OP HET LAND heeft u een originele SIROCCO nodig VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 141 Ekonomische ontwikkelingen omtrent arbeid en bedrijfsplan Arbeid en bedrijfsplan op het grotere akkerbouwbedrijf KORTE WENKEN Het merk ${aai 0p elke originele trekkerwarmer THUIS kunt u niet zonder een goede kachel Voor het bereiken van werktijdverkorting, vereenvoudiging en verlichting dienen we voor alles de aandacht te besteden aan de dagelijks terugkeren de werkzaamheden in de veeverzorging; voeren, melken en uitmesten. De voederwinning kan met vrij eenvoudige middelen zeker op een vader-zoon- bedrijf in eigen hand worden gehouden. Zeker in de veehouderij is het mogelijk door andere manieren van werken in de bestaande gebouwen en door een andere mentaliteit van de ondernemer ten opzichte van zijn vee, verras sende besparingen te bereiken niet zeer weinig investeringen. Moeilijker wat de arbeid betreft, ligt het bedrijf met een gemengd karakter. Een vaak optredend verschijnsel is het voorkomen van een te kleine eenheid vee. Daarnaast vraagt de akkerbouw een wisselende behoefte aan werk. Voor dit type geldt ook dat voor alles aandacht besteed moet worden aan de veehouderij en de voederwinning. Is een voldoende grote eenheid vee aan wezig dan naast deze werkzaamheden al gauw 5060 van de totale tijd per jaar. Bovendien blijkt een rationele veehouderij ook een besparing op te leveren bij het veldwerk. Voor beide typen is het weekendwerk het minst aangename deel van de week. De vele technische mogelijkheden geven oplossing waarbij het zaterdag en zondag werk tot een minimum wordt teruggebracht; zeker is dit het geval bij het mestvee. Voor het kleinere gemengde akkerbouwbedrijf moet het on verantwoord worden geacht voor liet akkerbouwgedeeltè een volledige me chanisatie door te voeren. De vrijwel enige weg om daar werk kwijt te raken is het samenwerken in welk verband ook; kombinaties, eventueel koöperatie of met de loonwerker. Vooral het laatste dient ook in groter verband te gebeuren en daarbij is een doordachte organisatie nodig. Ir. A. J. LOUWES Ï\E in gang zijnde ontwikkelingen hebben in de eerste plaats hun gevolgen voor de positie van de boer als ondernemer. De druk op het prijspeil van de landbouwprodukten en het blijven uitlopen van het loonpeil noodzaken tot een steeds verdergaande mechanisatie. De kapaciteit van de moderne machines, de grote bedragen welke met de financiering ervan gemoeid zijn en de relatief grote mankracht en trekkracht, welke benodigd zijn om het werken ermee „rond te zetten" zijn al drie fak- toren, welke een verantwoorde zelfstandige exploitatie voor het merendeel van de bedrijven uitsluiten. Dit betekent dat de boer ten aanzien van de ge- bruiksvorm van deze machines een keuze moet maken uit inschakeling van de loonwerker, de werktuigenkoöpératie of samenwerking. In elk van de drie gevallen zal in beperkte mate zelfstandigheid moeten worden prijsgegeven. In de tweede plaats worden aan de boer als ondernemer steeds hogere eisen gesteld. Het per arbeidskracht in de akkerbouw geïnvesteerd vermogen is bij zonder hoog. De omloopsnelheid is, in de vergelijking met bedrijfstakken bui ten de landbouw, echter zeer laag. Dit maakt het noodzakelijk dat het rende ment per produktiecyclus zo goed mogelijk is. De boer draagt als ondernemer de verantwoordelijkheid voor het bedrijfs plan dat gebaseerd dient te zijn op de omstandigheden en mogelijkheden van het eigen bedrijf en op de eigen persoonlijke aanleg, kapaciteit en financiële