Nu de suikerbieten-prijs voor de telers belangrijk is verhoogd, wordt het financiële verlies door in de grond achtergebleven brokken nóg groter! Voorkom dat verlies door uitzaai van een der HILLESHÖG polyploide soorten! Onderwijsnotities Het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau der Z. L. M. en Nrd-Br. Mij van Landbouw NEDERLANDSE INZENDING OP DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE PARIJS Premie voor brouwgerst in België DEZE WEEK OVER DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE ZIERIKZEE 396 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD TER gelegenheid van de eerste vergadering van de Uitvoerende Commissie van bovenge noemd bureau lijkt het goed om de leden van de Z. L. M. en Nrd.-Br. Mij van Landbouw op de hoogte te stellen van de werkwijze van dit bureau en de mogelijkheden die er voor hen zijn om een verzoek om advies of bijstand aan dit bureau te doen. De behoefte bij de leden om op deskundige wijze geadviseerd te worden over allerlei zaken betreffende aan- en verkoop van gronden, pacht en onteigening is de laatste jaren sterk toegeno men. Uit deze praktijkbehoefte is bij de Z. L. M. in de loop van de laatste jaren een geheel aparte afdeling gegroeid, welke adviezen en bijstand aan de leden op dit terrein verleende. Reeds zeer vele betrokkenen hebben zich tot deze afdeling gewend en gezien de nog steeds toenemende be langstelling, blijkt het werk op dit gebied in een grote behoefte te voorzien. Ook kan geconcludeerd worden dat velen van deze hulp zeer grote finan ciële voordelen hebben gehad. Gezien de problemen, die zich met name bij realisatie van uitbreidingsplannen, wegenaanleg en kanaalverbredingen voordoen, bestaat tevens al verschillende jaren de behoefte de belangen behartiging voor de betrokkenen zoveel mogelijk te coördineren. Uitgaande van de gelijke belangen die het ge hele Deltagebied heeft bij de toekomstige ontwik kelingen tengevolge van de ontsluiting van het zuidwesten van Nederland zijn er in het verleden besprekingen geweest om tot een nauwere samen werking te komen. Het resultaat hiervan is dat Me Z. L.M. en de Noord-Brabantse Mij van Landbouw enkele maanden geleden besloten hebben een ge meenschappelijk bureau in het leven te roepen. DOELSTELLING BUREAU Wanneer we de doelstelling van het bureau in één zin zouden willen samenvatten, dan zouden we dit als volgt kunnen doen. Het bureau stelt zich ten doel het behartigen van de belangen van land- en tuinbouw, liggende op het terrein van grond- en pachtzaken in de ruimste zin. WERKWIJZE BUREAU Met het bestuur van het bureau is belast een Uitvoerende Commissie. De leden van deze U. C. OOK dit jaar zal agrarisch Nederland met een collectieve inzending deelnemen aan de Fran se landbouwtentoonstelling „Concours Général Agricol", die van 9 tot en met 15 maart 1964 in Pa rijs wordt gehouden. De inzending is weer onder coördinatie van het Ministerie van Landbouw en Visserij tot stand gekomen met de Werkgroep Ex- portpropaganda Agrarisch Reproduktiemateriaal (WEPARM), het Nederlands Zuivelbureau. het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, en Plant Propaganda Holland, terwijl particuliere on dernemingen uit de sectoren voedings- en genot middelenindustrie en uit de landbouwwerktuigen en landbouwbedrijfsbenodigdhedenindustrie zien tevens in dit verband voegen. zijn aangewezen door het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. en het Hoofdbestuur van de Noord- Brabantse Mij van Landbouw in een verhouding 12 tot 5, waaronder respectievelijk 3 en 1 lid de tuinbouw vertegenwoordigen. De voorzitter van de U. C. is apart benoemd. Uit de U. C. is een dagelijks bestuur benoemd, be staande uit 7 leden, n.l. de voorzitter van de U. C., 4 leden van de Z. L. M. en 2 leden van de Noord- Brabantse Mij van Landbouw. De dagelijkse lei ding van het werk is opgedragen aan een direk- teur, de heer C. P. J. van Iwaarden. Het bureau, dat een eigen budget zal hebben, is gevestigd in het Landbouwhuis der Z. L. M., Grote Markt 28 te Goes, tel. 01100—5010. De grondgedachte hierbij is dat voor de ver leende diensten betaald zal moeten worden. De beide organisaties staan op het standpunt, dat de gespecialiseerde hulp die men via dit bureau biedt, en waarbij dikwijls zeer grote financiële