DINGEN VAN DE WEEK Nieuwe fruitrassen in 1963 voor Appel, Peer, Pruim en Kers Tuinbouwmiddag Zak van Zuid-Bevelend VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 jN 1961 er voor het eerst door het I. V. T. en het Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp een gezamenlijke publicatie uitgegevenmet voorlopige indrukken van nieuwe rassen van appel, peer, pruim en kers. Thans is de derde herziene uitgave verschenen en op deze manier worden fruittelers en boomkwe kers op zoveel mogelijk betrouwbare en snelle wijze van voorlichting voorzien. Bij vergelijking met de uitgaven van 1961 en 1962 blijken er bij de appels 4 nieuwe rassen (mutanten) te zijn, bij de grootvruchtige peren krijgen Précoce, Bonne Louise d'Avranche en de Conference veel aandacht. Er is een nieuwe pruim, Sanctus Hubertus, bij de kersen is er geen verandering meer gekomen. Een be langrijke nieuwe ontwikkeling is er bij de „Spur"-typen van appelrassen. Hoewel er voorlopig nog geen boom van te koop zal zijn en we nog zullen moeten ajwachten of er inderdaad iets van be tekenis inzit voor Nederlandse omstandigheden, laten we hieronder enkele bijzonderheden volgen over de „Spur-typen. DE zgn. „Spur"-typen van appelrassen worden beschouwd te zijn ontstaan door mutaties. Zij heb ben als kenmerken onder meer: zwakkere groei ongeveer van groei van normale ras), vor ming van weinig langloten en veel kort vruchthout, kleinere internodiën, op zaailing-onderstam vroe gere vruchtbaarheid. De „Spur"-typen zijn tot nu toe alleen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika ontdekt. Op het ogenblik zijn „Spur"-typen bekend van Delicious, Golden Delicious, Jonathan, Winesap, Lodi en Rome Beauty. Van enige van deze rassen, vooral van Delicious, komen verschillende „Spur"-typen voor. Van een deel van deze Delicious „Spur"-typen is de vorm en de kleur van de vruchten tevens ge heel afwijkend van de normale Starking Delicious of Richard Delicious. De bekendste ,fipur"-typen van Delicious zijn: 0 Starkrimson Delicious („Bisbee strain"): de vruchten zijn althans in warmere klimaten dan in Ne derland langwerpig, enigszins ingesnoerd boven de kelkzijde, aan kelkzijde sterk geribd. 0 Wellspur Delicious: nog geen vruchten van gezien. Het meest bekende „Spur"-type van Golden Delicious is: Starkspur Golden Delicious: Hiervan zijn in Europa nog geen ervaringen bekend. Het is nog te vroeg om te beoordelen of bepaalde „Spur"-typendie in Amerika veel opgang ma ken en die in Frankrijk eveneens in de belangstelling zijn gekomen, ook voor onze omstandigheden betekenis zullen krijgen. Gezien de groeiwijze en groeikracht van de „S^ur"-typen valt reeds op te merken, dat men deze ze ker niet op M IX zal moeten verdelen. NIEUWE PRUIM. Sanctus Hubertus. f Rijptijd: van gelijk met tot 10 dagen na die van Eariy Laxton. Boom: zwak groeiend, breed met hangtakken, zeer vruchtbaar, waarschijnlijk zelf fertiel. Vrucht: blauw, ovaal rond, ongeveer zo groot als Czar, smaak vrij zuur, vlees hechtend aan de pit. Voorlopige indruk: zeer grote en regelmatige vruchtbaarheid, goede vruchtkleur en gunstige rijptijd maken dit ras beproevenswaard als een „voorloper" van de Czar. NAMENS de initiatiefnemers heette ir. L. Veile koop, fungerend rijkstuinbouwconsulent, de aanwe zigen van harte welkom op de tuinbouwmiddag in het Dorpshuis, in Oudelande. Het is ruim 2 jaar geleden, dat in het kader van de streekverbete ring „Zak van Zuid-Beveland", eveneens in het Dorpshuis, een tuinbouwmiddag werd georganiseerd. Op 15 januari 1962 waren er 50 personen. Vandaag tellen we nog minder mensen. Mag hieruit de conclusie worden getrokken dat de tuinbouw in dit gebied niet in de belangstelling staat?, aldus ir. Vellekoop. Het is voldoende bekend, dat vrijwel overal in o«s land op het kleine gemengde bedrijf naarstig wordt gezocht naar een vorm van intensieve bode mcultuur, die de inkomenspositie kan versterken. Een gebied in Zeeland waar met succes wordt over geschakeld op de tuinbouw is Tholen. Zelfs zijn daar 30 warenhuizen (van 1000 m2) in enkele jaren gebouwd. Terwijl daar bovendien de gladiool op grote schaal is ingeburgerd. Het is voor de „Zak van Zuid-Beveland" opmerkelijk dat wel de gladiool ingang heeft gevonden, maar dat van een bewuste aanpassing in de richting van de groenteteelt nauwelijks sprake is. In dit gebied overheerst het klein bedrijf: 35 van het aantal bedrijven heeft een grootte van 25 ha. 28,7% van het aantal bedrijven heeft een grootte van 510 ha. De teelt van extensieve landbouwgewassen is niet meer lonend op het klein bedrijf. Heeft men be- sldten de tuinbouw in de toekomst beroepsmatig te gaan oefenen op het kleine bedrijf, dan moet men goed beslagen ten ijs komen, omdat de technische en economische ontwikkelingen zich steeds sneller voltrekken in de tuinbouw. PEN zekere voorzichtigheid is goed maar dat men kansen ongebruikt laat is bepaald niet goed. Wat komt er bij een verantwoorde omscha keling naar de tuinbouw zoal kijken? Ie. Men moet een goed overzicht hebben in de mogelijkheden van de tuinbouw. Dit is een be langrijk punt, want in feite kiest men een nieuw beroep. 