positie. Het blijkt dat elk bedrijf in dit opzicht meer en meer een geval op zichzelf wordt. Tevens komt naar voren dat het bedrijfsplan een plan voor meerden' jaren bijv. 5 tot 10 jaren moet worden. Behalve voor dit bedrijfsplan draagt de boer de verantwoordelijkheid voor de.wijze waarop moet worden gefinancierd. Ir. H. J. M. VAN MILTENBURG I\E problematiek, die zich op het akkerbouwbedrijf met ruime gewassen- keuze voordoet bij het streven naar technisch en ekonomisch verant woorde kombinaties van arbeid, machines en bouwplan betreft een zo inge wikkeld en veelomvattend onderwerp, dat het betoog slechts algemeen en schematisch kan zijn. De ontwikkelingen in technische zin, de snelle evolutie in de mechanisatie en de chemische onkruidbestrijding hebben in het uiterste geval geleid tot een akkerbouwbedrijf waar men de granen maaidorst in de tank en de aardappe len en bieten direkt of indirekt op een meerijdende wagen oogst. Dit heeft andere vraagstukken opgeworpen bij het transport, de bewaring en verwel king van het produkt, maar deze zullen de koers niet meer veranderen. Bij de voorjaarsbietenverpleging van suikerbieten is de verzorging het voor naamste technische probleem bij een verdere bevordering van de efficiency in de akkerbouw. De technische ontwikkelingen zullen zich echter voortzetten. Met de loon stijgingen en toenemende arbeidsschaarste zijn dit de belangrijke uitgangs punten voor een beschouwing rond de bedrijfsorganisatie op het akkerbouw- bedrijf. Voor het beoordelen van een juiste bedrijfsorganisatie is het maken van een begroting van kosten, opbrengsten en arbeid een zeer welkom hulpmiddel. Aan de hand van begrotingen over een viertal bedrijfstvpen werd door ir. Van Miltenburg een beschouwing gegeven. Tenslotte volgde nog een meer uitgebreide bespreking van do ontwikkeling van het 25 ha- en het 50 ha-bedrijf in het zuidwestelijk kleigebied, S~iP heel wat akkerbouwbedrijven is er in de tweede helft van februari nog niet zo veel te doen. Het graszaad begint bij gunstig weer al vroeg te groeien, zodat een aantal verkeerde gras pollen al goed zijn te onderscheiden. Nu kunt 11 al met de selectie beginnen. Straks heeft u volop werk, waardoor dit werk steeds weer wordt uit gesteld. Maak gebruik van de goede werkverde ling die dit gewas u biedt. l\OOR als de weers- en grondomstandigheden gxinstig zijn nu te ploegen krijgt u een be tere werkverdeling. Als straks alles tegelijk moet gebeuren, weet u niet waaraan u eerst moet be ginnen. Sommigen zijn gewend op de laatste stal mest te wachten; deze kunnen we beter een jaar over laten zitten. Laat onderploegen van verse mest maakt de grond droogtegevoelig. nURE kostgangers worden in Nederland nog heel wat aangetroffen. Niet alleen onder de mensen maar ook onder het rundvee. Als het vee niet best is in de produktie, selecteer ze dan in drie groepen. Eén groep die direct moet wor den geruimd, één groep die als gebruiksdier nog mee kan of moet maar niet geschikt is om van te fokken en één groep met goede melklijsten, waarvan u ook kalveren kunt aanhouden. 