Kort verslag Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L. ML VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouwenVeetedt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneuzea 52e Jaargang No. 27 lt In de op maandag 10 februari 1964 te Goes onder voorzitterschap van ir. M. A. Geuze gehouden vergadering van het Dagelijks Be stuur der Z. L. M. zijn wederom vele actuele punten ter sprake gekomen. Na opening der vergadering door de voorzitter heette hij alle aanwezigen van harte welkom. AKKERBOUW De vergadering beraadde zich uitvoerig over de situatie waarin de aardappelmarkt zich bevindt. In Zeeland is er volgens schattingen op dit moment plm. 130 140.000 ton aardappelen aanwezig, terwijl de kansen op export uiterst gering zijn. De gevolgen voor de aardappelverbouwers nemen dan ook ernstige vormen aan. Juist voor een gebied waar de laatste jaren in be langrijke mate is geïnvesteerd, heeft de ont wikkeling verdere consequenties, mede ge zien het feit, dat in het verleden door de overheid werd ingegrepen bij hoge prijzen. In Zeeland is voorts in de laatste tijd nog schade geleden door vermoedelijk Frans; steunmaatregelen bij export naar o.a. België, waardoor de export vanuit Zeeland naar dit land belangrijk wordt gedrukt. Het bestuur was van mening, dat iriaat- reg-elen van overheidszijde op dit moment dringend nodig zijn. Naar hel oordeel van de vergadering zou ter verbetering van de situatie zonder bezwaar 50.000 ton uit de markt genomen kunnen worden, waarbij waarborgen getroffen dienen te worden, teneinde de import niet te doen toenemen. Het lijkt erop dat het mogelijk is dat de uienprys wat zal gaan aantrekken. De bui tenlandse voorraden verminderen ook in kwaliteit. TUINBOUW Het contracteren van knolselderij via de veilingen voor het nieuwe seizoen heeft een aanvang genomen. De resultaten liggen op eon dergelijk peil, dat verwacht moet worden dat het benodigde kwantum gedrukt zal worden door overgang op andere meer ren dabele teelten. In de sektor van het fruit liggen de op- brengstprijzen verschillend. Bij de goede kwaliteiten kan gesproken worden van een redelijke prijs. ONTWIKKELING»- EN SANEiilNGSFONDS De vergadering nam kennis van de bepa lingen van de ontworpen bedrijfsbeëindi gingsregeling. Het bestuur was van oordeel, dat een aantal wijzigingen van deze regeling gewenst zouden zijn. Onder andere geldt dit ten aanzien van de normen voor de finan ciële positie van het te beëindigen bedrijf en t.a.v. de hoogte van de financiële tegemoet koming. Ook ontbreekt in deze regeling een duidelijke uitspraak met betrekking tot de pachtbedrijven, die eventueel wensen te be ëindigen. Voorts sprak het bestuur de wens uit, dat men ook spoedig andere leeftijdsgroepen dan alleen zij van boven de 55 jaar, zoals nu de bedoeling is, voor deze mogelijkheden in aanmerking zal laten komen. De vergadering betreurt het dat nog geen voorstellen t.a.v. de ontwikkelingsmogelijk heden die het fonds kan bieden, bekend zijn. Juist gezien het belang van een goede con currentiepositie van de Nederlandse land bouw zijn dringende maatregelen gewenst. De vergadering deed dan ook een aantal suggesties, die ter bestemde plaatse zullen worden ingediend. Onder andere meent het bestuur t.a.v. de verbouw en nieuwbouw van bedrijfsgebouwen zowel voor land- als tuin bouw faciliteiten zeer noodzakelijk zijn. Ook (Zie verder pag. 131) JJET zit niet goed op de Nederlandse aardappelmarkt. De kostprijs van onze aardappelen zo tussen de 11 en 12 cent per kilo liggende wordt bij lange na niet opgebracht. De teler krijgt slechts een cent of acht en de hoge arbeids- en investeringskosten worden dan ook bij deze prijs bij lange na niet goed gemaakt. Op spectaculaire wijze hebben een aantal Flakkeese aardappeltelers de aandacht op de onren dabele teelt proberen te vestigen. Verleden zaterdag is een kolonne met aardappelen geladen wagens met leuzen als „Droevig maar waar" en „Ook aardappeltelers hebben recht op een redelijk bestaan" van Flakkee via Hellevoetsluis naar Rotterdam gereden. Daar hebben de jonge boeren enige duizenden keurig in plas tic verpakte zakjes aardappelen aan huisvrouwen uitgedeeld. Bij de verpakking werd een briefje gevoegd waarin het waarom van de aktie werd uiteengezet. Er werd niets neergesmeten of versperd alleen maar uitgedeeld Gratis omdat de aardappelprijs geheel scheef zit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1