Centrale Hengsten Premiekeuring VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 149 Aan onze inleiding in het verslag van de verplichte hengstenkeuringen hoeven we weinig toe te voegen. De perspectieven die we toen openden zijn inmiddels voor een deel gehonoreerd, met dien ver stande, dat opnieuw in een betrekkelijk korte spanne tijds een aantal hengsten van eigenaar verwis selde. Tegen lonende, ja, in de betere kwaliteitsklasse zelfs tegen zeer bevredigende prijzen. Alle hengsten zijn uiteraard nog niet verkocht, maar er zijn ook nog zoekenden die niet hoeven te dolen in de woestijn, want de immer rondwarende scouts zijn mans genoeg om genoemde partijen bij elkaar te brengen. Het is in deze branche vaak een afwachten en mikken op onvermoede kansen. De belangstelling was groter dan ooit in de laatste jaren het geval was. Ere-voorzitter K. V. N. T. Jhr. J. van Vredenburch was natuurlijk zouden we haast zeggen onder hen. De Commissaris der Koningin werd deze maal vertegenwoordigd door G. S.-lid J. v. d. Bos, die zich kennelijk op zijn gemak voelde tussen de paardenmensen. Een markante figuur misten we in de keuringsbaan, n.l. adjudant van politie Louise, die, naar we vernamen kortgeleden van een ongetwijfeld welverdiend pensioen is gaan genieten. Zijn opvolger bleek tevens een goed navolger en dat betekent derhalve een compliment voor beide. Daarnaast was er sfeer en spanning, waaraan ook de scheidslieden, de heren W. J. L. de Groof en C. van Hoeve, hun steentje bijdroegen. Ze hadden niet altijd een gemakkelijke taak, namen er niet zo zeer hun gemak van, doch wel ruimschoots de tijd voor, om tot de huns inziens juiste beslissingen te komen. Soms na 2de bezichtiging, ter wijl in een enkel geval de arbiter M. de Dobbelaere uitsluitsel moest geven. Oordeel weloverwogen en met zekere mildheid was ditmaal het devies der jury. Dit laatste t.a.v. het ruime aantal toegekende 1ste premies, al moeten we er onmiddellijk aan toevoegen, dat de gepresenteerde kwaliteit zulks ook gedoogde. Maar nu naar de paarden, die er tenslotte veel, zo niet alles mee te maken hadden. Tot goed begrip waarde le zers, zult u ongetwijfeld reeds hebben vermoed, dat dit alles zich afspeelde op de Grote Markt te GOES. I1ET eerste woord was aan de jury voor de herkeu- ring, de heren B. de Jong en P. de Lint, die het er unaniem over eens waren dat Herseur van de Kar- nemelksput 223455, d. Herseur van Hersa K. 2580, van A. J. v. d. Meulen-Becu en A. Termote te IJzendijke een kans moest hebben. Herseur was aanvankelijk te Rotterdam afgekeurd, een voor een hengst bepaald afschrikwekkend oord. Voor eigen publiek revan cheerde Herseur zich en werd vlot goedgekeurd voor dekking en behaalde daarna een 3de premie. Best soort met prima schouder, mooie singelmaat, even kort kruis, tamelijk correct voorbeen, behoorlijke stap en vlot genoeg in draf. Staande een charmant geheel. Hierna verschenen alle goedgekeurde 3-jarigen in de piste voor de maatindeling, hetgeen altijd weer een imposant gezicht vormt. Precies een vol dozijn combattanten die elkaar de kopplaatson betwistten en waarvan de beste drie tenslotte nog eens kampten om het jeugdkampioenschap. la pr. gr. m.: Gaillard van Sluis 222105, d- Gaillard de Biévène K. 2557, van André Wemaer te Sluis, C. den Hamer jr te Aardenburg en Pr. Ed. de Backere te St. Kruis. Goed soort en royaal gebouwd met felle armen, iets ongelijnd beenwerk en met ongeëvenaar de drafallures, lb pr.: Fifils van Aardenhof 221216, d. Fifils du Chateau K. 2444, van A. Termote te IJzen dijke e.a. Zwaar gebouwd met goede sterke lijnen, doch met wat weinig rasadel, extra gespierd en met fel beenwerk van behoorlijke kwaliteit, vlotte draf. Ie pr. m.m.: Henk 224229, d. Gamin de I'EaugrenéeK. 