de *"TJrouw NEDERLAND AAN DE MARKT MET E.E G,PRIMEUR 205 AN HBT ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GRIEP Nu ook koolzuurhoudende limonade in blikverpakking DIEPVRIEZER EN (OF) KOELKAST DE WENS VAN VELE HUISVROUWEN Doe eens iets anders met spruitjes VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 JN opdracht van het Bedrijfschap voor de Groothandel in Kruidenierswaren heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een onderzoek ingesteld naar de kosten van emballage-behandeling bij de groothandel in kruidenierswaren. Naar aanleiding hiervan is eens te meer de aandacht gevestigd op het statiegeld-probleem. Zowel bij de fabrikant, de grossier als bij de winkelier bestaat grote belangstelling voor de oplossing van het probleem, dat door terugzenden van verpakknig (flessen, enz.) geschapen is. Bij de ook in ons land stormachtige ontwikkelingen in de consumptie en in de moderne massa distributie-methoden zijn in de toekomst verpakkingen, die slechts één keer kunnen worden gebruikt, niet weg te denken. Het aantal zelfbedieningswinkels, dat in 1953 100 bedroeg, is in 1963 gestegen tot 3500. Het aandeel in de omzet van levensmiddelen groeide in die periode uit van 2*,2 tot 35 •Ook de consument is met deze verpakkingen gediend. Denken wij eens aan kamperen of een dagje uitgaan. De N. V. Hero Conservenfabrieken te Breda hebben de mogelijkheden voor de toekomst onderkend en is onlangs op de markt gekomen met haar vruchtenlimonade in blikverpakkingen. Dit betekent een primeur voor Nederland en tevens voor de E. E. G.-landen, daar vóór die (jd geen koolzuurhou dende vruchtenlimonades in blik op het, vasteland van West-Europa verkrijgbaar waren. De consumptie van frisdranken in ons land is belangrijk gestegen. In 1950 was het verbuik 6 liter per hoofd van de bevolking, in 1959 bedroeg dit 12 liter en voor 1963 wordt het geschat op 20 liter. Men verwacht, dat deze snelle stijging zich zal voortzetten. Deze verwachting is gebaseerd op het verbruik in het buitenland. West-Du itsland 30 liter, Zweden 35 liter en de Verenigde Staten 50 liter per hoofd van de bevolking.) In Amerika en in Engeland is het publiek gaarne bereid' iets meer te betalen voor frisdranken in blikverpakking in ruil voor liet gemak van deze wegwerp-verpakking Vandaar dat in genoemde landen steeds meer frisdranken ïn blik worden verpakt. In Amerika zijn in 1956 336 miljoen blik jes frisdranken verbruikt (1,2% van alle verpakte frisdranken), in 1961 1,2 miljard busjes (4,1%) en in 1962 1,8 miljard busjes, waarbij het aandeel in verpakte frisdranken 5,8 bedroeg. Een belangrijk voordeel van „priklimonade" in blik is wel, dat er geen kans is op breuk, het ge wicht van een leeg blik (l/5e van dat van een glazen fles), terwijl het minder dan de helft aan ruimte inneemt. In de koelkast nemen de blikjes weinig ruimte in, daar zij gemakkelijk zijn te sta pelen. De vervoerskosten van do gevulde blikjes zijn in verhouding laag en mede hierdoor zal het moge lijk zijn buitenlandse markten te gaan bewerken. De ligging van Nederland ten opzichte van de welvarende consumptiegebieden ïn de E. E. G. is daarbij gunstig. De Hero heeft deze mogelijkheid onderkend en de tekst op de fraai gedecoreerde blikjes in vier talen laten drukken. TERWIJL allerwege de prijzen stijgen, doet zich het merk waardige feit voor, dat verschil lende electrische huishoudelijke apparaten beduidend in prijs zijn gedaald. Zodra een niet nader te noemen concern, dat het terrein der voedingsmiddelen bestrijkt, begon om zijn klanten allerlei huishoudelijke apparatuur tegen sterk verlaagde prijzen beschik baar te stellen, bleef de officiële handel niet achter. Plotseling daalden de prijzen. Huisvrouwen, die voorheen door de hoge prijzen werden afge schrikt, zagen bepaalde artikelen binnen hun bereik komen. Als U de advertenties in dit blad niet achteloos voorbij leest, kunt U zien, dat U tegen een prijs van 850 reeds in het bezit van een i liep vrieskist kunt komen met oen inhoud van 350 liter. Dezelfde fabriek brengt een nieuwe koelkast aan de markt. Deze kast heeft een inhoud van 240 liter, waarin een vriesvak van 20 liter is opgenomen. In dit vriesvak kan de temperatuur constant 18 graden CelcLus onder nul worden gehouden, dus kan er twintig