Korte wenken LbWE 199 Pyramin nog schaars STOPA: Vervroegde overneming pootaardappelen INVLOED TIJDSTIP OGSTEN VAN SUIKERBIETEN OP DE CELDOPBRENGST IN DE NOORDELIJKE PROVINCIES J EDER jaar weer gebeuren er bij het eggen Wist U dat poot* en plctnfmachine massee zoon VRIJDAG ?8 FEBRUARI 1904 MA DAT in 1963 is gebleken dat het produkt Pyramid goed voldoet als onkruidbestrijdiiigs- middel in bieten, is de belangstelling voor dit mid del zo sterk gestegen dat een overstelpende vraag is ontstaan. Zeer tot onze spijt moeten wij echter berichten dat het prodnktfe-apparaat voor Pyramin pas kort in, bedrijf is, zodat nog slechts een geringe hoe veelheid kan worden opgeleverd. Het beschikbare kwantum kan dan ook slechts mondjesmaat worden verdeeld. Naar wij vertrouwen zal dit bericht er toe kun nen bijdragen, begrip te wekken voor de ontstane leveringsmoeilijkheden. Een grote vraag bij een gering aanbod leidt nu eenmaal tot teleurstelling. Gelukkig is vrijwel zeker, dat volgend jaar <965 de produktie van Pyramin liet peil zal hebben be reikt dat nodig is om volledig aan de vraag te kun nen voldoen. In het belang van onze lezers nemen wij gaarne deze van de N.V. Chemische Pliarmaceutische In dustrie „Luxan." ontvangen inlichting in ons blad op. DE Stichting Overname Pootaardappelen te Den Haag deelt mede, dat voor de rassen Eerste ling, Rode Eersteling, Barinia, Sirtema, Climax. Sientje en Eigenheimer de mogelijkheid wordt opengesteld om tot 7 maart 1964 restanten aan de Stopa vervroegd, dus apart, aan te bieden. Verkoopbevestigingen moeten uiterlijk zaterdag 7 maart 1964 in het bezit zijn van de betrokken Keuringsdiensten van de N. A. K.; bovengenoemde pootaardappelen moeten klaar staan voor controle door de N. A. K. op maandag 9 maart 1964, terwijl het risico van de kwaliteit en het gewicht op de Stopa overgaat op de dag van de definitieve con trole door de N. A. K., doch niet later dan op zaterdag 14 maart 1964, vanaf welk tijdstip een onderhoudsvergoeding van ƒ0,10 per 100 kg per week over de afgeleverde hoeveelheid zal worden vergoed. Voor deze vervroegd overgenomen partijen zal de garantieprijs worden verlaagd met 2,per 100 kg. (Voor latere aanbieding de volle garan tieprijs.) Exemplaren van de „Aankoopvoorwaarden Garantieregeling Pootaardappelen, oogst 1963''. zomede van de verkoopbevestigingen zijn verkrijg baar bij de Gewestelijke Keuringsdiensten van de N. A. K. die ook nadere inlichtingen verstrekt. Overigens blijft voor alle rassen dus ook de bovenvermelde de mogelijkheid bestaan op een later tijdstip, waarover wij nog nader zullen be richten, restanten aan de Stopa aan te bieden, waarvoor dan de garantieprijzen ten volle (dus zonder korting!) zullen worden betaald. ft A AR-, naarmate suikerbieten later in het sei- zoen geoogst worden, het wortelgewicht per ha en het suikergehalte toenemen, zou het voor tie bietentelers voordeel opleveren zo laat mogelijk in het seizoen te oogsten. De suikerfabriek moet ech ter om redenen van verwerkingstechnische aard vroegtijdig over bieten kunnen beschikken, terwijl ook de teler als gevolg van bedrijfstechnisehe om standigheden niet tot laat in het seizoen met rooien kan wachten. Weliswaar nemen het wortelgewicht en het sui kergehalte toe naarmate het seizoen voortschrijdt, maar deze toeneming is niet regelmatig; in een be paalde week kunnen het wortelgewieht en het suikergehalte zelfs lager zijn dan in de voorafgaan de4 week. De economische gevolgen, zowel van de noodzaak tot vroeg rooien als van het