VEEHOUDERIJCONFERENTIE CADETW 243 ZEEUWSE AGENDA Over prijsbewust zijn gesproken V K M DAG 13 M AART 1964 VEEHOUDERIJ TWEE DAGEN OP „WOUDSCHOTEN" OP 24 en 25 februari j.l. werd in het Conferentie-oord „Woudschoten'' bij Zeist een K. N. L. C.-conferentie over veehouderij-aangelegenheden gehouden. De mogelijkheden om bij de afzet en verwerking van melk meer voor de boer uit de markt te halen, was het thema van de eerste dag. Op de tweecre dag werd hetzelfde vraagstuk besproken ten aanzien van vee en vlees. HERORIËNTATIE NODIG T\JU het deerlijk geschokte vertrouwen van de veehouderij in het landbouwbeleid van de regering weer enigszins, zij het nog niet geheel, is hersteld, wordt merkbaar hoe het zwaartepunt van het nood zakelijke markt- en prijsbeleid naar Brussel verschuift. Deze constatering liet de heer J. L. Nysingh. voor zitter van de veehouderij commissie van het K N. L. C., in zijn korte openingswoord volgen door de stelling, dat een heroriëntering van de georganiseerde landbouw noodzakek'; is om de Nederlandse veehouderij een doelbewuste en slagvaardige positie in een grotere Europese markt te verschaffen. Er wordt veel wilskracht van ons gevraagd om ons van de dagelijkse zorgen van het bedrijf af te wenden en ons te bezinnen op onze positie in de naaste toekomst, aldus de heer Nysingh, die uit de opkomst (plm. 80 deel nemers) zei af te leiden, dat de geestdrift van de veehouderij nog ongebroken is. DE BOER EN ZIJN TEGENSPELERS 1~"\E bekende veehouder, de heer P. B. de Boer uit Stien:-, was de inleider over „De taak en plaats van de boer in de huidige ontwikkeling van de landbouw". Aan de hand van cijfers wees de heer De Boer erop, hoe groot de invloed van een wijziging in de financiële opbrengst is voor het arbeidsinkomen van de boer, vooral als het aantal dieren per man stijgt en veel meer geld nodig is voor andere investeringen dan mankracht De technische ontwikkeling schrijdt voort, de lonen stijgen, de kapitaalbehoefte neemt sterk 'toe. De produktie-eenheden moeten groter worden: als die te klein zijn. wordt lenen van geld voor de nodige grote investeringen riskant. Niet alle energie moet worden besteed aan het prijsbeleid van de nationale of Brusselse overheid, maar de boer moet vooral letten op de aard en de groei van de economische grootmachten, die zijn tegenspelers zijn in velerlei opzicht. Het is hard nodig, dat de boer wat van hun methoden en werkwijzen leert. Zij hebben succes met prijs- en winst stabilisatie, merkartikelen, marktonderzoek op grote schaal in een doelmatige afzetorganisatie. Concentratie van bedrijven en centralisatie van bevoegdheden is buiten de landbouw aan de orde van de dag. De heer De Boer stelde vast, dat het boerendenken nog teveel de strategie van de industriële wereld ontbeert Door middel van coöperaties is wel wat gepresteerd, maar er is nog veel meer samenwerking nodig. De boer moge dan misschien minder zeggenschap krijgen, maar de keuze tussen dit en een grotere afhankelijkheid van industriële grootmarkten met een ongunstiger prijsvorming is toch niet moeilijk. Het gaat niet om het uitleven van een overdreven coöperatief idealisme, maar om het op de een of andere wijze versterken, van de onderhandelingspositie van de boer als aanbieder op de landbouwmarkten. WEERWOORD VAN VRIJE COÖPERATOR Tl TEN denkt te gemakkelijk over de voordelen van een grotere en nauwere samenwerking op het co- operatieve zuivelterrein en van onze kant moet daarom eens wat terug gezegd worden, zei de heer W. de Jong, directeur van de coöp. Zuivelfabriek te Marum en voorzitter van de vereniging van vrije coöperatieve zuivelfabrieken (niet aangesloten bij een der zuivelvercoöpvevenigingen). De heer De Jong betoogde/dat er nu eenmaal maar een bepaalde vraag en een bepaalde markt is voor de-verschillende