Landbouw in ontwikkeling Bestuur Z. L. M. dringt aan op maatregelen aardappelmarkt VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enluinbouH en Veeteelt in Zeeland In een vorig artikel zijn, aan de hand van de produktiefakto- ren arbeid, grond en kapitaal, enkele hoofd lijnen aangegeven waar in de landbouw en het landbouwbedrijf zich zullen ontwikkelen. Frankering Wj abonnement: Terneuzen 52e Jaargang No. 2720 Door het geven van konkrete berekeningen en cijfers is getr&cht deze ontwikkelingen feitelijk te benaderen. Voorts zijn een aantal suggesties gedaan om de veranderingen zo goed mogelijk op te van gen. Dat is beslist geen ge makkelijke taak, want de ontw ikkelingen gaan bijzonder snel en als straks de zaaimachines weer In het veld komen wordt een begin ge maakt met een opeen volgende reeks van werkzaamheden, die de boer weer volledig in beslag nemen. Het naar verhouding kleine land bouwbedrijf maakt spe cialisatie n.l. onmoge lijk, zoals in een indus trieel bedrijfnaast direkteur-ondememer is de boer ook tegelijkertijd uitvoerder van de werk zaamheden. Toch zal men noodgedwongen steeds meer moeten gaan rekenen, omdat liet landbouwbedrijf ka pitaalintensiever wordt en ook de schaarse ar beidsvoorziening het be drijf zo kwetsbaar maakt. IN dit verband vraag ik mij wel eens af of de jongeren voldoen de worden opgeleid in deze ondememerstaak Op de landbou». scholen is men over het algemeen te jong om voldoende belangstelling en begrip te hebben voor deze kant van het bedrijf. Zouden jaarlijks geen vervolgkursussen gegeven kunnen worden voor oud-leerlingen waarbij gedurende de winter één dag per week onderwerpen aan de orde worden gesteld, die betrekking hebben op deze ondernemersfunktie? Zo mogelijk kan een extra aantekening op het diploma worden gegeven. Voorts zouden leerlingen en pas afgestudeerden een be- drijfsboek voor het eigen bedrijf kunnen bijhouden, waaruit een bedrijfs- ekonomische boekhouding kan worden samengesteld. Op deze wijze krijgt men het beste inzicht in de bedrijfsekonomische kant van het bedrijf. ANIMO VOOR UITWISSELING TELEURSTELLEND UET is jammer, dat de leerlingen van de landbouwscholen hun praktijktijd niet meer elders doorbrengen, dus op een ander bedrijf, zo mogelijk buiten de provincie of in het buitenland. Toen ik een dezer dagen een aantal kollega's beide in den lande, teneinde te informeren naar de mogelijkheid van uitwisseling van een aantal belangstellende jongeren op Walcheren met een ander streekverbeteringsgebied, viel het mij wederom op, dat de animo van jongeren voor een dergelijke uitwisseling over het gehele land zeer teleur stellend is. Degenendie wèl een tijd op een ander bedrijf hebben gewerkt we ten na jaren nog, welk een grote waarde dit heeft gehad. Bovendien wordt de gezichtskring er door verruimd en de persoonlijkheidsvor ming vergroot. Hetzelfde geldt voor een tijdelijke baan (3 a 5 jaar) bij een landbouwkundige dienst of instelling, nadat men afgestudeerd is, voor de jongeren, die op het eigen bedrijf voorlopig nog niet kun nen opvolgen. HET GEMENGDE BEDRIJF UTÏJ zouden echter, in aansluiting op een vorig artikel, nog nader terug- komen op het gemengde bedrijf. Zoals opgemerkt, komen er in Zeeland vele gemengde bedrijven voor met een geringe melkveebezetting waar het niet of nauwelijks ekonomisch verantwoord is te mechaniseren en te automati- Ir. H. P. DE BRUIN, Rijkslandbouwconsuh-nt voor de Zeeuwse eilanden Mechanisatie is bij kleine eenheden mest- of melkvee ekonomisch niet verantwoord. Hiervoor zullen andere oplossing©» gezocht moeten worden. UET bestuur der Z. L. M. heeft in onderling overleg zich dins- dag 25 februari, vóór de vergadering van liet Dagelijks Be stuur op maandag a.s., met telegrammen tot de minister van Landbouw en Visserij en het Bestuur van het Produktschap voor Aardappelen gewend en daarin aangedrongen op aanvullende regelingen teneinde de zeer slechte situatie op de aardappelmarkt daadwerkelijk te verbeteren. Het K. N. L. C. en het Landbouw schap werd door afschriften van deze telegrammen op de hoogte gesteld. Zijne Excellentie de Minister van Landbouw en Visserij. Het Bestuur Produktschap voor Aardappelen, Het Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatscliappij, van me ning zijnde dat de door het Produktschap getroffen maatregelen door aardappelen uit de markt te nemen noch naar hoeveelheid noch naar prijs en voorwaarden bevredigend zijn en voldoende effect zullen sorteren, dringt er bij Uwe Excellentie/c.q. uw Be stuur op aan ten spoedigste, zo mogelijk in overleg met bedrijfs leven aanvullende regelingen uit te vaardigen om de zeer slechte situatie op de aardappelmarkt werkelijk te verbeteren. Voor Dagelijks Bestuur Z. L. M. GEUZE, voorzitter. (Zie verder pagina 187)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1