TUINBOUWKLANKEN 136 N.V. N.I.M.A.G. INTRODUCEERT PASQUALI TUINBOUWMACHINE ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD AP Schouwen-Duiveland vragen twee cultuurzorgen in deze tijd onze aandacht, dat is ten eerste: de bemesting met kunstmest. Laten we vooral bedenken dat we de grond diverse meststoffen toedienen, die dan later weer dóór onze fruit- en groentegewassen worden opgenomen. Vóór deze opname vinden diverse omzettingen plaats in de grond, die nodig zijn voor deze opname. We bemesten dus de grond, en niet de gewassen. Strooi daarom niet te laat uw unst- mest. Vooral wat kali en fosforzuur betreft, maar ook de stikstof dienen we tijdig te strooien. Proeven wijzen uit dat stikstof, in februari gestrooid, een beter resultaat geeft in de fruitteelt dan b.v. eind maart. Veelal strooien onze „klei"-telers vroeger dan de „zand'-telers. Ook het al of niet onderwerken door schijveneg, verstekfrees, cultivator speelt een rol. Vooral diegenen die dus permanent groenstroken toepassen in het bedrijf niet te laat strooien. Tenslotte blijft dan nog de overweging enkelvoudige meststoffen of mengmeststoffen. Wij nemen aan dat nu de aankoop (en in vele gevallen ook het strooien van kali en fosforzuur) voor 1964 heeft plaats gehad. Diegenen die enkele jaren mengmeststoffen gestrooid hebben, doen er goed aan weer eens enkelvoudige meststoffen aan te wenden. We doelen vooral op kalk en magnesium. Juist doordat veel mechanisch wordt gestrooid, speelt de meerdere arbeid, niet zo'n grote roL Ten tweede: het is nu tijd voor een v.b.c.-be- spuiting. In de fruitteelt gebeurt dit alleen nog maar op pruimen en bessen, en dan nog lang niet overal. De parasieten die wij vroeger met v.b.c. bestreden, worden nu op een later tijdstip met andere middelen bestreden, net zo goed, en veel goedkoper, omdat nog meer parasieten gedood worden. Alleen zien we, dat de stammen en takken steeds groener worden, door wieren en korstmossen. Zeer vermoedelijk alleen geen schoonheidsgebrek, immers de stam en takken hebben diverse functies, die wel licht gedeeltelijk door deze overwoekering van mos sen en wieren teniet worden gedaan. Een v.b.c.- bespuiting is duur, zou echter een schema van b.v. om de 3-4 jaar terug komen met v.b.c. of de d.n.c.- teeroliecombinatie werkelijk te duur zijn? Ook op Zuid-Beveland is de lente in het land. Vooral in deze zakelijke tijd is een nieuwe lente een nieuwe vreugd. Terecht maakte een buurman de opmerking: „Met het voorjaar krijg je overal weer een beetje zin in." Inderdaad, en gelukkig is degene die deze nieuwe levenslust nu niet weer direct gaat smoren in harder werken, maar die ook de kunst van leven verstaat. En toch, als we in de boomgaard komen of onderweg rond kijken zien we dat er nog veel werk moet gebeuren. Gelukkig, want een bedrijf mag geen tijd hebben dat er weinig te doen is. Waar bijv. de snoei reeds klaar is, is of het bedrijf te klein of de arbeidsbezetting te groot. Er zijn zelfs mensen die beweren dat de opper vlakte die maximaal gesnoeid kan worden, tevens de optimale bedrijfsgrootte is, in overeenstemming met het arbeidspotentieel. Vorige week is een gedeelte van de gecontrac teerde knolselderij verkocht. Ruim 19 cent per kg, wat ons nog niet zo slecht lijkt. Ook tuinbonen worden er gecontracteerd. De augurken zijn een eind van de, lijst geschrapt. Met enige verbazing zien we steeds weer de animo bij de telers om zich op nieuwe teelten te werpen. Vaak is het enthousiasme van