PRAKTIJK UIT DE 164 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD WE hadden vorige week het voorjaar echt wat in het hoofd; mooi droog weer, niet koud en zo hier en daar zagen we op de jongste zeeklei gronden al grijze kopjes op de ploegvoren verschijnen. We hoorden dat er op Noord-Beveland en Zuid-Beveland al zomertarwe gezaaid was en wij hadden ook de zakken zaaigraan al klaargezet. Maar het begin van deze week liet ons iets anders zien n.l. regen, natte sneeuw en hagel en onze hoop om ook eens vroeg te kunnen zaaien op SCHOUWEN-DUIVELAND vervloog alweer als rook. Toch hebben we al wat landwerk kunnen doen, vooral op die bedrijven waar „chemisch rieken" van de slootkanten nog niet wordt toegepast, werd vorige week een begin gemaakt met kantjes rie ken. Overigens wel een onprettige bezigheid waar we eigenlijk zo vlug mogelijk vanaf moeten. Wil len we voor de toekomst de landarbeid nog aan trekkelijk zien te houden, dan moeten we kar weitjes als „kweeke rieken'' en „peeje steeke" zo snel mogelijk door aantrekkelijker werkmethoden vervangen. De arbeidsbezetting gaat toch al op verschillende bedrijven moeilijkheden opleveren. Wanneer we ons oor goed te luisteren leggen, dan kunnen we op verschillende landbouwverga- deringen in de discussies beluisteren dat de aan passing van bouwplan, mechanisatie, loonwerk en/of samenwerking vele boeren hoofdbrekens kost om het verlies van een arbeidskracht op te vangen. Degene die deze moeilijkheden niet heeft, maakt zich wel zorgen hoe hij de voorgestelde loonsver hoging middels een eventueel zwaarder bouwplan kan compenseren. De suikerbieten zijn gelukkig in prijs opgetrok ken, doch de aardappelafzet gaat dermate moei lijk dat we voor dit produkt een beetje bang gaan worden. De huidige slechte prijs voor aardappelen en de grote voorraad die er thans nog van aanwezig is, zal beslist hun depressieve invloed uitoefenen op het totaal uit te poten areaal. En toch moeten we het misschien zo bekijken als een landbouwer het op een bepaalde vergade ring naar voren bracht. Hij zei n.l.: „Waar ieder een naar spiejt dat moet je opnemen m.a.w. als iedereen zijn aardappelareaal denkt in te krim pen dan moet je dat als individuele boer net niet doen. Want dan heb je alle kans dat er in het najaar een kleinere totale oogst is met hogere prijzen. Overigens is de aardappelteelt een teelt die we op onze goede zavelgronden uitstekend kunnen mechaniseren. Ze is de laatste jaren van arbeids intensief arbeidsextensief geworden, maar wel kapitaalsintensief wanneer we de totale toerusting met werktuigen en bewaarplaatsen in de beschou wing betrekken. Nu we het toch over arbeidsin- of extensief heb ben en daarnaast ook over kapitaal, dan denken we ook even aan een ander gewas dat weer wat meer in de belangstelling gaat komen, n.l. het graszaad. De prijzen van graszaad zijn het laatste jaar weer wat beter geworden; het is een arbeids- extensieve teelt die ook nog gunstig in de werk verdeling ligt en waar we ook geen kapitale ma chines behoeven voor aan te schaffen. Dat dit produkt gunstig valt in de werkverdeling konden we afgelopen weken goed waarnemen toen de graszaadtelers hun kunstmestgift al gaven en ook al aan opschonen konden beginnen. Als boer moeten we al deze overwegingen ter dege laten meespreken wanneer we tot verande ring in de bedrijfsvoering overgaan. HET goede weer van de laatste weken was ook voor enkele NOORD-BEVELANDSE collega's aanleiding om de voor j aars werktuigen van stal te halen en te gaan beginnen. Er zijn al enkele per celen zomertarwe gezaaid. Het land was behoorlijk droog en de grond „werkte" goed maar de kalen der liegt er toch niet om dat het nog erg vroeg is en we nog op elk weer berekend moeten zijn. Als we zo zonder neerslag het voorjaar ingaan zal het weinig moeite kosten om de grond zaaiklaar te maken. We zullen dan misschien wel extra moe ten oppassen om de grond voor sommige gewas sen niet te fijn en niet te diep los te maken. Er is al flink wat kunstmest gezaaid. Voor het graszaad was dit ook tijd, beter in de eerste helft van februari de N op het graszaad dan in de laat ste helft. Ook vele luzerne- en enkele winter - tarwepercelen kregen hun dosis krachtvoer voor het a.s. groeiseizoen. Een bijkomend voordeeltje van enkelvoudige meststoffen is dat men onder omstandigheden als van de laatste weken ook op het kale land al super en kalizout. kan strooien. Met mengmeststoffen (en het grootste deel van de kunstmest in onze streek wordt in deze vorm gebruikt) gaat dit niet. Er is ook al een enkel perceel tarwe met DNOC gespoten. De omstandigheden waren gunstig en als er maar geen vorst meer komt geldt hoe vroe ger hoe beter. Het onkruidbestand