Landbouw in ontwikkeling HET AARDAPPELDEBACLE 187 ZIEKTE- EN ONKRU1DBESTR3JDING IN DE FRUITTEELT HET UIT DE MARKT NEMEN VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN VRIJDAG "28 FEBRUARI 19G4 HET Produktschap voor Aardappelen heeft en kele maatregelen genomen ter ondersleuning van de wel buitengewoon slechte positie van de aardappelmarktDeze maatregelen, men kent ze, zijn het uit de markt nemen van 25.000 ton klei- Bintje aardappelen 40/55 door het V. I.B. tegen een prijs van ƒ8,— gesorteerd op exportvoor schriften en het invoeren van kwaliteitseisen t.a.v. de binnenlandse consumptie-aardappelen respec tievelijk voor uit het buitenland in te voeren aard appelen. De gelegenheid tot aanbieding wordt maandag 2 maart a s. opengesteld en sluit op 5 maart. De Districts Bureauhouders en het Provin ciaal Kantoor Provinciaal Voedselcommissaris kunnen nadere inlichtingen verstrekken. ALS te voorzien was heeft deze aankoop, in tegenstelling tot hetgeen de bedoeling was, een prijsdrukkende invloed op de prijszetting van de aardappelmarkt gehad. De kosten van het sor teren en het transport van boerderij naar sorteer- inrichting verlagen de prijs van 8 cent per kg, waartegen het Produktschap deze aardappelen uit de markt neemt. De markt houdt dan ook rekening met deze prijs van 8 cent gesorteerd. Ook de aard- appelvoersector ondervindt de druk van deze, boven de voermarkt hangende, 25.000 ton kwali tatief goede aardappelen. Veel soulaas ter verbe tering van de aardappelprijs lijkt de genomen maatregel van de 25.000 ton uit de markt nemen dan ook niet te geven. Wij zouden haast willen zeggen; integendeel! OP de tot hem in de Tweede Kamer gestelde vragen over de zeer ongunstige aardappel- marktsituatie heeft minister Biesheuvel het vol gende gezegd Als gevolg van de sterk ^teruggelopen vraag voor export zijn er grote voorraden, waarvoor men niet direct een bestemming ziet. Hoewel er nog een aantal onzekere factoren zijn met betrekking tot de ontwikkeling van de afzetmogelijkheden' m de rest van het lopende afzetseizoen, is het thans echter reeds zeker dat een gedeelte van deze voor raden niet bestemd kan worden yoor menselijke consumptie. Deze situatie is weer ontstaan door een grote invoer van aardappelen uit Frankrijk. Tot nu toe zijn ruim 2000 ton Franse aardappelen ingevoerd, hetgeen op de totale aardappelomzet slechts een zeer bescheiden hoeveelheid is. Mr. Biesheuvel zag geen mogelijkheden een eventueel aardappeloverschot af te zetten in ge bieden die kampen met een voedseltekort, omdat er in die landen hoegenaamd geen vraag naar aardappelen bestaat. De minister meende voorts dat er geen aanleiding bestaat de invoer van Fran se aardappelen aanzienlijk te beperken. Nog af gezien van de algemene bezwaren die liij heeft tegen het afkondigen van een invoerstop of an dere invoerbeperkende maatregelen (waarvan hij bij de Duitse invoerstop voor eieren duidelijk blijk heeft gegeven) gelooft de minister dat niet de herkomst van de aardappelen bepalend is, maar veel meer de kwaliteit. De grootste bedreiging voor het prijspeil van de goede consumptie-aard appelen vormen de mindere kwaliteiten, die door de door het Produktschap in te voeren kwaliteits eisen van de consumptiemarkt zullen worden uit gesloten. Frankrijk heeft minimum-importprijzen voor aardappelen ingesteld (voor februari 27 NF/100 kg, voor maart 28 NF/100 kg). De gebrui kelijke E. E. G.-regeis zijn hierbij gevolgd daar deze maatregelen door middel van een indentie- verklaring aan de Europese Commissie en de lid staten zijn bekendgemaakt. Nederland heeft geen bezwaren gemaakt. Naar de mening van de minister behoeft het huidige lage prijspeil geen aanleiding te zijn voor een nog sterkere inkrimping; van het klei-aard appelareaal, dan uit een onderzoek van het Pro duktschap voor Aardappelen wordt geconcludeerd (5 a 10 procent). Het prijspeil op dit moment staat immers geheel los van de prijzen die in een vol gend seizoen zullen kunnen worden gemaakt. Deze laatste zullen worden bepaald door de dan gelden de verhouding van vraag en aanbod in de con sumptie-aardappelensector. Er is dan ook geen directe aanleiding voor de veronderstelling, dat in het afzetseizoen 1964/65 de binnenlandse voorzie ning van de export in het gedrang; zouden kun nen komen door een te gering aanbod van con sumptie-aardappelen'. Zelfs indien het klei-aard appelareaal enigermate zou worden ingekrompen hetgeen inderdaad verwacht mag worden behoeft niet te worden gevreesd voor een