verschijnsel van het wisselende bietengewicht en suikergehalte tijdens de campagne op de financiële resultaten van de bietenteelt, worden in het zojuist verschenen ver slag van het Landbouw-Economische Instituut aan een beschouwing onderworpen. Zo wees het onder- wek o.a. uit dat de premies voor vroege levering, file de suikerfabrieken ïn de noordelijke provincies aan de telers i» de afgéloperi jaren verstrekten, onvoldoende waren om de nadelen van vroeg rooien te compenseren. Dit verslag, dat uiteraard vooral van belang .is voor de telers van suikerbieten, is verkrijgbaar door overschrijving van ƒ2,50 op postrekening no. 41.22.35 van het L. E. I. te 's-Oravenhage. Vermeld daarbij verslag No, 58. r*. O ET is nu wel de hoogste tijd Uw zaaimachine na te kijken en te smeren. Zijn de telescoop- pijpen nog in orde en gesmeerd? Voor dit herstel ai onderhoud hebt U al gauw een halve of een hele dag nodig. Of gaat U bok dit seizoen weer met behulp van ijzerdraad en pakken touw tege moet? fN veel huizen treffen we tussen kamer en *- keuken een doorgeefluik aan. Dit geeft tijds besparing en een vergemakkelijking van het werk. Hebt U er wel eens over gedacht, dat dit ook in het bedrijf te pas kan komen? Soms is het moei lijk het voer rechtstreeks van de wagen in het voerhok te lossen. Een luik tussen rijvloer en voerhok is in veel gevallen een goede oplossing. P lichte zavel ziet men vaak, dat de jonge bietenplantjes slecht groeien of zelfs ver branden door hoge zoutconcentratie van de grond. Dit is te voorkomen door niet alle kunstmest in één keer ie geven. Een andere mogelijkheid is de kunstmest 2 weken voor het zaaien uit te strooi en en in te eggen. nENT U van plan de aardappelen straks vol- automatisch ie poten? Ze moeten dan gesor teerd worden op 5 mm. nauwkeurig. Zorg ook voor een korte stevige spruit door de bakje tijdig over ie kappen en zoveel mogelijk daglicht te geven. Zonodig TL lampen gebruiken en de bewaarplaats zo koel mogelijk houden. TJERHAALDEL1JK is gebleken, dat op kop- ziekte bedrijven zeer voorzichtig met kali moet worden omgesprongen. Daarnaast is het noodzakelijk voldoende aandacht te besteden aan de magnesiumbemesting. Voorkomen is beter dan genezen. Strooi op percelen waar kopziekte icordt verwacht 300 kg kieseriet/ha. De magnesiumvoor ziening is dan in orde. Verder is het aan te be velen nog enkele malen de stikstof bemesting te geven in de vorm van magnesamon. flNDERGRONDSE acties kunnen veel schade berokkenen. Dit geldt vooral voor bieten als er bietenkevertjes in de grond zitten. Aan bicten, die geteeld worden naast een perceel waarop vorig jaar bieten stonden, is vooral aan de rand schade te verwachten. Op zo'n perceel is naast zaad be handeling een grondbehandeling nodig. Deze wordt uitgevoerd door 10 kg Heptachloor of 7.5 kg Diel- drin met veel water op de grond te spuiten. Hier- mede worden tevens ritnaalden en emelten be streden. A ES een agent U aanhoudt om te controleren of de koppelpennen aan trekker of wagens geborgd zijn, is dit in Uw eigen belang. U kunt beter een flink bedrag aan boete betalen, dan het risico lopen, dat door Uw nalatigheid iemand ver ongelukt. Zorg dat U met een gerust hart van huis kunt gaan. Breng de aanspanning in orde en maak er een gewoonte van de remlichten te controleren als U 's morgens wegrijdt. 