in de winter tarwe is momenteel zodanig dat we er tijdig bij zullen moeten zijn om het goed te kunnen be strijden. Vrijdag de 21e belegt de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting in samenwerking met de P.J.G. een vergadering waarbij o.a. het voorjaarswerk in de bieten besproken zal worden. Het lijkt een leerzame vergadering, het onderwerp is zeker ak- tueel. Er zijn deze winter zowel door boeren als door de loonwerkers heel wat precisiezaaimachi- nes aangeschaft, sommige mèt, andere zonder rijenspuitapparatuur. We hoorden ook nog van enkele rijenspuiten waarmee onafhankelijk van het zaaien gewerkt zal kunnen worden. Het omgaan met deze precisiezaaimachines e.d. lijkt ons echt wel precisiewerk te zijn dus men zal de gelegenheid om hierover door ervaren en objektieve sprekers te worden voorgelicht zeker niet moeten laten voorbijgaan. ENALS dit in andere delen van de provin cie het geval zal zijn is de boer op THOLEN- ST. PHILIPSLAND in hoge mate ontevreden over de aardappelprijs en de afzet daarvan. In het over zicht van de Dagelijks Bestuursvergadering lazen wij dat het D. B. van mening is dat er „zonder bezwaar" 50.000 ton aardappelen uit de markt ge nomen zouden kunnen worden. Wij zagen dit graag scherper gesteld, en wel in die zin dat dit minstens noodzakelijk zou zijn, en dan vooral niet op de manier waarop de minister nu 25.000 ton uit de markt neemt, tegen een vergoeding van 8 cent per kg export-klaar. Dit lijkt naar onze mening nergens op, en op Tholen en St. Philips- land is men daarover in hoge mate ontevreden, en men rekent dan ook op actie van de zijde van de Z. L. M. We worden er dit jaar weer eens in sterke mate aan herinnerd dat ons afzetapparaat vooral ook voor aardappelen nog steeds zeer slecht is ontwik keld, want het is toch eigenlijk meer dan erg dat de aardappelen die consumptieklaar gemaakt ons ongeveer 8 cent per kg opbrengen, in de stad ver kocht worden' voor ongeveer het drievoudige. Zou daar nu werkelijk niet eens iets aan te doen zijn? En juist op Tholen met zijn prachtig werkende veilingen op het terrein van de vroege aardappe len? Het is toch zo jammer dat de Thoolse boer alleen zijn vroege aardappels afzet via de veilin gen en als het om zijn late aardappels gaat, laat hij zijn veiling in de steek, dan kan hij het zelf wel! Afgelopen najaar was er prachtig initiatief om via een groot en geregeld aanbod onze aard appelen af te zetten. Toen de handel dit in de gaten kreeg heeft zij door spectaculaire aankopen deze „aardappelpoolvorming" een nekslag toege bracht, en wie is thans daarvan de dupe? Is dat niet de Thoolse boer? Laat men een volgend jaar beter uit zijn doppen kijken en laat men eens in het groot op Tholen met alle veilingen tezamen trachten een afzetgebied op te bouwen. Eendracht maakt macht, laat men dat achter de „Eendracht" niet vergeten. En laten vooral de veilingbestuur ders dit ook eens voor ogen houden! Laat men alles in het werk stellen om samen te werken op al die terreinen waar dit maar enigszins mogelijk is. Verschillende boeren gaan samenwerken met werktuigen omdat anders de exploitatie van de dure werktuigen niet meer lonend is, zij moeten aan schaalvergroting doen, en in dit licht bezien mogen onze veilingen daarbij niet achter blijven. Moge de veilingsvereniging „Alvantho" een spoe dige en gezonde geboorte ten deel vallen! UOOR het precisiezaaien van de suikerbieten bestaat op WALCHEREN een grote belang stelling, evenals voor de chemische onkruidbe- strijding in dit gewas. Wat de grond betreft zijn de voorwaarden hiervoor tot op heden gunstig, gezien de zeer goede struktuur. Ook wat de afvoer van de suikerbieten betreft liggen er grote wijzigingen in het verschiet. Tussen de telers en afnemers is er de laatste weken in tensief overleg geweest om te komen lot een goed georganiseerde afvoer. Het ligt in het voornemen om te komen tot een ophaaldienst. Dit houdt in dat de teler de bieten op een verharde plaats op slaat, het laden en vervoeren wordt dan geheel door derden verzorgt. Het bedrag voor de kosten van vervoer dat we hoorden noemen, voor reke ning" van de teler, ligt dermate laag dat het niet meer aantrekkelijk is zijn bieten zelf nog naar de leverplaats te brengen. Het grootste probleem zal op vele bedrijven zijn dat een geschikte verharde opslagplaats ontbreekt. Hiervoor zal nog een op lossing moeten worden gevonden. Wanneer we ons oor zo te luisteren leggen, dan krijgen we de indruk dat de afvloeiing uit de landbouw is versneld tempo doorgaat. Op vele be drijven moet men het binnen afzienbare tijd weer met een arbeidskracht minder doen. Als gevolg daarvan zien we ook een sterke toename van de mechanisatie. Veel