tekort aan consumptie-aardappelen, aangezien er onder normale omstandigheden altijd een voldoende re serve van zandaardappelen aanwezig is. Uit terzake verkregen inlichtingen blijkt, dat de aardappelprijzen in Frankrijk momenteel bijzon der laag zijn. Voorzover, kan worden nagegaan, zijn de zeer lage exportprijzen voor Franse con sumptie-aardappelen uitsluitend toe te schrijven aan de zeer lage producentenprijzen. Van een sub sidiëring van de export is de minister niet geble ken. Wel heeft de Franse regering besloten ca. 50.060 ton consumptie-aardappelen van het ras Bintje uit de markt te nemen, die deels tot aard appelmeel en deels tot veevoeders zullen worden verwerkt. Een bedrag van 4 miljoen francs- heeft in het najaar van 1963 de Franse regering beschikbaar gesteld voor het op contract opslaan van .62.000 ion aardappelen, teneinde de binnenlandse voor (Vervolg van eerste pagina) seren. Soms is uitbreiding van de «nelkveestapel mogelijk door bouwlanu waarvan de gewassen- keuze en het produktievermogen beperxt zijn, in gras te leggen, Ook zou men er op sommige be drijven waar mest- en melkvee gehouden wordt m.f. verstandig aan doen te specialiseren in de melkveehouderij De andere kant is de te kleine eenheid melkvee opruimen door het grasland te scheuren of op an dere wijze te benutten en door vee in te scnaren of als de ligging zich hiertoe leent het grasland te maaien voor de groenvoederdrogery. Het gras dient dan vroeg gemaaid te worden (eiwitrijk produkt) waarbij ae zode dit veelvuldig maaien wel kan ver dragen. Als men de droogkosten stelt op 12,a 14,per 100 kg droog produkt (inklusief ver voer) en de opbrengstpnjs op 23,24,kan men een netto opbrengst halen van f 1000,bij 10.000 kg droog produkt per ha per jaar. Hiervan dient men ae pacht, en ae bemestingskps- ten af te trekken, zodat een bedrag overblijit van 4 a 500/ha. De vrijkomende arbeid zal men dan in de akkerbouwsektor rendabel moeten maken! De vrijkomende schuur- en stalruimte kan men be nutten voor uien-, aardappelen-, gladiolenopslag- plaats of .voor b.v. witloftrekken. Men zal een ren- tabiliteitsberekening op moeten zetten, die verge lijkbaar is met die voor de kleine eenheid melkvee. COÖPERATIEVE MELKVEEHOUDERIJ OPLOSSING? DEN andere mogelijkheid, die door een aantal bedrijven overwogen zou kunnen worden is de opzet van een coöperatieve melkveehouderij. Voor weidebedrijven zit hier m.i. weinig perspectief in. Waar blijft men met de vrijkomende arbeid? Voor gemengde bedrijven ligt dit anders speciaal voor de grotere akkerbouwbedrijven waar men met enkele ha niet scheurbaar grasland zit en de rund veehouderij (mesten of melken) door te kleine een heden weinig rendabel is en arbeidsorganisatorisch moeilijk past in het bedrijf. De heer De Ronde, bedrijfsdeskundige bij mijn dienst, heeft een dergelijke opzet becijferd, waarbij we uitgegaan zijn van de volgende globale uitgangspunten: 40 ha grasland (kombinatie van b.v. 3 bedrij ven), 100 melkkoeien, 3 arbeidskrachten (roulatie tijdens weekenden), waarvan één met ƒ10.000, arbeidsloon (bedrijfsleider) en de andere 2 met ieder 8.000,— arbeidsloon. Gebouwen, inklusief silo's ƒ128.000,—, pacht ƒ200,per ha. Toeleve- Hulpverleningsdiensten, 1963 Provincie Groningen Friesland Drenthe Overijssel (incl. N. O. P.) Gelderland Noord-Holland Zuid-Holland Bron: L. E. I. ER is reeds enkele keren de suggestie gedaan om in kleine groepjes van 10 boeren te- samen berekeningen op te zetten over mogelijke bedrijfsverbeteringen. Ik ben een groot voor stander van dergelijke studiegroepjes. Het nut ervan wordt o.m. duidelijk bewezen in de zgn. arbeidsvoorlichtingskernen ThoJen, Oost Zuid- ring van voederprodukten tegen geldende markt prijs aan het coöperatieve bedrijf. Melkproduktie 4000 kg per koe a 30 ct opbrengst prijs. Iedere deel nemende boer levert zijn vee in tegen taxatieprijs en krijgt daarvoor een aandeel in het bedrijf. Uit een analysebegroting blijkt, dat er een netto-over schot is te betalen van 350,per lia als men de dieren weidt en van 300.per ha als men de die ren op stal houdt (open loopstal met gedeeltelijke zelf voedering). Men moet deze uitkomsten niet te absoluut nemen, maar beschouwen als richtlijn voor een mogelijkheid, die m.i. zeker eens nader becijferd zou kunnen worden door een groepje be langstellenden. Voor het Zeeuwse bedrijfsplan zou een dergelijke opzet zeker perspektief bieden en als nieuw experiment mogelijk in aanmerking ko men voor subsidiëring in het kadfr van het