Belangrijke week voor de Nederlandse landbouw „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt iir Zeeland Aardappeldrama Eigenaardig produkt Bezinnen op de toekomst Produktschapsproblemen ALLEREERST dan het aardappeldrama. Dit is een drama geworden in twee op zichten. De door de aardappeltelers zelf op gezette actie om aardappels uit te delen in de grote steden in het westen van het land kon blijkbaar alleen een landelijke actie worden als daarin ook de landelijke organi saties werden betrokken. Zodoende probeer de men op korte termijn het zó te regelen dat er een persconferentie zou worden ge houden waaraan de drie voorzitters van de drie centrale landbouworganisaties zouden deelnemen. Dat deze voorzitters daarvoor nog wel enige tijd beschikbaar hadden werd natuurlijk als vanzelfsprekend aangenomen. Dit bleek natuurlijk niet het geval te zijn, maar toen de chaos zeer groot dreigde te worden hebben twee van de drie zich vrij kunnen maken, waarbij dan moet worden bedacht dat wat mijn geval betreft andere verplichtingen, waarbij, naar ik meen, zelfs hogere behangen van ue Nederlandse land bouw op het spel staan, moesten worden verzaakt. Wij meenden echter, dat gepro beerd moest worden uit de aardappeiactie het nodige succes te halen. Achteraf blijkt dit volledig te zijn mislukt, doordat door een misverstand de deelnemers aan de actie een hele tijd op de deelnemers aan de perscon ferentie hebben gewacht, waardoor de stem ming onder deze mensen beneden peil is ge zakt. Dit is bijzonder te betreuren. Ondertussen vraag ik mij, waarschijnlijk met alle aardappeltelers van Nederland, af of het zin heeft een Produktschap voor Aardappelen in stand te houden dat blijkbaar alleen maar kans ziet maatregelen te treffen als er te weinig aardappe len zijn en de prijzen te hoog oplopen. Ik geloof dat de Minister van Landbouw of van Economische Zaken dit ook wel alleen kunnen en dan zijn deze er ook zelf verantwoordelijk voor. Nu kunnen deze bewindslieden zich veel te gemakkelijk ach ter het Produktschap verschuilen, ook als het erom gaat een bodem in de markt te leggen. Zolang het Produktschap bestaat is het voor een Minister bijna onmogelijk meer te doen dan het Produkt schap noodzakelijk acht. IK moet toegeven dat de aardappel een heel eigenaardig produkt is. In de eerste plaats is de opbrengst per ha zeer variabel, in de tweede plaats zijn de handelskanalen nu nog bijzonder in gewikkeld en in de derde plaats.is de vraag bij zonder inelastisch en regelmatig afnemend. Wij hebben indertijd geprobeerd door fondsvorming door middel van areaalheffingen een zekere sta biliteit in de aardappelprijzen te krijgen. Het bleek toen dat het bijzonder moeilijk was de heffing op zandaardappelen te motiveren, omdat deze meestal in de veevoedersector terecht komen, maar al naar gelang de grootte van de oogst van consumptie aardappelen toch ook een min of meer groot kwan tum consumptie-aardappelen oplevert IK geloof dat het voor de consumptie-aardappel telers nu het moment is zich te bezinnen op de toekomst. Men zal de handen ineen moeten slaan om verbetering in de situatie te brengen waarbij men, dacht ik, van enkele vaststaande feiten kan uitgaan: 1. De opbrengst per hectare zal blijven variëren; 2. Grote hectareopbrengsten gelden nogal eens een keer voor heel West-Europa. Overschotten zijn dus niet te voorkomen; 3. Bij een grote opbrengst per ha kan een lagere gemiddelde prijs toch zeker nog winst op leveren; (Zie verder pag. 235) I\E vorige week is voor de landbouw in Nederland een bijzonder belangrijke geweest. Vele zeer brandende kwesties zijn die week op het hoogste niveau besproken, maar er kan meteen worden geconstateerd dat voor de meeste zaken geen bevredigende oplossing is gevonden. Als enige uitzonde ring hierop kan worden meegedeeld dat overeenstemming is bereikt over het lande lijke loonadvies waarover elders in dit num mer meer. De andere punten zijn: het aard- appelvraagstuk, de graanprijzenoogst 1964 in verband met het Mansholtplan en het melk- prijsbeleid voor het jaar 1 april 1964 tot 1 april 1965. OOK bij het Produktschap voor Aard appelen bleek er de afgelopen week geen betere stemming dan tevoren. Ofschoon het bestuur van het Landbouwschap had laten weten dat het uitbreiding van het kwantum en verhoging van ae prijs nood zakelijk achtte en dat het bestuur van het Landbouwschap net oeroep van het Produkt schap op de Minister om mee te financieren zeer sterk zou ondersteunen, wilde het Pro- duktschapsbestuur geen uitbreiding van de kwaliteitseisen, geen verhoging van de prijs en slechts een zeer geringe uitbreiding van het Kwantum. Het is intussen gebleken dat de Minister bereid is tot medefinanciering, zij het voorlopig eerst alleen in de eerste 25.000 ton, maar meer was de minister op het moment ook niet bekend. Misschien dat dit voor het Produktschap nog weer aanleiding is om de hele zaak nog weer eens opnieuw te bekijken. Het voorjaar nadert. Over enkele weken is het alwee. zover dat bU gunstig weer het vee naar buiten gebracht kan worden. Ir. C. S. KNOTTNERUS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1