korte duur. Waarom het bedrijf niet toegespitst op die teelten waar ervaring mee is en waar men verstand van heeft? Als men bijv. een bedrijf heeft van plm. 2 ha kan men zich beperken tot aardbeien, frambozen, zwarte en rode bessen en wat bramen. Er is een gezegde: In de beperking herkent men de meester. Laten we het ter harte nemen. Op de fruitteeltdag in Goes hoorden we van de heer De Wilde van de mogelijkheid tot het houden van een zgn. korte excursie. Het idee is bij ons in geslagen. Hoe vruchtbaar en welk een genot zou het zijn om samen met collega's een soort uitwisselings cursus te hebben en onder het genot van een kop koffie of glas bier de teelt van fruit als onderwerp van gesprek te hebben. Want we weten toch nog zo weinig van bijv. ziektebestrijding en..., Tractoren, spuiten, grondbewerkingsmiddelen, be mesting, bewaring, verkoop, rassen, methoden van werken, arbeid en beloning en vult U zelf maar verder in. Toen we op Walcheren voor de eerste keer op een vergadering het woord „Streekverbetering" hoorden keken mijn buurman en ik elkaar eens aan en haalden de schouders eens op. Immers, wat moet er nog verbeterd worden? fluisterden we elkaar toe. Is Walcheren minder dan andere streken? Is b.v. melkproduktie niet op een zéér goed peil? Hebben we geen malse weiden met prachtig zwart bont vee? Is de melkfabriek niet steeds aan het vergroten? Is onze landbouw minder dan elders? Onze gemiddelden kunnen toch de toets der kritiek doorstaan? De tuinbouw gaat normaal. Breidt zelfs redelijk uit, hoewel het uitbreidingsareaal lager ligt dan in andere tuinbouwgebieden. We zijn een klein jaartje verder en erg blij dat we geen kritiek hebben geuit. Natuurlijk stellen we voorop dat we beslist niet ten achter liggen, maar aan een ruilverkaveling is een streekverbetering verbonden. Gaat dit samen dan valt het niet eens op, maar vindt men het van zelfsprekend. Daar ons goede eiland na de oorlog met zo vele en zo inmens zware lasten geconfronteerd werd is de streekverbetering er bij ingeschoten. Aangezien men dit als een leemte beschouwde heeft Den Haag alsnog een bedrag uitgetrokken om de tweede scha kel der ruilverkaveling verlaat in te voegen. Eén der primaire punten in een Streekverbete ring is dat de initiatieven van onder af komen. Wel een unicum bij overheidsgelden. Geen dwang van bovenaf maar de vraag: wat willen jullie? Zit er dan een bruikbaar idee in, dan wordt dit door de over heid gefinancierd. Voor tuinders is er bijv. in begin december een excursie op specialistisch terrein gegeven met be langrijke korting. Binnenkort komt er een pakkenpersmachine. We hebben deze in België aan het werk gezien en begrijpen niet dat de grotere bedrijven deze niet zelf kopen. Dit lijkt ons een zeer verantwoorde in vestering. In zijn openingswoord voor de Z.G.V. in Goes stelde de voorzitter o.i. zéér juist dat een tuin der geen slaaf moet worden van zijn bedrijf. De ge noemde machine lijkt ons werkelijk geschikt om het slaaf zijn te voorkomen. We hopen dat t.z.t. veel collega's de komende demonstratie zullen gaan bekijken en daarna de machine zullen aanschaffen en gebruiken Ook voor moeilijkheden bij kassenbouw is er reeds veel bereikt. De Streekverbetering is bedoeld voor een periode van 6-7 jaar. We zullen er nog wel eens op terug komen. Onthoudt echter dat elk bruikbaar idee voor een gemeenschappelijk doel, deskundig bekeken wordt en gaarne door de Streekverbetering ontvangen zal worden. Voor Zeeuws-Vlaanderen zijn