MECHANISATIE UIENTEELT Wie POLYKUHN zaait zal winst oogsten 1.34 Polykuhn-zaad is leverbaar in: normaal zaad, M-zaad, precisie-zaad typen D en C. Het begin van een goede bietenoogst is een regelmatige stand en vlotte opkomst. Dit wordt alleen bereikt bij een juiste verdeling van het zaad èn een hoge kiemenergie. Men verkrijgt dit bij uitstek met Polykuhn type D. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD „Uit de gegevens van het onderzoek blijkt dat het aantal manuren per ha zaaiuien is verminderd van 1670 uren in 1938 tot 497 uren in 1963." Aldus de heer J. L. Koert, adj.- directeur van de S. N. Ui. F., op de Voorlichtingsdag voor uientelers te St. Annaland. Deze bijeenkomst en demonstratie werd onder grote be langstelling op zaterdag 14 december 1.1, gehouden in de Veilingsgebouwen te St. Annaland. Het geheel was georga niseerd door de streekverbeteringskommissie Tholen, de Bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Philipsland, de Stichting Nederlandse Uienfederatie en de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Goes. De heer J. L. Koert wees er in zijn korte inleiding over de ontwikkeling van de mechanisatie, chemische onkruid- en ziektebestrijding in de uienteelt op, dat het toepassen van de diverse hulpmiddelen op de juiste wijze kan leiden tot een grotere rationalisatie van de teelt. Vooral het aantal beno digde man-uren kan door voornoemde middelen belangrijk worden verlaagd. Spreker toonde aan dat dit aantal uren in de laatste 25 jaar gemiddeld met ca 1170 uren per ha zaai uien is verminderd. Uiteraard kan dit alleen worden bereikt indien de bestaande werktuigen en hulpmiddelen op de juiste wijze worden toegepast. Terecht werden daarom een aantal wenken en adviezen verstrekt voor gebruik en toe passing van de moderne apparatuur;, het succes wordt daar door immers in hoge mate bepaald. Op deze wijze werd de overgang geschetst van een arbeidsintensief- naar een ar- beidsextensief gewas. NIEUWE WERKTUIGEN In de veilinghal waren een aantal werktuigen en machines opgesteld waar voor zeer veel belangstelling bestond, temeer omdat er enkele geheel nieuwe werktuigen werden getoond. Aanwezig waren: precisiezaaimachinesrooi- machines voor zaaiuien; rooimachine voor plantuien en picklers; 3 aardappel - rooimachines, omgebouwd voor het opzakken of laden van uien; wagen met losinrichting en uienafstaartmachine. PRECISIEZAAIMACHINES Naast de gewone zaaimachines hebben deze de laatste jaren veel opgang gemaakt. In eerste instantie voor het zaaien van suikerbieten, later ook voor uien. De ervaringen met deze machines voor het zaaien van uien zijn veelal goed tot zeer goed te noemen. Teleurstellingen zijn echter niet uitgebleven. Een betere zaadverdeling die leidt tot een betere plantenverdeling is steeds gunstig. Vooral de uniformiteit van de bollen, die van veel beieKenis is, i. v. m. het gebruik van andere machines, kan hierdoor worden verbeterd. Verder gaat precisiezaaien meestal gepaard met kleinere hoeveelheden zaaizaad. Men mag echter nimmer uit het oog verliezen dat nauwkeurig werken een eerste vereiste is. Ook de soort, de ligging en de bewerking van de grond zijn belangrijke fakoren. Wenst men uien te zaaien met een precisiezaaimachine dan zal het verdeel mechanisme (schijf of bandje) in ieder geval geschikt moeten zijn voor uien. De voorlopige indruk is dat per strekkende meter minstens 40 zaden gezaaid moeten worden. ROOIMACHINES VOOR UIEN Op de demonstratie werden twee rooimachines getoond, n.l. één voor zaai uien en één voor plantuien en picklers. Beide machines zijn gekonstrueerd door de bekende fa. Van Rumpt te Stad aan het Haringvliet (Rumptstad). Eerstge noemde machine is reeds enkele jaren bekend. Uitgevoerd met 4 rooi-elemen- ten en een zeefketting wordt hij met veel succes gebruikt. Het is daarbij nood zakelijk om bij de zaaiuien een rijenafstand aan te houden van minimaal 33 cm. De rooimachine voor plantuien en picklers was voor ons gebied geheel nieuw. Het principe van de werking vertoont in grote lijnen veel overeen komst met de meer