liter diepgevroren wór den. Dit vriesvak heeft twee deuren, dus voor liet uithalen van een pak diepvriesgroente of het ijs- bakje behoeft nooit het hele vriesvak geopend te worden. Gevolg: „nog minder koudeverlies." De wanden van deze nieuwe koelkast zijn ge ïsoleerd door middel van ingespoten polyurethane. Direct na het inspuiten verhardt deze muurvast hechtende schuimi sola tie zich en verbindt zo bin- nenkast en buitenwand tot één onverbrekelijk geheel. Gevolg: „een veel steviger constructie plus isolering. Deze laatste is ongeveer IY2 x beter dan glaswol-isolering. Dit scheelt aanmerkelijk in het stroom verbrui k. GIFTIGE PLANTEN r/Ö langzamerhand, gaan wij ons weer met de tuin bezighouden. We willen hier en daar iets vernieuwendus moeten we planten bestel- len. Als u kleine kinderen hebt of vaak kinderen op bezoek krijgt is het raadzaam giftige planten uit uw tuin te weren. Om u wat op weg te helpen wil ik enige van de bekendste kruidachtige plan ten noemen Aconitum napellus (pyramidale) Aconitum lycoctonum Digitalis purpurea Aremissia Absynthium Aspidium Felix mas Euphorbia polychroma Papaver somniferum Helleboris niger Colchium autumnale Monnikskap Gele monnikskap Vingerhoedskruid (wordt ook gekweekz voor de geneeskunde) Alsemknoppen Mannetjesvaren (wor tel) Kleurige wolfsmelk (melksap) Papaver Kerstroos Herfststijlloos (Herfsz- crocus of Naakte Juf fer) Geopende koelkast met inhoud In de deur, die voorzien is van een magneet band-sluiting, bevindt zich een tweede flessenrek, «at óók geschikt is voor buitenmodel flessen, zo als kneepflessen en vierkante flessen. De ruimte tussen de rekken (een gedeelte van een der rekken is opklapbaar) is zó groot gehou den, dat b.v. een flinke soeppan zonder moeilijk heden in deze koelkast een plaatsje vindt. Boven dien zijn er twee heel ruime groentebakken voor gemakkelijker uithalen en gunstiger opberg- en sorteermogelijkheden. De afmetingen zijn: hoogte 127 cm., breedte 60,5 cm en diepte 60,5 cm. De prijs bedraagt ƒ540. Als giftige heesters kennen we de Laburnum anagyroides Gouden regen), waarvan de peul tjes gevaarlijk zijn en het peperboompje (Daphne mezereum). De meest giftige conifeer is de Taxus baccata, waarvan al vele dieren, vooral paarden, het slacht offer zijn geworden (100 a 200 gram is reeds do delijk) Daarnaast wil ik nog noemen Juniperus sabina. Hebt u er voorts weieens bij stilgestaan dat loof en bessen van de aardappel (Solanum iubenosum) zeer giftig zijn, terwijl de knol bijna geen solanine meer bevat in gekookte toestand zelfs geen spoor meer. Dit laatste geldt echter slechts voor knollen, die vrij zijn van „groen Knollen, die gedeeltelijk groen zijn, doordat zij tijdens het groeiproces niet helemaal onder de grond zaten bevatten veel meer solanine, zodat u er goed aan doet deze knollen niet te gebruiken. De tomaat (Solanum lycopersicum) is onrijp zwak gitfig, in rijpe toestand onschadelijk. In vele huizen treffen wij als kamerplant de Euphorbia Slpendis (Christusdoorn). Is het u be«r kend, dat het melksap, dat bij beschadiging van dei plant vrij komt, zeer gif tig' is? Wees dus voor zichtig met deze plant. Indien men voor het aanplanten van een tuin met de giftigheid van bovengenoemde planten rekening houdt, kan veel narigheid voorkomen worden. SPRUITJESSUHOTEL ME T KAAS Benodigd: xk kg aardappelen, 1s kg spruitjes, ons in plakken gesneden kaas, 50 gram boter of margarine. Voor de saus: 125 gram gesmolten boter op smaak gebracht met wat citroensap en fijngehakte peterselie. Kook de aardappelen niet &1 te gaar, snijd ze in plakjes, kook de spruitjes in water met zout gaar, laat ze uitlekken. Smeer nu een vuurvaste schotel met een deel van de boter of margarine en bedek de bodem met een laag aardappclplakjes. Strooi er hier en daar een vlokje boter over. Vervolgens een laag spruitjes, die bedekt wordt met plakjes kaas. Herhaal dit nog een keer (eindig dus met kaas). Strooi hierover wat paneermeel en enkele vlokjes boter en laat de schotel ongeveer een half uur in een matig warme oven gratineren. SPRUITJES IN KERRIESAUS Kook de spruitjes halfgaar en stoof ze verder zacht in wat boter. Overgiet ze met een kerrie saus en serveer ze bij rundergehakt en aardappel puree.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 23