2490, van dezelfde eigenaren. Goed soort, ruime schouder en royale singelmaat, goed gespierd, vol doende expressief voorbeen en vlotte, manieren. Stak in goede vorm. la pr. kl. m.: Frank van Nieuwerkerk 222218, d. Favori van Moerkapelle K. 2569, van Iz. de Buck te Grijpskerkc. Had zich best gehouden, heeft onmiskenbaar ras en is ondanks zijn ..groen"' voorko men toch hengst. Geblokt-type met diepe koffer, even kort kruis en wat recht achterbeen. Vlotte gangen, lb pr.: Paul van Vrijhoeve 223231, d. Successeur K. 2457, van C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke en Aardenburg en Adr. J. Catseman te Biervliet. Extra genre, pas uit Brabant gearriveerd en daardoor wat dunnig en gerekt. Desondanks met zeer mooie lijnen, beste schouder naar evenredigheid gespierd. Vol doende expressief beenwerk van uitstekende kwali teit. beste voeten en uitstekende vierkante draf. Wat licht formaat doch met veel klasse. Jeugdkampioen werd Gaillard van Sluis, hetgeen vooral de fokker, André Wemaer, genoegen zal heb ben gedaan. Hij bewees eens temeer de beheerder te zijn van één van de beste kleinere fokstallen ift Ne derland. Bij de 45-jarige hengsten, gr. m. 2 stalgenolen tegenover elkaar, la. pr.: Dinanfc d'Orange K. 2617, d. Roel van Lusthof K. 2518, van Iz. de Buck te Grijpskerke e.a. Extra soort, diep en zwaar en mooi gebroekt, rondom best gespierd, links voor tikje frans. Raspaard met uitstekende draf. lb pr.: Carlo van 't Broek K. 2626 d. Carlo van Aardenhof van Iz. de Buck te Grijpskerke. Goed soort zonder overschot aan charme, boste schouder en fel gebroekt, veel diepte en extra gespierd. Stapt achter iets wijd maar draaft best. Ie pr. m.m.: Elegant van Braamhof K. 2619 d. Gamin de l'Eaugrenée K. 2490 van Al. Ser- rarens te Ossenisse. Royaal formaat doch met min der elegante lijnen dan zijn naam aangeeft, uitste kend gespierd, fel gebeend en met beste gangen, la pr. kl. m.: Carlo van Watervliet K. 2627 d. Roel van Lusthof K. 2518 van Iz. dc Buck te Grijpskerke en G. E. de Badts te Sasput-Schoondijke. Zeer typisch met beste schouder en dito borsldiepte, goed gespierd. Jammer van de wat eenvoudige bewegingen die gro tere successen vermoedelijk wel in de weg zullen staan. Staande een blikvanger, lb pr.Mac K. 2623 d. Actri van Dorpzicht 200989 van M. L. M, IJsebaert v. d. Linden te Axel. Aardig type met goed kof fer, heeft gewonnen aan flankdiepte, goed gespierd, iets recht achterbeen en voldoende ruime draf. Hengsten van 6 jaar en ouder, la pr. gr. m.: Mar lon van Braamhof K. 2608 d. Fifils du Chateau K. 2444 van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Van opzij gezien mooi gelijnd, groot en fel gespierd met zware benen van voldoende kwaliteit, behoorlijke stap en extra draf. Komt naar je toe als hij in extra conditie is en dat was hij ditmaal. Versloeg na tweede bezichtiging Baron van Kruispolder K. 2602 d. Baron de l'Hostée K. 2487 van C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke en Aardenburg en Adr. J". Catseman te Biervliet. Chique verschijning met voldoende diepte, goed gespierd, niet te ruime kootstand en met vol doende voet. Opvallend door zijn voorname drafactie, la pr. kl. m.Leon van Roza K. 2581 d. Successeur K. 2457 van Hengsten Combinatie „Zuid-Beveland Walcheren" te Zoutelande. Charmante- vos, best van soort en extra gespierd met iets eenvoudige gangen, lb pr.: Cesar van de Ronduit K. 2530 d. Quarré K. 2-104 van M. Verdonk en Zn. te 's-Heerenhoek. Ty pisch en regelmatig gebouwd paard uit goede mer- riestam. behoorlijk achterbeen en tamelijk vlot. In de kampioensronde bracht Elegant van Braamhof het tot 3de op tal, werd Marlon van Brnamhof re serve-kampioen