belangen op het spel staan, niet uit de algemene contributie betaald dient te worden, maar door degenen die er gebruik van maken. Verder ligt het in de bedoeling om met name voor het verrichten van taxaties een nauwe samen werking tot stand te brengen met een aantal taxa teurs over het gehele gebied verdeeld. Met. de eerste vergadering van de Uitvoerende Commissie is het werk van het bureau dus officieel gestart. Het is begrijpelijk dat een aantal detail punten nog een nadere uitwerking vragen, maar het werk kan beginnen en wij spreken de hoop uit dat het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van groot nut voor de land- en tuinbouw zal zijn. JVE Belgische Minister van Landbouw, Héger, heeft besloten om een uniforme premie van 144,80 per ha toe te kennen voor al de telers van te velde goedgekeurde brouwgerst, of deze nu aan de mouterij geleverd wordt of niet. De minister heeft aldus voldoening willen geven aan de telers, die niet in aanmerking kwamen voor de oude premie van ƒ3,62 per 100 kg kwaliteits gerst, zulks tengevolge van de schade die door de weersomstandigheden van de voorafgaande win ter aan het gewas werd toegebracht. Dit besluit stemt de Belgische telers weliswaar tot verheugenis, maar is in vakkringen met een zekere terughoudendheid ontvangen. Men betwij felt namelijk, dat het Belgische Landbouwfonds nieuwe lasten van ca. B. fres. 100 miljoen 7.240.000) aanvaarden kan, terwijl het niet eens in staat is om aldus betoogt men in dezelfde kringen de premies, die tevoren in andere sec toren (vlas, voedergranen) werden toegekend, te financieren. Anderzijds wordt vernomen, dat de Europese Commissie zich tegen het besluit van de heer Héger gekeerd heeft, daar deze vorm van markt- interventie haars inziens onverenigbaar is met de graanverordeningen. Zij zou zelfs aan de Belgi sche regering gevraagd hebben of deze werkelijk voornemens is deze premie in 1964/'65 wederom toe te kennen, want in dit geval zou zich genoopt zien om zich tot het Hof van Justitie der Europese Gemeenschappen te wenden. Aldus het persover zicht van de H. A. Akkerbouw, die dit bericht ont leend aan „Le Petit Meunier" van 13/2/'64. OP 7 februari jl. is in de Landbouwhuishoudschcol te Zierikzee een reünie gehouden van oud-leer lingen der Inas opleiding, die geheel geslaagd genoemd mag worden. Op deze middag heeft dr. Roebers, Directeur-Geneesheer van het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle, een film vertoond over het spastische kind, die met grote belangstelling is gevolgd en een diepe indruk heeft achterge laten. Bij de uitnodiging aan de oud-leerlingen was een vragenlijst gevoegd met het verzoek deze ingevuld terug te sturen. De bedoeling hiervan was om eens te zien welke functies men na het behalen van het Inas-diploma vervult dan wel vervuld heeft. De opleiding voor inrichtingsassistente (Inas) is n.l. pas in 1955 aan 10 scholen in het gehele land begonnen. De leerlingen krijgen een dusdanige vorming dat zij in staat zijn zelfstandige functies in ziekenhuizen, inrichtingen, e.d. te vervullen. In september 1956 is men ook aan de Landbouwhuishoudschool te Zierikzee met een Inas opleiding gestart en wel met 8 leerlingen die in juli 1958 zijn geslaagd. Tot nu toe zijn 6 groepen gediplomeerd, totaal 62 leer lingen. Uit de enquête is gebleken dat 50 de verpleegsters opleiding heeft gekozen; de overige 50 heeft de volgende beroepen: assistente keuken, assistente eetzaal, assistente linnenkamer, en welfare werk in ziekenhuizen, kindertehuizen en bejaarden inrichtingen. Verder kinderverzorgsters, kinderbescher ming, kraamverzorgster, gezinsverzorgster, terwijl slechts enkele een kantoorloopbaan hadden. In de loop der jaren zijn er 16 gehuwd. Over het gehele land is een grote animo voor dit beroep. De mogelijkheden zijn vele, terwijl de sociale voorzieningen uitstekend zijn. Momenteel zijn 18 Inas leerlingen in stage, die per 1 mei op school terugkomen en juli 1964 exa men voor hun einddiploma zullen doen, terwijl 19 Inas leerlingen op school zijn, die vanaf 1 mei 1964 1 mei 1965 in ziekenhuizen, bejaardeninrichtingen, psychiatrische inrichtingen e.d. in stage gaan en dan weer 1 mei 19651 augustus 1965 op school terugkomen om hun eindexamen te doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 14