2e. Het huidige bedrijf moet aan een kritische be schouwing onderworpen worden met behulp van een deskundige. In de meeste gevallen zal dit de assistent van de R. L. V. D. zijn. Men mag nooit tuinbouwgewassen in het teeltplan opnemen om het verlies van de landbouw gewassen te verkleinen. 3e. Is men er -van overtuigd dat tuinbouwteelten het inkomen verhogen, dan is bij daadwerke lijke omschakeling meestal het noodzakelijke gevolg dat niet alleen het teeltplan maar ook de bedrijfsvoering gewijzigd moet worden. Voor de meewerkende gezinsleden moet er naast voldoende arbeidsmogelijkheden ook een behoorlijke beloning van de arbeid door het nieuwe bedrijf worden opgebracht. 4e. Verder moet fnen zich bewust zijn, dat wij steeds meer gaan leven in een door het zaken leven beheerste maatschappij. Dit geldt ook zeker voor de tuinbouw. De organisatie van het bedrijf moet daarom een sterk bedrijfsecono misch karakter dragen, immers alleen met een bedrijfseconomisch inzicht kan men komen tot een verantwoorde bedrijfsopzet. 5e. De uitvoering van tuinbouwteelten vereist een meer technische kennis. Op dit terrein kan men de hulp inroepen van de tuinbouwvoor- lichtings 'ienst. Voorts kan men zich aanslui ten bij een teelttechnische organisatie. Wat men voor beginnende tuinders als zeer belang rijk kan aanmerken is het formeren van ge spreksgroepen. Juist het gesprek met kollega's is van zeer groot belang. Ir. Vellekoop sprak de wens uit dat deze mid dag, bedoeld als bezinning op de tuinbouw en een aansporing tot nadenken over de eigen situatie mocht slagen. BIEDT I)E KONTRAKTTEELT MOGELIJKHEDEN VOOR TUINBOUWGEWASSEN UERVOLGENS kreeg de heer M. Wattel het woord met 'n inleiding over de mogelijkheden voor kontraktteelt van tuinbouwgewassen. Volgens de heer Wattel waren deze mogelijkheden gering. Op het kleinere bedrijf, zonder een vergunning om groenten te telen, zal een goed verzorgd gewas op kontrakt geteeld, wat betreft de geldelijke op brengst, ongeveer een goed akkerbouwgewas kun nen zijn. In het algemeen geeft kontraktteelt van tuinbouwgewassen op het kleinere bedrijf geen ote verbetering. Welke gewassen zijn geschikt voor de contractteelt, zo vroeg de heer Wattel zich af. WELKE GEWASSEN De heer Wattel was van mening dat dit veelal gewassen zijn, die de boer niet zelf behoeft te oog sten. Erwten, spinazie, zilveruien, stambonen en tuinbonen zijn vrijwel alle geheel machinaal te oogsten. Echter wanneer de fabrikant of commis- sionnair deze arbeid overneemt moet de vrijkomen de arbeid in het kleinere bedrijf rendabel te maken zijn. Gewassen die meer zelf verzorging vragen zijn knolselderij, boerenkool, kroten en peen. Vroege aardappelen komen ook in aanmerking mits ge bruikt met langere kiemen. Voor ai deze gewassen bestaan goede kontrakten die via de veilingen de beste waarborg geven van een goede afwikkeling. INTENSIVEREN IfONTRAKTTEELT kan zo een overgang zijn om ervaring op te doen met groentegewassen. IV Veel beter is dan ook een opper/lakte van bijv. 1 ha intensief te gaan betelen met tuinbouwgewas- Er heerst de laatste tyd in tuinderskringen een min of meer sombere stemming. De gang van zaken met betrekking (ot de produkten van de oude oogst en de onzekerheid ten aanzien van de ontwikkeling der prezen in het nieuwe seizoen, met daarby de zekerheid van sterk stagende kosten, vooral in de loonsektor, zijn de voornaamste oorzaak van dit on behagen. Er kunnen ook weinig opgewekte dingen .worden geschreven over de afzet van de produkten van de oude oogst. We lezen over ongunstige afzetvooruitzickten van rode en zwarte bessen, alles bij elkaar berichten die er toe bydragen dat we niet al te optimistisch zyn over de ontwikkeling van de rentabiliteit van ons tuindersbedryf. Wanneer we hierover deze week enkele opmer kingen maken, moeten we