bijzonder interessant de omzetcijfers van de Zeeuwse veilingen en dan zeker wel van de veiling Terneuzen. Uit het over zicht dat vorige week hierover in het Zèeuws Land bouwblad stond, blijkt nl. dat op deze veiling de daling van de omzetcijfers veel minder zijn dan op de andere veilingen. Omgerekend komt het hierop neer dat op alle veilingen de daling 17 was ter wijl dit voor de veiling Terneuzen slechts 2,5 bedroeg. De lezer begrijpt natuurlijk wel dat wij als telers in het Zeeuwsvlaamse land niet een zoveel hogere prijs voor de produkten gemaakt hebben, dat die daling zo gering was. Het is de algemeen bekende uitbreiding van de fruitteelt in dit gewest die zjjn eerste vruchten gaat afwerpen, waardoor deze daling bijna geheel is opgevangen. Daar deze uitbreiding pas 6 jaar geleden goed op gang kwam zijn het inderdaad slechts de eerste vruchten die daarvan op de veiling komen. In de komende jaren zal de vergroting van de aanvoer met flinke sprongen gaan. Gelukkig heeft het bestuur van de veiling Terneuzen dit reeds onder ogen gezien en zich beraden op de gevolgen die deze grotere aanvoeren voor de veiling zullen hebben. Op de agenda van de gemeenteraad te Terneuzen is dan ook te lezen dat voorgesteld wordt om aan de veiling Terneuzen 5 ha grond te verkopen terwijl ook nog 5 ha in optie wordt gegeven. Dit wil dus zeggen dat er plannen bestaan om een geheel nieuw veilingcomplex te stichten. Wat de teelttechnische zaken betreft kan gesteld worden dat de collega's kleinfruittelers al enkele mooie dagen hebben gehad voor de winterbespui- tirjg. Het wordt hoog tijd dat er gebruik van ge maakt wordt omdat in de zwarte bessen reeds enige werking komt. En belangrijk is deze be spuiting zeer zeker, die kan men in de kleinfruitteelt niet missen, net als de vele bespuitingen die dit seizoen weer uitgevoerd zullen moeten worden in de gehele tuinbouw. Dit, ondanks de gevaren die daaraan verbonden zouden kunnen zijn, wat we de laatste weken in alle soorten kranten hebben kunnen lezen naar aan leiding van het boek „Dode Lente" van de Ameri kaan Rachel Carson. Voorzichtig met al deze mid delen omgaan is natuurlijk een gebiedende eis. De gladiool stond op Tholen in het middel punt der belangstelling de afgelopen dagen. Begrijpelijk, daar beide bloembollenveilingen hun jaarlijkse voorlichtingsavonden hebben gehouden op verschillende plaatsen van ons eiland. Het kan voorkomen, dat men geneigd is te spreken van een beetje gekleurde voorlichting, maar dit is be grijpelijk. Een ieder preekt voor zijn eigen pa rochie. Maar als teler was het zeer beslist een nuttige zaak om de avonden bij te wonen. De voornaamste onderwerpen waren a. wijziging han delsreglement en de eventuele gevolgen hiervan; b. de kleurenstatistiekc. het bewaren van plant goed. Wat betreft punt a. is er zeer terecht op ge wezen dat dit voor ons als telers beslist moeilijk heden zal opleveren indien we geen acht slaan op de hier bedoelde wijziging. Het is inderdaad juist gesteld dat men als praktisch man te veel met de handen wil werken en niet gemakkelijk aan papier en pen toekomt. Alleen handenarbeid is beslist onvoldoende, men moet tijd kunnen vin den om eens goed na te kunnen denken en alle zaken te overzien. Men dient als teler georgani seerd te zijn, regelmatig de vergaderingen te be zoeken en de vakbladen goed te lezen. In het Weekblad voor Bloembollencultuur is in ruime mate datgene te putten wat men als teler niet kan missen. Punt b. de