zuivelprodukten. Daarom is er ook bij concentratie nooit duidelijk meer beschikbaar om uit te betalen voor de grondstof melk. Inderdaad heeft de condens-industrie veel gepresteerd, maar geheel zonder subsidie kon zij het niet stellen. Men kan wel de botcrpvijsstabilisatiepolitiek roemen, aldus de heer De Jong, maar tien jaar geleden was er eenvoudigweg een lage prijs nodig om de consumptie weer op gang te brengen. De heer De Jong kruidde zijn kritische betoog met vele praktijkvoorbeelden, o.a. op zijn specia listisch terrein: de kaas. Het moet een koopman zijn. die het Nederlandse produkt in den vreemde afzèt. Verregaande con centratie in verwerking en afzet heft de overschottenmarkt der zuivelnrodukten niet op. Nederland houdt zijn kansen wel, als het E. E. G.-zuivelreglement maar eerlijk wordt toegepast, maar dit laatste meende de heer De Jong juist te mogen betwijfelen. ECONOMISCHE CONCENTRATIE FA BS. H. Schelhaas, economisch medewerker van de Kon. Ned. Zuivelbond F. N. Z., stelde dat de zuivel- industrie zich nog in het stadium van het hoog kapitalisme bevindt, terwijl het overige industriële bedrijfsleven reeds volop het laag-kapitalistische stadium kent. In de melk- en zuivelsector werken veel kleinere bedrijven met felle prijsconcurrentie, waarvan de veehouder de wrange vruchten plukt; elders werken zeer grote ondernemingen zelf aan marktordening en rekenen alle op basis van kostprijs plus winst. Er is niets nieuws .onder de zon, aldus een motto van de heer Schelhaas: in 1900 en 1925 ver schenen rapporten, waarin landelijke concentratie op zuivelterrein werd aanbevolen. Wat o.a. in Denemarken, Engeland en Zweden mei lukte, lukte in Nederland niet. Er wordt 'vaak teveel gedacht ar.n concentratie vanwege het goedkóner of beter produceren van grote fabrieken, zodat een aantal andere stopgezet moet worden. Het gaat echter in het bijzonder om economische concentratie, die tot een zekere machtsvorming kan leiden. Deze hele grote ondernemingen (die vele fabrieken, kunnen omvatten) kunnen de nodige kanitalen steken in de ontwikkeling van nieuwe produkten en het „maken" van afzetmarkten daarvoor. In Noord- Holland, Groningen/Drente en Brabant/Limburg gaan de zulvelbonden in deze richting. In Denemarken Steeft men een landelijke concentratie op afzetterrein bereikt, in Engeland ten aanzien van het melk- aanbod. Om dit ideaal te bereiken is de wijsheid van Salomo nodig en een zorgvuldig behartigen van ge vestigde belangen, bijvoorbeeld van directeuren en particuliere handelaren. Maar vooral sterke overturning en wil van vele boeren. De voordelen van zo'n landelijke zaak zijn namelijk niet direct op het plaatselijke vlak te constateren, waar boeren-bestuursleden van zuivelcoöperatiès zich in de eerste plaats verant woordelijk voelen. De heer Schelhaas besloot met de opmerking, dat haast geboden is om de Nederlandse zuivelindustrie niet langer onverantwoord te doen lijden onder „regionalisme" en „dorpisme". De diagnose is genoeg bekend en nu zal er wat moeten gebeuren. Pn'js baconvarkens nogmaals verlaagd Gezien de gewijzigde situatie op de varkens- markt hier en on de bacon- mavkt in Engeland, heeft het bestuur van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees besloten, de prijs van baconvarkens ingaan de maandag 9 maart j.l. met 15 cent per kg te ver lagen. Dientengevolge zal met ingang van de genoemde datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 ee prijs gelden van resn. 2.85. 2,73. 