PRECISIEZAAD DE MA MAAI OP H ZEEUV LANDBC BEDRI 244 ZEEUWS land k> tuinbouwblad Door M. A. DE HC R.L.V.D. -« Detailopname van een precisiezaaimachine met cellenband. AM gemakkelijk en over een langere periode verdeeld te kunnen opeen- zetten heeft men ruim alleenstaande planten nodig Precisiezaai kan daartoe een belangrijke bijdrage leveren. Precisiezaad wordt met behulp van een precisiezaaimachine verdeeld. Om tot het gewenste doel te komen, moet aan verschillende voorwaarden zijn voldaan: 1. Het perceel moet nagenoeg vrij van onkruiden zijn of gemaakt worden. Precisiezaai .op onkruidrijk land is onzin Het cnkruid bedreigt het gewas en vertraagt de arbeid. 2> Aan de bereiding van het zaaibed dient alle aandacht besteed te worden. Een slecht zaaibed staat een vlotte en regelmatige kieming van bietenzaad en met name van precisiezaad in de weg. Ook op het klein-bedrijf is precisiezaai met een doeltreffende machine mogelijk. Hef zaad behoort met de nodige zorg in de grond ge bracht te worden. Contact met vochtige grond is zeer ge wenst. Overdrijving naar één van beide kanten is altijd schadelijk, maar er verongelukt in het algemeen meer zaad door een te ondiepe dan door een wat diepere lig ging. Op gruizige, zware grond moet wat dieper gezaaid worden dan op zachte, opgevende grond. Precisiezaad moet aan zekere eisen voldoen. Behalve een goede kiemkracht zijn vooral de eenkiemigheid en de verdeelbaarheid van het zaad van belang Laat één van beide te wensen over, dan zijn bosjes ofwel een onregel matige stand met bosjes en gaten het gevolg. Voor precisiezaad gelden daarom minimum-normen voor eenkiemigheid: 58 voor zaad van diploïde rassen en 63 voor zaad van polyploïde rassen. Ook ten aanzien van de afmetingen moet aan bepaalde bepaalde voorwaarden voldaan zijn. De variatie in afme ting van de korrels mag niet van betekenis groter zijn dan één millimeter.- Om te voorkomen dat al naar de aard van het uitgangs materiaal en de wijze van bewerking de verdeling van het zaad over deze millimeter sterk uiteen zou lopen, ziin ook normen aangelegd voor deze verdeling Op deze wijze is men gekomen tot een aantal typen zaad: A 2.753.75 mm 0 (in 1964 niet beschikbaar) B 3.004.00 mm 0 C 3.254.25 mm 0 D 3.50—4.50 mm 0 Voor elk der typen geldt, dat de verdeling van het zaad over de kwartmillimeterfracties aan bepaalde eisen van regelmatigheid moet voldoen. Wanneer die eis niet gesteld zou zijn, zou het geval zich Kunnen voordoen, dat bmnen elk der typen zowel fijn zaad (zeer veel in de onderste halve millimeter) als grof zaad (zeer veel in de bovenste halve millimeter) zouden v^o-komeo. zonder dat dit voldoende duidelnk in de aan duiding tot uiting kwam. Verzaaid met dezelfde schijf of hetzelfde bandje zou het fiine type veel dubbelvullin- gen geven en het grove veel missers. In precisiezaaimachines behoort alleen precisiezaad en dan zaad dat werkelijk die naam verdient, gebruikt te worden. De gaten in de schijven of bandjes behoren nauwkeurig bij het gebruikte zaadtype te passen. Deze aannassing kan alleen plaats vinden wanneer het zaad voldoende omschreven is en niet wanneer van ras tot ras en zelfs van partij tot partii binnen één ras grote verschillen optreden. De hanteerbaarheid van het pre- cisiezaaisysteem eist een grote mate van uniformiteit van het zaad. Behalve de eenkiemigheid en de goede verdeelbaarheid van het zaad speelt ook de zaaizaadhoeveelheid een rol bij het verkrijgen van ruim alleenstaande planten In vergelijking met vroeger toen gemiddeld 16 kg normaal zaad per hectare werd gebruikt is het aantal zaden met meer dan de helft verminderd. Daarmee zijn de telers op een niveau aangeland waar niets meer aan het toeval overgelaten mag worden. Precisiezaai aagt de uiterste precisie. Toestanden als die waarbij 30 meer maar ook 30% minder zaad verzaaid wordt dan bedoeld is zijn niet in overeenstemming met die precisie en leveren risico's op voor arbeid en opbrengst. Een element van een pree een er naast geplaat Nu de tijd weldra aa de suikerbieten in Ni worden gezaaid, is het te hemen van een aam ir. J Jorritsma van he Rationele Suikerproduk Zoom heeft samengeva Merk zaaimachine Stanhay 36 celen band Monodril 90 cellen schijf Hassia 120 cellen schijf Zaad- type B 1 i e 1 I D 1 I B C 5 t V C 5 D 5 t l B 4 - C e t> B DE winterperiode, ook wel genoemd de rustperiode van de akkerbouwer, is weer verleden tijd. De boer heeft deze kun nen benutten