BOUW Tuinbo u wklanken 191 FRUiTTEELTMOEHEID VRIJDAG U FEBRUARI 1W1 DE voor j aars werkzaamheden beginnen op ZUID-BEVELAND onze aan dacht te vragen. De snoei is flink gevorderd en het snoeihout ligt er voor de snoeihoutschuif. Een mooie vinding die snoeihoutschuif De palen die de grond nog in moeten zijn we van plan te plaatsen met be hulp van het apparaat dat op de hefinrichting van de tractor werkt. Het is merkwaardig dat er steeds weer van die goede vindingen zijn; eieren van Columbus. Bovendien is het opvallend dat de praktijk als regel ook vele problemen oplost. De gemiddelde fruitkweker en tuinbouwer is dank verschudigd aan vinding rijke, zeer vakbekwame collega's, bedrijven en handelaren. Zij vormen de basis voor de ontwikkeling. De voorlichtingsdiensten en instituten vormen mede een communi catiemiddel voor de praktijk. Uitwisseling van gedachten is daarom altijd nuttig. Mede daarom heeft op het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhel- minadorp een tweedaagse conferentie voor mensen uit de praktijk en de theoretici plaats gevonden. Nu de ontwikkeling steeds verder gaat, wordt de behoefte aan specialisten groter en toch moet ook de specialist zijn plaats kennen in het geheel. De praktische ondernemer moet alle ontwikkelingen enigermate kunnen begrij pen en met eigen oordeel toepassen. Een moeilijke zaak. Voor de komende tijd is voor ons het resultaat van wetenschap en praktijk dat we de volgende werkzaamheden gaan uitvoeren: 1. De kunstmest in 2 keer zaaien. 2. De snoei ruim, maar niet overdreven, uitvoeren. We kunnen nog dunnen ook 3. Vroeg de grond zwart maken. Voor de bloeitijd moet in verband met de nachtvorst de grond zwart en dicht liggen. 4. Zelf het fruit sorteren. Het fruit is nu zwak Voor 3 ct en daarbij meer beschadigingen gaan we niet naar het pakstation. 5. Frambozen aanbinden met touw. Bramen met teen. Dik aanbinden en daar moet de ziektebestrijding naar aangepast worden. 6. We speculeren er op dat vroege kasaardbeien duur zullen zijn. 7. We bezoeken de klein-fruitteeltdag, al zou het nog zulk mooi weer zijn en buitengewoon gunstig om werk te doen op ons bedrijf I\E aandachtige lezer van onze WALCHERSE bijdrage zal hebben begrepen dat de pakken- persmachine een zetfout geweest is. Bedoeld was een pottenpersmachine. We hebben deze in 1957 zien werken op een bedrijf in België, electrisch aangedreven. We handhaven dan ook ons advies aan de grotere kwekers om zo'n machine te gaan bezichtigen en eventueel aan te schaffen. We mo gen aannemen dat sinds '57 nog giote verbeterin gen en vereenvoudigingen zijn aangebracht. Deze zullen wel te constateren zijn op de pottenpers machine die de Streekverbetering zal demonstreren. Dat de mechanisatie onverminderd voortgaat hoorden we van vriend Willem die contact heeft gehad met een handelaar die al sprak over een spitmachine voor de kleine frais en dus ook voor de kleine bedrijven. De snoei loopt nu op z'n allerlaatste eindjes en de bespuitingen komen weer al in zicht. Jammer, maar begrijpelijk dat de V. B. C. zo weinig meer gebruikt wordt. Ons boomgaardje rook altijd zo fris en de bomen zagen er na zo'n V. B. C.-bespui- ting zo heerlijk gezond uit. Zouden ze niet 't zelfde tintelend gevoel hebben als hun baasjes na hun zaterdags bad? Deze week weer enkele „blauwtjes" gehad. Deze zijn zelden welkom hoewel men ze met de regelmaat der jaargetijden ontvangt. lil ons blad is regelmatig geschreven over de progressie van de belastingen. Ook op de vergade ring der Z. L. M.-afdeling die we onlangs bezoch ten werd dit nog weer eens naar voren gebracht door één onzer boekhoudkundige voormannen uii Goes. Velen krijgen flinke naheffingen over 1962. Nu is '63, ook in de boerensector zeer beduidend min der dan voorgaand jaar. Formeel is de belasting steeds in 't gelijk met 't gezegde U hebt het immers gehad. Maar na de nodige reserveringen en de, ook in agrarisch; sector, duurdere levensbehoeften zal het bij velen lelijk tegenvallen. Énkele kleine lichtpuntjes zijn dat voor de mee werkende vrouw een hogere aftrek is toegestaan en ook dat de omzetbelasting op zaden tot een zeker maximum afgeschaft is. Zoals reeds voorspeld heeft onze veiling een niet (Vervolg van vorige pagina) ten, omdat dit eind oktober en zelfs nog later kan plaats vinden. Enige