Verandering mechanisatie ziektebestrijding TIPS VOOR TUINDERS 113 Snelspuiten en nevelspuiten VERKOOP KNOLSELDERIJ EN STAMBONEN OP CONTRACT TUINBOUWVAKSCHOLEN VOOR BLOEMBOLLENTEELT IN ZUID-WEST NEDERLAND Landbouwwet biedt geen grondslag voor enquête over het Landbouwschap l)o ziektebestrijding behoort in een frnitteeltbedryf wel tot één van de belangrijkste cultuurzorgen. Het is nog maar een goede tiental jaren geleden, dat de handbediende nevel- spuit zijn intrede deed. Dat deze machine nog al wat weer standen moest overwinnen was begrijpelijk. Het was dan ook nog al geen grote verandering, van 3000 it 3500 1 per ha naar 200 liter. Direkt na de nevelspuit verscheen de snelspuit uit Amerika, als opbouw set achter op een be staande spuit. Door de komst van deze macliine is de ont wikkeling van de nevelspuit ook sneller gegaan en werden in onderlinge concurrentiestrijd de machines verder geper fectioneerd. Hoe is nu de stand van zaken? Als we de balans nu eens op gaan maken, nadat vrij algemeen de automatische spuiten gebruikt worden, hoe is dan nu de stand van zaken? Er is nog steeds verschil van mening over de ver schillende spuiten. Volgens de een is de snelspuit de beste en een ander denkt dit van de nevelspuit. Beide machines zijn de laatste jaren naast elkaar toe gegroeid. Met de nevelspuit kan men snelspuiten en met de snelspuit nevelen en met beide machines is een goede ziektebestrijding mogelijk. Nevelen met de snelspuit en snelspuiten met de nevelspuit. Er wordt wel eens gedacht dat men met een snelspuit niet goed nevelen kan. Niets is min der waar. Met een hogedrukpomp en een goede verstuiver kan men vloeistof verstuiven in elke gewenste druppelgrootte. Het mooiste voorbeeld is hiervan de brandstofpomp en verstuiver van een dieselmotor. Ook daar wordt op de zelfde manier vloeistof verneveld. We kunnen gerust zeggen, dal zowel met snel- als nevelspuit goed geneveld kan worden. Het enige verschil dat er be staat, is, dat met een hogedrukpomp en verstuiver het nevelpatroon regel matiger zal zijn, wat beslist geen nadeel is. Het snelspuiten met de nevelspuit is ook goed uit te voeren, alleen zal dan de betrekkelijk kleinere tank mis schien een nadeeltje kunnen zijn. Er blijft wel verschil in de vorm van spuit- scherm. De nevelspuit zal over het algemeen iets hoger spuiten, maar de snel- spitit daarentegen heeft een grotere breedtewerking. De iets gerin gere hoogtewerking van de snelspuit levert voor de moderne fruit- aanplanten geen bezwaar, omdat de hoogtewerking nog meer dan vol doende is, ook voor de grootste struiken. De grotere breedtewerking van de snelspuit is wel een voordeel, vooral in ons winderige gewest. Vloeistofhoe veelheid per ha. Hoeveel liters er per ha gespoten moeten wor den is moeilijk meer te zeggen. Er wordt van 200 tot 2000 liter per ha gespo ten en alle hoeveelheden kunnen goede resultaten geven. Wel bestaat steeds meer de tendens om naar meer vloeistof per ha te gaan, dan enkele jaren geleden, vooral voor de insektenbestrijding. Bovendien blijkt dit op de bestrij dingsmiddelen rekening ook iets voordeliger te zijn. Immers 1500 liter per ha in de normale spuiteoncentratie is voordeliger dan 300 liter in een 7-voudige concentratie. Dit scheelt 600 liter per ha. wat toch niet te verwaarlozen is. Het meerdere water is tegenwoordig bijna geen probleem meer. omdat de meeste bedrijven daar wel over kunnen beschikken. Onkruid bestrijding. Een nieuwe funktie die de spuit in het fruitteeltbedrijf er bij gekregen heeft, is de chemische onkruidbestrijding. Steeds wordt er meer toe overgegaan om de stroken onder de bomen te spuiten. Om hier zo goed mogelijke resultaten te hebben, kunnen wij het beste te rade gaan in de landbouw. Onze spuit bomen met doppen zullen aan dezelfde eisen moeten vol doen als op de landbouwspuiten. Bovendien kan men het zuiverst werken met een plunjer of rollenpomp, die stabiel is met vloeistofafgifte en druk. Met een rollenpomp is dc kans op storing iets groter. Als men van de bestaan de machines uit wil gaan, heeft de spuit met hogedrukpomp een aanmerkelijk groter voordeel, dan de machines met centrifugaalpompen. Als men mei oukruidbestryden gaat beginnen, koop dan een spuit- boom met goede doppen, waarvan men de hoeveelheid vloeistof kan regelen. Goedkoop kan ook hier wel eens duurkoop zijn. Na het gebruik van de