordig wel een of ander blad uit. Zo'n blad heeft verschillende doeleinden. Het is dikwijls niet alleen een voor lichtingsorgaan, maar het verstevigt ook de onderlinge band tussen de leden. Het kan een ontwikke lend, opvoedend en ontspannend doel nastreven en de leden kunnen er hun stem in laten horen. Ziehier enkele belangrijke doelstellingen die ook onze landelijke organisatie, de P. J. G. N., met enthousiasme nastreeft in de vorm van de bladen „Buiten" en „Kern en Keur". Kent U deze bladen niet? Dat is dan erg jammer, des te meer omdat „Buiten" de nieuwe naam is van het P.J. G. N.- maandblad. Per 1 januari j.l. heeft het namelijk deze mooie naam gekregen, en is bovendien in een nieuw jasje gestoken. Ook de inhoud van het blad is er weer een stuk op vooruit gegaan. De heer J. Westerhuis, de oud-vormingsleider van de P. J. G. N„ is er nog steeds de bekwame redakteur van. UET tl kP tweede blad dat de P. J. G. N. uitgeeft is het 8 x per jaar verschijnende kaderblad „Kern en keur". Dit bevat steeds een uitgebreid, door een deskundige geschreven hoofdartikel, met daar naast een serie korte berichten over van alles en nog wat. Dit blad heeft ook buiten de PJ. G. N. reeds veel aandacht getrokken en wordt algemeen zeer gewaardeerd. Het mag zich verheugen in een zich steeds uitbreidende lezerskring. Enkele onderwerpen van de laatste nummers waren b.v.: „Jeugd werk in Nederland", „Aanpassen in nieuwe stijl" en „Plattelandsopbouw". Het is zeker de moeite waard bij het sekretariaat eens een proefnummer aan te vragen. Het blad kost 4,per jaar. WAAROM deze bladen nog weer eens uitdrukkelijk aanbevolen? Wel, omdat blijkt dat veel nieuwe leden nog niet voldoende kennis hebben gemaakt met deze uitgaven, en verder omdat het aan tal abonné's beslist te laag is in Zeeland. Zo verliezen we het kontakt niet elkaar in de landelijke en internationale organisaties. Dit kontakt is beslist noodzakelijk om er je eigen voordeel mee te doen, zowel persoonlijk als voor de afdeling. Lezen en lezen is twee. Doe echter niet als die boer die zqn abonnement op het vakblad opzegde omdat hij televisie had aangeschaft. Terecht wees de redactie nem erop dat dit toch wel een eigenaardig argument was, doch zij hoopte dat hij nog veel plezier van zijn televisie mocht hebben, en dat het niet nodig zou zijn het te verkopen doordat de opbrengst van zyn bedrijf hem hiertoe zou noodzaken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23