en tenslotte Dinant d'Orange wel verdiend Zeeuws Kampioen. Uitstekend geslaagde keuring en na afloop waar van de pas benoemde afdelingsvoorzitter de heer A. L. C. Brooijmans, zijn gasten ontving in hotel „De Korenbeurs". Deze representatieve taak ging hem uitstekend af en waar ook het menu niets to wen sen overliet, kon in voldane stemming de reis wor den aanvaard naar DEN* BOSCH. AJs ouverture de immer drukke en gezellige paardenmarkt, waar zowat van alles te koop is en waar zelfs de ezelman terecht kan. Als zo om streeks 12 uur aan het „handjeklap" een einde is gekomen, rept iedereen zich naar de grote mid denhal, waar een ruime piste is uitgezet. Dat iedereen zijn. er nogal een paar en ze bevolken dan ook al spoedig de geïmproviseerde doch uiterst doelmatige staan tribunes. Daarna dirigeert spaeker en afd. secretaris mr. G. A. Bax alles in goede banen en loont het omvangrijke programma ver der als op ralletjes. Ook hier een extra toegift in de vorm van de bui tengewone keuring voor dekking van de in Roer mond afwezig gebleven Flic dc Roselies K. 2586 d. Diogène de Denville B. S. 36/92 van H. A. „Vooruit gang" te Horst (Limb.): Markant en goed gelijnd paard van royaal formaat, best gespierd en met goede gangen. Stak niet in topvorm, doch verwierf gemakkelijk de goedkeuring. Bij de 3-jarigen, zoals gewoonlijk wat nieuwe aankopen. Als collectie toon de zü minder vormverlies dan die te Goes. Ie pr. gr. m.Gaillard van Sluis 222105 d. Gaillard de Biévène K. 2557 van Paul A. van Lier te Oud-Gastel. Pas uit Goes gearriveerd en dus wat verreisd. Stond wat dunnig doch imponeerde opnieuw door zijn fenome nale gangen, la pr. m.m.: Alex van den Elzenburg 223998 d. Successeur K. 2457 van C. H. Wouters te Gilzc. Liet zich veel beter zien dan 3 weken geleden. Extra soort met goede diepte en mooi gebroekt, goed gespierd, correct beenwerk met iets platte voet en beste vierkante gangen, lb pr.: Elegant van Zuylen .223388 d. Élégant de Feluy K. 2486 van M. dé Schut ter te Dinteloord en Ant. de Schutter te Steenber gen. Mooi chique paard met veel ras, rondom breed genoeg en behoorlijk goed gespierd. Heeft gewonnen aan diepte en liet zich ook in beweging best zien. Ie pr. kl. m.r Negus I van dc Achterdijk 224427 d. Négus de Miécret K. 2534 van P. J. A. Bens te Mill. Gestopt, model met even flauwe bovenlijn en voldoende lange schouder, typisch kleinemaats p'aard, naar evenre digheid gespierd en met vlotte draf. 4—5-jarige hengsten. Ie pr. gr. m.: Nico van Injcr K. 2616 d. Nico van het Zwartewater K. 2343 van II. v. d. Heuvel tc Keldonk-Erp. Groot genoeg, zwaar, diep en met ruime singelmaat, best gespierde armen en schenkels, voldoende diep in de broek, wat onge lijnd voorbeen en beste drafactie, la pr. m.m.: Bruno van Elegant K. 2624 d. Elegant van 't Hoogland K. 2483 van C. H. Wouters te GHzc. Best soort met even flauwe bovenlijn, gestopt model met veel diepte, best gespierd, voldoende ruime voet en niet te ruime draf Leek iets over zijn topvorm heen. lb pr.: Alex van Gerda K. 2613 d. Successeur K. 2457 van H. C. Kuijpers to Nuenen en Kindn Joh. Kuüpers te St. Oedenrode. Van opzij gezien met chique lijnen, rond om breed genoeg, voldoende gespierde arm, correct beenwerk en verdienstelijke gangen. Ie pr. kl. m.: Nico van de Verwe K. 2625 d. Nico van het Zwarte water K. 2343 van Kindn H. van Bommel te Stip hout. Best genre met fraaie lijnen, breed genoeg en met voldoende schenkel en tamelijk vlotte gangen. Een mens kan zich vergissen en hieraan heeft ook .uw verslaggever bezondigd en wel met dien verstan de, dat niet Bruno van Elegant la stond in de mid denmaat, doch Nico van de Verve, terwijl Bruno dus een le pr. bekwam in de kl. m. 68-jarige