spuit, dient men de niacitine zeer goed te reinigen (van de lei dingen, waar de sproeigeweren op aangesloten kunnen worden de kra nen open draaien als men de machine doorspuit met schoon water). Om helemaal geen risico's te lopen is het mogelijk een speciale spuit aan te schaffen, die in de lift van de trekker opgehangen kan worden, of een goede tweedehands slangenspuit. Wanneer deze aankoop voor één bedrijf te duur is, zou dit met enkele samen aangeschaft kunnen worden. Als men b.v. één spuit voor vier bedrijven aan zou schaffen, zal dit goedkoper uitkomen, dan ieder afzonderlijk een spuitboompje en men vermijdt alle risico's. Meer voorkeur voor een snelspuit. Als wij nu de balans eens opmaken zal men tot de conclusie komen, dat de snelspuit iets meer mogelijkheden heeft, dan de nevelspuit. Het goed met een sproeigeweer kunnen spuiten, wat bij dc nevelspuit beslist niet goed gaat, is nog een voordeel wat we ook niet moeten verwaarlozen. Spuiten van windschermen wordt ook steeds belang rijker en eventuele bessenaanplanten, kan men ook niet verwaarlozen. Het gewicht van de machines speelt ook geen rol meer, nu er een bekend merk snelspuit een lichte pomp met grote capaciteit van goede kwaliteit levert. Als we de machines op de weegbrug zetten komt men soms tot won derlijke ontdekkingen. Het blijkt dan dat bepaalde snelspuiten lichter zijn dan nevelspuiten. De prijzen van dc machines lopen elkaar niet ver meer uiteen. De slotconclusie is dan ook dat het aantal snelspuiten per jaar meer toeneemt, omdat deze machine enkele mogelijkheden meer heeft, dan de nevelspuit. Doordat er de laatste jaren behoefte bestaat» om meer vloeistof per ha te gebruiken, werkt dit de aanschaf van een snelspuit ook in de hand, in verband niet zijn over het algemeen1 grotere tank- inhoud. Het benodigde vermogen wat men voor een snelspuit nodig heeft is ook beduidend lager dan voor de nevclspuit, zodat men met lichtere trekkers kan volstaan. Voor een goed begrip moeten we eigenlijk niet meer over snel- en nevelspuiten praten, maar kunnen we beter spreken over automatische spuiten met hoge- of lage drukpompen, omdat men niet beide machines nagenoeg hetzelfde werk kan doen. Een snelspuit zal vooral in aanmerking komen waar ook landbouwgewassen moeten worden bespoten, of waar de spuitstokken nog nodig zijn. CK is een begin gemaakt met de verkoop van tuinbouwprodukten op contract voor de ver werkende industrie, via de veilingen. Vorige week woensdag werd in Kapelle-Bieze- linge aangeboden de opbrengst van 61 ha knolsel derij, welk areaal door de telers in het gebied van deze veiling is opgegeven voor de contract- teelt. Het liep niet vlot met de verkoop want er werd slechts 12 lia verkocht tegen prijzen van f 19,10 tot 19.50 per 100 kg. De rest werd ingehouden op een prijs van 19.10 per 100 kg en zal op een nader vast te stellen tijd stip opnieuw worden aangeboden via de veiling- kiok. Met grote belangstelling wordt de verdere prijs ontwikkeling van dit produkt tegemoet gezien want deze zal toch wel bepalend zijn voor de ammo om knolselderij op contract te telen. De telers in het gebied van de veiling Kapelle bleken bereid te ziin voor 19 cent dit produkt te telen maar we hebben toch wel de indruk dat hier zeker niets meer af moet wil deze teelt nog aantrekkelijk zijn on het kleine bedrijf. De marktsituatie voor knolselderij is thans zwak. De prijs is ongeveer 14—15 ct./kg. Het vorige seizoen was de markt prijs aanzienlijk hoger dan de in overleg vastge stelde minimumprijs. Hoewel misschien de teelt van knolselderij te snel is uitgebreid menen we U te kunnen adviseren straks rustig te gaan uit- pianten. Wij verwachten dat het met de prijs wel in orde komt. STAMBONEN Voor stambonen is er een goede belangstelling. De bonen komen iets boven de minimumorijs van 42 ct./kg. Machinaal geolukte bonen hebben iets minder belangstelling. Het afgelopen seizoen zijn er nl. bij de fabrieken door de Keuringsdienst en kele partijen afgekeurd die machinaal geplukt waren. Dit machinaal plukken wordt echter steeds meer verbeterd. TUINBOUWDAG KON'. NED. LANDBOUW-COMTTE Tuinbouwdag op woensdag 26 februari in „Kras- napolsky te Amsterdam om 10.15 uur. Onder meer spreekt ir. A. de Zeeuw,, directeur van de Tuinbouw, over: „Het toekomstbeeld van de Nederlandse tuin bouw en zjjn afzetkansen met betrekking tot de mo