voor het opstellen van zijn bouw- en bemestingsplan. Bij de gemengde bedrijven is er van een rustperiode nauwe lijks sprake. De verzorging van het vee komt dagelijks terug met daarnaast, evenals bij de akker bouwer, het onderhoud van de werktuigen en gebouwen. Op de goed geleide bedrijven is het bouw plan opgesteld aan de hand van saldibere- keningen. De bedrijfsekonomische boekhou dingen kunnen een juist overzicht geven van de bedrijfsresultaten van één of meer dere jaren. Hierbij dient men uit te gaan van gemid delde opbrengsten en prijzen. Zeker moet men zich niet laten leiden door bijzondere hoge of lage prijzen. De markt achterna zaaien komt slechts zelden goed uit. Bij goed weer zal maart voor de boer weer een drukke maand zijn. De groei en ont wikkeling van de wintertarwe en het gras land is zeker een maand vroeger dan vorig jaar. Een oud gezegde: „Een vroege Pasen, een vroeg voorjaar" kan wel eens bewaar heid worden. Voor jaarswerkzaamheden. De voorjaars bewerking dient ondiep te zijn, voornamelijk ▼oor bieten maar eveneens voor aardappe len. Er wordt nogal eens beweerd dat de grond in het voorjaar diep losgemaakt moet worden, voornamelijk voor aardappelen om in het najaar geen kluiten te krijgen bij het rooien. Daarbij vergeet men echter dat door een diepe grondbewerking juist kluitvorming in de hand gewerkt wordt. Voor aardappelen is 12 cm diep eggen 'n ideale bewerking. Er is dan minder gevaar voor uitdroging van de grond en de aardappelen liggen in een losse kluitvrije rug. Na het poten dienen de aard appelruggen zo vlug mogelijk gevormd te worden door de aardappelbedden goed op te rijden om uitdroging te voorkomen. Voor bieten dient de grond beslist goed en ondiep bewerjet te worden. Een vlakke ligging is noodzakelijk, wanneer met een precisiezaaimachine en rijendunner gewerkt zal worden. Om struktuurbederf door trek kersporen te verminderen dienen zoveel mo gelijk bewerkingen gekombineerd te worden. Wanneer voor de enkelvoudige meststoffen gekozen is zullen fosfaat en kali reeds ge strooid zijn. De stik stof behoef te op bouw land is volgens het onderzoek van de heer Dr. F. van der Paauw van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid, (mits men een niet al te natte maand maart krijgt) van dien aard dat een vrij welige groei van de gewas sen verwacht mag worden. Op grond daarvan wordt geadviseerd om 1015 kg N per ha minder te strooien dan normaal. Dit komt neer op xh baals k.a.s. per ha. Daarnaast dient bij de bepaling van de stikstofgift re kening te worden gehouden met de struk- tuur van de grond. Op vele bedrijven wordt op granen en bieten nogal eens teveel stikstof gegeven, wat tot gevolg kan hebben dat de granen te zwaar worden (legering) en de bieten een laag gehalte krijgen. Bij de stikstofbemesting dient rekening gehouden te worden met de voorvrucht- struktuur en eventueel ook met de groen- bemesting. Hierbij moet men bedenken dat het gemakkelijker is om een te licht gewas een overbemesting te geven dan een te zwaar gewas in de groei te remmen. Wintertarwe. Op de meeste bedrijven is de stikstofbemesting reeds gegeven. Voor die genen die nog geen stikstof gestrooid hebben is het nu tijd dit zo spoedig mogelijk te doen. De onkruidbestrijding verdient deze maand wel bijzondere aandacht. Om een schone stoppel over te houden waarop volgend jaar bieten verbouwd kun nen worden dient men het onkruid in de granen wel extra goed te bestrijden. Als de onkruiden nog klein zijn dit geldt vooral voor muur en kamille) kan met een bespuiting met DNOC prima resultaten be reikt worden. Er mag niet gespoten worden vlak vóór-, of na nachtvorst, of met een temperatuur lager dan 6° C. Het effekt wordt verlaagd als er kort na het spuiten regen komt. Als de onkruiden klein zijn kan gespoten worden met de vol gende hoeveelheden: Vernevelbare DNOC 812 kg/ha; Gewone DNOC 67,5 kg/ha in niet te weinig water. Er dient met lage druk gespoten te worden. Erwten. Op vele percelen worden de erw ten nogal eens te ondiep gezaaid, voorname lijk wanneer deze één of meerdere keren geëgd worden. In erwten moet praktisch al tijd een chemische onkruidbestrij ding wor den toegepast. De langwerkende middelen Residuren en Camparol moeten kort na het zaaien worden toegepast. Als de grond iets vochtig is en blijft, zyn hier goede resultaten mee te be reiken. Op lichte grond en met name bij

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12