hengsten. Ie pr. gr. m.: Nico van Faiva K. 2544 d. Nico van Kruisschot K. 2476 van Kindn H. van Bommel te Stiphout. Ideaal type en staande moeilijk te kloppen. Kopnummer dat door zjjn wat eenvoudige bewegingen de weg naar grotere roem versperd ziet. la pr. m.m.: Herseur van Hersa K, 2580 d. Successeur K. 2457 van O. H. Wouters te Gilzc. Zeldzaam mooi gelijnd en zeer evenredig gebouwd. Klassepaard in het middelzware genre. Stapt achter even wijd doch draaft best, lb pr.: Wailon van St. Kruis K. 2604 d. Castar de l'Abbaye K. 2461 van Paul A. van Lier te Oud-Gastel. Goed soort, breed en diep met iets zware hals, goed gespierd en met vier kante en voldoende ruime draf. le pr. kl. m.: Her seur van Roza K. 2587 d. Herseur van Alstein K. 2298 van P. Akkermans te Roosendaal. Goed formaat en mooi gelijnd met prima schouder, voldoende breed achterbeen, iets eenvoudige stap doch met extra drafactie. 912-jarige hengsten, le pr. gr. m.: Costaud van Erkenshof K. 2509 d. Costaud de Marehe K. 2322 van C. H. Wouters te Gilze. Aardig type met opvallende borstdiepte, wat veel hals en iets lage rug, goed ge spierd en vrij correct voorbeen en nog verdienste lijke gangen, le pr. kl. m.: Krack K. 2511 d. Luc van Alstein K. 2409 van Frans v. d. Heijden te Maria- heide-Veghel. Typisch en geblokt paard met «iet te royaal fundament en in draf met een onnavolgbare actie vanuit de hak. Na de parade der oud-kampioenhengsten waaraan deelnamen Bento van Passluis K. 2450 van II. C. Kuijpers te Nuenen en Kindn Joh. Kuij-pers te St. Oedenrode, Costaud van Soesterhof K. 2498 van Kindn H. van Bommel te Stiphout, Favori van Moerkapelle K. 2569 van Coüp. H. V. „Samen Sterk" te Dinteloord en Jaap van de Radboudhocve K. 2597 van G. J. Toonen te Maren en gecompletteerd dooi de ter opluistering aanwezige Belgische import Négus de Miécret K. 2534 van W. M. Bens en Zonen te Mill, betraden de kampioenspretendenten opnieuw de baan der rechtvaardigheid. Van deze 10 bleken er 3 le behoren tot de forse stoeterij van Stal Wouters. Na de eerste slag werden teruggeroepen Nico van de Verwe (van Bommel), Bruno van Elegant en Her seur van Hersa (beide Wouters). Het was Herseur van Hersa die gemakkelijk beide concurrènten ach ter ach liet en de welverdiende lauweren oogstte. Fraai succes voor de ambitieuse C. H. Wouters die er wel vaak kort bij was, doch ditmaal de buit ge decideerd binnen haalde. Met Brabantse gastvrijheid ontving voorzitter G. J. Toonen zijn gasten in het gerenommeerde Vee- marktrestaurant en nog lang daarna bleef het ge zellig druk in en om de Veemarkt, waar nog een aantal zaken werden afgewikkeld. Prettig slot van deze Brabantse hengstenshow die door een veel koppig en dankbaar gestemd publiek werd bezocht. P. J. LAKO. fj ET wegen van het rantsoen. Af en toe hoort l± men stemmen in de praktijk dat de rant- soenberekening niet voldoet omdat de koeien niet die hoeveelheid melk geven die ze volgens bere kening van de rantsoenen en het ruwvoederonder zoek kunnen geven. Gaat men dan nader speuren naar de oorzaken van deze afwijking dan stuit men dikwijls op een tweetal praktische foutjes. Eén fout is, dat de dieren niet het rantsoen krijgen toebedeeld zoals berekend is omdat men verzuimt om te wegen. In dit geval krijgen de dieren dus te weinig. In andere gevallen doet zich het euvel voor. dat koeien het hun toebedeelde rantsoen niet opnemen en wel omdat het minder smakelijk is (slechte kwaliteit hooi of kuilvoerof omdat het toegemeten rantsoen te groot is. Regelmatig wegen blijft dus een uitermate belangrijke zaak omdat met het schatten van de hoeveelheden hooi en kuil, veel en dikwijls grote fouten worden ge maakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 21