gelijkheid als tuinbouw deel te hebben in de wel vaartsstijging". In verschillende boomgaarden komen nog veel muizen voor. Muizengaten en verse vreterij aan het snoeihout zijn de kentekens van hun aan wezigheid. Bij ernstige aantasting raden wij U aan een bestrijding uit te voeren met ENDRIN. We gebruiken anderhalve liter ENDRIN op 1000 liter water wat voldoende is voor 1 ha. Daar ENDRIN zeer giftig is moet dit middel met de meeste zorg worden verspoten. Huis dieren mogen de eerste drie weken niet in de boomgaard komen. Ten slotte dient U te weten dat ENDRIN na 15 maart niet meer mag wor den gebruikt voor de bestrijding van muizen. De tijd voor het zaaien van éénjarige zaaibloe men onder glas is weer aangebroken. Zaai voor al niet te dik en gebruik niet te veel water. Dit voorkomt smeul. Het afdekken van de grond tussen de aardbeien met zwart plastic doen we niet eerder dan na dat de grond voldoende op temperatuur is ge komen en de planten duidelijk zichtbaar tot her- groei zijn overgegaan. Het glas op de bakaardbeien dient schoon te zijn. Door een betere belichting wordt een ge drongen groei verkregen. Hierdoor worden de kansen op botrytisaantasting minder. Er moeten nog heel wat vruchtbomen worden geplant. We raden U aan hiermee te wachten tot de grond wat opgedroogd is. Structuur- bederf treedt heel gemakkelijk op en herstelt maar langzaam. In het plantgat een grond mengsel aanbrengen; dit bevordert de her groei van het boompje. Verschillende kostbare onderdelen bij trekkers worden beschermd door filters. Sommige kun nen nog een tijdje mee andere zullen moeten worden vervangen. Dit dient U even na te gaan. Schoonmaken en vervangen van de fiHers moet hebben plaats gehad voordat de trekker weer regelmatig wordt gebruikt. Potgrond die wordt gebruikt voor het verspe llen van planten dient enkele dagen van te voren in een verwarmde ruimte te zijn gebracht. De temperatuur van deze grond moet zo danig zijn dat de hergroei van de verspeende plantjes ongestoord kan doorgaan. Bij de opkweek van tomaten in plasticpotten zijn reeds goede resultaten verkregen. Naast een arbeidsbesparing vraagt ze ook minder op slagruimte dan de stenen pot. Pas geplante sla in verwarmde ruimten mag niet te hard worden gestookt. Zodra de dagen gaan lengen gaan we ook de temperatuur ver hogen. Er* zijn nog steeds fruittelers die niet aan dc bemesting zijn toe gekomen. Het is hiervoor nu wel de hoogste tijd. De beste tijd voor kali en fosfor is november. Stikstof strooit men, af hankelijk van de grondsoort, in de maanden december of januari. Blijf uw bewaarfruit regelmatig controleren. Verborgen gebreken kunnen U verrassen. De schade kan zeer groot zijn en onherstelbaar. BINNENKORT zullen in West Noord-Brabant en op Zuid-Beveland respectievelijk te Steenbergen en Krabbendijke de lopende cur sussen van de vakscholen voor bloembollenteelt worden afgesloten met de uitreiking van de diplo ma's aan '5 cursisten. Ongetwijfeld zijn er telers of aspiranttelers, die zich graag in het moeilijke, maar mooie „bollen- vak" willen bekwamen door het volgen van de nieuwe cursus. Deze nieuwe leergang zal zo spoe dig mogelijk van start gaan. Onderricht wordt gegeven in theoretische vak ken als bodemkunde en bemestingsleer, plantkun de en ziektebestrijding, tuinbouwtechniek en tuin- bouweconomie. Deze vakken worden zoveel moge lijk op dc ervaringen in dc bloembollenteelt ge richt. De hoofdschotel wordt gevormd door de teelt zelf, zowel in praktijk als theorie. Er zullen ongeveer 60 lesdagen zijn: elke week één dag. In het hoogseizoen zullen enkele weken geen lessen worden gegeven. Wat de plaats be treft, richten de vakscholen zich op een centraal punt, dat voor de cursisten goed bereikbaar is. Vanaf 30 januari is de aanmelding opengesteld bij de Itijkstuinbouwconsulent. „Landbouwcentrum Zeeland", Westsingel 58 te Goes. DE wenselijkheid van het stellen van de vraag „voor of tegen het Landbouwschap" daar gelaten, biedt de Landbouwwet, krachtens welke de komende mei-inventarisatie zal worden gehou den, daartoe geen grondslag. De wet voorziet slechts in het vragen van opgave van de landbouw kundige en technische gegevens van ondernemin gen. Dit deelt minister Biesheuvel mee in zijn ant woord op een schriftelijke vraag van het lid van de Tweede Kamer, de heer Voogd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9