Dagelijks Bestuur Z.LM. vergaderde .„Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland De algemeen voorzitter der Z. L. M., ir. M. A. Geuze, heeft inmiddels persoonlijk met de Minister van Landbouw over een en an der gesproken. AARDAPPELAKTIES TIJDENS de vergadering werd een telegram ontvangen van enkele initiatiefnemers van de aardappelaktie op Flakkee. Naar aanleiding hiervan sprak het bestuur er zijn verbazing over uit, dat het eerst nu officieel wordt benaderd. Het oordeel van het Dagelijks Bestuur was dat een »oed geleide, goed voorbereide en doelgerichte aktie, wanneer daartoe aanleiding bestaat, zeker resultaten af kan werpen. Deze akties dienen dan in goede overeenstem ming met en over de standsorganisaties tot* stand gebracht te worden, mede omdat anders de ver antwoordelijkheid zwevende is. Gezien het stadium van de onderhandelingen met de verschillende overheidsinstanties diene een aardappelaktie volgens het bestuur op dit moment ftiet ondernomen te worden. KWALITEITSREGELING AARDAPPELEN Het bestuur beraadslaagde voorts uitvoerig over mogelijkheden op langere termijn om de slechte situatie op de aardappelmarkt langs die zijde te verbeteren. Een mogelijkheid hiertoe zou misschien liggen bij invoering van kwaliteitseisen voor de binnen landse consumptie (en de import voor binnen landse consumptie). Bij het invoeren van een zogenaamde consump tieklasse voor de aardappelen zou men door hogere eisen, bij overschotten gemakkelijker regulerend kunnen werken. Bij tekorten kan een tweede kwaliteitsklasse dan een rol spelen. Het bestuur besloot zich door middel van een kleine werkgroep uit het bestuur, liefst in overleg met de Zeeuwse aardappelhandel, nader over deze mogelijkheden te oriënteren. POSITIE VAN DE GROENVOEDERDROGERIJEN Van de Vereniging van CoÖp. Grasdrogerijen en de Vereniging van Nederlandse Groen voederdro gerij en werd een schrijven ontvangen over de precaire situatie waarin de drogerijen en de lucer- neverbouwers zich bevinden door de grote invoer van zongedroogde alphalpha. Het bestuur der Z. L. M. sprak zijn bezorgdheid uit over deze ontwikkeling. De toestand is des te ernstiger daar klaarblijkelijk door de E. E. G.-be- palingen de invoer van het kunstmatig en zon- gedrogde produkt uit de V. S. niet is aan te pas sen aan de binnenlandse produktie. De vergadering was van oordeel, dat het van groot belang is, dat die maatregelen worden getroffen die de voor een akkerbouwgebied zo belangrijke lucemeteelt behouden kunnen doen blijven. Voorts zal het bestuur in overleg tre den met de V. C. G., teneinde aan de hand van meerdere gegevens te trachten een regeling voor de drogerijen te ontwerpen. In een later stadium zal dan omtrent de te ontwerpen rege ling een gesprek met het Departement van Landbouw, uiteindelijk de Minister, plaatsvin den. GRANEN De verwachting ten aanzien van de tarwemarkt is, dat nog een behoorlijk kwantum in de voer- sektor zal moeten verdwijnen. Het V. I. B. zal een ruimer aanbod krijgen in de komende tijd. Ten aanzien van de vorderingen van het E.E.G.- overleg wordt opgemerkt dat toepassing van het plan-Mansholt voor oogst 1964 wel als uitgesloten moet worden geacht. Voor de becprekingen over de wereldhandel in het kader van het G. A. T. T. moet één Europese graanprijs evenwel onontbeerlijk worden geacht. Het bestuur wees er in aansluiting op vorige vergaderingen op, dat een verhoging van de graan prijzen gezien de rentabiliteit van de akker bouwbedrijven dringend noodzakelijk is. Het zal er voor 1964 wel op neerkomen, dat in hoofd zaak de tarwe de kostendrager zal moeten zijn. Voorts werd gepleit voor een snellere invoering van een interventieregeling voor voergranen, aan gezien hiermede een aantal problemen in deze sektor kunnen worden opgelost. MELKPRIJS Over de melkprijs voor het komende jaar (april '64april '65) zijn de besprekingen reeds gaande. De vergadering nam kennis van de vorderingen van dit overleg. Het bestuur was van oordeel, dat de afhanke lijkheid van de export die de Nederlandse zuivel- sektor nu eenmaal kent, in de beschouwingen be trokken dienen te worden. Ook de binnenlandse consumptie zal goed in het oog gehouden moeten worden, daar hier door de veranderingen in het kader van de E. E. G. (ho gere consumentenprijzen voor boter en kaas) een gevaar van consumptiedaling niet denkbeeldig is. (Zie vervolg pagina 211). IN de op maandag 2 maart j.l. gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. onder voorzitterschap van ir. M. A. Geuze vormde de zeer slechte situatie op de aardappelmarkt en de ongerustheid van de aardappeltelers over het gevoerde en te voeren aardappelbeleid van Produktschap en Regering een langdurig punt van bespre king. SITUATIE AARDAPPELMARKT In aansluiting op het vorige week door het bestuur der Z. L. M. aan de Minister van Landbouw en het Produktschap voor Aard appelen verzonden telegram, waarin werd aangedrongen op aanvullende regelingen om de slechte situatie op de aardappelmarkt daadwerkelijk te verbeteren, besprak de ver nedering uitvoerig de huidige situatie. De vergadering was van oordeel, dat betere maatregelen ter versterking van d& aardappelmarkt dringend gebeden zijn. Behalve het ingrijpen van de overheid bij hoge prijzen in het verleden, een maatregel die een overheidsingrijpen in de huidige omstandigheden wettigt, wees men er op dat in de voorzomer van 1963 een onbeperkte invoer van vroege aard appelen werd gestimuleerd, terwijl over de binnenlandse jaarpositie op dat mo ment weinig bekend was. Ongetwijfeld heeft deze invoer uit andere hinden een gevolg gehad voor de omvang van het kwantum late aardappelen, doordat men de vroege heeft laten uitgroeien. JIET bestuur was van mening, dat de hui- dige door het Produktschap ge nomen maatregelen noch naar hoeveelheid, noch naar prijs en voorwaarden voldoende zijn. De volgende maatregelen achtte de verga dering op korte termijn noodzakelijk: een vergroting van het in te leveren kwantum tot voorlopig 50.000 ton; een inleveringsprijs van 10 cent per kilo; een eenvoudiger regeling van de inname.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1