'J1WEE maal twee is vier, hier zal ieder het mee eens zijn. Maar even goed is het een rekensom, dat kalveren aangehouden van matige koeien voor uw portemonnee niet gunstig zijn. Bij nuchtere kalveren is het prijsverschil tussen een dier met goede papieren en een dier met slechte niet meer dan f50,tot 100,Op een leeftijd van twee jaar is dit verschil echter verviervou digd en toch waren de opfokkosten gelijk f^E lonen stijgen, dat merkt u als u de loodgie- ter of timmerman nodig heeft. Soms schrik ken we ervan. Maar ook het verzekeringsbedrag van de brandverzekering moet op veel bedrijven worden aangepast aan de gestegen prijzen. Neem deze paperassen eens ter hand als u 's avonds eens rustig zit en controleer of de bedragen toch niet moeten worden verhoogd. ALS uit grondonderzoek is gebleken, dat u koperslakkenbloem moet strooien, doe dit dan zo spoedig mogelijk. Deze meststof lost slechts langzaam op en moet voor eind februari op het land liggen. Als koperslakkenbloem laat wordt gestrooid, kan de koper die nog aan het gras kleeft de kwaliteit van de melk ongunstig beïnvloeden. rEDER jaar zijn er weer boeren, dié nog wat oud zaaizaad over hebben. Van het oude zaaizaad moet eerst de kiemkraclit bepaald wor den, voordat het kan worden uitgezaaid. Nog be ter is het nieuw, gekeurd en ontsmet zaad te ge bruiken. Een goed begin is het halve werk en goed zaaizaad is de grondslag voor een goede oogst. COMMIGE boeren vinden, dat de rekening van de loonspuiter toch wel hoog oploopt. Ver geet echter niet, dat zelf spuiten meestal meer kost aan rente, afschrijvingonderhoud en aan koop spuitmiddelen. XJ bent dan wel eigen baas over de machine,' maar bedenk wel, dat het heel goed mogelijk is een kleine fout te maken, die grote nadelige gevolgen heeft. A LS u zelf spuit is het nodig een cursus on- ■f*- kruid- en plantezicktenbestrijding te vol gen. Op deze cursus kunt u veel leren over de levensomstandigheden van insect en schimmel en over de bestaande middelen tot bestrijding. Be zoek verder ook de voorlichtingsbijeenkomsten waar de chemische onkruidbestrijding ter sprake komt. JVj U de vorst uit de grond is en vaak nog te vroeg voor werk op het land, hebt u nog juist de tijd om even de dammen voor de per celen in orde te maken. Bedenk ivel. dat voor het vlot kunnen uitdraaien met de huidige machines xl minstens een breedte nodig heeft van 56 m. Vul de dammen bij met steenslag, zodat u vlot kunt werken. Dit is ook organisatie van de arbeid TyENT u tevreden over de uitkomsten van uw bedx-ijf en weet u ook de juiste richting, die xl moet inslaan met de bouwland/grasland ver houding. Prijzen en andere omstandigheden ver anderen. Voor het inzicht is- een bedrijfsecono mische boekhouding belangrijk. Het is nu de tijd om u hiervoor bij het boekhoudbureau op te geven. j)E kalitoestand van het grasland is van in- A vloed op het al of niet optreden van kop- T.iekte. Te laat strooien van kali en aanwending van gier op percelen, die bestemd zijn om te wei den is echter nog gevaarlijker. Kali moet vroeg worden aangewend en meestal slechts in matige hoeveelheden. Bij de kalitoestand „goed" moet voor enkel weiden op klei slechts 20 kg en op zand 60 kg zuivere kali worden gegeven. Wanneer la ter het perceel wox'dt gemaaid, geeft men na het afweiden nog 80 kg zuivere kali extra. A LS een kat in het nauw zit, maakt ze rare sprongenzegt het spreekwoord. Dit mag voor een kat zo zijn, maar het mag niet voor komen bij een ondernemer. Verschillende boeren zitten krap met de arbeid. Ga echter niet allerlei produkten contracteren, waarvan u niets afweet. Neem enige dagen tijd voor bezinning en ga eerst eens inlichtingen inwinnen. 'Advn «■••■••••«••a Voor: David Brown Deutz Dexta Fendt Ferguson Fiat Fordson Mac.Cormick Porsche Renault Steyr Goedgekeurd door het I.L-.R te Wagemngen Vraagt de mooie kleurenfolder onder opgave van merk en bouwjaar van uw Uekker SIROCCO N V. - ZUTPHEN- - TEL 06750 - 5741

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13