kleurenstatistiek van uitgezaaide kralen in 1963, die bepalend is voor de geoogste pitten met de bestemming om geplant te worden in 1964. Het kan zeer belangrijk zijn dit nauwlet tend na te gaan en te trachten een voordeel hier uit te behalen. Punt c. Wel één van de belangrijkste onderwer pen was het bewaren van gladiolenplantgoed bij de bepaalde temperatuur. Deze bleek te leggen tussen 13 en 17°. De temperatuur is bepalend bij ver schillende soorten op de bloeidata en dientenge volge ook in de diktegroei. Hoewel over de bewaring van gladiolenplant goed nog lang niet alles bekend is, lijkt het toch wel verstandig met bovenstaande temperatuur rekening te houden en alle andere factoren die bij het bewaren van plantgoed belangrijk kunnen zijn. De kuituur van dit gewas begint ook in de schuur. Een rendabele gladiolenteelt is alleen mo gelijk, wanneer men alle teelt- en handelsregels in acht neemt, dit zijn de dingen die we in ons eigen hand hebben en dat kunnen we van de na tuur (gelukkig) niet zeggen. JVE Tuinbouwafdeling van de N.V. N.LM.A.G. is nog een klein onderdeel van deze grote onder neming. De president-directeur, de heer Louwman, verwacht dat Italië de markt zal veroveren met deze nieuwe machines. De noodzaak tot mechani seren is groot, er zijn echter vele mogelijkheden. Wil de Tuinbouw inderdaad Pasquali-machmes gaan gebruiken, dan zal dit merk door lage prijs en goede service zich een plaatsje moeten verove ren. De markt is thans reeds door vele tientaPen merken bezet. Een onderneming als de N.I.M.A.G. zal, met haar 40-jarige ervaring, voor goede ser vice zeker borg kunnen staan. Een demonstratie, in een verwarmd warenhuis te Bleiswijk trok veel be'angstelling. Een uit Italië overgekomen demonstrateur werkte vlot en lever de goed werk. Voor de vakpers, deskundigen van I.T.T. en dealers is er op 10 december een goede gelegenheid geweest om uitvoerig kennis te maken met deze tuinbouwmachines. De Pasquali-fabriek is de grootste op het gebied van tuinbouwmachines in Italië. Dat deze goede tuinbouwmachines in Nederland nog onbekend zijn, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de fabriek tot kort geleden de binnenlandse vraag nauwelijks aan kon. Daarom heeft men een nieuwe fabriek ge bouwd, waardoor men in staat is ook voor de export-markt te werken. Voorlopig zijn de volgen de uitvoeringen leverbaar: de Pasquali hakfrees; de 8 PK Pasquali, de 10 PK Pasquali, beide in ben zine of petroleum uitvoering, en de 12 PK Pasquali Diesel. Bovengenoemde 2-wielige tuinbouwmachines (dus de 8, 10 en 12 PK) zijn op de gebruikelijke banden en wielen leverbaar. Als frezen kunnen ge leverd worden de 77 cm messenfrees, de 77 cm hakenfrees; de 86 cm messenfrees, de 86 cm ha- kenfrees en de 2-delige frees. Van de ploegen noe men wij de lierploeg en de 1-schaars kantelploeg; verder de aanaarder en aardappelliehter. Bovendien zijn o.a. leverbaar: maaigarnituren zowel midden vóór de machine als zijwaarts werkend, een vork- lift voor de 12 PK 2-wielige tuinbouwmachine met een hefvermogen van 1000 kg tot een hoogte van 2.70 mtr. Tevens dient vermeld te worden de ombouwmogelijkheid van de 2-wielige 8, 10 en 12 PK-uivoering tot een 4-wielige tractor met 4 aan gedreven wielen en hydraulische hefinrichting. De 2-wielige machine kan ook gekoppe'd worden aan een 2-wielige aanhangwagen, met aangedreven as. De ombouw tot 4-wielige tractor kan binnen een half uur geschieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8