Ont- wikkclings- en Saneringsfonds. Ook in dit geval zal men weer bedrijfsekonomische vergelijkingen moe - ten trekken met de uitkomsten van individuele melk- of mestveehouderij bij kleine eenheden, waarop dit geval betrekking heeft. Daarnaast spe len uiteraard arbeidsorganisatorische en sociale aspekten een rol. Op het individuele bedrijf met name de beschikbaarheid van arbeidskrachten die de dieren kunnen verzorgen (weekenden de in teresse van de akkerbouwer voor deze sektor van het bedrijf, het inpassen in de andere werkzaam heden en de bedrijfsuitkomsten. En ook hier geldt weer, dat de vrijkomende arbeid rendabel in een andere sektor moet worden aangewend. VERSCHILLENDE PERSPEKTIEVEN AANWEZIG HIT het voorgaande blijkt, dat er nog verschil- lende perspektieven zijn voor het gemengde bedrijf, die nadere overweging en becijfering zou den verdienen. Voorts is in een vorig artikel nog genoemd de bedrijfsverzorgingsdienst, waarbij men gezamenlijk een bedrijfsleider-veeverzorger aan stelt, die rouleert bij ziekte of vakantie van de boer. Dit alles moet men zien tegen de achtergrond van de geschetste ontwikkelingen in het aantal vreemde arbeidskrachten en de stijgende lonen. Wat de bedrijfsverzorgingsdiensten betreft is men in andere gebieden al een eind gevorderd, zo als uit onderstaande tabel blijkt. Dit zou niet het geval geweest zijn, als de praktijk het grote nut hiervan niet erkent Wel moet opgemerkt worden, dat het voornamelijk weidegebieden betreft, waar de noodzaak voor bedrijfsverzorging uiteraard groter is. totaal 6 231) 35 (1866) 9 (1493) 8 726) 11 (4209) 6 264) 4 215) Beveland en Walcheren. Hier is het object ar beid als uitgangspunt gekozen. Ook in ruimer verband zouden de bedrijfseconomische boek houdingen tot grotere waarde gebracht kunnen worden, als men de uitkomsten vergelijkt en mogelijke bedrijfsverbeteringen in groepsver band bespreekt. In een volgend artikel kom ik nader op deze werkwyze terug. Aantal verenigingen ledental) met meer met vaste 1 vaste verzorgers met alleen bedrijfs- (w.o. losse losse verzorger krachten) krachten 5 201) 1 (30) 15 684) 19 (1163) 1 (19) 5 944) 3 502) 1 (47) 6 317) 2 409) 9 (3164) 1 (1000) 1 (45) 3 98) 3 (166) 3 171) 1 44) Q ERVARINGEN 1963 C ADVIEZEN 1964 Vanaf 1955 wordt door het Rijkstuinbouwconsu- lentschap voor Zeeland en West Noord-Brabant jaarlijks een boekje samengesteld over de ziekte bestrijding in de fruitteelt. In deze uitgaven wordt steeds een overzicht ge geven van de ervaringen bij de ziektebestrijding in het afgelopen jaar en de adviezen voor het komende jaar. Zij voorzien in een ruime informa tie over de verschillende' ziekten in de fruitteelt, terwijl zij tevens dienen als basis en handleiding voor de waarschuwingsdienst voor de .bestrijding van ziekten en plagen bij de teelt van pit- en steenvruchten, kleinfruit en boomkwekerijgewas sen. Ook in dit winterseizoen is op verscheidene bijeenkomsten in het ambtsgebied een monde1 inge toelichting gegeven door ambtenaren van het RijkS- tuinbouwconsulentschap en de P. D. De inhóud van de publikatie onderging ten op zichte van de Vorige een uitbreiding door het op-- ziening aan het einde van het afzetseizoen 1963/64 veilig te stellen. Over de definitieve bestemming van deze voorraden is liog geen beslissing geno men. Deze Voorraad wordt alsnog als reserve aan gehouden. nemen van meerdere gegevens over de chemisch© onkruidbestryding in de fruitteelt en enkele foto's ter illustratie. Indien u alles nog eens rustig wilt bekijken of niet in de ge^genheid was om een avond bij te wonen, waar de ziekte- en onkruidbestrijding werd besproken, kunt u een boekje 1,— bestellen bij het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes (giro 5Ó37) of de veilingen te Goes, Kapelle en Krabbgn- dijke. j IN aansluiting op de bekendmaking van het Produktschap voor Aardappelen, dat 25.000 ton Bintje consumptie-aardappelen van de klei grond uit de markt zullen worden genomen, wor den de telers en handelaren er opmerkzaam op gemaakt dat voor dit doel de gelegenheid tot aan bieding op 2 maart a.s. wordt opengesteld en op donderdag 5 maart wordt gesloten. De voorwaar den waaronder deze consumptie-aardappelen gor den aangekocht, zijn verkrijgbaar bij de^ distriicts- adviesbureaus van de Stichting Uitvoering Land- bouwmaatregelen, voorheen de bureaus van de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommis saris. De aanbiedingsformulieren zijn er eveneéns verkrijgbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3