maanden later als het gras uit de grond verdwenen is. kan worden ingeplant. Voorlopig is dit onderzoek alleen mogelijk voor het inplanten van appels. De kosten voor een dergelijk onderzoek met advies bedragen 85,per monster voor onder zoek van on behandeld en behandeld met chloor- picrine. Wil de fruitteler daarnaast nog andere middelen op werkzaamheid toetsen dan zijn de kosten hiervan 12,— per middel extra. Het mon- sternemen vindt plaats in de maand maart. Op hei eerste gezicht schijnen de kosten misschien aan de hoge kant, maar aangezien een strokenontsmet ting met chloorpicrine op plm. 1800,per ha komt zijn de kosten zeker niet hoog. Bovendien worden belangrijke risico's uitgesloten, want de kosten van slechte groei en oogstderving van een minder goed oi' zelfs slecht groeiende boomgaard zijn zeer veel groter. onbeduidende omzetvermindering van 20 De financiële consequenties voor de leden blijven be perkt maar zijn toch onaangenaam. WANNEER U deze regels uit SCHOL WEN- DUIVEL AND leest, dan is februari 1964 weer verstreken, en doet maart zijn intrede. Het voor jaar is in aantocht, en we gaan afscheid nemen van het winterseizoen. We bedoelen daarmede dat de vergaderingen voor een groot deel afgewerkt zijn, en dat nu wellicht het goede moment aanwe zig is, om één facet nader te belichten. We zien dan dat de tuinbouw op Schouwen en Duiveland beschikt over een goed verenigingsapparaat, dat goed verdeeld over het eiland, afgestemd op de verschillende teelten, maar vooral geleid door be kwame besturen, de belangen van de tuinbouw in zijn algemeenheid behartigt. Dit is een zeer waar devol gegeven, en vooral de mensen die belange loos leiding en gestalte geven aan deze verenigin gen verdienen onze waardering. Immers de taak of doelstelling is veelal het vermeerderen van ken nis door onderlinge uitwisseling van gedachten en ervaringen. Het tot stand brengen van contacten met onze wetenschapsmensen om deze gelegenheid te geven hun kennis, ervaring en inzicht aan ons door te geven. Vaak ook wordt onze medewerking gevraagd voor het verzamelen van gegevens van allerlei aard, benodigd voor de wetenschap. Ten slotte moet toch iedere vinding van chemische, mechanische of economische aard in de praktijk op zijn waarde getoetst worden. Niet zelden wor den toch ook activiteiten ontwikkeld om vooral plaatselijke problemen op te lossen. Wanneer al onze verenigingen ineens zouden wegvallen dan zou pas de waarde blijken. Dan zou ook blijken dat onze vakpers, al is deze dan ook voortreffelijk, niet al deze contacten volledig kan overnemen. Op jaarvergaderingen zijn de functies weer ver lengd met een bestuursperiode, zijn mutaties tot stand gekomen. Ouderen gaven wellicht hun plaats over aan jongeren, wellicht kwam er een andere secretaris, misschien nam een ander de leiding als voorzitter op zich, want men mag nooit vergeten, dat een lang leven, ook van een vereniging, alleen dan waarde heeft, wanneer men in staat is de jeugd te verlengen en niet de ouderen. De plan nen voor de volgende maanden zijn gemaakt. De besturen zijn met de organisatie belast. We dachten dat het goed was om één keer stil te staan, en dankbaar te gedenken het werk dat col lega's als voorposten der verenigingen deden en doen. Het gebeurt in stilte, belangeloos, in klein- verband, maar in volle overgave, tot heil van de totale Schouwen en Duivelandse tuinbouw. Laten we ze als leden rustig volgen en steunen in hun streven. HE tuinbouwontwikkeling op THOLEN breidt zich nog steeds gestadig uit. Dit is een geluk kige omstandigheid voor onze streek. Velen kun nen hierin een stuk brood verdienen dicht bij huis en op eigen bedrijf. Een ieder van ons probeert het maximaal rendement te halen uit zijn eigen bedrijf. Elk hoekje wordt benut, elk probeert het teelt technisch gedeelte zich eigen te maken door scholen te bezoeken, cursussen te volgen en voor lichtingsavonden of wel -objecten te bezoeken. Men wil allen graag wat opsteken. Gelukkig, want mot al deze goede beginsels komt men zeker op hel pad waar men wezen wil, tenzij er één facet ver geten wordt en dat is de veel besproken samen werking bij de afzet van het geteelde prod ukt. Hier zit nog al eens een rammeltje in. Dat ia toch wel bijzonder jammer. Er wordt steeds ge sproken over goede samenwerking, maar