overschakeling van paarden op motortraktie, terwijl reeds gemechaniseerde be drijven het nog wat intensiever doen. Een andere categorie zal meer aangewezen zijn op de loon werker. Voor vele bedrijven vraagt deze omscha keling de nodige aanpassing. Voor de grotere be drijven i.v.m. een te klein arbeidsaanbod, terwijl op de kleinere gezinsbedrijven met een ruim ar beidsaanbod gezocht moet worden naar intensie vere teelten teneinde voor de beschikbare arbeid een zo hoog mogelijk arbeidsinkomen te verkrij gen. Hoe dit kan worden verwezenlijkt hangt af van verschillende omstandigheden. Deze zijn van bedrijf tot bedrijf sterk uiteenlopend. Deze week hadden we het genoegen een exkur- sie mee te maken naar de gebouwen van de Coöp. „Eiland Walcheren" te Middelburg. Vooral voor de moderne onlangs officieel in gebruik genomen laagbouwsilo bestond veel belangstelling. Ook de andere afdelingen werden nog bezichtigd. Bij de afdeling aardappelen was het in de sorteerruimte bijzonder stil. INDIEN het niet zo was dat de meeste verbou- wers van aardappelen en uien meestal reeds in de herfst tot aankoop van pootaard appelen en uienzaad overgaan, dan zou er wellicht nog een kleinere oppervlakte van deze gewassen komen dan dit jaar in ons gewest het geval zal zijn. De lust en in vele gevallen ook de mogelijkheid om diep in deze gewassen te duiken is thans snel aan het afnemen en we zien in WEST ZEEUWS VLAANDEREN momenteel verscheidene geregel de aardappel- en uientelers, die trachten om hun aangekochte pootaardappelen of uienzaad met ver lies van de hand te doen. Een verschijnsel dat zich beslist niet beperkt tot degenen die graag achten de markt aanzaaien. Een soortgelijk beeld zien we ook bij de kippen houders, want ook daar heeft men de kippen, vóór dat de eieren komen, opgeruimd. Maar goed uitkomen gaat dit alles beslist niet, het wordt vast geen top en we verwachten dan ook niet anders of de aap zal straks wel uit de rnonw komen. En het einde van de ellende is nog lang niet in het zicht. Het gaat nog maar steeds heiende gangetje en in theorie ziet men nog steeds ruimte. Jammer, dat uitgerekend daar de klappen niet vallen, waar men deze „ruimte" blijk baar ziet maar dat die altijd neerkomen op de praktijk. De vorige week op de algemene vergadering van onze Kring van de Z. L. M. stond ons gewest in het teken van de mogelijkheden die er liggen voor ruilverkaveling. Het was een interessante middag, waarbij het zo pu en dan was alsof we zo aan het verkavelen zouden zijn, terwijl het dan weer was of daar nooit iets van terecht zou komen. Maai- met ons zullen velen er van overtuigd zijn, dat een goed opgezette ruilverkaveling van groot belang zou zijn voor ons hele gewest. En wij onderstrepen daarbij de woorden van de Z. L. M.-voorzitter uit Schouwen-Duiveland over die grootvader en die kleinzoon, nl. dat ruü- kavelen een mooi werk is, maar dat het door onze grootvaders had moeten gebeuren. Met andere woorden, men heeft wel oog voor de verbeterin gen, maar voelt weinig voor de lasten. Mogen wij hetzelfde voorbeeld gebruiken door te veronderstellen, dat onze poatvader een groot man was op zijn bedrijf, die misschien wel had kunnen ruilverkavelen maar daartoe niet in de gelegenheid kwam. Zijn kleinzoon daarentegen op hetzelfde bedrijf is in verhou ding maar een klein mannetje, die wèl in de gelegenheid wordt gesteld om te verkavelen maar het misschien niet meer kan. OP dit moment, 17 febr., is in OOST ZEEUWS VLA ANDEREN bijna overal het graszaad ..gestrooid". Ook diverse percelen wintertarwe hebben hun bemesting gehad. In de eerste weken van februari zijn ook diverse percelen zomertar we ingezaaid, het weer was ook mooi voor de tijd van het jaar. Toch staat altijd nog vast, dat we de grond eerst moeten laten opdrogen, vóór we gaan bewerken. Te vroeg beginnen zal veel struk- tuurbederf geven dat zich komende zomer wel aan het gewas zal laten zien. Over de chemische onkruidbestrijding in suiker bieten vernamen we gisteren, dat de schaarste niet tot één middel beperkt zal blijven, maar dat er meerdere middels beperkt voorradig zijn. Dit zal voor meerdere bietentelers weer een teleur stelling "betekenen. Het valorisatiebeleid (het tot waarde brengen van onze producten), vraagt bij de huidige prijzen zeker onze belangstelling, vooral als we aan de uien en aardappels denken. Zelfs de grootste boer van Nederland heeft „in zijn ééntje" niet de geringste invloed op de afzet. Meer invloed van de landbouw op de weg van het pro duct van producent naar consument zal, met een betere verkooptechniek en aanpassing aan de eisen van de consument, in de toekomst onze aandacht verdienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4