bekende uienrooier van Van Rumpt. De rooi-elementen bestaan ook hier uit schuiven. Deze zijn echter geheel anders van vorm en konstruktie en hebben een andere stand. Hierdoor wordt het mogelijk om in kleinere rijenafstanden te werken. De machine is uitgerust met 6 rooi-ele menten, voorop de trekker gemonteerd, en een zeefband achter de trekker. OMGEBOUWDE AARDAPPELROOIERS De meeste aardappelrooiers kunnen op eenvoudige wijze worden omge bouwd voor het laden of opzakken van uien. Drie machines werden getoond, n.l. een Amac C2, een Amac C en een B.A.V. Voor alle machines geldt dat de rooischaren worden afgenomen en inplaats daarvan twee geleideplaten wor den gemonteerd. Eventueel aanwezige loofrollen dienen uitgeschakeld te wor den of tegensteld te draaien. De Amac C2 is een tweerijige wagenrooier. Hierbij was de eenvoudige om bouw zodanig uitgevoerd dat slechts de halve werkbreedte werd benut voor het laden van de uien op een meerijdende wagen. De hierbij gebruikte wagen met loszeil en opsteekmotor was eveneens aanwezig, zodat ook het lossen op deze wijze kon worden getoond. Het geheel heeft in de afgelopen seizoen met veel succes gewerkt bij een gebruikerskombinatie te St. Annaland. De Amac C, een éénrijige rooier met opzakinrichting, was van het loonbe drijf Van Zielst te Nieuwe Tonge. Naast de reeds genoemde ombouw was hier op een speciale opzakinrichting gemonteerd. Die bestaat uit een horizontaal draaiend, dwars achter de machine geplaatst bandje, dat naar keuze links of rechts kan werken. De draairichting kan door het omzetten van een handel worden gewijzigd. Deze bediening is aan weerskanten van de machine moge lijk. Met deze konstruktie komt de uitlooptrechter met klep te vervallen. Daardoor treedt geen stagnatie op hetgeen leidt tot beter en sneller werken. Op beide einden van het bandje kan worden opgezakt. De machine werd getoond met een ketting speciaal voor het opzakken van plantuien en picklers. Daartoe was de ketting voorzien van een dubbel aantal spijlen. Voor zaaiuien kan de gewone rooiketting worden gebruikt. Als derde omgebouwde machine was een eenvoudige B. A. V.-rooier, met schudhor, van C. Geluk aanwezig. Ook met deze machine kunnen uitstekend uien worden opgezakt. In het algemeen geldt dat de kettingen langzaam moe ten draaien. Samen met een aangepaste rijsnelheid kan bereikt worden dat de kettingen goed vol liggen, zodat het hinderlijk terugrollen wordt voorkomen. NIEUWE AFSTAARTMACHINE De grootste trekpleister op deze demonstratie werd ongetwijfeld gevormd door de nieuwe Hola-afstaartmachine (Hoopman, Aalten). De tot nu toe ge bruikte afstaartmachines zijn over het algemeen geen onverdeeld succes. Daarom heeft de Stichting Nederlandse Uienfederatie een initiatief ontwik keld om tot betere machines te geraken. Een prototype hiervan werd gedemon streerd. Het principe volgens welke deze machine werkte is bepaald revolu tionair te noemen. De af te staarten uien worden via een aantal, naast elkaar liggende, aanvoergoten in de machine gevoerd. Deze aanvoergoten zijn vibre rend (trillend) en aan de onderzijde voorzien van een overlangse spleetvormi- ge opening. Boven het aanvoermechanisme is een ventilator en daaronder een draaiend mes aangebracht. Komen de uien onder de ventPator dan worden de staarten, door de openingen in de aanvoerkanalen, naar beneden geblazen waar ze vervolgens worden afgesneden. Ook al droeg deze machine de ken merken van een prototype, toch is een komphment aan het adres van initia tiefneemster en konstrukteur hier zeker op zijn plaats. Een goed bruikbare afstaartmachine, die geen beschadiging aan het produkt veroorzaakt, is nog steeds een hartewens van vele telers en verwerkingsbedrijven. Daarom wen sen we de konstrukteur veel succes toe bij de verdere ontwikkeling. Tenslotte een woord van dank aan alle medewerkers, in het bijzonder aan het bestuur van de veiling St. Annaland, voor hun bijdrage aan deze ge slaagde voorlichtingsdag. R. L. V. D. Goes. J. T. ANDRINGA. (Adv.) Rassenliist'64

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 6