2.68 en 2.63 oer kg koud geslacht gewicht. IMPORTEUR: met o.a. gepatenteerde oppel-lichtwielen AFDELING GAI'INGE der Z.L.M. Algemene verga dering op dinsdag 17 maart in het Verenigingsgebouw Te Gapinge. Filmvertoning door de heer W. C. Sinke. Toen wij onlangs op een veebedrijf in de om geving van Woerden waren en even een kijkje gingen nemen in de varkensstal troffen we daar aan een plastic emmer met deksel, welke volgens de label bevatte 10 kg speciale samenstelling van die spore-elementen en mineralen welke onmisbaar zijn voor het vee. Als dosering werd aangegeven: 1. Zeugen: een volle eetlepel per dag 2. Beren: een volle eetlepel per dag: bij vele dek kingen lot 3 eetlepels per dag 3. Biggen: zodra ze eten; een eetlepel voor 10 biggen per dag 4. Biggen, 0 tot 8 weken: een eetlepel voor 6 biggen per dag 5. Lopers: een eetlepel voor 3 stuks per dag. Daar de prijs van een normaal mineralen- en Verder werd als aanbeveling vermeld: 1. Voor sterke biggen en grotere tomen 2. Voor een betere bevruchting en goede conditie van de beer Tegen bloedarmoedealgemene verzwakking voor komend uit een gebrek aan spore-elementen 4. Goede eetlust, verbetering van de algemene ge zondheid 5. Snellere groei en betere verbetering van het voedsel. Wanneer we dergelijke mengsels onder mooi klin kende namen en hoogdravende aanbevelingen aan treffen wordt onze nieuwsgierigheid geprikkeld. En to sterker, wanneer wij de betaalde prijs horen. Van dit mengsel bedroeg de prijs per kg f 4,of wan neer 10 kg werd afgenomen f 3,50. In het laatste ge val kreeg men een plastic emmer „gratis", spore-elementenmengsel voor varkens 1823 cent per kg bedraagt, wilden we wel eens weten wat nu geleverd werd voor f4,per kg. We hebben dan ook een monster genomen en dit laten onderzoeken op het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht. Het bleek toen, dat het monster ongeveer als volgt was samengesteld: 30 fosforzure voederkalk, 25 keukenzout, 1,5 koolzure kalk, 1% ijzer-oxyde, 40% gemalen gedroogd zeewier, 2°/o gemalen cacao- doppen en sporen gemalen fenegriekzaad. Het kalk- gehalte bedroeg 9,2 dat aan fosfor, gebonden tot in mineraalzuur oplosbaar fosfaat, 5,3 Toegevoeg de spore-elementen werden bijna niet aangetroffen; met spore-elementen zullen bedoeld zijn de spore elementen, die in het zeewier voorkomen. Na ontvangst van het analyse-verslag zijn we eens aan het rekenen gegaan. Globaal bedraagt de inkoopprijs aan grondstoffen 22 cent per kg, mogelijk eventueel tot 25 cent toe. Wij rekenden als volgt: 30 kg fosforzure voederkalk d 31 25 kg keukenzout a 5,5 1,5 kg koolzure kalk a 3,6 1 kg ijzer-oxyde a 30 40 kg zeewier a 25 2 kg cacoadoppen a 6 ct per kg f 9,30 1,38 0,06 33 33 33 >3 0,30 33 33 33 5 33 10,— 33 33 33 33 0,12 per 100 kg: f21,16 Wanneer wij nu voor maalloon, mengverlies, ver pakking, vervoer, omzetbelasting, winstmarge enz. eens veel meer rekenen dan bij de bonafide mine- ralenmengers gebruikelijk is, nl. f 15,per 100 kg, dan zou de verkoopprijs, waarin dus een behoorlijke winstmarge is opgenomen, f 37,— f40,— per 100 kg bedragen of 37 d 40 ct per kg. De prijs bedraagt echter, afhankelijk van het kwantum., f 3,50 tot f 4,— per kg. Overigens hebben wij nog maar buiten beschou wing gelaten in hoeverre er enig resultaat van dit mengsel is te verwachten. Het valt diep te betreuren, dat in deze tijd, die voor onze boerenstand toch al verre van rooskleurig is, sommige mensen er geen bezwaar in zien om mengseltjes onder mooi klinkende namen, waarvan we over de waarde voor het dier nog maar zwijgen, tegen het tienvoudige van de werkelijke prijs aan de veehouders af te zetten. Eerlijkheidshalve dienen we hieraan toe te voegen, dat we deze veehouders ook niet goed begrijpen. Er zijn tegenwoordig vele mogelijkheden om goede voorlichting te ontvangen, waarbij we denken aan de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, veevoeder- bureaus, controleverenigin^en, instituten, dieren artsen e.a. Laat men deze mogelijkheden dan toch ook benutten en zich niet alles in de maag laten splitsen. E. J. BATS, Directeur A.C,V. Controle.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11