voorop stellen dat de (dikwyls lage) prijzen van het ogenblik een realiteit vormen die niet te miskennen is. Niettemin geloven we dat het goed is om toch ook enkele positieve faktoren naar voren te brengen die gemakkelijk over het hoofd worden gezien onder de huidige omstandigheden. De tuinbouw onder glas heeft in 1963 een zeer bevredigende ontwikkeling te zien gegeven en des kundigen zyn optimistisch omtrent de verdere moge lijkheden van deze teelten. Er zyn niet veel tuinders in Zeeland die op het ogenblik sla kunnen leveren maar degenen die het kunnen, zitten er goed mee. Er is een grote vraag naar de Nederlandse kassla en er worden voor de teler zeer bevredigende prijzen betaald. Voorwaarde is dat de kwaliteit goed is. Hetzelfde geldt ook voor appels en peren. De prijzen die wor den betaald voor de goede kwaliteiten van de ge vraagde rassen zijn gunstig te noemen. Het aanbod hiervan is gering maar we achten het toch een gun stig verschijnsel dat dit seizoen weer duidelijk blijkt dat er vraag is naar kwaliteitsfruit. Wanneer de Nederlandse tuinbouw in het alge meen er in zal slagen een kwaliteitsprodukt aan te bieden dan zal hiervoor een markt zijn. Ondanks alle strubbelingen die er zijn by het komen tot een Ge meenschappelijke Europese markt zal die er toch komen. Dit ligt in de lyn der ontwikkeling en hierin kan wel eens een vertraging of oneffenheid optreden maar het ligt voor de hand dat dit van geen invloed zal zyn op het uiteindelijk resultaat. Het vakmanschap van de ondernemer zal echter in hoge mate bepalend zyn voor het resultaat dat wordt bereikt op het tuindersbedryf. Geen enkel jaar is eender. De gang van zaken zoals we die thans mee maken zegt niets ten aanzien van het komende seizoen, juist als tuinders hebben we al zo dikwyls moeten ondervinden dat vele faktoren die we niet in de hand hebben, het resultaat van ons werken be- invloeden. Wanneer we echter met beleid ons werk doen, ons bedrijf beheren, wanneer we uitgaan van we eisen die in deze tyd aan de ondernemer en zyn bedrijf gesteld mogen worden, is er zeker nog geen reden om pessimistisch te zyn ten aanzien van de toekomst. Niemand kan zeggen hoe het in het ko mende seizoen zal gaan. De opbrengst van bepaalde produkten (glasprodukten) in de tuinbouw geeft de laatste jaren een voortdurend stijgende lyn te zien, maar de opbrengstlyn van de meeste produkten uit onze sektor geeft op en neergang te zien. Het bepalen van het bedrijfsbeleid is by zonder moeilijk. Per bedrijf zal noodzakelijk zyn een be zinning op de opzet en de struktuur. Wanneer de struktuur ernstige tekorten vertoond moet getracht worden tot verbetering te komen. Ook dat is iets wat z»oh niet in haar algemeenheid laat behandelen. We zijn er echter van overtuigd dat wanneer ieder die daar mee te maken heeft, tracht te doen wat in zijn vermogen is om tot verbetering te komen, mogelijk in overleg met anderen, een resultaat bereikt kan worden dat voldoening geeft. Tot de volgende week. sen. Door middel van scholing is de vereiste ken nis, om een vergunning te kunnen aanvragen, te behalen. Als voorbeeld werkte de heer Wattel een teeltplan uit met de gewassenvroege aardanpelen, aardbeien, winterbloemkool, spruiten, prei en wit lof. In een goede verdeling is zo over een aantal jaren een aantrekkelijk teeltplan met voldoende vruchtwisseling te bereiken. Bij gemiddelde uit komsten is dan een arbeidsinkomen te behalen van zeker 8.000,Het zal belangrijk zijn om de grond te laten onderzoeken en kon takt hierover op te nemen met de tuinbouwvoorüchtmg. Wil men ver der gaan, dan is een aanschaf van een warenhuis aan te bevelen. Met een bescheiden teeltplan is dan eveneens een goed inkomen te verkrijgen. Door kontakt met collega's en bedrijfsbezoek is veel te leren ten voordele van het eigen bedrijf. Een voorzichtig begin, met eventuele hulp van de Boerenleenbank, zal voor het kleinere bedrijf dat met een warenhuis begint een grote verbete ring kunnen betekenen van de inkomsten. Wan neer men er van uitgaat dat een warenhuis ten minste geen slecht-weer-object is. De mogelijk heden voor glastuinbouw zijn gunstig en de om standigheden in Zeeland en de Zak van Zuid-Beve land zijn uitstekend. Er werden vele vragen gesteld, die vlot beant woord werden. De leiding van de vergadering was in goede handen bij de heer J. M. Platschorre. Onder de aanwezigen bevonden zich 3 teeltagenten voor kontraktteelt. de R.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9