1 ongelukken door het achteroverslaan van de trekker. Dit kunt U voorkomen door de egge zo laag mogelijk aan de trekker te spannen. Zo laag mogelijk wil zeggen, een fink stuk onder de ach teras. Levert dit moeilijkheden op voor de goede werking van de egge, gebruik dan een tweede ketting als steigerbegrenzer. Deze moet zo worden aangebracht, dat bij het omhoog gaan van de voor wielen de ketting direct strak komt. A een nachtvorst is het goed mogelijk om 's morgens vroeg ongelijk liggende perce len te bewerken met egge of cultivator. Dit wordt nog veel te weinig gedaan. Steeds meer gaan we over tot precisiezaai. Hoewel alle gewassen een goecl zaaibed vragen, geldt dit wel in het bijzon der voor dit fijne zaad. De grond krijgt nu nog de gelegenheid om te verweren en de voorjaars grondbewerking kan ondieper worden uitgevoerd. SCHRIJVER dezes meermalen vragen worden voorgelegd waarop hij beslist geen antwoord weet? O Deze week nog weer enkele malen. Het betrof weer een onderwerp dat zeer in het middelpunt der belangstelling staat, n.L dat der hoge grondprijzen. Nu heb ik hierover al meerdere malen in deze artikeltjes geschreven en eigenlijk voel ik er niet veel voor om het nu weer te doen, maar rai mij weer meermalen gevraagd is wat ik van de verdere ont wikkeling van de grondprijzen denk, wil ik nogmaals enkele opmerkingen maken. Het gaat n.l. over in hoofdzaak twee vragen. 1. Zijn we met de grondprijzen over het hoogste punt heen of zullen deze nog verder stijgen? 2. Zijn deze hoge grondprijzen zonder meer als een ongunstig verschijnsel te beschouwen OP de eerste vraag weet ik geen antwoord. In mijn jongensjaren hoorde ik iemand die beweerde ..met de helm geborente zijn. Dit zou inhouden dat zulke mensen de toekomst zouden kunnen voorspellen. Bij hem kwam deze eigenschap bepaald niet voor de dag en ook schrijver dezes weet wel wat er gisteren was, maar niet wat er morgen zal zijn. Dit houdt nu weer niet in dat ik aangaande de gestelde vraag geen enkele mening hebben zou, maar dat is een mening zonder voldoende steekhoudend bewijs. Als ik zo om me heen zie en hoor, hen ik geneigd om aan te nemen dat de stijging der grondprijzen wel ongeveer tot staan is gekomen. En als ik nu let op het grote verschil tussen de verkoopprijs van de landbouwgrond en de waarde t.a.v. de rentabiliteit dan kan ik mij daarover niet anders dan ver heugen. (T)IT brengt me tot de tweede mij gestélde vraag of nu die hoge grondprijzen alleen maar nadelen J-s hebben en geen enkel voordeel? Stellig niet! Als voordeel kan men noemen dat het door de hogere grondprijzen meermalen mogelijk is gebleken om een gezonde uitbreiding aan dè tuinbouw te kunnen geven. Als tweede voordeel kan genoemd worden dat door de hoge prijzen meerdere eigenaren tot ver koop kunnen overgaan en op deze wijze een minder bezorgde oude dag kunnen tegemoetgaan. Jonge boeren en pachters moeten echter dit gelag betalen en voor velen zijn de grondprijzen te hoog om te kunnen beginnen. Een groot nadeel. Deze situatie wordt nog weer verscherpt door het feit dat er een scherpe wanverhouding is tussen de beheerste' pachtprijzen en de vrije koopprijzen. Wat resteert als netto-pacht als hierop in mindering moet worden gebracht grond- en polderlasten onderhoud en verzekering gebouwen en herverkavelingsrente? En dan moet de eigenaar ook nog ver mogensbelasting betalen over de gestegen grondwaarde. Alleen ongunstig zijn de hoge grondprijzen dus niet, maar toch zijn er zeer ernstige nadelen. MEIJERS. (Adv.) SlekbTetén, keel, sToplanljes enz, Geen beschadiging, ftolen komen rffet In aanraking met metalen de» len. Gekïemde aardappels polen, volhocgte slechls cm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 17