het blijft nog al te vaak bij woorden, men komt moeilijker tot daden. Zeker het is bekend dat de tomaten, sla en andere produkten allemaal zijn afgezet tegen redelijke en goede prijzen, maar vaak gepaard gaande met veel woorden. De Thoolse teler heeft er weinig belang bij of zijn produkt langs veiling A, B of C ivordt afgezet, maar heeft wel belang bij een goede prijsvorming; een geruststelling en zekerheid over een goede afzei, wanneer, hoe en waar Jammer dat men toch nog zoveel afgunstig tegenover elkaar staat bij veilingen onderling het is goed dat in deze overbodige problemen een weg wordt gebaand voor en door direkt belanghebbende telers in onze streek. Het is toch zo, dat de veilingen zijn: van en voor de Thoolse land- en tuinbouw en toch zeer. zeker niet omgekeerd Laten we dit allen goed begrijpen en tegelijk openlijk met elkaar afspraken maken en dezt. ook naleven En laten we van al onze woorden daden maken ter bevordering en ontwikkeling van ons Thools tuinbouwgebied, van waar uit de kwantiteit en kwaliteit gewaarborgd zal zijn. UET is in ZEEUWS-VLAANDEREN op het ogenblik een rustige tijd in de tuinbouw Door het bijzonder gunstige weer van deze winter konden de werkzaamheden een vlot verloop heb ben. Het snoeihout opruimen is bijna een plezierig werkje geworden en vraagt niet veel tijd meer met de snoeihoutschuif. Het kunstmeststrooien gaat vlot en zo zal de fruitteler dit jaar voldoende aandacht kunnen schenken aan karweitjes die an ders blijven liggen. We hebben tenminste het vast© voornemen om nu het windscherm eens een goede beurt te geven, om alle boombanden eens na te lopen, een zijpad in orde te maken, de bestrijdings- middelenkast eens grondig schoon te maken en daaruit begraven wat toch nooit meer gebruikt wordt, en, ja by goed nadenken is er nog zoveel wat ligt te wachten dat de collega's dat zelf wel aan kuimen vullen. De groentetelers gaan regelmatig door met wit lof uit de kuil te halen en misschien voor de laat ste maal nog één keer een nieuwe kuil opzetten. De prei wordt verder afgeleverd en de laatste pluk spruiten gaat naar de veiling. In de kleinfruitteelt is het wel erg rustig. De snoei is achter de rug, om frambozen aan te bin den is het nog niet zo erg aantrekkelijk dus blijfr. niet veel anders over dan palen en draad in orde maken voor de bramen, rode bessen en frambozen. Een rustige tijd dus, maar is dat wel zo? Is er niet speciaal de laatste tijd, veel onrust in dc tuin bouw? Sterke uitbreiding van de fruitteelt in Frankrijk, geen al te beste vooruitzichten voor het kleinfruit, lage prijzen voor het witlof, uien on verkoopbaar en ga zo maar door. Het ziet er niet zo best uit voor de tuinbouw. En daar moeten we het als jonge fruittelers en pas beginnende tuinders in Zeeuws-Vlaanderen dan maar mee doen. Inderdaad was 1963 niet om over te roepen maar als we eerlijk willen zijn moeten we toegeven dat het goede fruit nog wel betaald Is, dat we graag weer aardbeien willen telen voor een gemiddelde prijs van 1,42, dat het met de frambozen best was en dat na een slechte start de witlof ook nog een redelijke prijs opbrengt. Er waren inderdaad produkten die het lieten zitten maar kwam dat in 't verleden ook nooit voor? 1963 was geen best jaar voor de tuinbouw, het weer heeft ons niet meegezeten maar als we als fruittelers en tuinders de hand eens in eigen boezem steken moeten we toch toegeven dat er bij ons zelf ook nogal wat aan mankeert. Een goede botrytisbestrijding had ons heel wat meer kilo's aardbeien, frambozen en zwarte bessen opgeleverd. De bramen beter afdekken was toch aantrekkelijk geweest. Wat meer duimen zou zijn geld wel opgebracht hebben en alleen maar rijpe witlof wortels oazetten geeft meestal meer kilo's en betere kwaliteit. Zo zou er nog veel op te noemen zijn, maar nee, we verslinden liever de artikelen in de kranten waar we lezen dat het niet goed gaat met de tuin bouw. Denk dan echter maar eens aan de woorden van een bekend schrijver: Door een journalistische vergissing houdt de krant zicli bezig met het uitzonderlijke en schrikwekkende. Het normale is geen kopij. Hierdoor liggen veel mensen 's nachts wakker in bed om wat zou kunnen gebeuren, inplaats van hun aandacht te bepaten toé wat inderdaad gescliiedt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7